Co ma wspólnego Universe@Home z wykryciem fal grawitacyjnych…

Opublikowane przez:
Krzysztof Piszczek
Data publikacji:
Tagi:

Kategoria:
NaukaPolskie projekty BOINCProjekty BOINCUniverse@Home
Universe@Home logo

Logo Universe@Home

Na stronie Universe@Home zamieszczona została wczoraj ciekawa informacja związana z wykrytymi ostatnio falami grawitacyjnymi.

Jak już na pewno wiecie, jednym z największych osiągnięć naukowych bieżącego stulecia (jak dotąd) jest wykrycie i dzięki temu ostateczne potwierdzenie istnienia fal grawitacyjnych przewidzianych przez Einsteina(1). Jednak, aby było to możliwe, aparatura pomiarowa musiała być nakierowana na odpowiedni obiekt badań. Dotychczas większość świata naukowego skłaniała się ku układom dwóch pulsarów jako najbardziej możliwym źródłom fal grawitacyjnych które można obecnie wykryć.

Jednak w roku 2010 prof. Bełczyński, używając aplikacji StarTrac swojego autorstwa obliczył, że to układ dwóch czarnych dziur jest najlepszym kandydatem do badań nad falami grawitacyjnymi. Jak obecnie wiemy, dokonał on trafnej analizy. Niewielu jednak wie, że jego aplikacja jest podstawą aplikacji używanych w naszym projekcie! Tak, aplikacje ULX i BHSpin to nic innego, jak doszlifowana i dostosowana do BOINC aplikacja StarTrac użyta przez prof. Bełczyńskiego w 2010r(2).

 

Co ma wspólnego Universe@Home z wykryciem fal grawitacyjnych…
Oceń ten artykuł

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.