Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne
Menu

Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wiadomości Menu

Wiadomości - tito

#1
Nie ma emotek to trzymaj piwo tak: <piwo>
#3
Zespół BOINC@Poland / Odp: SKB@P VPS
14 Marzec 2024, 11:45
Świetny deal. Czas avx vs 512 porownywalny, wiec nie ma co się spinać.
#4
Z tą architekturą to sam mogę potwierdzić. SR-base np liczone na 1650super jest porównywalne z 1080ti. Gdzie 1650S ma pobór mocy 100W zaś 1080ti 250W i oczywiście kosztowało znacznie mniej.
#5
W pierwszym poście odnośnie kurzu:
Oczywiście kurz to problem, ale po 3 miesiącach działania po 15 godzin dziennie temperatury wzrosły  2-3 stopnie. Chwila zdmuchiwania kurzu I wszystko znowu działa jak należy.
#6
No. Za takie coś Żoneczka by cisnęła we mnie młotkiem :)
Push/pull aby dobrze schłodzić potrzebuje kilku mocnych wentyli - a ja swego czasu oprócz temperatury bardzo mocno skupiałem się na hałasie.
Co ciekawe, mam ubytki słuchu, ale na moim osiedlu w nocy jest naprawdę cicho i komputer stojący w sypialni z odległości 2 metrów słyszałem.
Kiedyś się zirytowałem na wentylatory Noctua - na 3, 2 miały terkoczące łożyska. Powiadam Wam: "wśród nocnej ciszy" dawało mi to popalić :)
Teraz jest chłodno i nawet cicho. Korci mnie od czasu do czasu, aby kupić jakieś drogie wentylatory, ale szybko się mityguję. Arctici są wystarczające.
#7
Kiedy sprzęt liczył w nocy to kondensatory na czujce Radioaktywnego piszczały.
Ale w sumie dobrze, że zapytałeś - teraz wyciągnę ekran na zewnątrz.
#8
A czy ja piszę o czymkolwiek innym niż BOINC?
I również nie piszę o najtańszych rzeczach tylko ekonomicznych. To ogromna różnica.
#9
Sprzęt / Chłodzenie komputera by Tito
10 Marzec 2024, 16:05
Zapraszam na kolejne moje wypociny tym razem odnośnie chłodzenia.

Teorii chłodzenia, konstrukcji i innych bzdet nie będę pisał. Jak nie wiecie (a chcecie) to się dokształćcie.

Kiedyś komputer stojący w mojej sypialni musiał być nadzwyczaj cichy, aby spać spokojnie – bo działał 24 na dobę. Wtedy nastąpiła moja fascynacja wentylatorami, pastami, przepływem powietrza.
Po zmianie GPU na 4070 ze względu na większą ilość ciepła sprzęt wyłączany jest na noc, więc hałas mi przestał przeszkadzać. Ale kilka rzeczy pozostało... No I musicie wziąść pod uwagę, że mój sprzęt zawsze jest po UV opiasanym w innym wątku.

Aby skutecznie sprzęt schłodzić potrzeba dobrego przepływu energii cieplnej i sprawnego jej transportu poza obudowę.

1) Pasty termoprzewodzące – polecam Arctic MX 4/6. Przy niewyżyłowanym sprzęcie jest to doskonała pasta. Relatywnie tania, dobrze przewodząca ciepło, nieprzewodząca elektryczności. Kilka dni temu ściągnąłem cooler i MX4 po 3 latach nadal była miękka.
Jednak moim nr1 jest termopad Honeywell 7950 – mam go na GPU I w laptopie I w obu przypadkach temperatura na podzespołach spadła w stosunku do MX4 I Grizzly Kryonaut jednakże jest to dosyć drogie i niestety jednorazowe.

2) Wentylatory – dobre tornado w obudowie I na coolerach będzie miało rewelacyjny wpływ na temperatury – gorzej z hałasem. Można kupić za sporą gotówkę Noiseblockery, Noctuy, czy inne, nawet droższe wentylatory. Ale po co? Są Arcticy P12/14. Naprawdę porządne, ekonomiczne wentyle.

3) CPU cooler, dwuwieżowce od 150zł do 400zł królują. Ale ja mam swój patent. DarkRock TF2 – cooler horyzontalny. Kiedyś (naprawdę dawno) widziałem tunele powietrzne I dokładnie to zrobiłem w mojej obudowie. Wentylator coolera pobiera powietrze bezpośrednio spoza obudowy. Chłodniejszego powietrza się nie znajdzie :)

4) GPU – 2 wentylatory! 3 wentylaotry! A ja mam 4 wentylatory! Co z tego skoro powietrze w obudowie będzie gorące I takie będzie owiewać radiator karty graficznej? Tak – mam GPU na PCI-E riser (czyli przedłużka portu GPU – konkretnie COOLER MASTER Riser PCI 4.0 X16 20 cm) I wentylatory ciągną powietrze spoza obudowy. Ten sposób montażu ma jeszcze tę zaletę, że PCB karty graficznej nie wygina się.
W moim przypadku musiałem kupić GPU dwuwentylatorowe (nie pytajcie dlaczego) dlatego zamieniłem 2x92 na 2x120mm – drukarka 3d w domu do tego jak znalazł. Dodatkowo, jak wszystkie modele, ten Zotac miał backplate (bez termopadów) – więc został zdemontowany.

5) Wentylacja obudowy – nic specjalnego już nie potrzeba, u góry I z tyłu wentylatory.
Wszystkie wentylatory działają w trybie silent. Te na GPU na najniższej prędkości - w tym wypadku 1200rpm

Oczywiście kurz to problem, ale po 3 miesiącach działania po 15 godzin dziennie temperatury wzrosły  2-3 stopnie. Chwila zdmuchiwania kurzu I wszystko znowu działa jak należy.
https://drive.google.com/file/d/1O0MGyTtAm2Vhy7kI8upy42HMbPtj3L66/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1CpEDYDiLMfRvFpOkl-qM7_uMzjPPuAgq/view?usp=sharing

#10
Po południu wstawię swoje przemyślenia na temat chłodzenia.
Kamraci to widzę burżuje - 150-300Euro na wiatraki do obudowy <lol>
Zróbcie ten UV to zaoszczędzicie na chłodzeniu, zaś te pieniądze wydajcie na lepszy sprzęt.
#11
Zdobycze / Odp: Odznaki Asteroids@home
08 Marzec 2024, 18:10
Teraz jest credit screw - niestety, nigdy nie dogonię brata, bo ma 103m przewagi. :)
#12
Nie mam poweru :)
#13
Zmiana wartości domyślnej o X.
Czyli jeśli napięcie domyślne dla częstotliwości 4000 MHz będzie 1,2V to offset -0,1V zmniejszy je do 1,1V. Jednocześnie offset jest włączony dla każdej wartości częstotliwość/napięcie. Więc jeśli procesor będzie szedł na 4400MHz przy napięciu 1,35V to offset zmniejszy do 1,25V. Identycznie dla stanu IDLE: częstotliwość 800MHz przy napięciu 0,8V - offset zmniejsza do 0,7V.
Dlatego sprzęt może być stabilny przy liczeniu BOINCa, testach, zaś być niestabilny przy bezczynności.
Offset można również zwiększyć o wartość np +0,1V, ale to przy OC.
#14
Naszła mnie myśl,że podzielę się wiedzą nabytą w kwestii zasilania, UV I chłodzenia PC.
Może ktoś skorzysta – miejcie tylko na uwadze, że to są moje osobiste wynurzenia.

1) Zasilanie.
Pierwsze co trzeba mieć, to ideę komputera jaki mamy zamiar zasilać. Tj ile mniej więcej prądu może brać przy liczeniu. W necie można znaleźć kalkulatory mocy.
Dodatkowo w internecie znajduje się test pokazujący tętnienia kart GPU w czasie użytkowania. Szczególnie źle wypadają GPU AMD, które średnio pobierają np 300W, lecz tętnienia dochodzą do 500W.
Dlatego też PSU powinien mieć zapas mocy, aby sprzęt chodził bezproblemowo. Ja przyjąłem minimum 50% więcej.
Druga sprawa to sprawność zasilacza. Na własnym przykładzie (sprzed lat):
komputer z zasilaczem beQuiet bronze 420W pobierał z gniazdka 113W. W pewnym momencie udało mi się kupić PSU od Superflower Platinum 450W I moc pobierana spadła do 107W.
To oczywiście wynika ze sprawności zasilacza, która im wyższa, tym więcej zasilacz kosztuje, lecz ilość prądu spada, co w dłuższym  okresie użytkowania BOINC się zwróci.
A sprawność to? Ilość wydzielanego ciepła przez zasilacz. Różnica 6W w powyższym przykładzie to różnica cieplna – kolejny czynnik który w naszym przypadku jest ważny.
W necie można znaleźć tzw TIER dla zasialczy – lista polecanych zasilaczy ze względów jakościowych.  https://cultists.network/140/psu-tier-list/
Sprawy jak głośność chłodzenia, czy modularność to już sprawa osobista.

Dobry, wysokosprawny zasilacz to podstawa.

2) Płyta główna.
Większość rzeczy na MoBo to dla mnie sprawa drugorzędna, ważna dla osób które będą korzystać ze sprzętu. Co jest dla mnie istotne to ilość złączy dla wentylatorów (możliwość efektywnego chłodzenia), oraz sekcja zasilania dla CPU.
Wiadomo, topowy CPU + mocne OC potrzebuje dużo prądu. Tanie MoBo ze słabą sekcją zasilania zwyczajnie nie da rady I wystąpią problemy ze stabilnością, lub/I przegrzewaniem się sekcji zasilania. Oczywiście w necie można znaleźć również porównanie MoBo np tu: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NQHkDEcgDPm34Mns3C93K6SJoBnua-x9O-y_6hv8sPs/edit#gid=513674149

Sekcja zasilania powinna mieć dobry radiator, zaś my powinniśmy zapewnić jej dobry przepływ powietrza.

To teraz przechodzę do mojego sprzętu I rzeczy które zrobiłem, aby było cicho/chłodno/ekonomicznie.
PSU jak już wspomniałem to Superflower 450W platinum. Bardzo dobra jednostka, działająca już pewnie z 5 lat.
MoBo – prawie najtańszy AsRock na AM4 B450
https://www.asrock.com/mb/AMD/B450M%20Pro4/index.asp ze słabą sekcją zasilania 3x2 (zapamiętajcie ten fakt)
Procesor – podstawka jest długowieczna, więc był Ryzen 2700, teraz 3900x, może kiedyś 5950.
Jak 3900x może współpracować z taką biedną sekcją zasilania?
Moim celem nigdy nie było wyciskanie 7mych potów ze sprzętu. Preferuję jak najdłuższe działanie sprzętu (kiedyś 24/dobę – teraz nieco krócej). Dlatego:
UV procesora. CPU 3900x wg specyfikacji to TDP 105W. Ja ograniczyłem go w BIOS poprzez PBO do 65W. Co to daje?
Przy obciążeniu wszystkich rdzeni częstotliwość I napięcie jest tak dobierane, aby cały procek pobierał 65W, jeśli obciążymy CPU w 50% to będzie większy budżet energetyczny dla obciążonych rdzeni w związku z czym będą one boostować wyżej.
To samo odnosi się do różnych aplikacji. Universe obciąża rdzenie mniej niż PG w związku z czym mogą one boostować wyżej.
Ale zawsze będzie to 65W, dzięki temu sekcja zasilania nie jest obciążona powyżej pewnej granicy I tak samo chłodzenie daje sobie spokojnie radę.
https://drive.google.com/file/d/1-1zBO3CJ3kCyALKRBW73mWPU76MBemjC/view?usp=sharing


65W ustawione dla CPU jest sumą mocy dla rdzeni jak I układu SoC. W BIOS można ustawić offset napięcia dla CPU I SoC. Jak to działa: dla danej częstotliwości pracy CPU są różne napięcia – tabela napięć jest zaszyta w BIOSie (chyba – nie jestem na 100% pewny). Jeśli ustawimy offset dla napięcia rdzeni to napięcie przydzielane będzie niższe o offset. To zmniejszy moc pobieraną przez rdzenie, pozostaje trochę miejsca do naszych 65W, więc rdzenie mogą boostować więcej.
To samo dotyczy napięcia SoC – jeśli damy offset to Soc będzie pobierać mniej mocy, więc większy limit pozostanie dla rdzeni.
Moja bieda płyta umożliwia offset 0,1V – trzeba pamiętać, że każda zabawa napięciem może powodować niestabilność. U mnie wszystko działa stabilnie jak skała.
https://drive.google.com/file/d/1wrxPR9V6ctlOH_P0qkrVnX6zwWz_2U2y/view?usp=sharing
Kolejna możliwość to napięcie vddg ccd – są to dwa napięcia dla infinity fabric. Domyślnie działają jakoś 0,9V – u mnie udało się to zmniejszyć do 0,85 co poskutkowało zmniejszeniem poboru mocy przez SoC o 2W i zwiększeniem boostu o około 100MHz.
https://drive.google.com/file/d/1pLzIh6EbBMeo5FMgODUCgrVn77cE_PJW/view?usp=sharing

Pamięć:
Pamięć 4x 8GB DDR4 3200CL16 1,35V w stanie nieużywanym nie pobiera dużo prądu ~ 2W na kość, jednakże w pełni obciążona pobiera 10W każda. W moim przypadku udało się zmniejszyć napięcie do 1,30V co zmniejszyło pobór prądu przy liczeniu BOINCa o 1,5W

GPU:
Od lat posiadam Nvidię więc siłą rzeczy opiszę GPU od tego producenta.
Najprostsza możliwość to instalacja MSI afterburner. Suwakiem ustawiamy żądany limit mocy w %, robimy offset dla GPU i/lub pamięci I zrobione.
Dla 4070 66% wydajności + 100MHz dla rdzenia skutkuje taktowaniem w okolicach 2300-2400MHz.
https://drive.google.com/file/d/1XpaIPnW561otscAl5x5xlCRzUlb0-_tQ/view?usp=sharing

Dla tego sprzętu, tak skonfigurowanego pobór mocy z gniazdka to 246W.
Sprzęt liczy dobrze, pobiera znacznie mniej prądu i może liczyć nawet w największe upały.
#15
Zespół BOINC@Poland / Odp: SKB@P VPS
06 Marzec 2024, 17:10
Ten EPYC - ROME jest znacznie szybszy niż 16yo rdzeniowy Milan. :O
#16
Nie było odzewu to się nie napisała. Kupię jutro piwo i zacznę wynurzenia :)
#17
Chciałbym kiedyś to o B@P usłyszeć. :)
#18
Zespół BOINC@Poland / Odp: SKB@P VPS
04 Marzec 2024, 16:44
Dobrze. Trzymałbym to do powrotu Universe.
#19
Wizytówki / Odp: chr80
03 Marzec 2024, 09:13
A takie coś już testowałeś?
Putty termiczne UPSIREN U6 PRO

Powoli się zastanawiam, czy nie spróbować. Można to dowolnie ukształtować i dać np. na VRM - teoretycznie transmisja ciepła powinna wtedy być w 3D - czyli od jakiegokolwiek krzemu również na boki i do radiatora.
#20
Na 29go dałem wszystko na wyścig (po raz pierwszy w życiu), przeliczyłem prawie 6k Wu i nic. Może za rok.
#21
A nie wiem. Przestałem liczyć ruskie projekty.
#22
Kiedyś za antyspam płaciłem ja, ale teraz to nie wiem.
Jakby co to jestem otwarty na propozycje.

Interesowałaby kogoś moja historia UV i przemyśleń na temat chłodzeni itp?
#23
Jeszcze 2 dni - też się przyłączyłem (bo robię testy UV).
#24
To mi nie przeszkadza.
Wolałbym, aby rejestracja działała.
I nasze emotki. :)
#25
Sprzęt / Odp: Zasilacze laptopowe
25 Luty 2024, 17:25
Do desktopa dawno temu znalazłem w Morelach 420W platinum od Superflower. Jakaś promocja, czy coś. Wyrwałem za 220zł.
Co ciekawe przy zmianie z bronze beQuieta power spadł o 7% - czyli właściwie zgodnie z certyfikatami. No, ale w naszym przypadku BOINCa 7% to dużo.
A temat laptopowy to tak mi wpadł do głowy ostatnio. Na statku mnie to nie interesuje, ale teraz musiałem laptopa w domu uruchomić...no i tak jakoś został włączony licząc. :)
#26
Sprzęt / Zasilacze laptopowe
25 Luty 2024, 10:35
Temat zasilaczy do PC jest na każdym portalu wielokrotnie wałkowany ("zamykam wątek, użyj opcji szukaj"). Bronze aż do titanium.
Ale ostatnio podłączyłem laptopa który pobiera z gniazdka 90W. Ma opcje zmiany mocy CPU 25->54->65W.
Tylko, że moc pobierana wzrasta o 40 i dalej 15W. Mniej więcej to samo jest przy obciążeniu GPU - maksymalnie 50W w idle pobiera ~ 4W a z gniazdka bierze 55W więcej.
Słaba sprawność zasilacza - poniżej 80% (dokładnych pomiarów nie pisałem) , ale nigdzie nie znalazłem nic na ten temat. Jakieś certyfikaty dla zasilaczy laptopowych? Jakiś sklep z zasilaczami? Wszędzie tylko podane volt, ampere, watts.
Ktoś coś widział?
#27
:) nigdy bym na to nie wpadł.
Trzymaj piwo w takim razie.
#28
Nie rozumiem - co ma 5 centów do bioinformatyki?
#30
Wizytówki / Odp: chr80
18 Luty 2024, 14:17
Doświadczenia nie mam, ale mam pytanie. Co robisz, że tyle miejsca potrzebujesz?
#31
Wizytówki / Odp: chr80
16 Luty 2024, 22:13
Nie, bo odpowiedzią na wysokie temperatury jest UV.
#32
No to będę puszczał częściej i powiem Basi.
#33
Tym bardziej gratki.
#34
Zespół BOINC@Poland / Odp: SKB@P VPS
15 Luty 2024, 14:44
Czyli 80k RAC za 92zł? Drogo Panowie, drogo.
#35
OK.
A to?:
Tak często? Inne hosty, inni użytkownicy przeglądarki, inne przeglądarki?
Ja się ograniczam do - 1 tygodniowo, aby nie zbanowali.
#36
Zespół BOINC@Poland / Odp: SKB@P VPS
15 Luty 2024, 08:47
Zależy za jaki sprzęt.
Teraz 2 rdzenie VPS (jakie? - ~ 2,4GHz ?) liczy za 23zł miesięcznie.
Policzmy dla mojego sprzętu (znam wartości dlatego łatwo mi policzyć): AMD 3900x @ 65W - ciągnie w okolicach 100W na godzinę (bez liczenia na GPU).
Przy liczeniu Universe miał RAC w okolicach 300k.
Koszt prądu (przy stawce 1,5zł(sam nie wiem ile teraz będzie)) 2,4*30*1,5 to 108zł miesięcznie.
Przykład drugi: laptop 4600h@ECO + GPU 1650 (50W) - pobiera prądu ~ 95W RAC w Universe ~ 130k + RAC w Moo ~ 550k
Jaki RAC miały w Universe te 8 rdzeni z VPS? Ktoś pamięta?
#37
:)
Piwko dla Ciebie.
#38
Tak często? Inne hosty, inni użytkownicy przeglądarki, inne przeglądarki?
Ja się ograniczam do - 1 tygodniowo, aby nie zbanowali.
PS chr80 - po 15tej pojawił się jakiś głupi wątek założony przez Ciebie z odnośnikiem do portalu randkowego, czy coś tam - to Ty, czy jakiś włam na forum? (teraz już wątku nie ma).
#39
Jak często z Colaba korzystacie?
#40
Zespół BOINC@Poland / Odp: SKB@P VPS
13 Luty 2024, 10:35
Kasa poszła.
Tylko nie wiem, czy my nie robimy błędu. Jeśli opłacamy VPS, to czy nie lepiej (tj ekonomiczniej) byłoby opłacić któremuś zaufanemu kamratowi prąd do nieużywanej maszynki?
Chr8, masz chyba jakiś nieużywany sprzęt ze względu na rachunki za prąd - może to byłoby bardziej opłacalne?
Pomyślcie.