Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

[WCG] BOINC a UDagent; punktacja i inne

Zaczęty przez D_T_G, 18 Marzec 2007, 12:42

D_T_G

Dobra, posklecam kilka faktów na temat biplatformowości WCG. Więc jak już każdy zapewne wie, World Community Grid na początku istnienia bazowało na oprogramowaniu United Devices, ale rosnąca presja na umożliwienie liczenia na MacOS X'ie i Linuksie (kolejność nie przypadkowa) skłoniła zespół techniczny aby wesprzeć BOINC. W miarę czasu wsparcie dla niego było coraz lepsze, a teraz, przynajmniej na forum, jest wręcz faworyzowane. Sami programiści z WCG postanowili nawet dodać do BOINCa coś od siebie - mianowicie SimpleView (opisany w ostatnim newsletterze). Jednak moim zdaniem wiele rzeczy mogło by się jeszcze poprawić:

    -wszystkie podprojekty (tylko jeden nie wspiera, ale to w krótce się zmieni)
    -możność ustawienia kraju pochodzenia zespołu
    -większa popularność BOINC nad UDagent (naciągane, ale patrz(*))
    -lepsza i stabilniejsza punktacja(**)

(*) - to że BOINC na tym samy sprzęcie wyrabia więcej punktów niż UDagent jest faktem (a jest tu prosty przelicznik, jeśli ktoś liczy na BOINCu to wystarczy, że pomnoży kredyty przez 7 i dostanie ilość punktów UD), także to, że pozwala on pobrać większą ilość WU, żeby procek się nie nudził w ewentualnym przestoju serwera (a to się zdarza, np. reguralnie w niedzielę), większa konfiguracja (w której zwykły użytkownik dzięki SimpleView się już nie zgubi :P), lepsze wsparcie dla dwurdzeniowców, w ogóle większe możliwości i dynamiczny rozwój w porównaniu do zastoju w UD. BOINC powinien być więc zdecydowanie bardziej popularny na WCG niż UDagent, ale nie jest (dziennie wszyscy wyrabiają 45-50 mln punktów UD, to dawałoby 6,5 do 7,15 mln kredytów, tymczasem wg boincstats jest to ~ 2,9 do 3,1) - podczas rejestracji na stronie, ciągle użytkownikom Windows podsuwany jest UDagent, jedynie na dole jest uwaga, że zaawansowani mogą spróbować BOINCa.

(**) - wiele osób tutaj wprost mówi, że jest obrażonych na ten projekt, słabo i nierówno punktują. Na forum projektu, ktoś mi tłumaczył jak ma się sprawa u mnie (podczas dyskusji o punktowaniu na linuksie w faah):

CytatWell, (Whet+Dhry)*Duration / Claim = Divisor. Depending on the WU it is either about 492 or 513. Your hourly claim is around 12.95.

Why the divisor is not the 480 exact - always on my P4 - i dont know, but on my (windows) C2D it varies from 480 to 484. Anyway, Dr. Anderson seems to have tweaked the algorithm. With a before of about 30 and now 55-65, things look to be in much better shape on Linux.....one day if flop counting becomes a reality, all credits will be exactly identical no matter what platform.

Sprawy jednak do końca nie rozumię, w coś tym musi być, dlatego nie pogardzę, gdyby ktoś mi tę sprawę gruntownie wytłumaczył (może jest to na tyle poważne, że trzeba poruszyć sprawę na forum WCG?).

Cieszy mnie jednak, że mimo tych boincowych niedociągnięć powodzi nam się na WCG coraz lepiej :) Wczoraj wskoczyliśmy do pierwszej 500-tki w punktach UD (a to awans od kiedy pamiętam o ponad 40 miejsc), a także wyrobiliśmy najlepszy wynik punktowy (UD) w historii (w boincowych kredytach przedwczoraj: 3,577 :) ), mianowicie: [03/17/2007] runtime - 0:026:06:14:45, points -  27,919, results - 129 :D

Tutaj jest fajny wątek informacyjny o BOINC.


Bober

Inna sprawa to ta, że WCG słabo punktuje na tle innych  BOINCowych projektów, oczywiście chodzi o punkty na BOINC. Może dlatego tak mało osób liczy u nas WCG, a może są jakieś inne powody...

Z kolei osoby, które używają tylko UD pewnie nawet nie wiedzą o BOINC, a nawet jeśli to mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że dostawaliby więcej punktów używając klienta BOINC niż UD.

Ale na nasze forum te osoby pewnie nie zaglądają i stąd się pewnie nie dowiedzą, że powinny przejść na BOINC i liczyć dla nas :P

symbiont

A już chyba najbardziej WCG spopularyzowałby sie w społeczności BOINC i na odwrót, gdyby zarobione na kliencie UD punkty dałoby sie przepisać na BOINC. Ja mailem pól roku przerwy od BOINC przez FA@H - później jak się połapałem że WCG jest też na BOINCA, (jak zaczynałem to nie było tej możliwosci) okazało sie że punktów nie można przenieść i właśnie wtedy obraziłem sie na WCG i nie liczę...

Thomas

UD- od tej platformy zacząłem zabawę z wieloprojektowością, podłączyłem się do pierwszego lepszego zespołu (Włocławek co prawda nie jest z wielkopolski, ale przyjemnie się z nimi liczyło :) ) i przestałem liczyć dopiero po półtorej roku, gdy rozpadło się z trudem tworzone forum tego projektu. Jakby się dało przenieść punkty do BOINCA, to dajcie kiedyś znać – ładne ponad 100 000 tam zostawiłem (nie wiem jak to wygląda o zastosowaniu przelicznika). Ogólnie najbardziej mi w tym projekcie przeszkadzał brak możliwości ściągnięcia kilku próbek, nie raz komputer się nudził czekając na WU (brak wsparcia dla kilku rdzeni i Linuxa raził mniej – ale to z braku odpowiedniego hard/soft-ware'u).

D_T_G

---------- 16:34 18.03.2007 ----------

Cytat: "Bober"Inna sprawa to ta, że WCG słabo punktuje na tle innych  BOINCowych projektów,

Czy inna? Zdecydowanie ta sama co punkt 4, bo to właśnie miałem na myśli :P

CytatZ kolei osoby, które używają tylko UD pewnie nawet nie wiedzą o BOINC,

To już kiedyś stwierdziłem odnośnie liczydłowych Poland. Chciałem to tu właśnie podsumować, podyskutować na temat i wyestymować perspektywy ;)

Cytata nawet jeśli to mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, że dostawaliby więcej punktów używając klienta BOINC niż UD.

Ale na nasze forum te osoby pewnie nie zaglądają i stąd się pewnie nie dowiedzą, że powinny przejść na BOINC i liczyć dla nas :P

A mogą kiedyś zapuścić googla i trafić na ten wątek :wink: [google feeding atm :P]

Cytat: "symbiont"A już chyba najbardziej WCG spopularyzowałby sie w społeczności BOINC i na odwrót, gdyby zarobione na kliencie UD punkty dałoby sie przepisać na BOINC.

Tak, to by było rzeczywiście fajne i rozwiązało sprawę. Wyobrażałbym to sobie nawet tak, że ci wszyscy co liczyliby na UD nawet nie mając pojęcia o BOINC równie sielsko nie zdawali by sobie sprawy, że ich punkty dzieli się przez siedem i lecą na konto BOINC :) Tyle, że wtedy Poland miałby ponad 5,5 mln kredytów i pozamiatane z nami na amen (jedynym wyjściem - swap-o-fuzja) :wink: Taka mała dygresja - United Devices to komercyjna korporacja, kiedyś nawet skarżąca się w sądzie z jednym programistą BOINCa (ich ex-pracownikiem). Ale w tym wypadku nie miałoby to akurat nic znaczenia. Ciekawi mnie natomiast jak to było rozwiązane w innych projektach, które początkowo miały swoje własne aplikacje, a później przeszły na BOINC? climateprediction.net? Bo wiem, że w SETI@home nic nie przeszło z classic, co zapewne również wielu zniechęciło do dalszego liczenia.

CytatJa mailem pól roku przerwy od BOINC przez FA@H - później jak się połapałem że WCG jest też na BOINCA, (jak zaczynałem to nie było tej możliwosci) okazało sie że punktów nie można przenieść i właśnie wtedy obraziłem sie na WCG i nie liczę...

Jakbyś zaczął liczyć na BOINCu, to by po prostu zaliczyło Ci go jako kolejnego device i punkty (UD) leciały dalej.

Cytat: "Thomas"[UD - dop.] ładne ponad 100 000 tam zostawiłem (nie wiem jak to wygląda o zastosowaniu przelicznika).

Jeśli punktowali podobnie za godzinę pracy na referencyjnym sprzęcie co na WCG, co jest zresztą b. prawdopodobne, to było by to jakieś 14/15k kredytów.

---------- 16:14 19.03.2007 ----------

No i sprawa dziwnej punktacji kredytowej została właśnie poruszona na forum WCG tutaj

CytatHello all,

Why not just change the credit system to a fixed one like more and more projects through BOINC ?
We would not being discussing again and again of this quorum issues...

Just an idea, but you should consider predicting number of calculations per wu and then put inside a fixed granted credit for it.

Then, no matter which OS or which computer calculates the wu, and nor matter the quorum... only efficiency should be taken into account for credits granted.

I am not crunching WCG because of this issues. I would like but i think the way this project gives credits is no more good.

I will be back with 14 cpu cores when the crediting system is improved with Boinc agent

[AF>HFR>RR]Celtar [Mar 19, 2007 9:06:20 AM]

 [-o<

---------- 16:42 20.03.2007 ----------

Ostatnio jak na zawołanie poruszana jest ta tematyka na tamtym forum ;)

team member list question

Cytat: "Tank_Master"Question then. Why cant stat info generated using the WCG client show up on the BOINC statistics? Wouldn't it be simple enough to just divide WCG granted work by 7 and then add it to the BOINC side?

Cytat: "Sekerob"That is not the philosophy of BOINC global stats roll up. Arbitrary also as it would potentially distort individual and team stats there considerable, particular if those crunching for a long time on UD agent started to insert.

Anyway, it's not WCG's case to do this, it's for those who maintain the BOINC stats if they would agree in the first place and than major coding on WCG side to merge WCG(UD) points which are earned on Wall-clock time to be converted to CPU time / Cobblestones.

The x7 has a history as it was a number decided on when only Linux (lower benchmarks) and MAC did BOINC. When WCG started running BOINC also on Windows (higher questionable 'optimized' benchmark), that factor did not get revised..... it would be a mix of apples and pears conversion. That the Linux benchmark got tweaked now to match the Windows world is a bit topsy turfy..... but as it is, Windows rules the DC world, so that is the reference point.

way to many words and not sure if i represent it all completely and correctly, but this is how i got it puzzled together... there could be a green patch in the blue sky

No a później Tank_Master napomniał o climateprediction.net (no i mam odpowiedź na jedno z moich zadanych tutaj pytań):roll:

Cytat: "Tank_Master"Just a note, a while back the climatprediction.net project did convert their credit system over to the BOINC, so it can be done, if so desired. They probably had more vested interests, given that they worked with Berkley in the initial fazes to get some sort of cross project system working between climate and SETI.

To nie jest nic ukartowane! Te wątki nie są zakładane przez moje kolejne wcielenia, tak się po prostu dziwnie złożyło, że nie tylko mnie na świecie nurtują takie problemy :P Tu już trochę natomiast ukartowałem, odnośnie 'dziwnego i nierównego punktowania' (1):

Cytat: "Sekerob"
That's not the reference.... remember that irrespective of what machine, the product of the hourly claim multiplied by time crunched is what is being compared and should be within bandwidths, thus

17 x 3 = 51 new
3 x 10 = 30 old
10 x 3 = 30 old

mean 37.

If there is someone claiming 3 per hour and does the job also in 3, than the 9 becomes a 'low lier' claim, excluded from the mean calculation.

17 x 3 = 51 new
3 x 3 = 9 old
10 x 3 = 30 old

credit is 40 FOR ALL 3.

---------- 10:58 30.03.2007 ----------

Chyba coś się polepszyło.

Update

CytatWe have updated the website with several new (and hopefully exciting) features:
(...)
2. Recover Member Name: What I hope will be a very useful feature is the ability to have your member name E-mailed to yourself. Just put in your E-mail address and we'll send you all the member names that registered with that address.

Several changes to enhance the experience for BOINC users:
3. Simplified BOINC profiles: You can now just choose one of the simple options, or create a custom profile.
4. Added information to Workunit page
5. Filter by project on BOINC results page: Now you can see only the results for a particular project on this page
6. Updated Mac installation instructions
7. Updated Linux installation instructions

[Mar 29, 2007 11:55:06 PM]

Te filtrowanie resultów wg projektu to jest rzeczywiście fajna funkcja, choć przydałoby się móc sprawdzić ile konkretnie się już poszczególnych projektów samemu przeliczyło.

Poza tym chyba poprawiła się punktacja, mimo, że liczę tylko na jednym kompie i już dłuuugo nie wspomagał mnie komp siostry, na dodatek przeznaczyłem część mocy na projekt WEP-M+2, to i tak wyrabiam tak tyle, że trafia to do top 5 days. Niedawno sumarycznie miałem nawet 987 (best day!) punktów 8O Chyba faktycznie troszkę równiej punktują, przykładowo:



:D


Kon141410

Witam wszystkich!

Kope lat Thomas,
niespodziewanie UD Project by grid.org się zakończył,
ja nie przestałem liczyć i o ile pamięć mnie nie myli
- pare tygodni temu miałem coś ponad 30 lat obliczeń i ponad 5 000 000 punktów.
Zakończenie projektu zauważyłem dopiero jak niektóre komputery zaczęły się nudzić.

Przyznaje szczerze że już na kilkudziesięciu przeinstalowałem WCG - twierdzicie, że Boinc lepszy,
może się zainteresuję...
... zaraz poszukam jakiegoś obszerniejszego info.
Będe wdzięczny za jakieś wskazówki ;)


Pozdrawiam

AL

Kon141410 - witamy serdecznie i zapraszamy do przyłączenia się do naszej drużyny w WCG na BOINC'u. Jeśli masz jakieś pytania - wal śmiało - napewno nie pozostaną bez odpowiedzi.

D_T_G

Cytat: "Kon141410"Witam wszystkich!

Witamy, witamy.

Cytat(...)komputery zaczęły się nudzić.

Przyznaje szczerze że już na kilkudziesięciu przeinstalowałem WCG - twierdzicie, że Boinc lepszy,

No, np. w tym aspekcie, że bardziej od UD dba o to, żeby procki, a już w szczególności dwurdzeniowe, nie nudziły się (pobiera próbki na zapas) :P

Cytatmoże się zainteresuję...
... zaraz poszukam jakiegoś obszerniejszego info.
Będe wdzięczny za jakieś wskazówki ;)

WCGWiki - Migrate from the UD agent to BOINC (teraz nie chce się mi w przeglądarce otworzyć więc na wszelki wypadek kopia z google)

CytatPozdrawiam

No, to mi się podoba, nie tylko życzyć ale i liczyć zdrowia ;)


Thomas

Witamy, witamy, starego znajomego. Przypominają się stare czasy, gdy  razem liczyliśmy UD dla zespołu (ty dostarczałeś dziennie zespołowi 95 % punktów, a ja 2 % :P).

D_T_G

---------- 13:44 10.05.2007 ----------

No a to dzisiejsza wypowiedź z forum WCG :)

Cytat: "Sekerob"Let old dogs sleep, but BOINCers have the edge over UD agent even on single core machines (is this a hint to drop the UD potatoe), also because the resource minimum requirements for WCG projects run on BOINC are lower. Simply less overhead and no continuous disk i/o encryption, makes it quicker / loose less seconds and less obtrusive.

Źródło.

Także obudźcie się st... eeej, to chyba po polsku brzydko brzmi ;)

---------- 18:55 30.05.2007 ----------

Yet Another BOINC vs UD thread


---------- 12:10 13.07.2007 ----------

Cytat: "D_T_G"podczas rejestracji na stronie, ciągle użytkownikom Windows podsuwany jest UDagent, jedynie na dole jest uwaga, że zaawansowani mogą spróbować BOINCa.

Website Updates for July 10, 2007[/quote]

CytatRegistration: BOINC for Windows is now the default download for members with the Windows operating system.

:)


Bober

Pojawił się szczegółowy plan pełnej migracji WCG na BOINC.

To może będziemy mieli jakichś nowych członków z tej okazji?  :D

D_T_G

---------- 19:33 22.08.2007 ----------

Cytat: "Bober"Pojawił się szczegółowy plan pełnej migracji WCG na BOINC.

To może będziemy mieli jakichś nowych członków z tej okazji?  :D

Swego razu przyszedł mi do głowy szalony pomysł, by wyzwać zespół Poland, żeby się o nas dowiedzieli, że jesteśmy, to raz, dwa że jesteśmy wcale wydajni i aktywniejsi (znaczy nadążamy za nowinkami - zmieniamy flagę teamow, mamy forum itd.). Ale teraz jak, gdzie indziej piszesz, to po prostu jak WCG będzie projektem miesiąca to będzie można to wyzwanie zrobić "przy okazji".

---------- 19:23 26.09.2007 ----------

Migracja do BOINCa widać postępuje:




To już jest prawie 70% mocy.