HDD a wyciszenie komputera.

Zaczęty przez tito, 13 Luty 2015, 15:36

tito

Mój komputer stoi w sypialni i jest włączony 24h. Zarówno ja jak i Żona mamy przytępiony słuch, jednak w godzinach nocnych trochę skubańca słychać.
Na chwilę obecną jest tam 5 wentylatorów, ale się nie rozpędzajcie w krytyce, 2 wyciągowe z budy u góry Noctuy 120 i 140 puszczone na 7V, CPU chłodzone SilentiumPC lecz z wentylatorem Noctuy (maks obr 800). Do tego w zasilaczu 430W beQuiet zaś pobór prądu przez zestaw z gniazdka to 120-130W, więc wentylator też się nie rozpędza, oraz wentylator na GPU 750ti z coolerem Arctic mono plus puszczonym na 7V.
Na chwilę obecną najbardziej hałasuje HDD. Myślałem nad zrobieniem bitumboxa, lecz moja obudowa Antec302 nie ma miejsca na dole, aby położyć takie ustrojstwo, zaś zatok 5,25" ma ledwo 3 przy czym 2 zajęte przez CD i czytnik kart. A gdzieś to ciepło z HDD w bitumboxie musi uciekać.
Dlatego mam zamiar kupić SSD co jest chyba najlepszą opcją, lecz 512 jest poza budżetem. 250 zaś po transferze wszystkiego z obecnego HDD będzie w 80% pełna.
I dopiero teraz następuje pytanie:
czy posiadając SSD na system + insze oraz HDD na zdjęcia i dane po zaznaczeniu opcji "wyłączaj dyski twarde po..." HDD faktycznie się wyłącza, tj czy talerze się nie obracają? Pytanie może głupie, lecz nigdy nie miałem więcej niż 1 HDD.

LQG

Jeżeli system i aplikacje nie będą korzystać z HDD to po ustawieniu wyłączania faktycznie zatrzymują się talerze. Powrót do gotowości trwa kilka sekund. Jednak każde wywołanie tego dysku wzbudzi go do pracy, może chwilkę potrwać aby znaleźć i przenieść na SSD wszystko co niezbędne do uśpienia HDD :)

Krzysiak

Zgadzam się LQG

Tylko zawsze mnie zastanawiało czy:
1. BOINC nie zajedzie dysku SSD ?
2. Czy częste wyłączanie i włączanie dysku HDD nie skraca jego żywotności - rozruch zawsze jest najbardziej krytycznym momentem przy dyskach HDD ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

LQG

Ad.1 Zależy jaki SSD, ja polecam Samsungi z serii 850PRO, jak ktoś ma starszy 840PRO to też OK. W innych przypadkach trzeba obserwować wskażnik "Host Write", sprawdzić ile maksymalnie może przyjąć konkretny dysk.
Ad.2 Zgadza się, jest to moment krytyczny, jednak w nowoczesnych dyskach silniki są wytrzymałe.

gregre

Czyli teraz najgłośniejszy w Twoim PC jest dysk twardy? Śpię trzy metry od komputera i dysk mi absolutnie nie przeszkadza a zdarzało się że puszczałem 7970 na noc i też spałem.
Jeśli jednak dysk słychać to może coś jest nie tak z dyskiem? Przeskanuj w poszukiwaniu badsectorów - jeśli są, to dysk charakterystycznie zgrzyta przy pracy i dlatego głośno chodzi. Wygłuszanie dysku jak dla mnie to już extremum, sprawdź czy drgania z dysku nie przechodzą na obudowę i nie rezonuje coś innego. Słychu raczej nie masz przytępionego a raczej wyostrzony.
Tak - Boinc zajedzie dysk SSD, trzeba patrzeć na ilość możliwych danych do zapisu.

kva.pl

Z tym mitycznym zajezdzaniem SSD to sie powtorze - mam vertexa 2 120GB, kupiony za 800 zl, nigdy nie oszczedzany. Jak dzialal tak dziala. Dyski maja minimum 2 lata gwarancji, jak padnie w tym czasie to wymienia, jak nie padnie to po 2-3 latach dzisiejsze SSD i tak beda warte grosze. Wiecej wokol tego szumu i zametu niz to warte.
Natomiast pomyslal bym osobiscie o SSD na system, a HDD bym wymienil na jakies 2,5", one sa cichsze i chlodniejsze, a spadek predkosci nie bedzie mial raczej znaczenia?

tito

HDD uszkodzony nie jest - kilka razy już uszkodzony HDD słyszałem i wiem co to zacz. Tu po prostu słyszę standardowe skrobanie głowicy, które się nasila, gdy dysk jest używany i spada do minimum, gdy sobie spokojnie liczy - może to przez model dysku: jakiś Seagate 1Tb.
To również nie są drgania - to inny rodzaj dźwięku, który również rozpoznaję - problemem na pewno jest stukająca głowica.
Co do mojego słuchu - mam doły na audiogramie w zakresie mowy ludzkiej. Pewnie HDD generuje dźwięki na innej częstotliwości, gdzie mój słuch nie jest przytępiony.
Odnośnie uśpienia: na HDD mam zamiar zostawić tylko filmy/zdjęcia/muzykę więc nie powinien się budzić do życia.
Na samsunga PRO nie chcę wydawać kasy. Myślałem o wersji EVO a konkretnie:
http://www.gral.pl/Samsung+2+5+cali+250GB+SSD+SATA3_367.html

Czyli w sumie problemem staje się teraz możliwość zajechania SSD przez BOINC.
Ktoś ma doświadczenia?

Dodam, że na 2 miesiące to problem czysto teoretyczny - póki nie wrócę do domu. Lecz wtedy chciałbym od razu przystąpić do działania.

Edit:
@kva - czyli SSD u Ciebie hula z BOINCem.
O 2,5" na magazyn nie pomyślałem, pomimo, że na laptopach siedzę od lat.
Ten Evo ma 5 lat gwarancji.


Krzysiak

A od siebie mogę polecić
http://www.gral.pl/Crucial+MX100+SSD+256GB+SSD+SATA3_530.html
W agito masz taniej z darmową wysyłką
http://www.agito.pl/dysk-crucial-ssd-mx100-2-5-256gb-sata600-83-996497.html?utm_medium=Feed&utm_source=ceneo.pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=996497

A pecha ma do GooDRAM C50  60GB bo nowy padł po 3 miesiącach  :(


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

pawg

w sumie trudno powiedzieć że polecam ten dysk, po prostu zaskoczyła mnie tak długa gwarancja, wynosząca tyle co średni żywot PC liczącego BOINC 24/7  :dunno:



Troll81

a nie możesz dysku wywlec na zewnątrz? i tam go wsadzić w jakąś cichą obudowę?

kva.pl

Cytat: tito w 13 Luty 2015, 18:21
Edit:
@kva - czyli SSD u Ciebie hula z BOINCem.
O 2,5" na magazyn nie pomyślałem, pomimo, że na laptopach siedzę od lat.
Ten Evo ma 5 lat gwarancji.

Tak, bezproblemowo. Z BOINCem, tempem, torrentem i bog wie czym jeszcze ;)

zablociak

Ja ze swojej strony dodam tylko, że bitumibox jest naprawdę cichy tylko wtedy gdy leży na jakiejś gąbce na dnie obudowy. Tak, żeby nie mógł przenosić drgań. I nie grzeje się przez to zbyt mocno (kilka st. C więcej niż zwykle).
W tej chwili w moim sprzęcie słyszę tylko  zasilacz (bequiet 430W właśnie) i to tylko jak wsadzę głowę pod biurko. No i oczywiście komputer warto postawić na jakiejś podstawce i gąbce/gumie (drgania przenoszą się przez drewnianą podłogę).
Ale żeby wyciszyć zasilacz od routera i telefonu bezprzewodowego to je okleiłem kilkoma warstwami maty bitumicznej.
Kurde, mam fioła na punkcie ciszy  XD
To Err Is Human, to Arr Is Pirate!

Krzysiak

Ty też :)
Umie HD wiszą na taśmach z wszytą gumką + uszczelki samoprzylepne :)

[smg id=10434 type=full align=center caption="hdd"]


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

krzyszp

SSD też na taśmę masz???  XD


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kva.pl

Cytat: krzyszp w 13 Luty 2015, 20:27
SSD też na taśmę masz???  XD

Tez zwrocilem uwage :D

zablociak

Ha! W tych czasach dyski-sieczkarnie to odległe wspomnienie. I w sumie to zaizolowanie dysków by nie przenosiły wibracji na obudowę więcej daje niż ich zamknięcie w dźwiękoszczelnym pudełku. Takie jest moje spostrzeżenie i te gumki są bardzo dobrym pomysłem dla leniwych.
Mój Samsung 830 (128GB) zapisał prawie 15 TB danych, pokazuje "wear level" 91% i ciągle zapiernicza jak szatan. Przyznaję jednak, że BOINCa przeniosłem w końcu na HDD.
To Err Is Human, to Arr Is Pirate!

Krzysiak

Cytat: kva.pl w 13 Luty 2015, 20:28
Cytat: krzyszp w 13 Luty 2015, 20:27
SSD też na taśmę masz???  XD

Tez zwrocilem uwage :D

Oj tam Oj tam
Kiedyś był tam zwykły HDD i tak już zostało  8)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

Cytat: pawg w 13 Luty 2015, 18:51
w sumie trudno powiedzieć że polecam ten dysk, po prostu zaskoczyła mnie tak długa gwarancja, wynosząca tyle co średni żywot PC liczącego BOINC 24/7  :dunno:
Ten EVO też 5 lat a przy podobnej cenie pojemność x2.
Cytat: zablociak w 13 Luty 2015, 20:14
Ja ze swojej strony dodam tylko, że bitumibox jest naprawdę cichy tylko wtedy gdy leży na jakiejś gąbce na dnie obudowy. Tak, żeby nie mógł przenosić drgań. I nie grzeje się przez to zbyt mocno (kilka st. C więcej niż zwykle).
...
Właśnie tak czytałem. Ale u mnie miejsca niet, a wymiana obudowy odpada. Chyba, że bym pociął koszyczki od napędów i sobie to miejsce zrobił.

zablociak

Cytat: tito w 13 Luty 2015, 20:45

Właśnie tak czytałem. Ale u mnie miejsca niet, a wymiana obudowy odpada. Chyba, że bym pociął koszyczki od napędów i sobie to miejsce zrobił.

Na mój chłopski rozum najlepiej dla ciebie zagra duet: mały SSD (128 GB) + duży HDD zewnętrzny typu  WD Elements portable (np. 1 TB za 265 z wysyłką na agito), który wyłącza się po zadanym czasie bezczynności.
To Err Is Human, to Arr Is Pirate!

tito

Ale dlaczego zewnętrzny? Skoro wewnętrzny też się wyłącza to gdzie sens wywalania czegoś na zewnątrz?
Myślę sobie, że kupię faktycznie 120 Samsunga, ale wersję PRO - 120mc gwarancji. To powinno załatwić problem SSD i BOINCa
To teraz inne pytanie - sklep, gdzie gwarancje rozpatrują bezproblemowo i szybko. Poleci ktoś?

Krzysiak

24 miesiące wszystkie duże Morele, Agito, Gral, Komputronik itp

po 24 miesiącach najpewniej słać do dystrybutora - pośrednik zobowiązany jest tylko do 24 miesięcy dbania o klienta :)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

Ile kosztuje ta wersja pro 120gb?

ryszard.korczyk

Pytanie, czy w gwarancji producenta nie ma wzmianki, że przekroczenie odpowiedniego poziomu zapisu kasuje gwarancję?

Krzysiak



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

Cytat: kva.pl w 13 Luty 2015, 21:57
Ile kosztuje ta wersja pro 120gb?
W Gralu 448zł.

Wysłałem do nich zapytanie o szczegóły gwarancji - zobaczymy, czy w ogóle odpiszą.

kva.pl

No i jaki jest sens kupowac 2 razy mniejszy dysk w tej samej cenie zeby miec dluzsza gwarancje ktora moze uznaja a moze nie? Kombinujesz, sprawdzasz, mowiac w skrocie czas tracisz. W efekcie bedziesz mial 2 razy mniej miejsca (wiec i 2 razy mniej komorek do zajechania przez BOINC czy cokolwiek innego), a jak Ci ten dysk za 5 lat padnie to i tak wyjdzie na to, ze wart wtedy bedzie 1/5 swojej ceny w najlepszym razie.

LQG

Cytat: pawg w 13 Luty 2015, 18:40
http://microsystem-resellerweb.systemb2b.com/dyski-ssd/intel%C2%AE-ssd-530-series-%28120gb-2-5in-sata-6gb-s-20nm-mlc%29-7mm-gwarancja-5-lat-ssdsc2bw120a401/p-c1769054?ref=VD1UJklEPTE2NDM4OSZQSUQ9QzE3NjkwNTQmQT0xJkxQPTQ0&seo=title
Nie dość że Sandforce to jeszcze drogo :)

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 13 Luty 2015, 18:45
A od siebie mogę polecić
http://www.gral.pl/Crucial+MX100+SSD+256GB+SSD+SATA3_530.html
MX100 72TBW gw. 3 lata. Najtańsza sensowna 120, tylko zapis trochę kuleje.

Cytat: ryszard.korczyk w 13 Luty 2015, 21:58
Pytanie, czy w gwarancji producenta nie ma wzmianki, że przekroczenie odpowiedniego poziomu zapisu kasuje gwarancję?
850 EVO 120/250 GB : 75 TBW, 500/1TB(1,000 GB) : 150 TBW gw.5 lat
850 PRO 128/256 GB : 150 TBW, 512/1TB(1,024 GB) : 300 TBW gw.10 lat

Troll81

to już wolę zwykły dysk talerzowy. moje szajsungi kręca się juz ze 6 lat :D

tito

Cytat: zablociak w 13 Luty 2015, 20:30
...Mój Samsung 830 (128GB) zapisał prawie 15 TB danych, pokazuje "wear level" 91% i ciągle zapiernicza jak szatan. Przyznaję jednak, że BOINCa przeniosłem w końcu na HDD.

A ile to mu zajęło?
Cytat: LQG w 13 Luty 2015, 23:37
...850 EVO 120/250 GB : 75 TBW, 500/1TB(1,000 GB) : 150 TBW gw.5 lat
850 PRO 128/256 GB : 150 TBW, 512/1TB(1,024 GB) : 300 TBW gw.10 lat

Czyli kupując EVO250 mam 75TBW lecz 2x więcej komórek do zajechania ( no i więcej ewentualnie dostępnego miejsca), zaś przy PRO128 150TBW lecz mniej miejsca.
Cytat: kva.pl w 13 Luty 2015, 23:22
No i jaki jest sens kupowac 2 razy mniejszy dysk w tej samej cenie zeby miec dluzsza gwarancje ktora moze uznaja a moze nie? Kombinujesz, sprawdzasz, mowiac w skrocie czas tracisz. W efekcie bedziesz mial 2 razy mniej miejsca (wiec i 2 razy mniej komorek do zajechania przez BOINC czy cokolwiek innego), a jak Ci ten dysk za 5 lat padnie to i tak wyjdzie na to, ze wart wtedy bedzie 1/5 swojej ceny w najlepszym razie.

Patrząc na powyższe dane faktycznie to EVO jest nadzwyczaj kuszące.
To teraz poczekać na powrót do domu  ;)

kva.pl

Ja mam Cruciala 240GB. Tani i pojemny.
Czas pracy dysku 2653 godziny czyli 1/3 roku, BOINC 24/7, wszystkie tempy, projekty, eclipse, sciaganie plikow, wszystko na nim chodzi. Caly zapis 2,1TB. Bedzie dzialal do konca swiata.

zablociak

Cytat: tito w 13 Luty 2015, 23:47
Cytat: zablociak w 13 Luty 2015, 20:30
...Mój Samsung 830 (128GB) zapisał prawie 15 TB danych, pokazuje "wear level" 91% i ciągle zapiernicza jak szatan. Przyznaję jednak, że BOINCa przeniosłem w końcu na HDD.
A ile to mu zajęło?
W tej chwili "Power-on hours" to 19770 godzin (ponad 823 dni), ale od ponad roku BOINC jest na HDD, bo pomyślałem sobie ok. 12TBW, że może go zajeżdżam właśnie. Tak więc zrobiłem ok 12TBW w mniej niż 2 lata. Dużo, mało?
Cytat: tito w 13 Luty 2015, 21:51
Ale dlaczego zewnętrzny? Skoro wewnętrzny też się wyłącza to gdzie sens wywalania czegoś na zewnątrz?
W windowsie ZTCW dysk inny niż systemowy może po pewnym czasie bezczynności wyłączać się, ale ciągle może hałasować podczas normalnej pracy (a jak sam zauważyłeś nie masz jak go wyciszyć). Natomiast dysk zewnętrzny z reguły hałasuje mniej, w razie czego łatwo będzie go schować do pudełka wyłożonego gąbką czy czymś takim. No i to dysk, którego zawsze możesz użyć jak pendrive.
To Err Is Human, to Arr Is Pirate!

Krzysiak

Mój komp chodzi prawie na okrągło i od 1 października 2014
pokazuje przepracowane 2,716 TB
za to przekłamuje ilość godzin pracy bo pokazuje tylko 788h

Boinc był zainstalowany przez jakiś 1 miesiąc


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kotfryc

Ja mam SSD i Boinc liczy cały czas.

Pierw miałem jakąś 60-tkę Corsair "uruchomiona" przez ponad 2,5 lata, aktualnie siedzi w lapku i nadal nie ma problemów.

Przesiadłem się ze względu na zbyt małą pojemność na Samsung SSD 840 EVO 250GB - "uruchomiony" przez 11 mc i też bez problemów. Dodatkowo wsadziłem w różnych okresach SSD paru znajomym w stacjonarki i lapki, co prawda nie liczą Boinca, ale o żadnych problemach też nie słyszałem.
Nie jestem specjalistą, ale polecam Samsunga, zbiera dobre opinie i faktycznie pracuje u mnie i kilku znajomych bezproblemowo.   :parrrty:

Krzysiak

Ot taka ciekawostka
Nośniki SSD - Około 27% użytkowników doświadczyło problemów
http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/nosniki_ssd_okolo_27_uzytkownikow_doswiadczylo_problemow#new


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

krzyszp

No daj spokój... każdy, kto co najmniej 5 lat pracował z HDD też miał problemy- tutaj te dane by wskazywały 100%  XD


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kotfryc

100% użytkowników Windows-a doświadczyło problemów z systemem operacyjnym  :parrrty:

tito

1) HDD wyzionął ducha. Elektronika padła po kilku dniach od zakończenia gwarancji.
2) SSD Crucial  MX100 512MB zamówiony.
Niewątpliwie będzie ciszej i szybciej.

Kret_polny

Cytat: tito w 18 Maj 2015, 18:34
2) SSD Crucial  MX100 512MB zamówiony.
Mam nadzieję, że to tylko literówka i to jednak liczone jest w GB.  XD

tito

Ja jestem w tym wieku, że GB to zbyt wiele dla mojego mózgu.
SSD przyszedł i nic nie jest zainstalowane, lecz BOINC liczy :)