Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

HDD a wyciszenie komputera.

Zaczęty przez tito, 13 Luty 2015, 15:36

tito

HDD już nie hałasuje.
Teraz pozostało 5 wiatraczków z czego 3 to Noctua. Okazuje się, że ścierwo terkocze nawet na niskich obrotach i Żoneczce przeszkadza...
Odłączyłem je i otworzyłem boczną pokrywę. Jest równie chłodno i o dziwo ciszej.
Muszę pomyśleć o lepszym coolerze, bo w tej chwili mam jakiegoś SilentiumPC. Niby wyrabia bezproblemowo, lecz jak temperatura na zewnątrz wzrośnie to i wentylator szybciej się zacznie kręcić. I znowu Żoneczce będzie przeszkadzać.

Troll81

Ninja :D Z noctuą albo czymś równie cichym

tito

No właśnie wentyle noctuy Żonie hałasują i muszę przyznać, że faktycznie je słychać (puszczone na 7V).
W zasilaczu beQuiet 420W oraz na coolerze GPU arctica są niesłyszalne.

tito

Pomyłka - po odłączeniu wentylacji obudowy (Noctua) najgłośniejszym wentylatorem był ten na GPU (wiadomo wersja slim zawsze jest głośniejsza). Na to miejsce wstawiłem starą, tanią 120 na 7V.
Teraz najgłośniejsza jest czujka Radioaktywnego - jakaś cewka buczy.
Pytanie do elektroników: co tam może buczeć?

PoznanskaPyra

Cewkę możesz zalać jakimś klejem.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Troll81

Transformator. Cewkę możesz potraktować klejem termicznym z pistoletu.

kotfryc

Cytat: Troll81 w 24 Maj 2015, 09:06
Transformator. Cewkę możesz potraktować klejem termicznym z pistoletu.
Jak klej nie pomoże to bez przebudowania czujki niewiele da się z tym zrobić...  :dunno:

tito

To był transformator. Gąbka + opakowanie od Inki = cisza.
Co prawda nie widać wyświetlacza... no ale tam  ;D  Na mapie będzie widoczne.

tito

Kolejny rzecz:
Obniżyłem taktowanie CPUz 3,2@3,4 na 2,8 oraz znacznie zmniejszyłem napięcie - obecnie 0,9V i póki co jest stabilnie.
Pobór prądu spadł o ~ 14W, więc i temp, i obroty na coolerze CPU.

I teraz mam pytanie:
czy ktokolwiek próbował/widział informacje, czy wyłączenie wiatraka w zasilaczu nie spali go?
W moim przypadku to beQuiet 430W zaś pobór z gniazdka to 120W
Czy gdybym zdjął/powiercił obudowę zasilacza to mógłbym odpiąć wiatrak?

Uprzedzam - w tej chwili uprawiam już sztukę dla sztuki, więc kupno zasilacza fanless odpada.

necavi

No nie wiem czy to dobry pomysł 120 W to też sporo. A nie lepiej went w zasilaczu choćby eksperymentalnie podłączyć pod regulator obrotów i zobaczyć jak to będzie wyglądać w praktyce? Można wiatrak puścić na 5V, ale nie każdy wystartuje przy tym napięciu zwłaszcza 12cm pracujące w pozycji "leżący na plecach".

tito

Tam jest wentylator PWM - pracuje na najniższych możliwych obrotach. Niby jest cichy, ale jak mówiłem - sztuka dla sztuki.

tito

:)
Obróciłem zasilacz - teraz otwór wentylacyjny patrzy do góry. Wymontowałem oryginalny wentyl z zasilacza, wstawiłem starutki wentyl na 7V tylko tak, aby dmuchał do środka obudowy. Zaś GPU przerzuciłem do dolnego slotu tuż nad wentylator od zasilacza. Widzę, że trzeba zrobić jakiś tunelik powietrzny, aby więcej powietrza z zasilacza leciało na GPU.
Lecz w tej chwili są już tylko 2 wentylatory.  ;D

necavi

No to cieszy, że działa  :p_arr: Jak tam tempy pracy?

tito

Kiepsko.
Temp GPU wzrosła o 8* - czyli 47 w tej chwili.
Lecz niestety dobrze nie jest, bo niższy slot PCIe jest jedynie x4 (co właśnie raczyłem zauważyć) i wydajność GPUGrida spadła. A nie może, bo i tak ledwo się w terminie wyrabiałem.
Kombinacji ciąg dalszy...