Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Historia eDeklaracji jako dowód na zacofanie biurokracji

Zaczęty przez cp, 27 Luty 2015, 18:38

cp

http://natemat.pl/134835,za-darmo-stworzyl-system-z-ktorego-korzysta-5-mln-polakow-rzad-zapomnial-o-tworcy-edeklaracji-nie-powiedzieli-nawet-dziekuje

chapeau bas i wielkie, ogromne

DZIĘKUJĘ!!!

ode mnie.

:respect: :respect: :respect:

Oraz nie mniejsze, ale ironiczne "dziękuję" dla biurokratycznego betonu  :bad:

P.S.
W sumie to może ktoś z fejsem rzuciłby hasło zorganizowania akcji podziękowania panu Michałowi Taborowi za zrobienie wyłomu w biurobetonie?

krzychu

a ode mnie łyche dziegciu za AdobeAir bo nie wspierane na linuksa, nie bede kupowal M$shitu, kiedys co prawda dzialalo.

Forma uwierzytelniania  oparta na znajomości kwoty przychodu nie jest genialna tylko jest smieszna, zgub PIT'a i dupa zbita, juz nie mowiac gdy  PIT zostawanie wykradziony - chyba każdy słyszał że haseł nie należy  nigdy zapisywać, czym jest wlasnie kwota przychodu.
Lepszym i nie wymagajacym dodatkowych kosztow jest system PUE dla zus, wystarczy ze raz sie uda do urzedy by uwierzytelnic profil. 

krzyszp

Właśnie przerabiam temat profilu zaufanego (mam już) i jestem ciekawy, jak wyjdzie zdalne składanie wniosku o dowód osobisty po pierwszym marca...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

cp

Cytat: krzychu w 28 Luty 2015, 01:00
a ode mnie łyche dziegciu za AdobeAir bo nie wspierane na linuksa, nie bede kupowal M$shitu, kiedys co prawda dzialalo.

Forma uwierzytelniania  oparta na znajomości kwoty przychodu nie jest genialna tylko jest smieszna, zgub PIT'a i dupa zbita, juz nie mowiac gdy  PIT zostawanie wykradziony - chyba każdy słyszał że haseł nie należy  nigdy zapisywać, czym jest wlasnie kwota przychodu.
Lepszym i nie wymagajacym dodatkowych kosztow jest system PUE dla zus, wystarczy ze raz sie uda do urzedy by uwierzytelnic profil.

Łycha dziegciu częściowo przyjęta (za Adobe Air). Choć trzeba uczciwie przyznać, że w momencie powstawania eDeklaracji Air był dostępny na Linuxy. Adobe wypięło się na pingwina dopiero w połowie 2011.
Co do uwierzytelniania, to nie mogę się zgodzić. Owszem, opisane wady są prawdzwiwe, ale.
1. Żeby nie móc przesłać eDeklaracji potrzebowałbyś nie tylko zgubić zeszłorocznego pita (zakładam, że wydrukowanego), ale i stracić dane eDeklaracji (skasowanie/format dysku/kradzież komputera). Ale zdarza się (co potwierdził znajomy, któremu raz się to przydarzyło - (o zgrozo!) raz musiał wysłać pita pocztą, ups; w kolejnych latach już spokojnie korzystał z eDeklaracji). Gwoli ścisłości, jeśli nie straci się pitów źródłowych (od pracodawcy, etc), to można kwotę przychodu (suma prosta do policzenia "na palcach") odtworzyć nawet po utraceniu deklaracji przesłanej do US.
2. Taki poziom zabezpieczeń uważam za adekwatny do potrzeb. Serio. To się nazywa zarządzanie ryzykiem, czyli zastosowanie środków bezpieczeństwa adekwatnych (w tym również kosztowo!) do szansy wystąpienia wypadku oraz jego skutków. (proszę nie łapać mnie za słowo - to nie jest definicja skopiowana ze słownika) Tej logice uparcie chcieli zaprzeczyć m.in. wspomnieni w artykule lobbyści producentów tokenów.
3. PUE nie istniał w czasach powstawania eDeklaracji, a jak się skończyła sprawa ePUAP-u, opisano w artykule. Polska biurokracja jest całe lata świetlne za postępem technologicznym i nawet nie chciałbym, żeby ktoś taki teraz próbował na siłę wprowadzać jakiś uniwersalny mechanizm uwierzytelniania ważny we wszystkich instytucjach państwowych. Utrata takiego hasła byłaby dopiero prawdziwym problemem. W porównaniu z powyższym konieczność wypełnienia papierowego PIT-a, czy spacer do US-u, bo ktoś 'życzliwy' złożył inną deklarację za nas, to pikuś.

Aha, rok temu, przy okazji 'reformy' OFE chwilę rozważałem założenie profilu PUE, ale że było to czasochłonne (i dobrze! patrz punkty 2 i 3 wyżej), odpuściłem.

Zresztą, co do zabezpeiczeń, to mam nadzieję, krzyszp, że napiszesz coś więcej.

P.S.
Uparte trzymanie się Adobe AIR (czy raczej "jedynego słusznego OS-u") tylko potwierdza tezę o tym, że polska biurokracja to generalnie beton i armia ludzi ciemnych jak tabaka w rogu. I nie jest to jedyny przypadek. Kto nie słyszał o epopei programu Janosik?

krzyszp

Co do profilu zaufanego, to jego uzyskanie było bardzo proste. Wypełniłem wieczorem formularz na stronie, po czym następnego dnia udałem się do najbliższego Urzędu Miasta i okazując się paszportem go potwierdziła. Ciekawostką jest, że urzędnik w pierwszej chwili odmówił potwierdzenia twierdząc, że jest wymagany Dowód Osobisty, ale udało mi się go przekonać do sprawdzenia i oczywiście miałem rację. Po 5 minutach uzyskałem potwierdzenie, pół godziny później się zalogowałem już jako "zaufany".

Boje odnośnie Dowodu Osobistego będę toczył w marcu, ponieważ dopiero od 1go marca będzie można o niego złożyć wniosek online.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Tobas

Cytat: krzyszp w 28 Luty 2015, 06:53
Właśnie przerabiam temat profilu zaufanego (mam już) i jestem ciekawy, jak wyjdzie zdalne składanie wniosku o dowód osobisty po pierwszym marca...

CytatWniosek o wydanie dowodu osobistego
2015-03-03
Informujemy, że usługa umożliwiająca złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego nie jest jeszcze dostępna na ePUAP.

Jej planowane udostępnienie powinno mieć miejsce w maju bieżącego roku. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy kontaktować się z wystawcą usługi tj.  Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

Tyle w temacie.

LQG

BTW Z tego co pamiętam najszybsza i najprostsza opcja założenia profilu PUE to potwierdzenie ePUAPem... Jak już ktoś popełnił ten błąd (w kontekście wypowiedzi p. Tabora) oczywiście :)

krzyszp

Cytat: Tobas w 03 Marzec 2015, 16:06
Cytat: krzyszp w 28 Luty 2015, 06:53
Właśnie przerabiam temat profilu zaufanego (mam już) i jestem ciekawy, jak wyjdzie zdalne składanie wniosku o dowód osobisty po pierwszym marca...

CytatWniosek o wydanie dowodu osobistego
2015-03-03
Informujemy, że usługa umożliwiająca złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego nie jest jeszcze dostępna na ePUAP.

Jej planowane udostępnienie powinno mieć miejsce w maju bieżącego roku. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy kontaktować się z wystawcą usługi tj.  Ministerstwem Spraw Wewnętrznych.

Tyle w temacie.

Generalnie, to jest bardzo ciekawe...
Możliwość składania wniosków o Dowód Osobisty przez Internet jest od dnia 1 marca zagwarantowana ustawą1. Za wykonanie przepisów ustawy odpowiada rada ministrów na podstawie zapisu w konstytucji2.

I teraz pytanie. Kto i w jaki sposób odpowie za niewykonanie ustawy??? Wiem, winnego nie będzie...



1. "art. 24 ust. 1 Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne."
2. "...zapewnienie wykonywania ustaw jest podstawowym obowiązkiem Rady Ministrów (art. 146 ust. 4 pkt 1 Konstytucji RP), zaś członkowie rządu ponoszą odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu za naruszenie konstytucji lub ustaw (art. 156 ust. 1 ustawy zasadniczej)."


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

cp

Heh, albo nagle zapomniałem, jak się czyta ze zrozumieniem, albo faktycznie nawet Ministerstwo Finansów gardzi e-PUAP-em:

http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/komunikaty/-/asset_publisher/6Wwm/content/e-deklaracje-nie-przez-e-puap