Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Altair 8800

Zaczęty przez Ósemka, 23 Marzec 2015, 19:47

Ósemka

Mam coś dla fanów retro-komputerów ;)

Altair 8800 - chyba pierwszy komputer desktopowy dostępny dla przeciętnego zjadacza chleba. Ciekawa konstrukcja z końca lat 70' ubiegłego wieku. Komputer nie posiadał klawiatury ani monitora.

Na youtube jest seria odcinków ukazujących jak ta maszyna funkcjonowała, jak ją obsługiwać, jak programować i wiele innych ciekawostek - gry, obsługa dalekopisu, BASIC, AltairDOS, praca na jednym komputerze z kilku terminali (to mnie szczególnie zmiażdżyło, taki klient-serwer z lat 70') i wiele innych.

Dla zapaleńców zamieszczam link do pierwszego odcinka:
https://www.youtube.com/watch?v=suyiMfzmZKs
Folding@Home - Team Poland [276]

necavi

A może masz taki zabytek w posiadaniu? Ciekawe czy inni forumowicze mają jakiś komp, który by podpadał pod to określenie?

Troll81


necavi

Cytatja mam C64 :d
:respect:  Na chodzie?

Aby nie było pustych postów to dodaję od siebie: serwerowe mobo TYAN a na nim 2*P3 700 ok. 1GB RAM, całość pracowała z kontrolerem scsi na pci (to na mobo nie działało) do którego był podpięty dysk ok 10GB + streamer Tandberg, do tego 2 kontrolery pci ide Raid1 z dyskami 2*60 i 2*100GB. Całość siedziała pięknej, ogromnej i jeszcze starszej budzie po serwerze Zenith z-server Link
Kilka lat temu sprawdzałem odczyt z streamera i wszystko odzyskało się bez problemu  :p_arr:

Ktoś chętny do chwalenia się?

kva.pl

Tyan S1668d - 2x Pentium Pro 1MB cache L2 (te czarne procesory  8) ) + 512MB ramu SIMM EDO. Sprawne oczywiscie, przetestowane w ramach mojego projektu w wieeelu benchmarkach pod XP ;) Wygralem?  XD

gaballus

W zeszłym roku po wieeeelu latach pracy wyłączyłem legendarnego już Abita VP6 z dwoma PIII 1GHz, leży w szufladzie teraz obok 2 Abitów BP6 też podwójnych tylko BP6 była pod Celerony.

A teraz coś trochę innego, ktoś pamięta CA-80? Jeszcze ze 3 lata temu działał, musiałbym go odkopać i sprawdzić :)

krzyszp

2x C64 (jeden zepsuty)
ZX Spectrum+
Amiga 500 (sprawna)
Amiga CD-32 z ProModule, 8MB RAM, 230MB HDD (sprawna)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

necavi

Widzę, że posiadaczy starych płyt 2-procesorowych jest tu kilku  :ahoy:

@gaballus z czasów szkolnych pamiętam artykuł w Audio Video o tym komputerku, ale wtedy "komputer w takiej postaci" mnie nie pociągał. Niedawno pisano o nim na DP Link

Dorzucam A1200 + dopałka 040/40MHz 32MB (niestety niesprawna), jakiś dysk, Infinitiv Tower, FG24.

Kto następny?


Troll81

Na chodzie ale brak zasilacza :(

Ósemka

Cytat: necavi w 23 Marzec 2015, 21:57
A może masz taki zabytek w posiadaniu?
Nie mam tego Altaira, ale każdy może sobie kupić dokładną replikę zrobioną na współczesnych komponentach. Koszt 400 USD + przesyłka ze Stanów. Link do sklepu jest pod każdym z filmików, do których dałem powyżej linka.

A'propos C64 - kto nie miał okazji zapoznać się z oryginałem, bez problemu może pobawić się emulatorem na PC. Są dostępne wszystkie wersje Commodore, czyli C16, C64 i C128. A jak pogrzebałem głębiej to nawet jakiś pakiet biurowy pod C64 znalazłem i Linuks pod C64.
Folding@Home - Team Poland [276]

krzyszp

Cytat: osemka w 27 Marzec 2015, 20:23
A'propos C64 - kto nie miał okazji zapoznać się z oryginałem, bez problemu może pobawić się emulatorem na PC. Są dostępne wszystkie wersje Commodore, czyli C16, C64 i C128. A jak pogrzebałem głębiej to nawet jakiś pakiet biurowy pod C64 znalazłem i Linuks pod C64.
Temat - rzeka...

Co do Amig, polecam UAE i WinUAE - doskonałe emulatory Amig klasycznych dla Windows i Linuksa (po jabłko też jest), polecam także zabawę MorphOS'em na starszych Jabłkach, a także nowe Amigi (może poza X1000, która jest cholernie droga).
A tak w ogóle, to jest też emulator Ami na... Androida :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Ósemka

Cytat: osemka w 27 Marzec 2015, 20:23
A'propos C64 - kto nie miał okazji zapoznać się z oryginałem, bez problemu może pobawić się emulatorem na PC. Są dostępne wszystkie wersje Commodore, czyli C16, C64 i C128. A jak pogrzebałem głębiej to nawet jakiś pakiet biurowy pod C64 znalazłem i Linuks pod C64.
Zapomniałem dodać, że Commodore PET też jest.

To może zrobimy jakieś forumowe zawody w BASICu? Do wygrania będzie sygnaturka - Król BASICa  %)
Choć pewnie admin wolałby, żeby ktoś mu pomógł w PHP lub Javie zamiast marnować czas na ten archaiczny język ;)
Folding@Home - Team Poland [276]

krzyszp

Admin powie tak:

"Niech żyje POKE 23606!"

A kto zgadnie od czego to było, temu  :parrrty:


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Tomislaw

ATARI 800XL z flopami i dżojami %)
Wszystko śmiga bez zarzutu. No może za wyjątkiem dżoja.
To wklepywanie linijek Basica z gazet....  :wacko:



krzyszp

Cytat: Tommy w 07 Kwiecień 2015, 19:43
To wklepywanie linijek Basica z gazet....  :wacko:
A pisanie programów w zeszycie w kratkę???  XD


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

@POKE

podstawianie własnej bitmapy zamiast znaku??

krzyszp

Cytat: Troll81 w 07 Kwiecień 2015, 20:11
@POKE

podstawianie własnej bitmapy zamiast znaku??
Pudło, ale blisko ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

inicjacja sprite?

krzyszp

Cytat: Troll81 w 07 Kwiecień 2015, 20:35
inicjacja sprite?
Strzelasz na ślepo...

W pętli kody ASCII się podawało (poprzez zmianę po przecinku, od 1 do 256), co dawało licznik na ekranie :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

ryszard.korczyk

Cytat: krzyszp w 07 Kwiecień 2015, 20:02
Cytat: Tommy w 07 Kwiecień 2015, 19:43
To wklepywanie linijek Basica z gazet....  :wacko:
A pisanie programów w zeszycie w kratkę???  XD
Czuje się wywołany do tablicy :)

instrukcja do simons basica :), tak się wtedy kserowało materiały  :arrr:

sterownik lampek na choinkę

Chyba jakieś polskie czcionki

haha, pierwszy mój program na C64, odgrywał lambadę  %), to początek programu, dalej są jeszcze kolejne strony.

i jakieś dziwne programy.
Pierwsze 2 lata programowałem w zeszycie, bo nie miałem zasobów na zakup C64. Programy wpisywałem z zeszytów u znajomych :).
Mam jeszcze gdzieś zeszyty czystego hex, 100kartek A4 zapisanych od deski do deski hexem, ale nie znalazłem ich tak na szybko.

Troll81