Wpływ warunków atmosferycznych na poziom sygnału

Zaczęty przez o22ie, 15 Lipiec 2015, 17:58

o22ie

Witam
Jako, że stację mam uruchomioną od kilku dni zaledwie, to mam kilka pytań:
1. Czy warunki atmosferyczne aż tak wpływają na detekcję wyładowań? Dzisiaj spore zachmurzenie i praktycznie 0 wykrytych sygnałów, a wczoraj wieczorem ponad 60% do 500km i około 35% dla 5000km. Dodatkowo poziom szumu który na wzmocnieniu 10*4 wynosił około 25-30mV teraz przy wzmocnieniu 32*8 wynosi 11mV. Czy to wina warunków czy jakieś uszkodzenie?
2. Duże rozbieżności między poziomem sygnału w kanale A i B. Czasem kanał A jest x razy mocniejszy niż B, a po jakimś czasie sytuacja się odwraca. Czy to normalne czy znowu uszkodzenie?
I już z innej beczki:
1. Do czego służą Akcje i Alerty. Jak się tego używa?
2. Czy ktoś ma na zbyciu płytki i wsad do wzmacniacza składowej elektrycznej?

Pozdrawiam
Łukasz (ID 1370)

Szopler

Automatyczny dobór nastaw działa delikatnie mówiąc niezbyt sprawnie, proponuję przejść na tryb ręczny i dobrać nastawy odpowiednie dla swoich warunków.
Trzeba by zajrzeć do dokumentacji bo osobiście nie używałem - nie wypowiem się.
Wsad jest ten sam co do wzmacniacza składowej H i jest na stronie Dla uczestników / Pozostałe (dostępne po zalogowaniu)

o22ie

Wczoraj było na ręcznych, dzisiaj zmieniłem na automat z uwagi na brak detekcji.
Obecnie stacja jest wyświetlana jako "Idle".... hmmm

kriu

Cytat: o22ie w 15 Lipiec 2015, 17:58
...
1. Do czego służą Akcje i Alerty. Jak się tego używa?
2. Czy ktoś ma na zbyciu płytki i wsad do wzmacniacza składowej elektrycznej?
...
Pytałeś także o akcje i alerty.
A więc alerty można ustawić aby kontroler sygnalizował nadchodzącą burzę. Informacje o tym czy zbliża się burza idą tylko i wyłącznie w serwerów Blitzortung czyli z detekcji wszystkich stacji systemu. Twoja stacja może nawet nie wyłapywać tych wyładowań. Z tego co widzę u siebie info o wyładowaniach w ustawionym promieniu są podawane chyba przez dobę bo np. dzisiaj, nawet po restarcie nocnym (0:00 UTC), są informacje o wczorajszych burzach. Do alertów przypisujesz odpowiednią akcję np. pikanie bipera albo syrenkę lub inny wybierany z listy. Ja osobiście nie lubię tych alertów bo na wyświetlaczu ciągle pojawiają się informacje o tych zdarzeniach a ja mam na stałe ustawioną zakładkę informującą o ilości wykrytych sygnałów (SIG) - kontroler w obudowie mam w domu w pokoju na biurku. Ustawiłem więc alert, gdy ilość wyładowań przekroczy 9999 wyładowań w promieniu 50km i 999 dla 25km. Praktycznie nie ma wtedy alertu na LCD, ale są tylko informacje na stronie www kontrolera o ilości wyładowań w podanych promieniach.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm