Jakie wyposażenie warsztatu małego elektronika?

Zaczęty przez Cyfron, 02 Październik 2015, 20:45

Cyfron

Kamraci! (i Kamratki  :) )

Ponownie zwracam się do Was z prośbą o poradę. Jest wśród nas wielu elektroników, więc myślę, że porada będzie zacna :)

Stwierdziłem, że potrzebuję zorganizować sobie jakieś hobby i stwierdziłem, że fajnie byłoby się pobawić w grzebanie po różnego rodzaju sprzętach audio a w szczególności wzmacniaczach. Pozbierałem troszkę różnych sprzętów (jak coś to nadal chętnie kolejne przyjmę) a teraz bym chciał zaopatrzyć się w sprzęt do tego.

Stąd moje pytanie:
W jaki sprzęt zaopatrzyć swój warsztat elektronika? Chodzi mi o konkretne urządzenia (nazwy, modele).

Zapewne potrzebuję:
- stacje lutowniczą (mam prostą lutownicę oporową, ale lutowaniem tym to troszkę masakra. Niby się da, ale najpierw się długo czeka na rozgrzanie a potem robi się za gorąca...)
- multimetr True RMS, który może mierzyć w zakresie częstotliwości akustycznych (20-20000+ Hz)
- odsysacz (sprężynowy? słyszałem, że może wytworzyć niebezpiecznie wysokie napięcia statyczne?)
- kombinerki/obcinaczki?
- trzecia ręka?
- coś jeszcze? (prosty oscyloskop na USB mam :) )

Czy Kamraci mogą poradzić gdzie się w takie sprzęty zaopatrzyć? Jakieś konkretne firmy lub modele urządzeń polecacie? Nie musi być szczególnie tanio, pod warunkiem, że będzie to na zadowalającym poziomie wykonania :)

Z góry dzięki za pomoc :)

necavi

Mniej więcej to co piszą na elce - przykłady:
1, 2, 3
Oczywiście na sprzęt można wydać wszystkie pieniądze, ale na podstawowym jak lutownica bym nie oszczędzał.

Nadal zbierasz sprzęt? Zainteresowany jesteś wzmakiem takim jak ten? Działał, ale chyba przy przełączaniu źródeł jeden kanał nie zawsze zaskakiwał.

PoznanskaPyra

Polecam obcinacz do paznokci. Jest świetny do obcinania nóżek elementów, jak już wlutujesz je w płytkę.

WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Cyfron

Necavi - tak, jestem ciągle zainteresowany. Jak coś w nim nie działa to jeszcze lepiej, bo będę miał na czym się uczyć :) Podrzucone wątki na elektrodzie na pewno przeczytam - dzięki :)

PoznanskaPyra - na to bym nie wpadł. Muszę zatem się w takie obcinaczki zaopatrzyć :)

c_RaSz

Jeśli zakładasz, że będziesz często przycinał przewody, aby je potem gdzieś-tam przylutować, to wg mnie bardzo przydatnym narzędziem są specjalne (hm? Nie wiem jak to nazwać) cążki, które pozwalają jednym ruchem usunąć izolację z przewodu, w dość dużym zakresie: czy to grubości kabelka, czy też długości "oprawienia". Jeśli nie kojarzysz, to pstryknę fotkę, i wyślę Ci mailem (bo nie mogę tu tego zamieścić, poprzez swoją stronkę, jako że chwilowo nie mogę na nią wejść. Gdzieś mi się zawieruszyło zakonotowane hasło)...
Pozdrawiam, i leeecę

Mchl

Zasilacz. Ze stabilizowanym, regulowanym napięciem. W ramach ćwiczenia można sobie zmontować samemu (zalecana szczególna uwaga podczas pracy z wysokim napięciem)

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Szopler

Zasilacz np. AX-3005DBL
Lutola np. PT936
Mostek RLC albo multimetr z możliwością pomiaru (chociaż) pojemności.
Do tego: ściągacz izolacji, cążki do paznokci, odsysacz, jakieś wkrętaki, kombinerki, nożyk do tapet i mnóstwo pojemników na drobnicę oraz wolne miejsce na to wszystko (najlepiej oddzielne pomieszczenie na warsztat ;)

Cyfron

a możecie polecić jakiś sprytny z gatunku tanio i wykwintnie multimetr właśnie z pomiarem w zakresie częstotliwości z pasma akustycznego 20-20000Hz ?

Cyfron

mój multimetr marki krzak dzisiaj zwariował - wyświetlacz pokazuje co innego niż np brzęczyk :)
Dlatego chciałbym sobie kupić jakiś w miarę sensowny multimetr.
Zależy mi na pomiarze napięcia i prądu (także przy większych napięciach niż 60V, dlatego np http://allegro.pl/miernik-uniwersalny-cyfrowy-automat-ut33a-uni-t-i5088284239.html odpada) jeżeli będzie mierzyło tranzystory/kondensatory i mało podpięcie do PC to dobrze jak nie to trudno.

Możecie coś polecić?

Mchl

To może coś z UT61? :)

Ze znakiem zapytania, bo nie mam, ale się zastanawiam.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org