Wyciszenie stacjonarki - co kupić?

Zaczęty przez lukaszja, 07 Grudzień 2015, 22:05

lukaszja

Witajcie!
No więc tak. Stacjonarka. Wiek - 4-5 lat. AMD Phenom II x6, tania płyta (AM2+, DDR2), 3 x HDD, 1 x DVD, Zasilacz: Modecom 350W, MC-350ATX 2.0 PFC (obciążalność linii 12V to 18/16A a więc praktycznie 200W). Grafa - AMD 7770.
Tania buda za 100zł.

Problem?
Po prostu już mnie trafia w związku z głośnością mojego komputera! Pracuję po nocach, komp w sypialni, dużo piszę i dłużej tak nie wytrzymam (co gorsza, żona też)!
O czym myślę?
Nowa buda, wyciszona (maty?), z cichymi wentylatorami. Stabilna, nie wpadająca w rezonans. CICHA! Jaka?
Zasilacz - albo wymieniony wentylator w obecnym (wątpię czy się uda i czy ma to sens) albo nowy, CICHY zasilacz ok 400W - 450W  (chętnie z certyfikatem Gold). Jaki?
I SSD do tego - czy moja płyta obsłuży coś takiego?

Jak czegoś szybko nie załatwię, to będę sypiał z kompem na balkonie, a idzie zima... :-).
Macie sprawdzone rozwiązania?
Łukasz

Szopler

Nie wiem czy warto inwestować w to coś - prądu żre w ciul. Ten zasilacz za długo nie pożyje (i oby nie zabrał ze sobą reszty sprzętu).

lukaszja

Szopler, pewnie masz rację. Ludzie zaczynają modernizację od płyty + procesor, ja łaknę ciszy. AMD Phenom II X6 + 7770 aż za dobrze radzą sobie z Libre Officem, LEXem i pocztą internetową ;). Stąd pytanie o cichą obudowę, zasilacz, SSD. To baza. Z  czasem w środku pojawi się nowe...

kva.pl

Zasilacz lata na maks swoich możliwości więc na pewno halasuje, a i bezpieczne to nie jest dla sprzętu. Jak cisza jest priorytetem to wzialbym coś na wyrost, jakieś 600W i będzie się wentylator w tym ledwo kręcił.

Nie napisałeś jaki masz cooler na procu. A ssd zawsze ma sens, cruciala bx100 polecam póki są, trzymaj się z dala od bx200. Optymalny model to 250gb.

gaballus

Jeśli chodzi o zasilacz to mogę też polecić Corsairy RM, są to pół pasywne zasilacze, wentylator działa dopiero po przekroczeniu pewnej pobieranej mocy.

Pigu

pytanie co tam najgłośniej hałasuje - namierzyć i od tego zacząć
no i jak temperatury sprzętu - jeżeli nie są wysokie, może starczy spuścić z obrotów

tito

Jestem trochę w temacie, bo miałem podobna sytuację. Komp w sypialni. Teraz budę mam otwartą :) i nie słychać nic.
W Twoim przypadku może być ciężko. Zasilacz jak już wspomniano ledwo ciągnie. Gdybyś wymienił to byłby na zapas w dodatku cichutki.
GPU -> masz 7770 proponuję wymienić cooler na Accelero mono plus: to jest naprawdę ciche.
HDD na SSD zawsze będzie dobrym pomysłem. Ja to robię, gdy tylko muszę wymienić dysk i nie narzekam.
CPU i tu masz kolejny duży problem. Przy obciążeniu ciągnie to dużo  prądu. tylko monstrualny cooler to załatwi, lub wymiana całej platformy...
Z wentylatorów do obudowy to mogę polecić... coś wolnoobrotowego od chińczyka na łożyskach ślizgowych i puszczenie ich na 7V (mam takie 10 letnie i są cichsze od: noctuy, beQuiet i Antec). Chyba, że znajdziesz gdzieś wentylatory Arctic Cooling na fluid dynamic bearing. Te również są ciche (jeśli chodzi o łożyska, bo przepływ powietrza jest rzeczą personalną).
A to wspomniane przeze mnie na początku otwarcie budy ma na celu usunięcie wszystkich wentylatorów na obudowie.
Teraz mam 2: jeden na CPU i jeden na zasilaczu, który jest tak obrócony, aby powietrze z niego leciało na GPU (mały tunelik powietrzny też zrobiłem, aby ukierunkować przepływ).

Grzypu

#7
Witaj, jeśli chodzi o obudowę, z czystym sumieniem polecę Ci Fractal Design serię Define. Używam w swoim komputerze Define R2 niemal od samej premiery (będzie już 5 lat) i to naprawdę jest obudowa na lata. Nie widać ani śladu zużycia. Jest ciężka, dobrze wyważona i porządnie wyciszona. Widzę, że teraz na rynku jest już wersja R5, poczytaj recenzje, pooglądaj filmiki, ja bardzo polecam.

Do tego cooler na CPU z dużym, wolnoobrotowym wiatrakiem no i tak jak koledzy wspominali wymiana zasilacza (powinieneś dać na mszę, za to że jeszcze nie padł)  :D

Jeśli chodzi o skok szybkości działania kompa to nic Ci tak go nie przyspieszy jak wymiana dysku na SSD, mój leciwy laptop na Core2Duo 1,73 GHz z taniutkim ssd to teraz prawie rakieta :)

EDIT: Jeśli prosisz również o sugestię modelu zasilacza - Thermaltake Smart SE Modular 530W za ok. 230 zł, składając kompa małżonce myślałem, że dostałem sztukę z zepsutym wentylatorem, a on po prostu jest tak cichy  :) Sprawność też ma nie najgorszą, chociaż bez certyfikatu, to w testach spokojnie spełnia wymogi dla poziomu Bronze.

Szopler

#8
Zasilacze dużo lepsze od tego co masz i mocy ok. 430W można wyrwać już w granicach 100 zeta (używane) np. Corsair CX430. Co prawda tylko 80+ BRONZE, ale zawsze to coś. Zredukować liczbę dysków na rzecz jednego, większego, laptopowego (7200 obr.min) na dane, a na system SSD (jak masz SATA na MoBo to pójdzie). Cooler'a na grafice bym nie ruszał tylko porządnie przedmuchał - 7770 raczej głośne nie są.

Cyfron

ja właśnie teraz planuję zakup kompa i zrobienie mega cichej obudowy z płyty meblowej. Ciekawe czy mi się to uda :)

Szopler

Jak się Cyfron pojawił to przypomniało mi się akwarium... :whistle:

Mociumpel

Mam podobny sprzęt AMD 6x (3200@4000) + 7700 +msi 790fx-gd70 + SSD + 640GB:
1. sama winda bez monitora - 74W
2. Boinc - 6 próbek POEM + 6x rdzeń - 158W bez monitora
Winda 7 + K10Stat (tutaj jest najwięcej do wyciszenia kompa - napięcia i progi zadziałania) + Sppedfan (tutaj zaraz po k10) + ciche wentyle (a tutaj po wszystkim) - i w zasadzie spokój cisza.
Nie widzę problemu aby spać - coś tam szumi i jest to w zasadzie wentyl karty - czasem coś mu odbije i przez chwile powyje ale potem idzie spać.
Dziennie wychodziło z tej konfiguracji do 300000 pktów (jak miałem więcej chęci  - teraz raczej co innego robi)
W czasie przeglądania netu z monitorem żre jakieś 104-108W


krzyszp

Cytat: Szopler w 08 Grudzień 2015, 16:13
Jak się Cyfron pojawił to przypomniało mi się akwarium... :whistle:
Dokładnie :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

lukaszja

Przepraszam, że dopiero teaz odpisuję.
Bardzo dziękuję za wszystkie informacje.
Co do konkretów.
1. ZASILACZ. Hałasuje najbardziej. Właściwie wyje, a nie hałasuje. Rozumiem, że kupujemy nowy. OK. To teraz prośba o pomoc w wyborze modelu.
Jak dla mnie szukanie czegoś 600W i więcej mija się z celem. Nie gram (no poza World of Tanks ;)), komp służy do prac biurowych, WCG go nie zakatuje. Zestaw bierze ze 200W max, sądzę. Weźmy z rezerwą - 400-500W? Nie powinien pracować na 25% możliwości tylko 50-80% z uwagi na sprawność. Mam rację?
CORSAIR 550W http://www.morele.net/zasilacz-corsair-rm-550w-80plus-gold-modularny-atx-cp-9020053-eu-611063/ - 466zł
THERMALTAKE 530W http://www.morele.net/zasilacz-thermaltake-smart-se-modular-530w-sps-530mpcbeu-549804/ - 240zł
SILENTIUMPC 550W http://www.morele.net/zasilacz-silentiumpc-supremo-m1-gold-550w-80plus-gold-modular-spc116-712962/ - 335zł
Coś innego? Cichego i bez przesady z mocą?

2. OBUDOWA.
Duża. Cicha. Z cichymi, dużymi śmigłami. Albo do dokupienia z takimi śmigłami. A najchętniej cicha i bez jakichkolwiek śmigieł ;)
FRACTAL DESIGN R5 http://www.morele.net/obudowa-fractal-design-define-r5-2xusb-3-0-czarna-fd-ca-def-r5-bk-690823/ 480zł
coś innego?

3. SSD.
Zupełnie nie mam pojęcia, nigdy nie miałem SSD. Myślę, że ok. 250 GB. Co brać?

pozdr, Łukasz



gaballus

SILENTIUMPC 550W odradzam, miałem z nim same problemy, a i serwis niechętnie współpracował, do dzisiaj leży na półce nieużywany. Zasilacz działał tylko przy określonym dość wąskim zakresie poboru prądu, za mały prąd zasilacz nie startuje, za duży prąd zasilacz się wyłącza. Co najgorsze nie był to problem konkretnego egzemplarza tylko prawdopodobnie jakiejś partii, po walce z serwisem otrzymałem inny egzemplarz i działo się to samo (no chyba że przepakowali bebechy do drugiej obudowy i nadali inne numery seryjne  ;)

kva.pl

Moj podobny komp z PII x6 bez podkrecenia liczac WCG zarl 230W, po OC 360  %)

Z SSD juz Ci napisalem, BX100 250GB. Zasilacz za 400 zl to imo przesada, z tym ze tez odradzam silentum.

Pigu

z zasilaczy beQuiet jest bardzo przyjemną marką

co to znaczy cicha obudowa? blachy brzęczą?

honor

Ja zaproponuję killera cenowego: http://allegro.pl/zasilacz-fortron-350w-fsp350-60egn-24p-12cm-80plus-i5725639193.html Zasilacz oparty na platformie aurum pierwszej wersji. Za taką cenę najlepsza w tej chwili oferta na allegro jeśli chodzi o zasilacz 80+ gold. Ja do swojego wrzuciłem wentylator noiseblocker i jest praktycznie niesłyszalny.

Szopler

Ten zasilacz to (cenzura). 2x16A na 12V i nikomu nie potrzebne aż 21A na 3,3V. Do tego tylko wtyczka P4, 4 SATA i jeden molex zaledwie. Bez przyszłości / możliwości rozbudowy komputera o jakąkolwiek mocniejszą kartę graficzną.

honor

Wyżej polecałeś Corsaira, który ma 20A na 3,3V. Ten Fortron ma 336W na linii 12V, więc chyba nie najgorzej. Co do wtyczek to na aukcji jest błąd bo ma 3 molexy i 3 sata, reszta się zgadza. Adaptery PCI-E z molexa też istnieją. Nikogo na siłę nie namawiam do zakupu, podałem po prostu zasilacz o znakomitej relacji cena/jakość z którego ja jestem bardzo zadowolony. Dzisiaj zakupiłem drugą sztukę do kolejnego mojego komputera. i5 w idle ciągnie z gniazdka na nim poniżej 20W.

lukaszja

No to ponownie, Pani i Panowie, czas na finalizowanie!

1. Obudowa
FRACTAL DESIGN R5 za 480zł. Jest coś dużego, realnie wyciszonego i tańszego? Obecnie obudowa wpada w rezonans, blachy są podłe...

2. Zasilacz
To co - THERMALTAKE 530W za 240zł wystarczy czy jedziemy na maxa po Corsair RM-550W za 466zł lub EVGA SuperNOVA G2 80 Plus Gold 550 Watt (7 lat gwarancji) za 435zł. Jak trzeba - dopłacę, jak nie - zostanie w kieszeni.

3. SSD
Brać Crucial BX100 250GB czy Samsung 250GB 2,5'' SATA SSD Seria 850 EVO - cena ta sama, na papierze Samsung szybszy.


Szopler

Ad.2 Rozważ też - http://allegro.pl/zasilacz-atx-enermax-platimax-epm500-awt-500w-i5851375044.html
Warto popolować na lekko używane - ja 600W za 450 zł kupiłem.

LQG

Ad.3 Samsung 850 EVO 250GB - 5 lat gwarancji lub 75TBW, tryb RAPID, świetne oprogramowanie Magician, cena niższa niż BX100.

Grzypu

Również dołączam się do chwalenia ssd od Samsunga - świetny software i bezproblemowe działanie. Daj znać jak coś zakupisz :)

lukaszja

No więc tak.
SSD Samsung EVO 250 GB kupione, podpięte, system (Win 7 x64) postawiony od nowa. Jestem w ciężkim szoku. Do tej pory system startował mi ok. 10-15 minut (tak, minut). Teraz trwa to 15 sekund. Ludzie - jak można nie mieć SSD??? Genialne urządzenie! Dwa - wywaliłem wszystkie HDD (3 sztuki, w tym na IDE). Wyczyściłem wentyle, obniżyłem napięcia. Zaczęło robić się wyraźnie ciszej! Zasilacz (Thermaltake 530W) w drodze. Co do budowy - na razie się wstrzymam, zobaczymy jak będzie po zmianie zasilacza.
Pytanie - mam 3 dyski twarde (po kilkaset GB) - czym je pokatować, aby wybrać ten, który jest w najlepszej kondycji i pociągnie najdłużej?

LQG

Hard Disk Sentinel, niestety wersja testowa działa 30 dni ale czasem można dostać pełna wersję z sharewareonsale.com . Pewnie wystarczy zaglądnąć w SMART dysku ewentualnie wykonać 1 z testów powierzchni (niektóre kasują dane więc wymagana rozwaga).

PS. Czy zainstalowałeś najnowszą wersję Samsung Magician (4.9) i aktywowałeś tryb RAPID?

lukaszja

Cytat: LQG w 17 Grudzień 2015, 00:56
Hard Disk Sentinel, (...)"

Dziękuję!

Cytat: LQG w 17 Grudzień 2015, 00:56
PS. Czy zainstalowałeś najnowszą wersję Samsung Magician (4.9) i aktywowałeś tryb RAPID?
Nie, Nie.
Co to takiego?! Muszę obczytać!

LQG

Samsung Magician to narzędzie dla posiadaczy SSD Samsunga chociażby konieczne do włączenia trybu RAPID http://ssd.samsungsemi.com/ecomobile/ssd/update11.do?fname=/Samsung_Magician_Setup_v49.zip
Hard Disk Sentinel dają też na innych portalach, trzeba sprawdzać komentarze tutaj http://www.dobreprogramy.pl/Hard-Disk-Sentinel-Pro,Program,Windows,41755.html
Czy Windows zainstalowałeś w trybie AHCI?

lukaszja

Cytat: LQG w 17 Grudzień 2015, 17:24
Samsung Magician to narzędzie dla posiadaczy SSD Samsunga chociażby konieczne do włączenia trybu RAPID http://ssd.samsungsemi.com/ecomobile/ssd/update11.do?fname=/Samsung_Magician_Setup_v49.zip
Zainstalowałem. Włączyłem RAPID'a.
Cytat: LQG w 17 Grudzień 2015, 17:24
Hard Disk Sentinel dają też na innych portalach, trzeba sprawdzać komentarze tutaj http://www.dobreprogramy.pl/Hard-Disk-Sentinel-Pro,Program,Windows,41755.html
Zerknę.
Cytat: LQG w 17 Grudzień 2015, 17:24
Czy Windows zainstalowałeś w trybie AHCI?
No właśnie. AHCI. Samsung Magician informuje mnie, że nie mam max wydajności bo AHCI jest wyłączone. Teraz się nie śmiej(cie). Kojarzyłem coś takiego w BIOSie. Włączyłem tam i przestał widzieć SSD z systemem. Musiałem wrócić do IDE (w BIOSie). SSD jest z powrotem. A teraz idę czytać wujka G... ;)

krzyszp

Musisz niestety jeszcze raz postawić system, ale tym razem z AHCI...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

LQG

Cytat: krzyszp w 17 Grudzień 2015, 19:37
Musisz niestety jeszcze raz postawić system, ale tym razem z AHCI...

Luz, nie trzeba reinstalować. Wystarczy zastosować to rozwiązanie http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/jak-przyspieszyc-dysk-ssd-w-windows-7-3230/strona/10924.html

lukaszja

To forum to skarbnica wiedzy! Działa! AHCI.
Oczywiście nie obyło się bez kłopotów. Mam poza SSD z systemem dyski HDD na IDE i na SATA. Zmiana w rejestrze + BIOS przestawiony z IDE na AHCI powodowała, że widział tylko dysk IDE ze starą wersją systemu Windows 7. Startował stary Win 7 a HDD na SATA i SSD nie był widoczny (czemu?)! Po fizycznym odpięciu HDD na IDE system widzi SSD i z SSD wgrywa się prawidłowo nowy Win 7. Widzi też HDD na SATA. Ponieważ stare HDD ver. IDE na zawrotne 80GB, stąd nie będę o niego walczył ;)
Dzięki!

Ale numer! Po zmianie z IDE na AHCI benchmark SSD Samsunga poprawił się 10 x (tak, dziesięć razy!). Ile to się człowiek rzeczy musi jeszcze nauczyć... :)

krzyszp



Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

lukaszja