Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Zakup nowego laptopa.

Zaczęty przez michal_saper, 12 Grudzień 2015, 10:52

michal_saper

Witam po dłuższej przerwie. Aktualnie liczę na dwóch laptopach i smartfonie. Przymierzam się do wymiany jednego z tych laptopów który jest na procesorze intela i3 M380. Z początkiem przyszłego roku będę myślał nad kupnem nowego laptopa, i za bardzo nie wiem jaki wybrać. Głównie oczekuję tego by WU WCG liczyły się dużo szybciej. Aktulanie przy projektach "Mapping Cancer Markers" jest to 7-8 h. Ważna jest także liczba rdzeni. Przy okazji, co z pamięcią RAM ? jej szybkość wpływa znacząco na przeliczanie próbek, czy ważna tu jest raczej pamięć podręczna procka ? Najlepiej gdyby koszt laptopa zamknął się w kwocie do 2000 zł. Jeśli natomiast znajdę dużo lepszy sprzęt za 2500-2700 zł to być może zdecyduję się na niego. Macie jakieś propozycje ?

LQG

Sugeruje zakup laptopa z procesorem 6 generacji Core czyli Skylake, oznaczenia: i3-6xxx, i5-6xxx, i7-6xxx.

michal_saper

Jakieś konkretne przykłady laptopów ? Przeczesuje stronkę komputronik.pl ale nie widzę nic z oznaczeniem i3 6xxx

tito

http://www.boincatpoland.org/smf/wizytowki/szymon/msg258072/#new

Pogadaj z Szymonem. Ma core i3 piątej generacji. Może to da jakąś podpowiedź.

LQG

Cytat: michal_saper w 12 Grudzień 2015, 11:16
Jakieś konkretne przykłady laptopów ? Przeczesuje stronkę komputronik.pl ale nie widzę nic z oznaczeniem i3 6xxx
Pisałeś o zakupie w przyszłym roku, myślę że do tego czasu będzie większy wybór. Na razie Intel i producenci chcą wypchnąć 5 generację z magazynów. Tak na szybko ale w większym budżecie znalazłem: http://allegro.pl/laptop-acer-v5-591g-i5-6300hq-8gb-1tb-gtx950-mat-i5849341206.html

michal_saper

Dziękuję za pomoc. Kluczowy jednak jest aspekt wysokości budżetu na ten cel. Najchętniej kupił był lapka do 2000 zł. Komputer głównie wykorzystuję do internetu i multimediów. Działam na linuksie i nie oczekuję w kompie czegoś takiego jak dedykowana karta graficzna  :D Aktualnie posiadany laptop - ten na intelu i3 M380, to Samsung RV511. Kupiłem go z pewną dozą niepewności, ponieważ miałem (i mam nadal) mieszane uczucie, co do jakości produktów tej firmy. Muszę jednak przyznać uczciwie, iż laptop ten jest naprawdę wytrzymały. Ma za sobą traumę w postaci wylanego całego kubka kawy, a także kilka solidnych upadków. Na dzień dzisiejszy najchętniej kupiłbym Samsunga, ale z tego co widzę Samsung nie produkuje już laptopów.

kva.pl

Twoje i3 to już zabytek, za 2000 zł da się kupić sporo szybszy, ale przede wszystkim dużo bardziej oszczędny sprzęt. Z tym ze ja bym faktycznie poczekal kilka miesięcy jeśli nie masz ciśnienia.

tito

Z marki konkretnie Ci nie polecę, bo do tej pory miałem ogromne szczęście i jedyne co mi w 4 laptopach padło to HDD (2xGateway, Asus i Lenovo).
Podaj wielkość matrycy i można coś zacząć filtrować na allegro.

michal_saper

Ciśnienia nie mam, ale najwyższy czas zacząć się nad czymś rozglądać. Matryca matowa 15 cali.

Niektóre procesory laptopów wrzucam w porównywarkę na http://cpuboss.com/. Jeśli da się do porównania dwa procesory, to którym benchmarkiem należałoby się sugerować, tak żeby było wymierne względem BOINC ?

tito

Na chwilę obecną nie ma co "szukać" magicznego parametru.AMD odpada, więc zostaje Intel.
Z tego liczą się CPU z AVX2, więc te z rodziny 4xxx wzwyż (aczkolwiek jak z chłodzeniem laptopa wykorzystującego AVX2 to nie wiem).
Ponieważ częstotliwość jest mniej więcej równa w CPU laptopowych (w granicach sensownego budżetu) najważniejszym parametrem jest ilość rdzeni. Poza wersjami HQ i podobnymi I3, I5 I7 mają 2+2.
Więc pozostaje cache. Przy I3 może sie okazać, że w niektórych projektach już tego cachu brakuje.
Ale z drugiej strony ja bym się nie przejmował. Troche eksperymentów i się znajdzie idealny projekt.
Ergo: Ja brałbym ten I3 5020U. Bo skylake jeszcze ma małą dostępność.

michal_saper

Wydaje mi się, że chyba zdecydował bym się na i7 5500U. Co o tym sądzisz. Porównanie z moim obecnym prockiem poniżej.

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-5500U-vs-Intel-Core-i3-380M

A tu przykładowy laptop - http://allegro.pl/dell-5558-i7-5500u-15-6-16gb-2tb-gt920-4gb-w8-1-i5846576868.html Do tego czasu stanieje kilka stówek może...

krzyszp

Cytat: michal_saper w 14 Grudzień 2015, 00:19
A tu przykładowy laptop - http://allegro.pl/dell-5558-i7-5500u-15-6-16gb-2tb-gt920-4gb-w8-1-i5846576868.html Do tego czasu stanieje kilka stówek może...
Zwróciłes uwagę, że ten egzemplarz ma niemiecki układ klawiatury?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

michal_saper

Cytat: krzyszp w 14 Grudzień 2015, 01:16
Cytat: michal_saper w 14 Grudzień 2015, 00:19
A tu przykładowy laptop - http://allegro.pl/dell-5558-i7-5500u-15-6-16gb-2tb-gt920-4gb-w8-1-i5846576868.html Do tego czasu stanieje kilka stówek może...
Zwróciłes uwagę, że ten egzemplarz ma niemiecki układ klawiatury?

Przyznam, że dopiero po napisaniu tamtego posta. Ten laptop jest w podobnej cenie z polską klawiaturą z tym, że matryca nie jest matowa.

krzyszp

Cytat: michal_saper w 14 Grudzień 2015, 01:37
Przyznam, że dopiero po napisaniu tamtego posta. Ten laptop jest w podobnej cenie z polską klawiaturą z tym, że matryca nie jest matowa.
Błyszcząca matryca w moich oczach dyskwalifikuje laptopa.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

tito

i7 5500u vs i3 5020u
i7 4vs3 MB L3
i7 base freq 2,4 vs 2,2
I7 turbo mode I3 nie ma
Reszta taka sama.
Jeśli masz kasę na i7 to bierz.

c_RaSz

Zacznę od pewnej sentencji:
Umiesz liczyć? To licz... na siebie!  XD
Jeśli Ty sam, kamracie michal_saperze cosik nie za bardzo liczysz, to i Twój wymarzony zestaw maszyn — za Ciebie tego nie zrobi! Do czego pieję? Ano do tego, że chcesz optymalizować swojego nowo-kupowanego laptoka pod mielenie BOINC-cowych projektów. Bez sensu! Lepiej ten zakup dobierz pod kontem jakość / cena ale z wyłączeniem zasobożernych aplikacji, z BOINC-owaniem na czele! Postaraj się zmieścić w jak najniższej cenie za lap-pa, zaś środki wygospodarowane tym sposobem — obróć na pod-watowanie "stacjonarki"! — Ja nie ekspert, ale tak biorąc na rybkę, to za każdą sekundę obliczeniową BOINC-owania "zgubioną" na lap-pie — odbijesz sobie circa 1,2 sekundy na wspomożonym biurkowcu. Bo tak (mniej-więcej) mają się stosunki moc / cena w tych dwóch różnych segmentach komputerów.
Pozdrawiam, i leeecę

michal_saper

Cytat: c_RaSz w 15 Grudzień 2015, 07:54Zacznę od pewnej sentencji:
Umiesz liczyć? To licz... na siebie!  XD
Jeśli Ty sam, kamracie michal_saperze cosik nie za bardzo liczysz, to i Twój wymarzony zestaw maszyn — za Ciebie tego nie zrobi! Do czego pieję? Ano do tego, że chcesz optymalizować swojego nowo-kupowanego laptoka pod mielenie BOINC-cowych projektów. Bez sensu! Lepiej ten zakup dobierz pod kontem jakość / cena ale z wyłączeniem zasobożernych aplikacji, z BOINC-owaniem na czele! Postaraj się zmieścić w jak najniższej cenie za lap-pa, zaś środki wygospodarowane tym sposobem — obróć na pod-watowanie "stacjonarki"! — Ja nie ekspert, ale tak biorąc na rybkę, to za każdą sekundę obliczeniową BOINC-owania "zgubioną" na lap-pie — odbijesz sobie circa 1,2 sekundy na wspomożonym biurkowcu. Bo tak (mniej-więcej) mają się stosunki moc / cena w tych dwóch różnych segmentach komputerów.

Fakt faktem, w ostatnim czasie zaprzestałem liczenia. Wynikało to głównie z tego, że wentylator w tym lapku jest bardzo uciążliwy pod względem poziomu hałasu. Temperatury jakie osiągam są rzędu 74-77 stopni. Poprzedni mój laptop był raczej produktem typowo ekonomicznym na procesorze AMD o taktowaniu aż 1 Ghz. Liczenie więc na takim procku było pozbawione głębszego sensu. Jeszcze wcześniej miałem stacjonarkę na procesorze Quad 6600. Z uwagi, że chciałem zabierać kompa do roboty, sprzedałem stacjonarkę i kupiłem tego lapka na AMD. W sumie to z braku laku kupiłem lapka okazyjnie, wiedząc już wówczas, że liczenie na tym procku raczej nie będzie miało miejsca. Przeprowadzając się, chciałem mieć jeden komp w domu, do dyspozycji żony, a laptopa zabierać do pracy. Coś tam na tym AMD chciałem liczyć, ale naprawdę ciężko było. Do domu poskładałem kompa na procku X2 o taktowaniu 2,2 Ghz bodajże, a że chciałem później zmienić tego AMD w lapku na coś sensowniejszego to kupiłem Samsunga RV511 na intelu i3 M380. Byłem i jestem z tego lapka zadowolony. To jest już procek na którym można coś liczyć. Tyle tylko, że jak już wspomniałem chłodzenie jest głośne. Żonie ta stacjonarka się od jakiegoś czasu zaczynała chrzanić, nie było sensu jej modernizować, więc niedawno wziąłem i kupiłem jej lapka marki Lenovo. I tak właściwie nie był brany typowo pod kątem obliczeń BOINC, ale i z nimi sobie jakoś radzi. Jest na intel N3540 o taktowaniu 2,16 Ghz. Ciekawostką jest to, że jest wręcz bezgłośny, nawet przy 74 stopniach. Chce na chwilę obecną wymienić tego Samsunga, ale wybrać lapka pod kątem obliczeń BOINC.

Z ostatniej chwili. Pojawia się możliwość dofinansowania zakupu sprzetu komputerowego w kwocie ok 80%. Swój pierwszy komputer zakupowałem właśnie poprzez ten program PFRON-u. To było ok 10-12 lat temu. Jeśli dałoby radę ponownie z tego skorzystać, bez problemu wchodziłby zakup lapka do kwoty 3500 - 4000 zł. Mam znajomego w sklepie komputerowym, i być może zrobiłoby się tak, że we wniosku uwzględnił bym szacowane dofinansowanie na 7 tyś. zł. a zakupił bym dwa lapki za 3500 zł. Aktualnego lapka żony by się upchnęło, a postawiło tego z dofinansowania  ;D

c_RaSz

Kolega michal_saper  pisze:
> Z ostatniej chwili. Pojawia się możliwość dofinansowania
> zakupu sprzetu komputerowego w kwocie ok 80%.

— mógłbyś nieco rozwinąć? Bo znam osobę niepełnosprawną, która używa sprzętu tak już archaicznego, że nawet przeglądarki Chrome nie da się jej zainstalować!
Spora ilość szczegółów  :book:  byłaby miło widziana...
Pozdrawiam, i leeecę

michal_saper

Ten komputer który był brany z dofinansowaniem, zakupowałem o ile się nie mylę w 2005 roku. Wymagane wówczas było (i jest nadal) ważne aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Programem tym zajmują się PCPR-y właściwe dla miejsca zamieszkania. Program o nazwie Przełamywanie barier architektonicznych i w komunikowaniu się skierowany jest dla osób, których niepełnosprawność nacechowana jest tym problemem. Z tego co mi wiadomo, każdy z osobna PCPR ma inne pule tj. roczny budżet na ten program. We wniosku wskazujesz osoby w gospodarstwie domowym i ich dochody. Jak pamięć mnie nie myli na tym samym wniosku opiniuje też sam lekarz - psychiatra lub psycholog którzy to są kompetentni do wydania takiej opinii. We wniosku wskazujesz kosztorys, a w dalszym etapie wpłacasz pozostałą część 20% (mogą być różnice % w poszczególnych PCPRach) odbierasz sprzęt i uruchamiasz BOINC-a  :P Najlepiej będzie jeśli osobiście przejdziesz się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie i zapytasz. Z tego co zdążyłem wyczytać w necie, to w sumie nic od tamtego czasu kiedy kupowałem tamten komputer się nie zmieniło.

W okresie rozpatrywania złożonego wniosku, możesz mieć wizytę domową w celu weryfikacji prawdziwości danych w nim zawartych. Zakupionego sprzętu nie możesz przez jakiś okres także sprzedać. O tym jasno mówi umowa wręczana przez PCPR.

c_RaSz

Lekki off-topic wrzucę:
Aby zaopatrzyć się w sprzęt, który będzie dość nisko-prądowo (acz niekoniecznie wydajnie) BOINC-ował, nie trzeba się ograniczać do podstawowych kategorii:
a)   Stacjonarny
b)   Laptop
c)   Tablet
d)   Smartfon

Bo może nie każdy o tym słyszał, ale za niezbyt wygórowaną cenę – można jeszcze nabyć:
e)   Mini-PC!  :facepalm2:

Oferta promocyjna, którą dostałem w formie reklamy, dotyczyła MODECOM FreePC w cenie 399 zeta. Sklepu nie podam, coby nie uprawiać tu pełno-gębnej (a nie jakiejś krypto~ ) reklamy. Ale to znana sieć, i obecne nasilenie akcyj promocyjnych wiąże się z jakimś jej jubileuszem... Parametry tej miniatury PC-ta nie odbiegają zanadto od jakiejś "szczupłej" stacjonarki, a chyba sporo przewyższają możliwości obliczeniowe smartfonów? No, pewien nie jestem. A gabarytami to chyba dość zbliżone są...
Pozdrawiam, i leeecę

kva.pl

No to jest wlasnie taka smartfonowa wydajnosc - http://www.purepc.pl/urzadzenia_mobilne/modecom_freepc_test_miniaturowego_komputera_z_windows_81?page=0,6

michal_saper

#21
Postanowiłem iż będzie zakupowany laptop na procesorze I7 4720HQ. Liczy ktoś z Was WCG na tym procku ? Szalenie ciekawi mnie czas liczenia poszczególnych podprojektów na tym procesorze.

http://www.komputronik.pl/product/268861/Elektronika/Laptopy_Tablety/ASUS_R510JX_DM044H.html

tito

15" i full HD? Osobiście nie wyobrażam sobie pracy na czymś takim.
4HQ jako taki można podciągnąć pod zwykły desktopowy CPU, więc czasy przeliczania będą krótkie.
http://wuprop.boinc-af.org/results/duree.py
Popatrz sobie tutaj.
Po to to jest.

LQG

Cytat: michal_saper w 27 Grudzień 2015, 07:55
Postanowiłem iż będzie zakupowany laptop na procesorze I7 4720HQ. Liczy ktoś z Was WCG na tym procku ? Szalenie ciekawi mnie czas liczenia poszczególnych podprojektów na tym procesorze.

http://www.komputronik.pl/product/268861/Elektronika/Laptopy_Tablety/ASUS_R510JX_DM044H.html
Mając możliwość dofinansowania na pewno kupiłbym taki laptop http://www.x-kom.pl/p/274387-notebook-laptop-173-lenovo-y700-17-i7-6700hq-8gb-1000-win10x-gtx960m-fhd.html plus SSD M.2 120GB a nie przestarzałą technologię z 2013.

michal_saper

Zakupiłem tego Asusa którego wskazywałem na wcześniejszym linku. Możliwości dofinansowania nie miałem, z uwagi na to, że nie ma na chwilę obecną tego programu. W każdym razie zawiodłem się pod kątem hałasu wentylatora tego laptopa, kiedy obciąży się procesor w 100%. W przypadku dodatkowego liczenia na karcie graficznej temperatury dla CPU przekraczają 90 stopni.

tito

Podnieś tył laptopa o 2 cm.Wstaw podstawkę chłodzącą.

michal_saper

Sprawdzałem już podstawkę, nic to zupełnie nie daje poza dodatkowym szumem. Laptop od spodu nie jest nagrzany, jest lekko ciepły. W poprzednim laptopie wywierciłem w tym plastiku od spodu laptopa kilka otworów pod prockiem, zyskałem tym o cztery stopnie niższą temperaturę. Tego Asusa co mam teraz za bardzo nie uśmiecha mi się rozkręcać, stracę przez takie coś gwarancję.

kva.pl

Uzywaj czterech rdzeni (czyli nie uzywaj HT), roznica w wydajnosci bedzie niewielka w sumie, w temperaturach powinna byc znaczna.

michal_saper

Ograniczenie przetwarzania do 50% w ustawieniach BOINC nie wpływa na temperatury. Chyba, że masz na myśli wyłączenie HT w biosie.

kva.pl

Uuu to slabo bo to znaczy, ze przy 100% proc obniza taktowania...

michal_saper

1 WU - 3,47 GHz temp 68 stopni
4 WU - 3,37GHz temp 85 stopni
8 WU - 3,0 - 3,15 GHz temp 87 stopni

Grzypu

#31
CPU ma 47W TDP, więc trochę ciepła oddaje. Spróbowałbym z podstawką pod laptopa, aby miała nadmuch dokładnie w miejscach otworów wentylacyjnych laptopa.

Spróbuj jeszcze tylko z dwoma WU jednocześnie, może będzie jakaś pośrednia akceptowalna wartość temperatury.