Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Upgrade stacjonarki

Zaczęty przez stasieks, 17 Grudzień 2015, 14:24

stasieks

Prośba do zorientowanych. Chciałbym zupgradować moją stacjonarkę, obecnie służy mi do ogrzewania pomieszczenia kartą graficzną, ale mógłbym komputer wykorzystać do pracy (proste grafiki). Obecnie jest to archaiczna konstrukcja:
Typ procesora   GenuineIntel Pentium(R) Dual-Core CPU E5200 @ 2.50GHz [Family 6 Model 23 Stepping 6]
Liczba procesorów   2
Koprocesory   AMD AMD Radeon HD 7850/7870 series (Pitcairn) (2048MB) driver: 1.4.1848 OpenCL: 1.2
System operacyjny   Microsoft Windows 7

Myślałem nad ekonomicznym rozwiązaniem, tzn. kupno tylko i wyłącznie zestawu płyta+pamięć+procesor. Do tego chciałbym pozostawić kartę graficzną i dysk. Każda sugestia na wagę złota bo swój ostatni komputer składałem ponad 10 lat temu.

kva.pl

Jeszcze napisz jaki tam zasilacz jest i ile realnie chcesz na to wydac.

Po kosztach:
http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h81m-p33-h81-dualddr3-1600-sata3-dvi-matx-h81m-p33-604814/
http://www.morele.net/procesor-intel-g3258-socket-lga1150-64bit-3-2-ghz-53w-cache-3mb-box-bx80646g3258-647919/ - tylko wzialbym z allegro uzywany bo w sklepie absurdalnie zdrozal
Ram DDR3 jaki tam sobie wybierzesz i ile, wszystko jedno w sumie jaki ;)

Na tej plycie bez problemu ten pentium bedzie latal na 4,2Ghz albo wiecej. Kop w porownaniu z obecnym sprzetem ogromny. Mam dwa dokladnie takie zestewy.
Jak nie musi byc az tak po kosztach to mozna pokombinowac cos lepszego.

stasieks

Cenowo wygląda lepiej niż myślałem. Dziękuję za sugestie.
Zasilacz opisany jako "take me" 400.
A jak wygląda kwestia kabelków? Pozmieniał się standard? Obecnie dysk mam na szerokiej szarej taśmie (to się chyba nazywało IDE ?).

kva.pl

Zasilacz i dysk masz tez do wymiany.

LQG

#4
Szkoda starą platformę zmieniać na nie najnowszą (chyba że cena jest korzystna ale nie jest).
Lepiej kupić 6 generację a nie 4, np. procek Pentium G4400 http://www.morele.net/procesor-intel-pentium-g4400-dual-core-3-30ghz-3mb-lga1151-14nm-47w-vga-box-bx80662g4400-782663/ płyta http://www.morele.net/plyta-glowna-gigabyte-ga-h110m-s2-ddr3-h110-ddr3-sata3-usb-3-0-matx-806676/ lub http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-h110m-dvs-d3-h110-ddr3-sata3-usb-3-0-matx-90-mxgz80-a0uayz-789584/
Asrock chwali się technologią SkyOC która umożliwia podkręcanie procków bez K, co prawda dotyczy to chipsetu Z170 ale co jeszcze wymyślą w przyszłości to nie wiadomo. Inni producenci być może też wprowadzą coś podobnego aktualizacją UEFI.

kva.pl

Z tym ze to wychodzi juz drozej, ale faktycznie warto dolozyc.

LQG

Jednak jeśli chcemy podkręcać to nie ma tańszej opcji niż G3258.

stiven

#7
A bez kręcenia G3260. I też będzie sympatycznie :)
Niemniej jednak opcja LQG warta rozważenia bo różnica cenowa niewielka.
A jak chcesz bardzo po taniości to chętnie oddam mojego G3220 i wymienię właśnie na G3260.

stasieks

Dzięki za ofertę, ale zależy mi na fakturze.
Jaki zasilacz dobrać do zestawu ?

mrjinks

Przeczytałem zasilacz Take Me - wyrzuć to natychmiast. I zobacz jakie fajne kamienie siedzą w środku (jest w necie, sam mam też gdzieś fotkę bo kiedyś taki otwierałem).
Zasilacz markowy jakiś o wysokiej sprawności, ja mam modułowy Coolermaster 600W, miałem też Chieftec GPS 450A cośtam i działa już w 2 kompie (łącznie z 10lat, poprzedni Chieftec 350W też pewnie u kogoś działa).
http://www.morele.net/zasilacz-cooler-master-thunder-600w-rs600-acabm2-wb-538408/ <--- tu widzę jakiś, ale nie modułowy, może poszukaj coś z odpinanymi kablami bo wygodnie wtedy.

LQG

Cytat: stasieks w 17 Grudzień 2015, 15:08
Cenowo wygląda lepiej niż myślałem. Dziękuję za sugestie.
Zasilacz opisany jako "take me" 400.
A jak wygląda kwestia kabelków? Pozmieniał się standard? Obecnie dysk mam na szerokiej szarej taśmie (to się chyba nazywało IDE ?).
Zapomniałem wcześniej dopisać. Tego dysku nie podłączysz ani do płyty 1150 ani 1151 chyba że skombinujesz kontroler z IDE na PCIe. Lepszą opcją a pewnie rewolucyjną dla Ciebie (jeśli nie miałeś wcześniej) jest zakup SSD.

mrjinks

Dysk IDE w obecnych czasach bym też wyrzucił. Zabawa w dodatkowe kontrolery do nowej płyty to już przesada. Jeszcze kilka lat temu bym może w to się bawił, przy obecnych cenach HDD to już raczej nie. Jak LQG pisze, największego kopa daje dysk SSD.

stasieks

SSD mam od dawna w laptopach, ale szukam najtańszej opcji. Kupię jakiś tani dysk, bo obecny to jak piszecie staroć.

stasieks

Chciałbym kupić podzespoły, stąd, mam nadzieję, ostatnie pytanie. Czy stara obudowa pasuje do obecnych płyt głównych? I drugie pytanie: kupując owy zasilacz z kabelków potrzebuję jedynie jeden do połączenia z dyskiem twardym? Coś jeszcze muszę dokupić? W zasadzie CD zapewne też nie uruchomię.

kva.pl

Kable wszystkie beda w komplecie, obudowa bedzie pasowac. BTW morele mi wymienilo plyte na gwarancji i mam takie MSI jak wyzej polecalem do sprzedania, 120 zl bym za nie chcial z KW :)

stasieks

Wielki dzięki za rady, kupiłem, złożyłem i nawet działa. Za wcześnie na wnioski dotyczące wzrostu komfortu pracy i mielenia Boinca, ale samo składanie komputera dało mi masę frajdy.  :parrrty:

krzyszp

Odświeżę temat, bo i mnie upgrade czeka...

Obecnie mam desktopa z takimi elementami:
Gigabyte Z77-D3H
Corsair DDR3 4GB PC3-10700H(667MHz) x 3
Radeon HD 7770 x 2

Koniecznie muszę wkrótce dokupić:
min. 8GB RAM (ale raczej razy dwa, czyli w sumie 16GB) - wirtualki swoje biorą...
HDD min. 3GB (w miejsce padniętego dysku do danych)
nowszą grafikę...

I teraz tak, jeżeli odnośnie RAM i dysku, to problemów nie widzę, o tyle co do grafy, to mam kilka wątpliwości...
Mianowicie, nie wiem czy czekać na wejście nowych kart spodziewając się spadku cen obecnych (a może to być tylko miesiąc lub dwa czekania), czy jednak nie liczyć na to, gdyż narzut na nowości i tak początkowo będzie spory?
Oczywiście, nie planuję nic z High-Endu, budżet na grafę to max 800-1000pln.
Nacisk na OpenCL, ale fajnie jak by się dało zagrać czasami w max detalach na monitorze FullHD...

Jakieś porady?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Krzysiak

co do GPU
Pomyśl o R9 280
Wydajność 3x większa niż pojedynczego HD7770
Watów tylko o 50% więcej niż pojedynczy HD7770

A cena używki na gwarancji 700-800zł


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

krzyszp

Celuję jednak w większą wydajność...
Jak pisałem, obecnie mam 2 x 7770, więc 280tka da mi tylko 50% więcej, przy 25% mniejszym poborze prądu. Mam nadzieję na lepszy wynik ;)

Jest jeszcze opcja pozostawienia jednej 7770 i dokupienia 280tki, ale CF jak dotąd w grach mi się nie sprawdził (w tych dwóch, w które czasami gram).


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kva.pl

Zaczekaj. Za miesiac beda Polarisy. Jesli plotki sie sprawdza to wejdzie model o wydajnosci pi razy oko 2 razy wyzszej niz 7770 przy tym samym albo wrecz nizszym poborze pradu. I powinien byc w miare tani.

krzyszp

Cytat: kva.pl w 14 Maj 2016, 17:53
Zaczekaj. Za miesiac beda Polarisy. Jesli plotki sie sprawdza to wejdzie model o wydajnosci pi razy oko 2 razy wyzszej niz 7770 przy tym samym albo wrecz nizszym poborze pradu. I powinien byc w miare tani.
Miesiąc, to ja mogę spokojnie poczekać... Boję się tylko "wiecznego czekania na premiery"...

Tak przy okazji, nie akceptuję u siebie kupowania użytków z pewnego serwisu aukcyjnego... Mam złe doświadczenia, więc biorę tylko pod uwagę zakupy ze sklepów.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kva.pl

Tu nie ma "wiecznego czekania", tu jest po raz pierwszy od pieciu lat nowy proces technologiczny w grafikach. To musi dac kopa  8)

Krzysiak

Cytat: kva.pl w 14 Maj 2016, 18:33
Tu nie ma "wiecznego czekania", tu jest po raz pierwszy od pieciu lat nowy proces technologiczny w grafikach. To musi dac kopa  8)

Zobaczę to uwierzę :)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Troll81

na razie nadal żaden model ATI nie podskakuje do 4770 pod kątem wydajność DP/ pobór mocy :D

gdzieś można dorwać tabelkę tych polarisów.

Peciak

#24
Cytat: Troll81 w 14 Maj 2016, 19:22
na razie nadal żaden model ATI nie podskakuje do 4770 pod kątem wydajność DP/ pobór mocy :D
no nie do końca
ATI 4770 DP -192, moc 80W -> DP/ pobór mocy 2,4
ATI 5870 DP -544, moc 228W ->  DP/ pobór mocy 2,29 (ale były i ekonomiczniejsze)
ATI 7970 DP-1024, moc 250W -> DP/ pobór mocy 4,09  :ph34r:

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Troll81

wg cioci wiki 5770 w ogóle nie miał DP
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_AMD_graphics_processing_units#Radeon_R700_.28HD_4xxx.29_Series i zżerał 108W

chyba że chodziło ci o 5870 niemnej jednak mam zasade że jak zmienie GPU to na ekonomiczniejsze a nie żrące więcej papu. a równie wydajne punktowo co 4770.

Peciak

Masz racje Troll81-u zawiodła mnie klawiatura
już poprawiłem i 5770 i 7790  :facepalm2:

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

PoznanskaPyra

R9-280x vel HD7970 to chyba obecnie najlepsze GPU pod boinca. Szkoda tylko że GPUGrid nie jest pod ATI. Wyższe DP/W ma jakieś firepro (ponad 2Tflopy), ale znowu kosztuje koszmarne pieniądze.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

tito

Ja od "zawsze" mam 7950 (bo akuratnie 7970 nie było w sklepie).
A odnośnie pytania o upgrade - te 2 miesiące bym jednak poczekał - aż się sytuacja wyklaruje.

Krzysiak

Właśnie wylicytowałem R9 280X -670zł z gwarancją do sierpień 2018r

Jeżeli ktoś potrzebuje to na tej aukcji miałem dogadane 700 zł + transport
http://allegro.pl/amd-radeon-r9-280x-msi-twin-frozr-iv-gwar-2-lata-i6188737549.html
Gwarancja do lipiec 2018

Napisałem sprzedającemu że rezygnuje bo kupiłem taniej - jak ktoś potrzebuje atakować na pewno się zgodzi :)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle: