Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

Zakup stacjonarki

Zaczęty przez Aegis Maelstrom, 21 Grudzień 2015, 00:05

Aegis Maelstrom

Aloha po przerwie.

Od długiego czasu jak sójka za morze myślę o kupnie stacjonarki - aczkolwiek widząc jak mi to idzie nie była mi ona chyba krytycznie do szczęścia potrzebna.

Niemniej, przydałby się mocniejszy komputer do pracy przy biurku, z monitorem, myszką i wygodna klawiaturą (i niekoniecznie jako podłączony laptop), do Internetu, jako stacja multimedialna (puszczenie mediów na monitor/telewizor w tym możliwie H.265 full hd, może służenie jako NAS), ogólnego productivity. Jako użytkownik rzadko restartuję komputer, wolałbym pracę na 2+ dużych monitorach, masa zakładek itp. więc maszyna mocniejsza od średniej biurowej (np. więcej RAM) się przyda. Przy okazji z myślą o BOINC - choć to ostatnie jest nieco problemem, bo np. generalnie nie mam czasu na gry komputerowe i nie kompiluję jądra Linuksa, więc mocny procesor, karta graficzna itp. to już generalnie ekstrawagancje pod ulubioną platformę przetwarzania rozproszonego. :D

Dawno temu byłem z sprzętem na bieżąco, teraz jest z tym u mnie znacznie gorzej, więc poproszę o radę. Kiedyś myślałem o używce, zwłaszcza gdyby się pojawił Xeon z Ivy Bridge i to jest jakaś opcja. Z drugiej strony mam jeszcze bony podarunkowe do rtv euro, które będę musiał jakoś wydać, a np. obecnie kupno telewizora (czekam na nowsze) czy agd nie ma dla mnie wielkiego sensu.

Sam się dziwię, że się pytam o komputer z marketu z elektroniką (jak pani Jadzia księgowa, ale widocznie takie czasy dla mnie nastały :D). Zauważyłem coś takiego za całe 3699 (w tym udziwniona klawiatura):
http://www.euro.com.pl/komputery-stacjonarne-pc/lenovo-y700-i7-6700-8gb-1tb-gtx750-ti-w10.bhtml#opis

HDD tam takie, by OS wystartował i coś trzeba kupić (i to raczej i SSD i HDD). Podobnie napęd optyczny, jeśli ma być itp. Z muzyki i tak chcę docelowo Xonar Essence lub podobne.

Jeden plus: jest już DDR4 (choć nie wiem jak rozłożone na kościach - czy są wolne banki), Skylake w najnowszym procesie technologicznym (choć tak, wiem, postęp u Intela się zatrzymał, a wręcz czasem cofa, bo Intel kombinuje z szynami danych i dławi karty grafiki).

Minusy: w obudowie tylko jedno wyjście HDMI, zero DVI (zdjęcie wydaje się to potwierdzać) - co jest totalnym kretynizmem, bo wolałbym np. podłączyć dwa monitory + mieć wyjście na telewizor. W tej sytuacji by podłączyć >1 urządzenie (gtx750 Ti ma więcej wyjść), musiałbym rozwiercić tę obudowę?

Niewiadoma: nie wiem jak tutaj będzie z I/O: czy można spokojnie jednocześnie transferować dane z GPU i np. SSD, czy jest też jakieś wąskie gardło (typu wybór albo podłączasz i masz dobry transfer tu albo tam). Więcej niż 1 GPU tam raczej i tak nie będzie.

Rozwiązanie wydaje się być gorsze od czegoś składanego z głową, sam tylko nie wiem:
1) ile coś podobnego by mnie wyniosło
2) korzystać z gotowca w tym sklepie, czy też przerzucić się na np. x-kom czy używkę, a w rtv euro pomyśleć o lodówce :D
3) czy nie celować w coś zupełnie innego (np. możliwie tanią niskowatową maszynę i dać sobie spokój).

Wiem, że to wiele pytań w jednym, za każdą poradę dzięki. :)

LQG

Jeśli komputer będzie liczył projekty BOINC to kierunek z i7 Skylake i GTX750Ti jest słuszny :)
Tylko trzeba sprawdzić jak cenowo wyjdzie podobna konfiguracja na standardowych podzespołach bo jednak gotowe wynalazki dużych producentów mają swoje zalety chociaż jak dla mnie to raczej wady.

Krzysiak

Najważniejsze wady gotowych zestawów

- ZEROWE możliwości OC przede wszystkim CPU
- Bardzo ograniczona jakakolwiek modernizacja 

Przelicz czy podobny składak nie wyszedł by taniej nawet z części w jednym sklepie

Takie firmowe gotowe PC opłaca się kupować jako sprzęt poleasingowy
np dużym dystrybutorem jest firma http://www.cebit.pl/


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

LQG

Cytat: Aegis Maelstrom w 21 Grudzień 2015, 00:05
1) ile coś podobnego by mnie wyniosło
Poniżej wariacja n.t. czegoś podobnego :) . Nie uwzględniłem karty graficznej ponieważ jest zintegrowana HD530 (w BOINCu można liczyć POEM, Einstein, Collatz itd.) a w przyszłym roku mają wyjść nowe GTX i pewnie Radeony. Na płycie 3 wyjścia cyfrowe video. Karta dzwiękowa w technologii PuritySound3, może wystarczy i nie trzeba będzie dokładać zewnętrznej. Win7 dlatego że można przejść na Win10 a trochę taniej. SSD Cruciala na pamięciach TLC ale za to 240GB i niedrogi. Ceny z Morele (konfiguracja przeklejona z koszyka-sorry ;) ).

1    620627    System operacyjny Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit PL DVD OEM (GFC-02737)    1    415,51    415,51
2    626587    Obudowa Zalman Z1 - USB 3.0 - czarny - ZM-Z1    1    129,00    129,00    
3    654485    Zasilacz Zalman 600W 80+ ATX12V 2.3 (ZM600-GSII)    1    179,01    179,01    
4    666449    Pamięć Crucial Ballistix Sport 8GB DDR4 2400 (BLS8G4D240FSA)    2    189,00    378,00    
5    757625    Procesor Intel Core i7-6700 Skylake, socket 1151, 64bit, 3,4GHz, 65W, cache 8MB, BOX (BX80662I76700)    1    1569,00    1569,00    
6    764687    Płyta główna ASRock Z170 Extreme 4, Intel Z170, 4x DDR4, SATA3, USB 3.1, GBLAN, ATX    1    619,00    619,00    
7    772958    Dysk SSD Crucial BX200 240GB (CT240BX200SSD1)    1    299,00    299,00    
Do zapłaty:       3588,52

kva.pl

7    772958    Dysk SSD Crucial BX200 240GB (CT240BX200SSD1)    1    299,00    299,00   

Nie, nie, nieeee.... To bardzo zly dysk, w sumie z nowych SSD chyba najgorszy. Crucial polecial na renomie ktora zrobil na BX100 i wypuscil padline.
Reszta bardzo fajna.

mrjinks

Ja bym jeszcze sprawdził czy te Cruciale pójdą na profilu xmp na tej płycie. Mam takie same pamięci i u mnie przed aktualizacją BIOS działały na 2400, po natomiast nie ;). Dysk Crucial mam też, tylko m500 120gb;).

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka


mrjinks

Aa, ja mam Asusa plyte

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka


Aegis Maelstrom

Dzięki wielkie.

Patrząc na to: narzut obu źródeł jest podobny, Wasz zestaw jest składany z większym sensem (mobo Z170 - to bardziej pod OC, czy dla dodatkowych PCIE?), do tego SSD zamiast HDD (czy wg producenta HDD+8GBSSD), 16 GB szybszego RAM, bez grafy, bo tę później. Patrząc na ceny poszczególnych części, suma przy dokupywaniu wychodzi podobnie.

Dobrze się zaktualizować jak np. SSD i DDR4 staniało. Jedna rzecz o wilczej cenie to te i7 - normalnie uznałbym, że to gruba przesada. :D

Jedna rzecz, która mnie blokuje w tym gotowcu to grafa bez displayport. :/ A, i mam pytanie praktyczne: praca na monitorach jednocześnie z GPU procesora i zewnętrznego jest niemożliwa? (bo liczenie można robić, wiem :) ). Takie wyjście z tyłu komputera (np. DVI, HDMI) jest podłączone bezpośrednio do zewnętrznej GPU czy do czego, gdybym np. chciał się przełączyć na grafę Intela?

LQG

Cytat: Aegis Maelstrom w 22 Grudzień 2015, 08:24
Dzięki wielkie.

Patrząc na to: narzut obu źródeł jest podobny, Wasz zestaw jest składany z większym sensem (mobo Z170 - to bardziej pod OC, czy dla dodatkowych PCIE?), do tego SSD zamiast HDD (czy wg producenta HDD+8GBSSD), 16 GB szybszego RAM, bez grafy, bo tę później. Patrząc na ceny poszczególnych części, suma przy dokupywaniu wychodzi podobnie.

Dobrze się zaktualizować jak np. SSD i DDR4 staniało. Jedna rzecz o wilczej cenie to te i7 - normalnie uznałbym, że to gruba przesada. :D

Jedna rzecz, która mnie blokuje w tym gotowcu to grafa bez displayport. :/ A, i mam pytanie praktyczne: praca na monitorach jednocześnie z GPU procesora i zewnętrznego jest niemożliwa? (bo liczenie można robić, wiem :) ). Takie wyjście z tyłu komputera (np. DVI, HDMI) jest podłączone bezpośrednio do zewnętrznej GPU czy do czego, gdybym np. chciał się przełączyć na grafę Intela?

Płyta dobrana z kilku powodów m.in.:
- dobry układ dźwiękowy (ale to musisz sam sprawdzić - lubię dobrą jakość ale nie jestem audiofilem ;) ),
- technika ASRock SkyOC (podkręcanie poprzez BCLK procków bez K),
- komplet cyfrowych wyjść wideo (DP, HDMI, DVI-D),
- USB 3.1 typu A+C,
- wiele typów złącz SATA (SATAIII, SATA Express, M.2 PCIe).

Do SSD można dołożyć 50-70zł i zakupić lepszy 250GB BX100 lub 850EVO (nawet M.2 PCIe ale to ustrojstwo bardzo drogie) a jako szybki magazyn n.p. Toshibę 7200 1TB-3TB (dobre dyski w najlepszych cenach). Każda karta graficzna ma swoje wyjścia i ilość możliwych podłączonych aktywnych ekranów jest adekwatna :) .

Aegis Maelstrom

Zaprawdę słuszne to argumenty. ew. OC, dodatkowe szyny, USB 3.1, DisplayPort... No i można np. nie silić się na to strasznie drogie i7 (ma ekonomiczny sens kupno tak drogiego proca? :) ).

Jedyne, co stanowi problem, że coś w tym jełro będę musiał kupić. Jakiś laptop? :) Użyłbym przenośnego-roboczego lub ultrabooka, ale ta oferta mnie jakoś nie przekonuje; może źle patrzę? Tablet? Nie mam tak wielkiej potrzeby urządzenia bez klawiatury. Trochę boję się, że się nigdy nie zdecyduję.  :facepalm2:

Ale dzięki za wsparcie, mocno mi się rozjaśniło. Np. gdybym mógł, to dopłaciłbym do porządnego Z170 i tych 16 GB DDR4 2400.