Dylemat AMD czy NVIDIA

Zaczęty przez Krzysiak, 21 Grudzień 2015, 22:21

Krzysiak

Słowo wstępu:
Żeby zakończyć rok rozliczeniowy muszę podjąć pewne działania i nie wiem na co się zdecydować :(

Rozważam zakup nowego GPU
Gigabyte Radeon R9 Fury X 4096MB 4096bit
http://www.x-kom.pl/p/247761-karta-graficzna-pci-e-gigabyte-radeon-r9-fury-x-4096mb-4096bit.html
lub
Gigabyte GeForce GTX 980Ti WindForce III OC
http://www.morele.net/karta-graficzna-gigabyte-geforce-gtx-980ti-6-gb-gddr5-384-bit-dvi-i-dvi-d-hdmi-3xdp-box-gv-n98twf3oc-6gd-766787/

I kompletnie nie wiem na co się zdecydować  :-\

Tradycyjnie granie wolnych chwilach i oczywiście Boinc

Trochę przeraża mnie wydajność GTX980TI w BOINC na poziomie mojego kręconego R9 290X i dalej porównując do R9 Fury X
za to patrząc pod względem gier GTX980TI po oc zostawia konkurencję daleko w tyle


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

PoznanskaPyra

Masz monitor 144Hz? Jeżeli nie, to więcej niż 60FPS-ów nie jest Ci potrzebne, a Fury z tym problemu mieć nie będzie. Oczywiście tracisz możliwość odpalenia dodatkowych efektów graficznych, za to to zyskujesz bardzo dużo sekund w boincu, oczywiście poza PG, ale tylko dla jednego pod projektu i GPU GRID. Chociaż były kiedyś próbki dla Radeonów i liczyły się całkiem przyzwoicie, ale nie wiem czemu zaprzestano rozwoju aplikacji. Ostatnio AMD wprowadziło możliwość swobodnego przenoszenia kodu CUDA do OpenCL, więc może temat powróci.

GTX980Ti, to jeden z najmniej opłacalnych wyborów do boinca i tu nie ma dyskusji, jeżeli chcesz liczyć GPU GRID, to lepiej kupić jakiegoś GTX z niższej półki cenowej. W projektach wymagających podwójnej precyzji, żadna z tych kart nie osiągnie dobrych wyników, chociaż Fury ma tego DP jednak więcej (537vs176 GFlops).

Zużycie prądu jest na podobnym poziomie. Fury ma plus za chłodzenie wodą.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

tito

Nie miałem bezpośredniej styczności z tymi kartami, lecz czytając różne fora nie brałbym Fury(pomimo tego, że jestem od zawsze za AMD, lecz na chwilę obecną nie mają nic sensownego).
W grach jak piszesz po podkręceniu 980ti wygrywa z Fury zawsze, przed podkręceniem przeważnie. 4 GB RAMu w Fury też nie zachęcają pomimo nowej technologii.
W BOINC widziałem kilka testów Fury -> miałem kasę odłożoną na nowe GPU, lecz stwierdziłem, że to naprawdę nie ma sensu.
Z Twoich słów wynika, że musisz teraz, lecz czy to musi być GPU?
W przyszłym roku zarówno NVidia jak i AMD maja wydać nowe GPU, przy czym NVidia ma podobno wrócić do rozwiązań umożliwiających lepsze liczenie. A na chwilę obecną jakiś CPU 6/12 od Intela na podstawkę 2011.

AiDec

Jako gracz wybralbym bez zastanowienia Nvidie.
Bo co? Bo G-sync.
Przekonalem sie ze G-sync tak bardzo poprawia "user experience" podczas grania, ze bez niego nie chcialbym juz nigdy grac. Oczywiscie to wymaga rowniez odpowiedniego monitora.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

mrjinks

Ja większość czasu używałem Ati/Amd, już z 15 lat. Ostatnie karty to hd4850, 5830 i kupiłem ponad rok temu używaną Gtx 650 Ti Boost. Jest ciszej, szybciej, stabilniej. Dawniej byłem przekonany do Ati/Amd ze względu na lepszą obsługę wielu monitorów (miałem podłączony Tv). Teraz uważam, że Amd podobnie jak z procesorami jest w tyle. Produkuje srednio wydajne i prądożerne piecyki.

Wysłane z mojego C6603 przy użyciu Tapatalka


Krzysiak

G-sync odpada - nie planuje zmiany monitora bardzo długo :)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

Cytat: mrjinks w 22 Grudzień 2015, 17:00
5830 i kupiłem ponad rok temu używaną Gtx 650 Ti Boost. Jest ciszej, szybciej, stabilniej.

No trudno zeby nie bylo, te karty dzieli pare lat i co wazniejsze - rozmiar tranzystora.

Z tym bardziej pradozernym AMD w przypadku GPU to nie do konca jest takie oczywiste. Maxwell faktycznie zre duzo mniej niz GCN, ale jest za to zupelnie wyciety z podwojnej precyzji. W grach - bez znaczenia, cieszmy sie z nizszego poboru pradu, w BOINC? No bywa roznie zaleznie od projektu. W folding@home na przyklad 7790 zracy mniej pradu niz Twoja karta jest 3-4x wydajniejszy.

Krzysiak jak masz monitor full hd, a nie wiekszy to 4gb pamieci w FURY starcza do wszystkiego jeszcze dlugo. Osobiscie jednak poczekal bym do nowej generacji, jest juz za rogiem i bedzie w nowym procesie technologicznym (zmiana pierwszy raz od 4 lat chyba!) i bedzie na pewno mala rewolucja. Zwlaszcza dla nas placacych rachunki za liczenie 24/7, a nie granie 2h dziennie ;)

Krzysiak

3440x1440 :)

Ale chyba wstrzymam się zakupem GPU i zainwestuje w nowego TIG`a


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl


PoznanskaPyra

Cytat: AiDec w 22 Grudzień 2015, 15:34
Jako gracz wybralbym bez zastanowienia Nvidie.
Bo co? Bo G-sync.
Przekonalem sie ze G-sync tak bardzo poprawia "user experience" podczas grania, ze bez niego nie chcialbym juz nigdy grac. Oczywiscie to wymaga rowniez odpowiedniego monitora.
Moim zdaniem lekko przesadzasz z tym G-Sync, miałem dwa monitory. Identyczne 144Hz, jeden z G-Sync drugi bez. Postawiłem obok siebie i odpaliłem grę, różnica była ale moim zdaniem wydatki jakie trzeba ponieść aby się nią cieszyć są niewspółmierne do efektów.

Monitory: AOC G2460F oraz AOC G2460PG, obsługiwał je Asus GTX980Ti MATRIX.

Cytat: kva.pl w 22 Grudzień 2015, 19:50
Cytat: mrjinks w 22 Grudzień 2015, 17:00
5830 i kupiłem ponad rok temu używaną Gtx 650 Ti Boost. Jest ciszej, szybciej, stabilniej.

No trudno zeby nie bylo, te karty dzieli pare lat i co wazniejsze - rozmiar tranzystora.

Z tym bardziej pradozernym AMD w przypadku GPU to nie do konca jest takie oczywiste. Maxwell faktycznie zre duzo mniej niz GCN, ale jest za to zupelnie wyciety z podwojnej precyzji. W grach - bez znaczenia, cieszmy sie z nizszego poboru pradu, w BOINC? No bywa roznie zaleznie od projektu. W folding@home na przyklad 7790 zracy mniej pradu niz Twoja karta jest 3-4x wydajniejszy.

Krzysiak jak masz monitor full hd, a nie wiekszy to 4gb pamieci w FURY starcza do wszystkiego jeszcze dlugo. Osobiscie jednak poczekal bym do nowej generacji, jest juz za rogiem i bedzie w nowym procesie technologicznym (zmiana pierwszy raz od 4 lat chyba!) i bedzie na pewno mala rewolucja. Zwlaszcza dla nas placacych rachunki za liczenie 24/7, a nie granie 2h dziennie ;)

Małą pojemność pamięci ma nadrabiać szybkość, szyna 4096bitów i 512GB/s robi swoje.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

kva.pl

To tak dziala tylko w marketingu, i to tym niezbyt madrym.

krzyszp

Cytat: kva.pl w 22 Grudzień 2015, 22:32
To tak dziala tylko w marketingu, i to tym niezbyt madrym.
Marketing, to akurat nvidia ma obcykany, AMD robi tylko fajne slajdy... Ale akurat w BOINC to chyba DP w połączeniu z OpenCL jest przyszłością...
Ale ja się nie znam :) (bez ironii)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Krzysiak

Zauważyliście jak poleciały ceny R9 NANO

już od 2399zł


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

http://pclab.pl/news67854.html

Do BOINCa to w sumie bardzo fajna karta, ale ja jednak czekam na 14nm.

Krzysiak

Widziałem
Ale jaki sens ma teraz R9 Fury ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

Zasadniczo ten sam co wczesniej czyli zaden  %)

PoznanskaPyra

Jak myślisz na temat zaczekania na 14nm Arctic Islands bądź 16nm Pascala to poczekasz przynajmniej 9 miesięcy. Z tego co mi wiadomo Arctic Islands są już gotowe, a sample podróżują po świecie i pojawią się jakoś na drugi kwartał tego roku, ale pamiętaj że z początku ich cena może być niezbyt zachęcająca no i cholera wie jak to się w boincu będzie spisywało. Nvdia z kolei, ma prawdopodobnie jakiś problem, albo z przejściem na 16nm, albo z HBM. Nie wiadomo, na pewno jednak mają jakieś opóźnienia. Świadczyć ma o tym zaprezentowanie na CES obecnych chipów i przedstawienie ich jako Pascal. U AMD ponoć pracowały już nowe karty, jednak były zamknięte w obudowach, a jedyny dowód to pobór mocy przez sprzęty (przy Arctic Islands był sporo mniejszy).

Wszelkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że będę miał te układy do testów, ale wątpię by było to szybciej niż miesiąc po premierze.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

kva.pl

Wiem, nie spieszy mi sie ;)

Krzysiak

Trochę odkopie temat

Czy opłaca się brać F9 FURY X od Asusa za 1799zł z pełną 3 letnią gwarancją ?

Trafiłem na okazję w morele.net w tej cenie - wyprzedaż zwrotu od klienta - trochę podrapany radiator


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

PoznanskaPyra

Fury X były tylko wersje stockowe z tego co pamiętam z chłodzeniem AIO. Jeżeli to zwykłe Fury, to Sapphire ma Trixx za 1400 z zajebistym chłodzeniem.
https://www.morele.net/karta-graficzna-sapphire-radeon-r9-fury-tri-x-4gb-hbm-4096-bit-hdmi-3x-dp-box-hb-11247-00-40g-760215/
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Krzysiak

Nie to Fury X dokładnie ten model
https://www.morele.net/karta-graficzna-asus-r9-fury-x-4gb-hbm-4096-bit-hdmi-3x-dp-r9furyx-4g-752591/
Mam jeszcze czas na zwrot


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

PoznanskaPyra

To tam jest tylko nalepka asusa :D System chłodzenia to konstrukcja Cooler Mastera oparta na jakimś Asetek-u. Swego czasu były jakieś spory patentowe o to. Ja bym brał, bo takie chłodzenie to super opcja pod boinc-a.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Krzysiak

#22
Taka ciekawostka

Tak na szybko testowałem - karty bez żadnego OC

Genefer 19
R9 280X - 7330s - 122,2min
R9 290X - 6830s - 113,8 min
R9 FuryX - 4600s - 76,6 min


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

Ja bym sobie darowal. Kupowanie teraz czegos w 28nm jest IMO bez sensu, poszedl bym jednak w perf/W.

Krzysiak

Wiesz tak można czekać w nieskończoność a koszty trzeba czasami robić :)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

To kup 480 albo cos z pascali ;)

Krzysiak

Wydajnościowo to dalej 290X - taki kotlet tylko inaczej przyrządzony

http://www.benchmark.pl/ranking/porownanie/sapphire-radeon-r9-290x-tri-x-vs-sapphire-radeon-rx-480-nitro-8g


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

Pomijajac dwie rzeczy - porownywarka na benchmarku jest gowniana i malo wiarygodna, oraz to ze wydajnosc w grach nie do konca przeklada sie na wydajnosc w BOINC - to zwroc uwage na jedno - "TDP 150 W vs 290 W". No to mamy co najmniej dwa razy wyzsza wydajnosc na W. A jak 480 to dla Ciebie za mala wydajnosc no to 1070 czy 1080 tez istnieja ;)

Krzysiak

Taka ciekawostka mój test

Tak na szybko testowałem - karty bez żadnego OC

Genefer 19
R9 280X - 7330s - 122,2min
R9 290X - 6830s - 113,8 min
R9 FuryX - 4600s - 76,6 min

Próbki podobnej długości chętnie bym porównał


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle: