Fale grawitacyjne odkryte!

Zaczęty przez Michau23, 11 Luty 2016, 17:03

Michau23

Sukces projektu!  :)
Po 100 latach od ogłoszenia teorii względności Alberta Einsteina odkryto fale grawitacyjne. Fale grawitacyjne zaobserwowano dzięki współpracy dwóch projektów – amerykańskiego LIGO i europejskiego VIRGO.  :D

http://www.crazynauka.pl/odkryto-fale-grawitacyjne-ostatni-brakujacy-element-teorii-wzglednosci-einsteina/


tito

Wrzuciłem na główną.

Szopler

Zagięcie czasoprzestrzeni faktycznie miało miejsce:
http://www.wykop.pl/link/1910814/odkryto-fale-grawitacyjne-ostatni-brakujacy-element-teorii-wzglednosci/

cp

Nareszcie!

Wygląda na to, że strona projektu LIGO właśnie przeżywa najbardziej upragniony przez twórców DDoS XD

P.S.
Wyczuwam silny zapach Nobla

LQG

#4
Omawiane fale wykryto dokładnie 14 września 2015 o 5:51. Najpierw na detektorze w Livingston a 7ms później w Hanford. Zmarszczka czasoprzestrzeni miała ułamek średnicy protonu. Od 18 września po unowocześnieniu kosztem 200mln$ detektory zwane już Advanced LIGO mają 10x większą czułość! Faktycznie otwiera się nowy rozdział w naszym rozumieniu Wszechświata...

http://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.116.061102#fulltext

PoznanskaPyra

WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Troll81


c_RaSz

Gdyby to Troll81-ty zależało ode mnie, to dałbym tego Nobla dopiero wtedy, gdy spełniony zostanie choć jeden z poniższych warunków:
1. Badacze z obu (3?) ośrodków przekształciliby otrzymane wyniki obserwacyjne w jakąś teorię:
   a) Trzymającą się kupy (czyli spójną, i niesprzeczną z obserwacjami)
   b) Dającą nowe spojrzenie na dane zagadnienie (fale grawitacyjne, czy ogólniej: zakrzywianie czasoprzestrzeni)

A jeśli nic z powyższego się nie uda, to niech przynajmniej:
2. Zaproponują nowe, lepsze instrumenty mierzące owe fale znacznie dokładniej, i (co istotne) niezbyt kosztowne!
Pozdrawiam, i leeecę

Troll81

nowe instrumenty in progress :D

LQG

#9
Cytat: c_RaSz w 13 Luty 2016, 23:32
Gdyby to Troll81-ty zależało ode mnie, to dałbym tego Nobla dopiero wtedy, gdy spełniony zostanie choć jeden z poniższych warunków:
1. Badacze z obu (3?) ośrodków przekształciliby otrzymane wyniki obserwacyjne w jakąś teorię:
   a) Trzymającą się kupy (czyli spójną, i niesprzeczną z obserwacjami)
   b) Dającą nowe spojrzenie na dane zagadnienie (fale grawitacyjne, czy ogólniej: zakrzywianie czasoprzestrzeni)

A jeśli nic z powyższego się nie uda, to niech przynajmniej:
2. Zaproponują nowe, lepsze instrumenty mierzące owe fale znacznie dokładniej, i (co istotne) niezbyt kosztowne!
Teoria która przewidywała istnienie fal grawitacyjnych jest już od 100 lat :) To OTW Alberta Einstein'a. Co do detektorów LIGO to właśnie dzięki ostatniemu unowocześnieniu udało się wykryć fale.  W trakcie są przygotowania do misji eLisa. Tutaj bardzo ciekawy wywiad do poczytania: http://www.kwantowo.pl/2016/02/13/ligo-virgo-i-fale-grawitacyjne-rozmowa-z-adamem-kutynia/

c_RaSz

Zupełnie żeś LQG nie chwycił sensu tego, co napisałem. Rzecz w tym, że samo potwierdzenie teorii, w tym jej zakresie, w jakim się to nie udawało baaardzo długo - to, wg mnie - deczko mało jak na tak duże wyróżnienie nagrodą. W co dodatkowo miesza się z pytaniem, kogo z całego legionu tworzącego zespół badaczy - wyróżnić. Wszak jego kierownictwo powstało na zasadzie arbitralnej decyzji administracyjnej, oraz w oparciu o wiele aspektów pozanaukowych. Można by też powiedzieć, iż jakaś grupa ludzi miała wystarczającą siłę przekonywania, aby za ich namową rząd wyłożył na to te setki mega$. Wydaje mi się więc, że nagradzanie za ową "siłę przekonywania" jest nieco wbrew charakterowi wyróżnienia owym najwyższym naukowym splendorem. Który powinien spłynąć na tych, co wykażą  się jakąś wielką naukową intuicją, i zrobią jednak coś więcej, niż najlepsze nawet wyjustowanie gigantycznych czujników, i zadbanie o to, aby mierzyły właśnie to, co powinny. A o czego charakterze wiadomo było od circa 99 lat. Gdzie tu przebłysk naukowego geniuszu?
Tak samo poszedłeś w krzaki, jeśli piszesz  >:(  o unowocześnieniu LIGO. Wszak wykryto dzięki niemu ewent, w którym wyzwolona została energia większa, niż w tym czasie produkował cały... Wszechświat! No a żeby taka detekcja dostarczała jakichś użytecznych danych jednak ciut częściej, w wypadkach mniej spektakularnych emisji, mniej energetycznych, częstszych, trzeba jednak znacznie większej czułości. A tu granice narzuca m.in. zakres zakłóceń, czego przeskoczyć się nie da. Zrobi się detektor 10 razy większy? No ale wtedy każdy, najdrobniejszy wstrząs, np drgania tektoniczne (wszak takich b. drobnych dziennie są dziesiątki...tysięcy!), czy jadąca 100 km dalej ciężarówka, a może nawet rower - już wywoła drgania plamki z laserowej wiązki.
Póki co uważam, że metoda osiągnęła niemal kres stosowalności, i potrzebne jest jakieś całkiem nowe podejście. Kres stosowalności, prz obecnej czułości - oznacza też że dalsza przydatność stoi pod znakiem zapytania. Ważną kwestią jest tedy to, ile z otrzymanych danych - da się wysnuć wiedzy całkiem nowej, dotąd nieprzewidzianej, a nie tylko uzyskać pOTWierdzenie - starej, choćby i tak ważnej...
Pozdrawiam, i leeecę

LQG

Cytat: c_RaSz w 14 Luty 2016, 18:25
Zupełnie żeś LQG nie chwycił sensu tego, co napisałem. Rzecz w tym, że samo potwierdzenie teorii, w tym jej zakresie, w jakim się to nie udawało baaardzo długo - to, wg mnie - deczko mało jak na tak duże wyróżnienie nagrodą. W co dodatkowo miesza się z pytaniem, kogo z całego legionu tworzącego zespół badaczy - wyróżnić. Wszak jego kierownictwo powstało na zasadzie arbitralnej decyzji administracyjnej, oraz w oparciu o wiele aspektów pozanaukowych. Można by też powiedzieć, iż jakaś grupa ludzi miała wystarczającą siłę przekonywania, aby za ich namową rząd wyłożył na to te setki mega$. Wydaje mi się więc, że nagradzanie za ową "siłę przekonywania" jest nieco wbrew charakterowi wyróżnienia owym najwyższym naukowym splendorem. Który powinien spłynąć na tych, co wykażą  się jakąś wielką naukową intuicją, i zrobią jednak coś więcej, niż najlepsze nawet wyjustowanie gigantycznych czujników, i zadbanie o to, aby mierzyły właśnie to, co powinny. A o czego charakterze wiadomo było od circa 99 lat. Gdzie tu przebłysk naukowego geniuszu?
Tak samo poszedłeś w krzaki, jeśli piszesz  >:(  o unowocześnieniu LIGO. Wszak wykryto dzięki niemu ewent, w którym wyzwolona została energia większa, niż w tym czasie produkował cały... Wszechświat! No a żeby taka detekcja dostarczała jakichś użytecznych danych jednak ciut częściej, w wypadkach mniej spektakularnych emisji, mniej energetycznych, częstszych, trzeba jednak znacznie większej czułości. A tu granice narzuca m.in. zakres zakłóceń, czego przeskoczyć się nie da. Zrobi się detektor 10 razy większy? No ale wtedy każdy, najdrobniejszy wstrząs, np drgania tektoniczne (wszak takich b. drobnych dziennie są dziesiątki...tysięcy!), czy jadąca 100 km dalej ciężarówka, a może nawet rower - już wywoła drgania plamki z laserowej wiązki.
Póki co uważam, że metoda osiągnęła niemal kres stosowalności, i potrzebne jest jakieś całkiem nowe podejście. Kres stosowalności, prz obecnej czułości - oznacza też że dalsza przydatność stoi pod znakiem zapytania. Ważną kwestią jest tedy to, ile z otrzymanych danych - da się wysnuć wiedzy całkiem nowej, dotąd nieprzewidzianej, a nie tylko uzyskać pOTWierdzenie - starej, choćby i tak ważnej...

Odnoszę wrażenie że nie masz kompletnie pojęcia o czym piszesz :) . W zasobach internetu znajdziesz wystarczająco dużo informacji z którymi warto się zapoznać.

c_RaSz

Cytat: LQG w 14 Luty 2016, 19:34Odnoszę wrażenie że nie masz kompletnie pojęcia o czym piszesz  :) 
Wypowiedź uzasadnij.
Ale nie w oparciu o "Odnoszę wrażenie" lecz o wskazanie co-gdzie-{wbrew czemu}
Rzecz śledzę od chwili, gdy pojawiły się pierwsze informacje o budowie LIGO, a o tym, że wiele można znaleźć "W zasobach internetu" też wiem nie od dziś. No ale Ty już pewnie znalazłeś, więc wrzuć ze trzy linki, gdzie miałbym okazję się dowiedzieć, że powyżej napisałem coś, co świadczy iż nie ma{sz/m} kompletnie pojęcia.
Pozdrawiam, i leeecę

krzyszp

@c_RaSz
Akurat w przypadku fal grawitacyjnych, to sam Albert nie był pewien ich istnienia :)

Ale najważniejsze wcale nie jest to, że je zaobserwowano, ale to, że udał je się zmierzyć :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Sebastian M. Bobrecki

Właśnie zauważyłem że z tej okazji zorganizowano wyścig:
http://boincstats.com/en/stats/challenge/team/chat/764
Kocham pracę, mogę na nią patrzeć godzinami.

necavi

Cytat...z tej okazji zorganizowano wyścig:

Nie wiem czy o nim informowano, ale bierzemy w nim udział i nieźle nam idzie. Mocne 2 miejsce, ale jeszcze przeszło 5 dni walki a Russia Team nie odpuszcza więc  :attack:

tito

Kto się pisze na wstawianie newsów na głównej odnośnie wyścigów?Ja nie, bo nie moja działka  :P

necavi

Raport z wyścigów:
Dzień drugi. Dwie pierwsze pozycje w tabeli bez zmian:
1. SETI.Germany     10,7 mln
2. BOINC@Poland      6,9
Zmiana na 3 pozycji
3. BOINC.Italy          5,8
po krótkim boju wyprzedziło minimalnie
4. Russia Team         5,8
Pozostały jeszcze przeszło 4 dni zmagań Link

c_RaSz

Tito słusznie za proponował dodatkowe info, ale może jeszcze i jakiś nowy wątek by się przydał o tym wyścigu? Bo może by się udało wyprzedzić Niemców, jakimś rzutem na taśmę? A chyba jeszcze by się przydało, aby kolejni kamraci dołączyli. Warto potraktować go, np. przez aklamację (?) jako niepisany projekt miesiąca?

Ale jeszcze przy okazji spytam:
Uruchomiłem u siebie E@h i coś mi nie halo, bo inne projekty mają zasysane po kilka próbek, natomiast Albert pociągnął jedną, i nie chce więcej. Liczę jeszcze rosettę i Universe, ale ustawiłem im minimalny tylko przydział zasobów, 1%  — a i tak zabierają więcej? Czy E@H pobrał tylko tyle, bo ma długi czas przetwarzania?

Po chwili namysłu:
Hm, pal go licho, zablokowałem Rosettę i Universe, tak nieco brutalnie czy też "ręcznie". A nieco mi szkoda tego drugiego, bo świetnie punktuje, jak na to, co dotąd widziałem w innych...
Pozdrawiam, i leeecę

tito

Przy tym trendzie Włosi nas za chwilę łykną.

necavi

No i wyścig już przeszedł do historii:
1. SETI.Germany          29,185,058
2. BOINC.Italy             28,648,803
3. Russia Team            22,472,767    
4. BOINC@Poland         20,179,909    

W statystykach indywidualnych znalazłem w pierwszej 50-tce gości w barwach BOINC@Poland:
7. LQG                          3,377,525
9. Sebastian M. Bobrecki  3,079,040
11. zablociak                   2,472,134    
19. AdamS                      1,632,092
21. tito                          1,328,800
42. Pawel Szubert               693,400
50. carlos_troetsch             580,421    

tito

4te miejsce- niestety.
Może kiedyś będzie lepiej.

Troll81

4 miejsce w doborowym towarzystwie. serio niezły wynik. SETI.Germany to potęga jest a i Rosjanie i Włosi też spod ogona sroce nie wypadli.

badurex

#23
Może za kolejne 100 lat powstaną dowody na istnienie tuneli czasoprzestrzennych?

Edit:
Prosimy bez spamu...

LQG

@up: Masz wyczucie czasu...

Dzisiaj, na 228 spotkaniu AAS potwierdzono odkrycie kolejnych fal grawitacyjnych. Więcej informacji tutaj https://twitter.com/LIGO

Troll81

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/po-raz-trzeci-wykryto-fale-grawitacyjne-3350.html

tito


Szopler

Jeszcze jeden i jeszcze raz...

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1100999,detektory-w-usa-i-wloszech-wspolnie-zarejestrowaly-fale-grawitacyjne.html

tito

Kawę spiję to zamieszczę na głównej.

Szopler

http://www.eso.org/public/poland/news/eso1733/

tito