Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

Wywala sterowniki ATI/AMD w 7770

Zaczęty przez lukaszja, 23 Marzec 2016, 11:59

lukaszja

Potrzebuję pomocy technicznej bo mnie trafi!
Problem wygląda tak:
grafika: ATI/AMD 7770, procesor: AMD Phenom x6 1035T, zasilacz Thermaltake SE 530W, system: Win 7 x64, Ultimate
Po wgraniu jakichkolwiek sterowników AMD/ATI ekran po parunastu sekundach robi się cały szary w delikatne pionowe paski.
Link do efektu (przewińcie tak od 40s):
https://drive.google.com/file/d/0B2YsK5VIN-w6SWhlQnBQZzY3LVU/view?usp=sharing

Kojarzę, że efekt ten może mieć związek z aktualizacjami Win 7 (kilka dni temu).
Moje działania:
1. Odinstalowałem wszystkie aktualizacje - bez efektu,
2. Postawiłem system na nowo i zabroniłem mu pobierać aktualizacji - bez efektu,
3. Instalowałem starsze stery (bodaj 5 ostatnich przećwiczyłem, a 4 ostatnie to na pewno!) - bez efektu,
4. Stery zainstalowałem na nowiutki system (tylko z antywirusem 360 coś tam), bez jakichkolwiek aktualizacji i bez żadnego innego oprogramowania - bez efektu.

Zawsze ekran robi się szary jak na filmie, restart, tryb awaryjny, przy pomocy Display Driver Uninstaler wywalam sterowniki AMD/ATI i wszystko działa. 3 dni bez zwiechy na domyślnych, Windowsowych driverach (tylko oczy bolą od nędznego odświeżania!).
Ki czort???


tito

Ale czekaj, czekaj. Ta karta to nowy zakup, czy już ją miałeś i ten problem pojawił się parę dni temu?
Temperatura zabija kartę? Wiatrak uszkodzony?
Niepodłączony dodatkowy kabelek od zasilania. Pamiątki uszkodzone?
Dlatego, że otworzyłeś stronę ONETu? :D

lukaszja

Karta ma kilka lat. Do tej pory 0 problemów. Temp sprawdzę ale to wg mnie nie ten trop. Wentylator na karcie pracuje, nie gram w nic, odpalam tylko LibreOffica i neta-nie ma co grzać... 6pinowy kabel podpięty, pamięć mogę sprawdzić. Z tego wszystkiego wychodzi,że jednak Onet...

Wysłane z mojego Redmi Note 2 przy użyciu Tapatalka


LQG

Wygląda na to że karta padła. Ewentualnie mało prądu daje zasilacz ale to mniej prawdopodobne. Ostatecznym testem będzie przetestowanie karty w innej maszynie. Jeśli się uda spróbuj obniżyć taktowanie GPU oraz pamięci na minimum za pomocą CCC.

Cytat: lukaszja w 23 Marzec 2016, 11:59
Zawsze ekran robi się szary jak na filmie, restart, tryb awaryjny, przy pomocy Display Driver Uninstaler wywalam sterowniki AMD/ATI i wszystko działa. 3 dni bez zwiechy na domyślnych, Windowsowych driverach (tylko oczy bolą od nędznego odświeżania!).
Ki czort???
Używasz monitora z kineskopem? :)

PoznanskaPyra

Wywal wszystkie możliwe opcje oszczędzania energii oraz wyłącz opcje akceleracji sprzętowej. Taki problem występował przy małym obciążeniu kart i jednoczesnym korzystaniu z akceleracji.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

lukaszja

Cytat: LQG w 23 Marzec 2016, 14:27
Wygląda na to że karta padła.
Nawet mnie nie strasz :( Mój optymistyczny tok rozumowania jest taki: skoro bez problemów chodzi na windowsowych, domyślnych sterownikach i to kilka dni po 10h/dobę, to chyba jeszcze nie jest tragicznie.
Cytat: LQG w 23 Marzec 2016, 14:27
Ewentualnie mało prądu daje zasilacz ale to mniej prawdopodobne. Ostatecznym testem będzie przetestowanie karty w innej maszynie.
Zasilacz całkiem nowy, zresztą TDP tej karty to 80W. W spoczynku ile może brać, wyświetlając pulpit? Nie mam tego jak zweryfikować, pozostaje mi inna maszyna ale to też nie takie proste...
Cytat: LQG w 23 Marzec 2016, 14:27
Jeśli się uda spróbuj obniżyć taktowanie GPU oraz pamięci na minimum za pomocą CCC.
CCC to element pakietu AMD. Instaluję i mam zwiechę...
Cytat: LQG w 23 Marzec 2016, 14:27
Używasz monitora z kineskopem? :)
Już nie ;)

lukaszja

Cytat: PoznanskaPyra w 23 Marzec 2016, 14:57
Wywal wszystkie możliwe opcje oszczędzania energii oraz wyłącz opcje akceleracji sprzętowej. Taki problem występował przy małym obciążeniu kart i jednoczesnym korzystaniu z akceleracji.
Jak? Gdzie? Nie mam pakietu AMD, nie mam jak sterować parametrami GPU...

krzyszp

To, że na domyślnych jest ok o niczym nie świadczy... Domyślne nie używają akceleracji 3D...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

lukaszja

Cytat: krzyszp w 23 Marzec 2016, 17:23
To, że na domyślnych jest ok o niczym nie świadczy... Domyślne nie używają akceleracji 3D...
To co - jednak karta padła? ??? Są jakieś możliwości przetestowania tego poza inną maszyną? Kurcze, a tak lubiłem swoją 7770... Help,pls!

krzyszp

Jest...
Zapasowy dysk, na nim instalka np. Ubuntu + własnościowe sterowniki... Po 5 minutach będzie wiadomo...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Puma

Cześć. Moim zdaniem  trochę mały zasilacz jak na taki sprzęt.

lukaszja

Cytat: Puma w 24 Marzec 2016, 18:37
Cześć. Moim zdaniem  trochę mały zasilacz jak na taki sprzęt.
Bez przesady! Mam podpięty licznik energii. Pobiera mi od 83 W podczas bezczynności całość (płyta, procek, grafa). I to już powoduje zwiechę i restarty. Zasilacz nowy, 492W na linii 12V...

Krzyszp - chyba masz rację - Linux Mint 17.3 na bootowalnym USB nie wczytuje się do końca - taki sam efekt, szary ekran i freez... Pytanie - takie grafy (Gigabyte 7770) się jakoś naprawia? Czy od razu nową?

LQG

Zerknij na kartę czy nie masz wybrzuszonych kondensatorów elektrolitycznych chociaż nie podejrzewam żeby tak było. Naprawa raczej nieopłacalna bo pewnie to zimny lut pod GPU. Aczkolwiek jest jeszcze jeden sposób, domowy - wypiek w piekarniku ;D

Troll81

pachnie trupem karty :( test na innej maszynie z inną zasiłką na innym systemie. Tylko to potwierdzi przypuszczenia. Oczywiście pod obciążeniem karty.

lukaszja

Cytat: Troll81 w 24 Marzec 2016, 19:53
pachnie trupem karty :( test na innej maszynie z inną zasiłką na innym systemie. Tylko to potwierdzi przypuszczenia. Oczywiście pod obciążeniem karty.
I taki test muszę przeprowadzić. Dam znać.