Konfiguracja wygaszacza BOINC - Linux

Zaczęty przez michal_saper, 15 Kwiecień 2016, 23:39

michal_saper

Od czasu kiedy użytkuje BOINC-a na linuksie, a będzie to już ładnych kilka lat, nie udało mi się jeszcze nigdy skonfigurować wygaszacza BOINC. Nie ukrywam, że brakuje mi automatycznego uruchamiania wygaszacza BOINC po określonym czasie bezczynności. Ostatnio sporo czasu poświęciłem na poszukiwanie rozwiązania dla tego problemu. Sprawa wygląda następująco. Użytkuję system Ubuntu 16.04 xfce. W repozytoriach tego systemu znajduje się BOINC w wersji 7.6.31 x64. Pierwszy problem jaki napotkałem był taki, że po kliknięciu "pokaż grafikę" przy jednej z przeliczanych próbek WCG, zaczynało się ładować okno z grafiką po czym od razu znikało. Tak się działo na koncie użytkownika. Kiedy zalogowałem się na konto root mogłem podejrzeć grafikę przy każdej z przeliczanych próbek. Nie mniej, na koncie administratora nie dało rady skonfigurować programu xscreensaver Proszony byłem o uruchomienie tego programu z innego konta. Jak wówczas zacząłem podejrzewać, skoro na root mam opcje podglądu grafiki, to kwestia tyczy się uprawnień systemowych. Tyle tylko, że za bardzo nie wiedziałem z jaki sposób, i co należy zmienić. Metodą prób i błędów doszedłem do tego, że w Użytkownicy i grupy/zarządzaj grupami/boinc/właściwości zaznaczyłem niezaznaczonego użytkownika "michal" Po ponownym uruchomieniu systemu na koncie użytkownika, miałem już możliwość podglądu grafiki dla przeliczanych przez BOINC próbek.

Kolejnym krokiem było dodanie odpowiednich wpisów w pliku .xscreensaver Posiłkowałem się informacjami ze strony http://boinc.berkeley.edu/wiki/BOINC_screensaver
Wykonałem komendę gedit .xscreensaver i dodałem wpis GL: boincscr -root \n\ Zmiany w pliku zapisałem, po czym uruchomiłem aplet "Wygaszacz ekranu" i odnalazłem wpis Boincscr Po kliknięciu w "Ustawienia" / "Zaawansowane" ujrzałem w linii poleceń wpis boincscr -root Doszedłem do tego momentu, że wygaszacz po kliknieciu z boku wpisu Boincscr załaduje się w małym okienku (patrz zdjęcie poniżej) ale kiedy kliknę podgląd, nie załaduje mi wygaszacza. Kombinowałem także z innymi poleceniami, w tym z -boinc_dir ale bez skutku. Chodzi mi teraz o to, żeby to okienko ładowało się jako wygaszacz na pełnym ekranie.

http://images77.fotosik.pl/511/ba4e602bf829c508.png

Troll81

A nie jest to aby problem opengl i xfce?

michal_saper

Na drugim kompie gdzie jest środowisko MATE, dzieje się tak samo. Po kliknięciu "podgląd" załącza się czarny ekran z napisem "screensaver loading" a grafiki nie ładuje. Kiedy ten czarny ekran zgaszę, w małym okienku widze grafikę. Z opengl nie kombinowałem.

Troll81

hm.... a ile masz pulpitów ile monitorów? usiłowałeś na KDE? Jakie sterowniki grafiki? ile kart graficznych?

michal_saper

Systemy w obu przypadkach zainstalowane są na lapkach. U siebie w systemie mam zainstalowane sterowniki NVIDII 361.42. Karta graficzna to GTX 950M.

michal_saper

Wydaje się, że problem jest nierozwiązywalny dla World Community Grid, i z pewnością dla innych jeszcze projektów dysponujących wygaszaczem. Zastosowanie się do wskazówek z pierwszego postu skutkuje natomiast tym, że poprawnie wyświetlany jest wygaszacz dla einstein@home. Nie wiem gdzie leży przyczyna. Brakuje mi tego wygaszacza dla WCG i rosetty.