Wywiad dla "IT w edukacji".

Zaczęty przez Tobas, 19 Maj 2016, 09:24

Tobas

Zaproponowano mi abym opowiedział trochę nauczycielom o BOINC i powstał wywiad,
którego fragment możecie zobaczyć tutaj:

http://www.itwedukacji.pl/wydania/kwiecien---czerwiec-2016/art,1310,komputery-zjednoczone-w-imie-nauki.html

Jak uda mi się zdobyć całość w wersji elektronicznej to wrzucę.

Rysiu

Bomba! Gratki!  :attack:

Troll81


mordi

suer! gratulacje :)  :respect:
Guard well the secret of steel...


tito

Wrzuciłem na główną.

AiDec




Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

PoznanskaPyra

WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Troll81


Tobas

Link się zmienił:
http://www.tikwedukacji.pl/wydania/kwiecien---czerwiec-2016/art,1310,komputery-zjednoczone-w-imie-nauki.html

necavi

CytatLink się zmienił:

I to bardzo. Nowy też nie działa :(

Tobas


Troll81

mi działa

,,Warto zaszczepiać młodzieży ideę sieciowej współpracy przy projektach, które mogą pomagać innym. Przeważnie wiedza o wykorzystaniu komputerów kończy się na zabawie i nauce – samo spożytkowanie nadmiarowej mocy na obliczenia czy analizy w sieci rozproszonej dla dobra ogółu jest pojęciem prawie nieznanym".

Rozmowa z Dariuszem Piotrowskim, prezesem Fundacji BOINC Polska.



Czym jest BOINC?

BOINC jest projektem platformy obliczeniowej korzystającej z mocy komputerów rozproszonych po światowej sieci. Wszystko zaczęło się wraz z projektem SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), czyli poszukiwaniem sygnałów cywilizacji pozaziemskich, które miały być wyseparowane z ,,kosmicznego szumu" za pomocą radioteleskopu w Arecibo – największego na Ziemi, o pojedynczej czaszy mającej średnicę 305 m. Projekt potrzebował ogromnych mocy obliczeniowych, ale jego specjalną cechą było to, że dał się podzielić na wiele niezależnych od siebie obliczeń, czyli, mówiąc obrazowo, ,,pociąć na kawałki". Każdy z takich fragmentów mógł być analizowany przez inny komputer – stąd pomysł, by do projektu przystąpili wolontariusze udostępniający część mocy swoich maszyn na obliczenia, które następnie zostaną zestawione w całość. Niewielu użytkowników wykorzystuje w pełni moc swoich komputerów – procesory przeważnie ,,nudzą się" w czasie pracy z edytorem tekstu, przeglądania Facebooka czy surfowania w Sieci. Tę nudę właśnie wykorzystuje SETI@Home – internetowy projekt obliczeń rozproszonych koordynowany przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Po sukcesie SETI naukowcy doszli do wniosku, że wynaleziono dobry sposób realizacji wielu innych projektów. Wtedy właśnie powstała platforma BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing), na którą projekt SETI@Home został przeniesiony. W związku z tym, że BOINC jest infrastrukturą otwartą, każdy naukowiec czy programista, który musi wykonać obliczenia przekraczające jego możliwości obliczeniowe czy finansowe (wynajęcie superkomputerów kosztuje krocie), może wykonać swoje analizy na maszynach setek tysięcy użytkowników – wolontariuszy, których łączy nie tylko sieć, ale i wspólne oprogramowanie zarządzające tą rozproszoną mocą.

Jakie projekty, oprócz wspomnianego i znanego wielu osobom choćby ze słyszenia SETI, udostępnia platforma?

Dzisiaj na platformie BOINC działa ponad 160 projektów praktycznie z każdej dziedziny nauki. Dla niektórych najważniejsze są projekty dotyczące fundamentalnych zagadnień mechaniki kwantowej realizowane dla szwajcarskiego CERN, np. LHC@Home, czyli obliczenia na potrzeby Wielkiego Zderzacza Hadronów. W dziedzinie kosmologii można się podpiąć do Einstein@Home (badanie fal grawitacyjnych), MilkyWay@Home (w 1994 r. udowodniono, że nasza galaktyka właśnie łączy się z inną – analiza danych otrzymanych z satelitów i sond kosmicznych wymaga potężnej mocy obliczeniowej), Universe@Home (projekt Uniwersytetu Warszawskiego zajmujący się powstawaniem obiektów kosmicznych). W projektach z biochemii nasz komputer może pomóc znaleźć lekarstwo na AIDS (FightAIDS@Home), wirusa Ebola (Outsmart Ebola Together), tropikalną gorączkę Denga, dystrofię mięśniową czy wspierać mapowanie markerów nowotworowych. Wszystkie te projekty wspiera IBM pod własną marką World Community Grid – również funkcjonującą jako proces na platformie BOINC.



[...]

Dariusz Piotrowski – z wykształcenia informatyk, przedsiębiorca, społecznik, pasjonat nowych technologii i odnawialnych źródeł energii. Prezes Fundacji BOINC Polska.



Rozmawiał Jacek Ścibor