Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

Składanie komputera

Zaczęty przez KrzychuP, 05 Październik 2016, 15:01

KrzychuP

 :ahoy:

Przymierzam się do odkupienia od naszego kamrata:
http://www.boincatpoland.org/smf/gielda/(sprzedam)-cpu-mobo-ram-obudowa/

do tego chcę dokupić
zasilacz: http://www.emag.pl/zasilacz-chieftec-gps-700a8-700w-80-bronze-pl-1005484-gps-700a8/pd/D0J5TMBBM/?ref=cart_item

dysk na system: http://www.emag.pl/dysk-ssd-goodram-cx200-2-5-120gb-sata-iii-560-500-mb-s-ssdprcx200120/pd/DL3FY2BBM/?ref=cart_item

dysk na dane: http://www.emag.pl/dysk-seagate-barracuda-3-5-1tb-64mb-sata-600-st1000dm003/pd/EV0QDBBBM/

Czy to wszystko razem zadziała? (Na Win7) Może coś innego w podobnej cenie polecicie.
Nie mam kiedy usiąść i poczytać w Internetach, więc mam nadzieję, że podzielicie się ze mną swoim doświadczeniem.
Wszystko oczywiście ku chwale zespołu.
[w tej chwili w domu mielę na zabytku - Pentium 4]  %)

Mam od aktualnego zestawu nagrywarkę DVD, monitor, klawiaturę i mysz, głośniki.
Czy coś jeszcze do tego wszystkiego będę potrzebował?

Kable do spięcia wszystkiego będą z poszczególnymi akcesoriami? Jak to w tej chwili wygląda?

apohawk

Kable zasilające powinny być z zasilaczem, a kable sygnałowe (np. sata) powinny być z płytą główną.

Dyski to ciekawe zagadnienie. Do czego ten komputer będzie używany? Czy ten 1TB HDD będzie potrzebny? Może wszystko upchnąć na większym SSD?
Ja miałem 120GB SSD na system+boinc+gry i 2TB HDD na multimedia, archiwum różnych rzeczy. Dokupiłem 240GB SSD za 300 PLN, bo mi się gry przestały mieścić na systemowym (taki Wiedźmin 3 to ok 40GB), a wracać do XX w. i odpalać gry z HDD nie chciałem.

Ostatnio zmieniałem obudowę na fajną i DVD już nie montowałem. Boot z pendrive'a nie jest już czarną magią.

Na ile archeo są mysz i klawiatura? Na zdjęciu płyty głównej widzę tylko jeden port PS/2, jakbyś miał bardzo archeo (PS/2), to dokup sprzęt na USB  %)
No good deed goes unpunished.

KrzychuP

Komputer będzie używany do prac biurowo-dydaktycznych (czyli Office ;) )
Sporadycznie odpalany będzie program CADowski.
Dużo internetów będzie pewnie.
DVD potrzebne dla dzieciaków do bajek i filmów.
Dużo różnych danych mam na płytach zarchiwizowanych.

Na gry nie mam czasu. Jak już to raczej mało zasobożerne.

Dużo mam zdjęć i muzyki, które chciałabym mieć pod ręką stąd pomysł na HDD.
A jak to jest z BOINCem. Kiedyś słyszałem opinię, że zarzyna SSD?

pawg

zależy od projektu. Opinia ta pasuje do WCG i Rosetty. PrimeGrid i Enigmę bez problemów można na SSD trzymać. Einstein też nie jest dyskowo wymagający



apohawk

Ja boinca trzymam na SSD systemowym i mi jeszcze dysku nie zabiło, a ma już parę lat. Ten dysk to mój pierwszy dysk SSD i żaden mi jeszcze nie padł. Były na nim i WCG i Rosetta, wszystko było. Może mam szczeście, a może to okazał się być dobry model (OCZ Vertex 3 czy jakoś tak).
No good deed goes unpunished.

kva.pl

Ten CX200 to padlina jest, bardzo slaby SSD. Jak 120GB to lepiej SanDisk Plus 120GB, a co do zasilacza to po ki czort Ci 700W?  :ph34r:

LQG

Sandisk Plus 120GB można kupić na promocji w Selgros za 170zł brutto. Tylko trzeba pamiętać aby brać z końcówka oznaczenia G25 (MLC) na pudełku a omijać G26 (TLC).

kva.pl

True. Z tym, ze nawet ten TLC jest lepszy od tego goodrama ;)

Krzysiak

Cytat: kva.pl w 06 Październik 2016, 20:44
a co do zasilacza to po ki czort Ci 700W?  :ph34r:

Zawsze możesz zaproponować coś innego mocy nigdy nie za dużo
To była tylko moja propozycja do tego zestawu  :)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

KrzychuP

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 06 Październik 2016, 22:20
Zawsze możesz zaproponować coś innego mocy nigdy nie za dużo

Ooo to to!
Proszę o konstruktywne propozycje  :attack:

Krzysiak, a Ty jakiego zasilacza do tego zestawu używałeś?

Cytat: kva.pl w 06 Październik 2016, 20:44
a co do zasilacza to po ki czort Ci 700W?
Moje doświadczenie jest takie, że zasilacz obciążony pod dekiel zaczyna wyć (wentylator) po jakimś czasie.
Logicznym jest więc, że mniej obciążony mniej się nagrzewa i wentylator tak nie hula.
Przyznaję, nie sprawdzałem ile ten procek i grafika potrzebuje.
Krzysiak podpowiesz?

Krzysiak

Cytat: KrzychuP w 06 Październik 2016, 23:43
Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 06 Październik 2016, 22:20
Zawsze możesz zaproponować coś innego mocy nigdy nie za dużo
Krzysiak, a Ty jakiego zasilacza do tego zestawu używałeś?

Tak dokładnie i pracował cicho nawet bardzo cicho a do kupna nakłonił mnie ten opis
http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/quot-sila-musi-byc-quot-test-swiezo-upieczonego-zasilacza-chieftec-smart-series-700w.html


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

andy101fah

Potwierdzam wybór mocniejszego zasilacza. W mojej domowej konfiguracji pracuje Tacens Radix III 720W z którego wymontowałem wentylator.   Zasila całkowicie pasywnie konfiguracje i7 2600k który pracuje na zintegrowanej grafice z chłodzeniem Noctua NH-U 12  i 24 GB Ram na płycie ASRock Z77 Extreme4. Rewelacyjna cisza. Komp pracuje 24/7.

http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Nowy_zasilacz_Tacens_Radix_II_720W_juz_w_Polsce-17034.html


Szopler

Z mniejszych mocy polecam fractal design newton 600W - zasilacz ma certyfikat platinum i jest półpasywny tzn. przy małym obciążeniu wentylator nie pracuje. Kosztuje jakieś 400 PLN.

KrzychuP

No dobra. Co do zasilacza, to już raczej wiem co i jak.

1. Co z SSD? Możecie coś polecić? Jakieś własne doświadczenia?
Na razie tylko kva pisał o Sandisku.

2. Ponawiam pytanie.
Czy to wszystko razem, co wymieniłem w 1. poście, zadziała na Win7?

Szopler

Ad. 1 SSD 128GB OCZ Vertex 450, mam trochę ponad 2 lata - zero problemów,
Ad. 2 Nie bardzo wiem co mogło by nie działać... wszystko w miarę świeże ;)

KrzychuP

Cytat: Szopler w 07 Październik 2016, 11:48
wszystko w miarę świeże ;)
Na pewno świeższe do jednordzeniowego Pentiuma 4 i przedpotopowej grafiki  XD

kva.pl

Ten komputer pod pelnym obciazeniem wezmie 200W. No moze jak bedzie liczyl AVX2 to 220. Branie zasilacza o trzykrotnie wiekszej mocy spowoduje faktycznie, ze bedzie cicho (ale wtedy to lepiej wziac wspomniany wyzej polpasywny), ale z drugiej strony sprawnosc bedzie do dupy. Zasilacze maja optymalna w gornej polowie mocy, przy maksymalnym obciazeniu znow spada. Przy 1/3 szalu nie ma. Solidne 450W starczy tu z zapasem, Corsaira VS450 moge polecic, u mnie ciagnie duzo mocniejsza konfiguracje i tez jest cichy.

Co do SSD tu masz dobry watek napisany przez czlowieka ktory sie na tym zna - http://forum.pclab.pl/topic/1105934-SSD-w%C4%85tek-zbiorczy-Przeczytaj-zanim-za%C5%82o%C5%BCysz-nowy-temat/page__p__13914286&#entry13914286

KrzychuP

Dzięki kva za wątek o SSD. Kupiłem w końcu Transcenda w nim polecanego. Zobaczymy jak będzie chodził.

Zasilacz wziąłem Corsair'a 450W. Przez moment myślałem, że jednak za słaby, bo mi się komp restartuje od czasu do czasu.
Ale to nie brak mocy, tylko procek się przegrzewa.
Przy 4 próbkach SRbase po kilku minutach pada.
Krzysiak u Ciebie też tak chodził?
Wystarczy poprawić pastowanie na procku?

Krzysiak

Na tym kompie nie liczyłem SRbase
Czy napięcia nie podbijałeś w biosie ?
lub nie skacze na jakieś napięcie wysokie ?
Nie pamiętam jak było ustawione auto czy normal


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

KrzychuP

Muszę go na Primegridzie jeszcze wypróbować.
Nic w biosie nie zmieniałem. Żadnego podkręcania, zmiany napięć, etc. Wszystko poskładane tak jak przyszło.
Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 02 Grudzień 2016, 13:23
lub nie skacze na jakieś napięcie wysokie ?
Nie pamiętam jak było ustawione auto czy normal
A jak powinno być? Sprawdzę

Krzysiak

Wszystko na normal bo przy auto czasami wstawiane są napięcia z kosmosu


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

KrzychuP

Poprzestawiałem wszystko na normal. Zobaczymy.

Ale...
Włączyłem Speedfan'a
A tam na jednym z czujników 127st. C
Podpisany "Temp2". Wiecie może jak poznać od czego to?
Jednocześnie na rdzeniach przy wstrzymanych obliczeniach 45-55st.
GPU 32st.
:dunno:

kva.pl


SzaMoT🍀

CoreTemp, RealTemp, SpidFan itd.
Prosze nie zylujcie sprzetu on jest bardzo wydajny na deflaut.
Pozdrawiam.
A jak ktos chce wyciskac 7 poty z wafla krzemu niech sie lepiej zaglebi w architekture danej maszyny. :)

Krzysiak

A może chłodzenie CPU podczas transportu coś się poluźniło/ odpięło


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

stiven

KrzychuP: wybacz, że o to zapytam ale czy wentylator na chłodzeniu procesora kręci i nic nie przeszkadza w obiegu powietrza? Miałem już sytuację, że w transporcie wtyczka molex zablokowała wentylator.
Jeśli to nie to to odpiąć chłodzenie i wymienić pastę.

Krzysiak

Przed wysyłką świeżą pastę zakładałem  :)
- masz jeszcze BOX`sowe chłodzenie na spróbowanie - nowe nie śmigane 


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

KrzychuP

Wiatraki sprawdziłem, i na CPU, i na obudowie kręcą się.
Pasty trochę mało było, ok. 1/3 nie przylegała (chłodzenie zdjęte i założone po przepastowaniu).
Temperatura max na obciążonym rdzeniu spadła do 71st.C

Ewidentnie się wysypuje jak BOINC jest włączony. I nawet w sytuacji, gdy pozwalam mu korzystać jedynie z dwóch rdzeni.
Może jednak zasilacz nie daje rady? Sam już nie wiem.
Jest jakiś programik którym można pobór prądu przez podzespoły monitorować?

Dziwne są jeszcze dwie rzeczy.
Windows Update nie ściąga żadnych poprawek. A przecież Win7 dość leciwy już jest. Włączam i mieli, i mieli... i nic.
Dwa. Jak włączę Managera zadań Windows, włączonych jest kilkanaście kopii 'svchost.exe' (to chyba normalne), z tym że jedna cały czas żre jedno jajo i zajmuje ponad 1GB ramu (czasem do 2,5GB dochodzi). To normalne?

Krzysiak

1. Smarowałem równo przed wysyłką
2. Boinc w każdym projekcie ?
3. Problem z svchost.exe
https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=svchost.exe

4. Spróbuj pobrać stąd najnowszy obraz i zainstalować jeszcze raz
https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows7

5. Albo na początek przeskanuj tym programem
adwcleaner



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

KrzychuP

Ad.5 zrobione - nic nie wykryło
Ad.4 to zostawiam na koniec
Ad.3 pod pierwszym linkiem poradnik - pierwszą część zastosowałem i jakiś malware się znalazł, zobaczymy co dalej po zastosowaniu następnych wskazówek
Ad.2 w tej chwili na dówch jajkach idzie Ralph i Primegrid

Krzysiak podkręcałeś procesor albo używałeś procesorowego Turbo? Może tu jest jakiś problem.

tito

Odnośnie temperatur: ten CPU był zdaje się skalpowany - może jakiś problem z pastą między CPU a IHSem?

SzaMoT🍀

Tito przyjadę do ciebie ze skalpelem i tak żartobliwie powiem ZSO wskakuje na razie

KrzychuP

Wyłączyłem Turbo.
Wymusiłem w końcu pobranie poprawek przez Windows Update.

Ponawiam pytanie.
Cytat: KrzychuP w 03 Grudzień 2016, 22:07
Jest jakiś programik którym można pobór prądu przez podzespoły monitorować?
Albo podpowiedzcie jak można sprawdzić czy zasilacz, którego używam ma wystarczającą moc.

tito

Programu do poprawnego sprawdzania napięć nie znam: HWmonitor coś pokazuje, ale na ile to jest prawdziwe (mi np pokazuje 12V o wartośi 7,98V  ;D .. Miernik za 30 zł i na wtyczce molex pięknie widać napięcia +12V oraz +5V, czyli najważniejsze.
Wklej no jakiegoś screena z HWmonitora będziemy wiedzieć jakie masz temp. oraz obroty wentylatora.
Screen z managera zadań też by się przydał.

KrzychuP

Właśnie w czasie pisania tego posta się wziął (RAZ, DWA, TRZY, CZTERY) PIĘĆ RAZY!! wyłączył, więc parametry miał mniej więcej takie jak na screenach.
Napięcia zmierzone na molex'ie
12V   --> 11.88
5V    --> 5.13
3.3V --> 3.33
(q.wa, nie nadążam aktualizować tego posta) :wth:

tito

Wg mnie jest niedovoltowany. Temp 60 jest ok i pewnie taka masz ustawiona w BIOS. To można regulować. Musisz pokombinowac z napięciami

KrzychuP

Cytat: tito w 07 Grudzień 2016, 21:20
To można regulować. Musisz pokombinowac z napięciami
Well. Co masz na myśli?  :)
W biosie mogę tylko na procesorze i pamięci podregulować napięcia.
Jak widać z pomiaru, 12V niedomaga, a to nie wiem gdzie "podkręcić".

Krzysiak

12V nie można regulować

Wyłącz wszystkie stany oszczędzania energii C1, C2 itp

Czy jak ci si e wysypuje widzisz jakiś komunikat

0x00000...........


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

KrzychuP

Nic nie widzę. Żadnego ostrzeżenia, żadnego ekranu. Po prostu cały komp gaśnie i po sekundzie włącza się od nowa.
Zajrzę jeszcze w podgląd zdarzeń Windowsa.
Czy jakieś błędy systemu mogą powodować takie objawy?

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 08 Grudzień 2016, 08:43
Wyłącz wszystkie stany oszczędzania energii C1, C2 itp
To w biosie?

Krzysiak

Objaw zasilacza sprawdź jeszcze raz wszystkie wtyczki napięciowe do płyty głównej

Wiem że to może głupie pytanie - zasilanie dodatkowe do płyty głównej też podłączyłeś ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle: