Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

Polska karta ISA ??

Zaczęty przez andy101fah, 11 Grudzień 2016, 20:14

andy101fah

To coś posiada 2 porty 15 pin męski i 24 pin żeński, akumulator do podtrzymania pamięci RAM. 2 procesory ZILOG Z80 oraz układ UA 857 D
Krótka wersja ISA
Jedyne napisy to: na laminacie EXETEL 1000
i biały napis powyżej kości ROM

Homolog.
Nr 007/92



Zaczynam rozszyfrowanie pozostałych kości.

TJM

Wygląda jak moduł z centrali telefonicznej i to pewnie coś w tym temacie, bo ma wybity swój numer świadectwa homologacji.
Złącze może być mechanicznie jak ISA, ale w praktyce nie mieć z nim nic wspólnego i obstawiam, że tak właśnie jest w tym przypadku.
To coś wygląda jak główny moduł (karta CPU) jakiejś starej centrali.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

necavi

Mnie to coś przypomina sprzętowy emulator telexu polskiej produkcji, którego niezależną (box) wersję gdzieś jeszcze mam.

andy101fah

Dzięki serdeczne za wszelkie informacje. Jestem w pełnym szoku że 20 lat temu już produkowaliśmy tak zaawansowane konstrukcje. Może ktoś ma informacje gdzie mogło być to produkowane.

TJM

Co jak co, ale 20 lat temu to nie była żadna zaawansowana technicznie konstrukcja %) Gdyby Dave na EEVBlogu to obejrzał, pewnie zanim zobaczyłby daty, strzelałby w lata 80 o ile nie wcześniej  %)

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

PoznanskaPyra

#5
Tu masz trochę informacji o centralach jakie się używa/używało.

http://mirror.1tbps.org/phreaking.eu.org/teksty/unpacked/poiw/page03.htm

Może do którejś z central dopasuje się tą kartę.


Cytat: TJM w 11 Grudzień 2016, 22:00
Co jak co, ale 20 lat temu to nie była żadna zaawansowana technicznie konstrukcja %) Gdyby Dave na EEVBlogu to obejrzał, pewnie zanim zobaczyłby daty, strzelałby w lata 80 o ile nie wcześniej  %)

Nawet wcześniej. Zilog Z80 to jakaś lekko przerobiona wersja Intela 8080.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

kva.pl

Ales pyra herezje napisał  %)

andy101fah

Cytat: PoznanskaPyra w 12 Grudzień 2016, 03:21


Nawet wcześniej. Zilog Z80 to jakaś lekko przerobiona wersja Intela 8080.

Pyra ma rację.
Mikroprocesor Z80 powstał na fali entuzjazmu wywołanego przez mikroprocesor Intel 8080. Grupa pracowników Intela odeszła wówczas z firmy, by założyć własne przedsiębiorstwo o nazwie ZiLOG. W nowej firmie opracowano projekt mikroprocesora opartego na Intel 8080. Nowy układ o nazwie Z80 wszedł do sprzedaży w lipcu 1976 roku i natychmiast zdobył rynek.
Niemałą zasługę w zyskaniu popularności odegrała w Z80 zgodność programowa z 8080 – systemy oparte na Z80 bez większych problemów mogły korzystać z bogatej bazy istniejącego już oprogramowania (w tym systemu operacyjnego CP/M).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zilog_Z80

kva.pl

Ale to "lekkie przerobienie" to jak stwierdzenie że Golf V to lekko przerobiony Golf I  :D No niby prawda, tez ma kierownice, cztery koła...  ;)

andy101fah

#9
Cytat: TJM w 11 Grudzień 2016, 20:58
Wygląda jak moduł z centrali telefonicznej i to pewnie coś w tym temacie, bo ma wybity swój numer świadectwa homologacji.
Złącze może być mechanicznie jak ISA, ale w praktyce nie mieć z nim nic wspólnego i obstawiam, że tak właśnie jest w tym przypadku.
To coś wygląda jak główny moduł (karta CPU) jakiejś starej centrali.


Z opisu na https://en.wikipedia.org/wiki/Zilog_Z80 wynika, że ta karta mogła mieć zastosowanie telekomunikacyjne

RS-232 multiplexers connecting large numbers of old style "terminals" to minicomputers or mainframes used arrays of Z80 CPU/SIO boards.
Z80/Z180/Z380 have been used in telecommunication equipment such as telephone switches and various kinds of modems.

Na tej karcie może być odpowiednik RS oraz port równoległy. Jest na niej również Z80 SIO
Kolejna ciekawostka Układ UA-857D jest funkcjonalnym odpowiednikiem Z-80A . Prawdopodonie były trudności ze zdobyciem oryginalnej wersji i zastosowano zamiennik.



http://www.sklep.monster.pl/m/Z-80A-CTC-UKLAD-UA-857D(4,36989,35445).aspx




Industry
The IBM PC-XT's hard drive controller, which was actually an IBM adaptation of the Xebec 1410 SASI controller, but on a PC-XT bus, not a SASI bus.
Office equipment such as matrix printers, fax machines, answering machines, and photocopiers are known examples.
Industrial programmable logic controllers (PLCs) use the Z80 in CPU modules, for auxiliary functions such as analog I/O, or in communication modules.
It has also been employed in robots, for example for speech recognition[71] and low level tasks such as servo processors in pick and place machines.
RS-232 multiplexers connecting large numbers of old style "terminals" to minicomputers or mainframes used arrays of Z80 CPU/SIO boards.
Applications such as TV broadcast vision mixers have used the Z80 for embedded real time subtasks.
It has also been used in Seagate Technology's and other manufacturers' hard disks.
Credit card consoles controlling fuel pumps used Z80 CPU and PIOs (US patents 4930665, 4962462 and 5602745).
Retail industry point-of-sale credit card terminals manufactured by VeriFone used the Z80 processor.
Several PC expansion cards, such as Adaptecs SCSI boards, have been using the Z80/Z180 and peripheral chips.
Z80/Z180/Z380 have been used in telecommunication equipment such as telephone switches and various kinds of modems.
The Stofor message switch, used extensively by banks and brokers in the UK was Z80 based.
Cash registers and store management systems
Home automation, wireless sprinkler control and wireless mesh using the N8VEM open source homebrew system.
Breathalyzer equipment used by law enforcement agencies.

Szopler

Stawiam, że karta jest z 1992 roku:

007/92

i miała zmieniany firmware w 1999 - nalepka.

TLX faktycznie kojarzy się z teleksem...

Ot ciekawostka, że ktoś tego jeszcze używał pod koniec lat '90.

PoznanskaPyra

Pod koniec lat 90, w polsce TP-sa miało jeszcze trochę okablowania w papierowej izolacji, więc wcale mnie to nie dziwi. A jak można przeczytać na stronie, którą linkowałem wyżej, to podróbek i przeróbek zachodniego sprzętu była masa i pewnie taki też jest rodowód tego sprzętu.

Dodatkowo nauczyciel od podstaw telekomunikacji, mówił, że bajzel z centralami był ogarnięty dopiero po 2000 roku i to tylko do poziomu central miejskich głównych. Za daty głowy nie daje, bo nie pamiętam dokładnie.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970