Dust@Home

Zaczęty przez sirzooro, 28 Styczeń 2017, 23:23

sirzooro

Ostatnio w robocie rozmawialiśmy trochę o jakości powietrza w Krakowie i dowiedziałem się że na Aliexpress można kupić przenośne mierniki pyłów. Zerknąłem z ciekawości i faktycznie na hasło "dust meter" wyskoczyło trochę ofert. Część z nich to oferty poniżej $100, czyli w miarę przystępnej cenie. Wśród nich jest m.in. ten model:

https://pl.aliexpress.com/item/PM2-5-detector-Air-quality-monitor-Dust-particle-counter-PM2-5-detector-Concentration-Meters-Gas-Analyzers/32742527032.html?isOrig=true#extend

Jest on o tyle fajny że można go podłączyć do komputera i zbierać na bieżąco dane. Pomyślałem więc że mógłby powstać nowy projekt BOINC Dust@Home, który zbierałby dane z takich mierników i prezentowałby je online. Byłby on bardzo podobny do obecnie istniejącego Radioactive@Home, więc pewnie dałoby się wykorzystać sporo kodu z tamtego projektu. Co o tym myślicie?

Szopler

#1
Ciekawe... czy airly.eu będzie w końcu sprzedawać swoje sprzęty w z góry znanej cenie, bo obecny system indywidualnych wycen mnie nie przekonuje :)

Sam pomysł dobry - chętnie się przyłączę, ale czujka od +5°C a potrzeba od -25 ;)

Tobas

Temat wałkowany od co najmniej 3 lat.
O ile z punktu widzenia BOINC, wystarczy dołożyć podprojekt do Radioactywnego,
o tyle na rynku nie ma tanich, dobrze działających czujników. Jak masz czas i ochotę, to zachęcam
do kontaktu z chłopakami z Nowego Tomyśla:
Cytathttp://nowytomysl.naszemiasto.pl/artykul/nowy-tomysl-zbudowali-prototypy,3637674,art,t,id,tm.html
W zeszłym roku widziałem ich prototypy i wyglądały obiecująco. Nie wiem na jakim są teraz etapie.
Kontakt mogę dać na priv.

krzyszp

Sorki, ale temat z gatunku "weźmy się i zróbcie"...
Niech ktoś da konkretny czujnik i rozpiskę protokołu, to chętnie dodam (i napiszę apkę) do Radioaktywnego...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Tobas

Cytat: krzyszp w 29 Styczeń 2017, 10:27
Sorki, ale temat z gatunku "weźmy się i zróbcie"...
Niech ktoś da konkretny czujnik i rozpiskę protokołu, to chętnie dodam (i napiszę apkę) do Radioaktywnego...

No właśnie nie ma czujników.

krzyszp

No to w sumie nie ma o czym mówić niestety, a szkoda :(


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kriu

Same czujniki to są (i wiele innych podobnych) np.:
https://pl.aliexpress.com/store/product/PLANTOWER-PM2-5-SENSOR-laser-dust-sensor-G5-PMS5003-High-precision-laser-dust-concentration-sensor-digital/421570_32618735056.html
Ale trzeba do nich dorobić całą resztę.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Cyfron

a ja myślę, że to fajny pomysł na biznes. Opracować czujkę stand-alone. Stawia się skrzynkę i ona sama wysyła dane. Na takie urządzenia zrobić zapotrzebowanie poprzez budżety obywatelskie :)

kriu

Widać, że można coś takiego podłączyć poprzez USB. Jeżeli tak to być może pozostaje tylko sprawa oprogramowania. Ale może się mylę.
https://pl.aliexpress.com/item/nova-PM-sensor-SDS011-High-precision-laser-pm2-5-air-quality-detection-sensor-module-Super-dust/32317805049.html?scm=1007.13339.33317.0&pvid=54d4cfff-90ed-4864-bbe9-773076c679c1&tpp=1
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

necavi

Sprawa zanieczyszczenia środowiska w kontekście smogu może mieć posmak polityczny. Władze (gminne) są wrażliwe na tym punkcie i w zależności od potrzeb zanieczyszczenia mogą być dobre lub złe. Dlatego należy się do tego projektu dobrze przygotować bo wpadka z źle działającymi kiepskiej jakości czujnikami może być dyskwalifikująca dla projektu. I tu dochodzimy do czujek te PM 2.5 są dosyć drogie czy na początku nie wystarczą dobrej jakości PM 10?
Wykonanie oprzyrządowania do czujek - boję się, że przerośnie nasze moce przerobowe - kto to ma zrobić?

Szopler

#10
Cytat: Airly.euPo zakończeniu akcji #KrakowOddycha otrzymaliśmy ogromną ilość zapytań o możliwość zakupu dodatkowych sensorów przez osoby indywidualne, w celu zagęszczenia istniejącej już sieci. Nasz model biznesowy nie zakładał takiego rozwiązania, jednak  postanowiliśmy wyjść Wam naprzeciw. W związku z tym mam przyjemność ogłosić, że będzie możliwość indywidualnego zakupu sensorów, dotyczy jednak mieszkańców gmin i miast, w których już zainstalowana jest sieć sensorów. Zakup taki będzie stanowił zatem zagęszczenie istniejącej już sieci urządzeń. Indywidualni użytkownicy mogą zakupić sensor jakości powietrza na własny użytek w cenie 1000 zł (+koszty instalacji, w zależności od miejsca instalacji - do uzgodnienia). Instalacja wymaga dostępu do zasilania i sieci bezprzewodowej.

Moim skromnym zdaniem trochę zaszaleli z tą ceną...
[smg id=10619 type=full align=center caption="Airly.eu"]
Czujka zapylenia za 17 EUR z Ali:
[smg id=10620 type=full align=center caption="Czujka pyłów"]
+ moduł WiFi, zasilanie i ewentualnie mikroprocek do wysyłania danych na serwer (ale można się obyć bez tego jeżeli znamy adresy czujek i możemy je sami odpytywać).

kriu

#11
Nic, tylko robić i zbijać kasoirę  XD
A, i jeszcze jedno. Pewnie nie wszyscy wiedzą ale te czujniki mają pewną ograniczoną żywotność. Jest to kilka tysięcy godzin pracy, co przy ciągłym pomiarze daje tylko coś ok. roku. Przy 30 sekundowym pomiarze co 5mim daje to chyba coś ok. 5 lat pracy.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

PoznanskaPyra

Wystarczy pomiar raz na godzinę. Sam jestem bardzo zainteresowany takim projektem.
Moim zdaniem, nie musi to być osobne urządzenie. Zrobiłbym to na USB, jak ktoś ma daleko do kompa, to może sobie malinkę czy inne ustrojstwo dokupić i wystarczy. Tworzenie kompletnie odrębnego urządzenia, które przez WiFi komunikuje się z serwerem projektu jest, moim zdaniem, bez sensu.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

gaballus

Część z tych czujników (na pewno  PMS7003 i PMS5003, a pewnie i starsze) mają wyjście danych po porcie szeregowym. Do podłączenia takiego czujnika do PCta wystarczy jakakolwiek przejściówka USB-serial TTL. Reszta to sprawa oprogramowania. Do zasilenia czujnika spokojnie wystarcza USB, nie potrzeba zewnętrznego zasilacza, sprawdzone empirycznie, mam PMS7003 z przejściówką, działa bez problemu.

mordi

widzę, że marny ze mnie archeolog :) otóż taki pomysł wpadł mi do głowy :) zdążyłem już nawet zmontować pewien prototyp :) urządzenie jest oparte o MQ-135 sensor, GP2Y1010AU0F_dust_sensor i kontrolowane jest przez arduino

RK i Rysiu znoszą moje marudzenie od jakiegoś czasu - bo elektronik ze mnie żaden ;)

[smg id=10621 type=preview align=center caption="16389346 2101979113361697 585307796 o"]
[smg id=10622 type=preview align=center caption="16409493 2101979110028364 1510503622 o"]
Guard well the secret of steel...


Cyfron

i jak to działa? Co to konkretnie robi? Ile kosztuje ? :>

mordi

#16
hmmm no cóż zgodnie z tym co piszą producenci powinno:

1. MQ-135 - suitable for detecting of NH3,NOx, alcohol, Benzene, smoke,CO2 ,etc - koszt około 20 zł;
2. GP2Y1010AU0F - detecting of dust in the air - PM 2.5 - koszt koło 40-50 zł;

póki co mam trochę problemów z uzyskaniem prawidłowych odczytów ale oba sensory osobno są w stanie pokazywać w miarę rzeczywiste odczyty.

Pierwotnie chciałem z tego zrobić stand-alone tylko na swoje potrzeby ale od jakiegoś czasu myślę też o wpięciu tego w BOINC :) w tym tygodniu powinienem dostać kolejne części z którymi muszę poeksperymentować, w zależności od wyników moich eksperymentów podejmę decyzję co dalej z tym zrobię, czy będę miniaturyzował czy zmienię koncepcje ;)
Guard well the secret of steel...


Cyfron

a dane to tylko na wyświetlaczu czy gdzieś jeszcze sobie je teraz rejestrujesz?

mordi

dopóki nie wyreguluje obu sensorów, nie zapisuje wyników ;)

1. Odczyty z MQ-135 są w przedziale 80-120 ppm, co odpowiada normalnemu odczytowi dla powietrza bez żadnych dodatkowych gazów;
2. Odczyty z GP2Y1010AU0F są z kolei w przedziale 60-90 ug/m3, co dla miejsca w którym mieszkam (Warszawa-Rembertów) jest wiarygodnym odczytem - nie mam jak porównać z profesjonalnym sensorem, bo w Rembertowie nie ma takiego urządzenia :( porównując jednak wyniki z tym co pokazują czujki rozmieszczone w różnych dzielnicach wawy są one w mojej opinii realne :)
Guard well the secret of steel...


PoznanskaPyra

Robimy ten projekt, możemy reklamować to w TV jako niezależne dane i na 100 chwyci.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

mordi

Jeśli jest taka wasza wola, to z chęcią włączę się już z tym co mam :) btw Cyfron u was w Krakowie jest coś takiego jak smogathon może wystartujemy teamem?
Guard well the secret of steel...


Tobas

Cytat: Szopler w 30 Styczeń 2017, 17:27
Cytat: Airly.euPo zakończeniu akcji #KrakowOddycha otrzymaliśmy ogromną ilość zapytań o możliwość zakupu dodatkowych sensorów przez osoby indywidualne, w celu zagęszczenia istniejącej już sieci. Nasz model biznesowy nie zakładał takiego rozwiązania, jednak  postanowiliśmy wyjść Wam naprzeciw. W związku z tym mam przyjemność ogłosić, że będzie możliwość indywidualnego zakupu sensorów, dotyczy jednak mieszkańców gmin i miast, w których już zainstalowana jest sieć sensorów. Zakup taki będzie stanowił zatem zagęszczenie istniejącej już sieci urządzeń. Indywidualni użytkownicy mogą zakupić sensor jakości powietrza na własny użytek w cenie 1000 zł (+koszty instalacji, w zależności od miejsca instalacji - do uzgodnienia). Instalacja wymaga dostępu do zasilania i sieci bezprzewodowej.

Moim skromnym zdaniem trochę zaszaleli z tą ceną...
[smg id=10619 type=full align=center caption="Airly.eu"]
Czujka zapylenia za 17 EUR z Ali:
[smg id=10620 type=full align=center caption="Czujka pyłów"]
+ moduł WiFi, zasilanie i ewentualnie mikroprocek do wysyłania danych na serwer (ale można się obyć bez tego jeżeli znamy adresy czujek i możemy je sami odpytywać).

Dodajmy do tego, że biorą jeszcze 50zł + VAT / czujka / miesiąc za zgrywanie danych do ich serwera.
Projekt obywatelski jak cholera.

kriu

#22
Według mnie najlepszym rozwiązaniem byłaby czujka z interfejsem LAN, czyli z jakimś zintegrowanym modułem sieciowym. Do tego koniecznie opcja zasilania PoE poprzez skrętkę. Nawet przy 12V, dla małego poboru prądu można by zasilać to poprzez skrętkę na kilkadziesiąt metrów z czego i tak w większości instalacji było by to pewnie tylko kilka, kilkanaście metrów. Skrętki są tanie więc byłby to wydatek rzędu 10-20 zł.
Oczywiście opcja USB też jest OK. Zwłaszcza ze względu na prostotę wykonania (jak mi się wydaje). Ograniczenie to zapewne długość przewodu USB ale np. z 5 metrowym "kabelkiem" to chyba będzie działać. Przy mojej lokalizacji komputerów w domu wystarczy mi ok. 2-3m do wystawienia czujki na zewnętrzną elewacje domu, pod zadaszeniem. Przy USB odpada także kwestia zasilania. USB wydaje się dobrą opcją.
Natomiast moduł Wi-Fi to dodatkowy koszt, znacznie większy pobór prądu, kłopoty z zasięgiem (niepewność połączenia), rodzajem standardu i szyfrowania. No i też należałoby to jakoś zasilać.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

mordi

pytanie jest dla mnie inne :) brzmi ono tak: czy to ma być czujka wpięta w boinc, czy coś jak blitz i stworzyć odrębną platformę? :) ja póki co kontynuuję swój projekt w założeniu, że będzie podłączone przez USB i będzie łączyło się z boinc.
Guard well the secret of steel...


tito

BOINC oczywiście.

Tobas

Mamy gotowe rozwiązanie w postaci Radioactive@Home. Na tej samej zasadzie mogłyby raportować czujki zanieczyszczenia.

Szopler

Powiem więcej - w Rad@H jest zaimplementowane rozwiązanie które umożliwia pakowanie danych do bazy z pominięciem BOINC.
Zostało to wprowadzone przy próbach czujki działającej po LAN i tak zostało.

Projekt który w oparciu o dane meteo (prognozy pogody) i dane historyczne z czujek przewiduje wystąpienie problemu smogowego być może był by hitem :).

mordi

popieram pomysł :) tym bardziej, że można stanąć do konkursu i dostać pare zł finansowania :)
Guard well the secret of steel...


Cyfron

Cytat: Tobas w 01 Luty 2017, 19:53
Cytat: Szopler w 30 Styczeń 2017, 17:27
Cytat: Airly.euPo zakończeniu akcji #KrakowOddycha otrzymaliśmy ogromną ilość zapytań o możliwość zakupu dodatkowych sensorów przez osoby indywidualne, w celu zagęszczenia istniejącej już sieci. Nasz model biznesowy nie zakładał takiego rozwiązania, jednak  postanowiliśmy wyjść Wam naprzeciw. W związku z tym mam przyjemność ogłosić, że będzie możliwość indywidualnego zakupu sensorów, dotyczy jednak mieszkańców gmin i miast, w których już zainstalowana jest sieć sensorów. Zakup taki będzie stanowił zatem zagęszczenie istniejącej już sieci urządzeń. Indywidualni użytkownicy mogą zakupić sensor jakości powietrza na własny użytek w cenie 1000 zł (+koszty instalacji, w zależności od miejsca instalacji - do uzgodnienia). Instalacja wymaga dostępu do zasilania i sieci bezprzewodowej.

Moim skromnym zdaniem trochę zaszaleli z tą ceną...
[smg id=10619 type=full align=center caption="Airly.eu"]
Czujka zapylenia za 17 EUR z Ali:
[smg id=10620 type=full align=center caption="Czujka pyłów"]
+ moduł WiFi, zasilanie i ewentualnie mikroprocek do wysyłania danych na serwer (ale można się obyć bez tego jeżeli znamy adresy czujek i możemy je sami odpytywać).

Dodajmy do tego, że biorą jeszcze 50zł + VAT / czujka / miesiąc za zgrywanie danych do ich serwera.
Projekt obywatelski jak cholera.

Tobas a jak myślałeś? Wiesz ile projektów obywatelskich "wspieranych" przez firmy które na tym zarabiają? W Krakowie na prywatny tor samochodowy idzie BO. Ile buduje się siłowni pod chmurką, bóg wie komu?
Zrób swój projekt i tak samo zarabiaj na tym :)

Troll81

Na dofinansowanie w ramach BO bym nie liczył bo ten projekt kopnie w samorządy. Sam projekt i jego podpięcie pod BOINC popieram wszystkimi 4 kopytami

sirzooro

Widzę że pomysł chwycił :) Chętnie dołączę się to beta testów :)

mordi

Postanowiłem trochę przebudować projekt ;) póki co zrezygnowałem z wyświetlacza, a przynajmniej dopóki nie ustalę czy wskazania są w miarę poprawne. Dużą płytkę prototypową zastąpiłem shieldem do arduino z małą płytką na górze. Kod programu też przebudowałem troszkę, tak żeby nie zapychać go śmieciami od niepodłączonego wyświetlacza LCD.

[smg id=10623 type=preview align=center caption="20170204 172750"]

Dziś o 16 przeprowadziłem drobny test: postanowiłem sprawdzić na ile mogę wierzyć mojej czujce :) Postanowiłem wykonać test "białego wacika". Przez 10 minut wilgotny wacik kosmetyczny robił za filtr zamontowany w rurze odkurzacza :) Oto efekty:

[smg id=10624 type=preview align=center caption="20170204 171820"]
[smg id=10625 type=preview align=center caption="20170204 171851"]

Jak widać dzisiejszy dzień był dość "czysty" :) widać nieznaczne zabrudzenie wacika - co mnie ucieszyło, bo pokrywa się to z wynikami odczytów z czujki:

[smg id=10626 type=preview align=center caption="Przechwytywanie"]

Eksperyment przeprowadziłem w mieszkaniu, przy 29% wilgotności i temperaturze 21 stopni celcjusza. Na dziś tyle :)
Guard well the secret of steel...


Troll81

myslę że najlepszym testem będzie stanąć obok jakiegoś czujnika naukowego i porównanie wyników

mordi

zdecydowanie to będzie najlepsze, właśnie załatwiam możliwość zbadania poprawności tych wyników :)
Guard well the secret of steel...


Szopler

Albo kupić sobie Xiaomi Air Purifier 2 i porównać - dwie pieczenie na jednym ogniu jak to mówią ;)

mordi

istotnie to też jest dobry pomysł :)
Guard well the secret of steel...


necavi

Co prawda to projekt "wewnętrzny", ale może coś się z tego komuś przyda LINK


mordi

zgadza się widziałem już to, materiał inspirujący :) jest też pewna grupa gości z Nowego Tomyśla, którzy rok temu podjęli wysiłek zbudowania lokalnej sieci takich czujek :) ale link mi się teraz gdzieś zapodział :) później zedytuję wiadomość i wkleję :)
Guard well the secret of steel...


Troll81

Kolega podrzucił linki

Cytathttp://www.jarzebski.pl/arduino/czujniki-i-sensory/czujnik-pylu-gp2y1010au0f.html

Cytathttp://www.wykop.pl/link/2990571/budujemy-w-domu-czujnik-zanieczyszczenia-powietrza-pylami-pm10-i-pm2-5/#comment-34155501

Cytathttp://aqicn.org/sensor

mordi

artykuł Jarzębskiego jest jednym z najlepszych jakie znalazłem ;) problem w tym, że trzeba zgłębić po kolei jak funkcjonują poszczególne sensory żeby jakoś je ogarnąć do kupy ;) z tego co zdążyłem się zorientować, to jest sporo rozbieżności pomiędzy tym co piszą w manualach tych sensorów, a faktycznym użytkowaniem, co jego artykuł pokazuje znakomicie :)
Guard well the secret of steel...