Dust@Home

Zaczęty przez sirzooro, 28 Styczeń 2017, 23:23

Troll81

grupa zapaleńców na FB buduje sensor w wersji open hardware :D może by się z nimi skumać??

Szopler

https://www.facebook.com/smoksensor/

Troll81

Koleś nazywa się Franek Maroszek i skierowałem go w sprawach technicznych do Krzyśka Piszczka. Myślę że to najbardziej kompetentna osoba w temacie podpinania czujek do BOINC :D

krzyszp

Cytat: Troll81 w 13 Luty 2017, 18:26
Koleś nazywa się Franek Maroszek i skierowałem go w sprawach technicznych do Krzyśka Piszczka. Myślę że to najbardziej kompetentna osoba w temacie podpinania czujek do BOINC :D
Oj, to mnie troszkę zaskoczyłeś, bo ja teraz mam niezły dym z dwoma projektami (w obydwu mam bardzo długą listę zadań do zrobienia), niemniej oczywiście pomogę na ile mogę :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

oj no nie przesadzaj :D tam będa raczej proste pytania bo czujnik już de facto jest :D

kriu

Tak delikatnie zapytam - jak tam w temacie?  :)  :)  :)
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Troll81

Ja ostatnio zawalony robotą jestem. więc mało czasu na cokolwiek poza życiem osobistym....

PoznanskaPyra

Znam to ;) Mimo wszystko czekam niecierpliwie.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Troll81

Krzysku. Maroszek się do ciebie odzywał??

krzyszp

Cytat: Troll81 w 12 Marzec 2017, 21:43
Krzysku. Maroszek się do ciebie odzywał??
Nie, nikt.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

goofyx

Cytat: krzyszp w 14 Marzec 2017, 16:18
Cytat: Troll81 w 12 Marzec 2017, 21:43
Krzysku. Maroszek się do ciebie odzywał??
Nie, nikt.
Szkoda, bo to dość ciekawy materiał na projekt boinca by był.
A i sprzęt pod projekt spokojnie mógłbym dać.

Troll81

Gadałem z kolegą. Ponoć zawalony robotą. Ma się odezwać bo sam ma ochotę na ten projekt :D

goofyx

Cytat: Troll81 w 16 Marzec 2017, 19:42
Gadałem z kolegą. Ponoć zawalony robotą. Ma się odezwać bo sam ma ochotę na ten projekt :D
No to czekamy.
Można by się zastanowić czy ewentualną współpracę nie podpiąć np.: pod fundację.
Ze swojej strony potwierdzam, że mogę się zająć serwerem (sprzęt + soft):
1. albo jako oddzielny projekt
2. albo jako nowa apka w moim GG@home NCI <- a może i na podstawie danych z NCI można by opracować apke CPU

Rysiu

#53
No tak sam sensor jest zerowym problemem, bo są gotowce.
I to niektóre nie byle bazujące na modułach pomiaru laserowego zanieczyszczeń.

Nie chcę nic mówić ale jak widać pierwszy konkrety w temacie zapodał Mordi (jakiś prototyp).
Piszę z Mordim o tym projekcie od kilku miesięcy już (jak nie pół roku). Dodatkowo z tego co wiem Mordi był w kontakcie z RK odnośnie problemów z elektroniką.

Osobiście to mi to lato kto to zrobi.
Ale Szanowni Kamraci: Mordi pisał, że docelowo ma być to czujka BOINC i że pracuje nad tym.
Jest przygnieciony pracą na Uczelni ale coś działa bardzo powoli.

Także proponuję aby ktoś się tym zajął, kto już trochę kasy w to władował i myślał o BOINC.

Ale jeszcze raz powtarzam: dla mnie to lajt kto to zrobi. Mogą być nawet dwa takie same projekty BOINC  XD XD

Z innej perspektywy nie jestem tutaj żadną stroną i nie mogę zagwarantować, że Mordi'emu się uda.
Tylko zaznaczam, że ktoś robił jakiś tam prototyp (Mordi, a nie ja), potem nastaje dyskusja i nagle pojawia się opcja, że ktoś inny to zrobi.
Co by nie było może być komuś przykro, że przynajmniej się nie wysłało PM'ki.

Ale jak róbta jak chceta  :deadman:

PS. A i aby było jasne: Ten post to moja własna, prywatna samowolka. Nie uzgadniałem jego treści z nikim  :attack:

Szopler

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3156016.html

mordi

Dzięki Rysiu za poparcie dla mojej roboty :) :arrr: od mojej ostatniej wiadomości pomysł ewoluował już kilkukrotnie, generalnie większość założeń się zmieniło...począwszy od tego, że zrezygnowałem z podejścia cebulowego i zacząłem wykorzystywać gotowe moduły. Zrezygnowałem z wyświetlacza, zmieniłem kontroler i shielda, czujnik pyłu również wymieniłem na gotowca z płytką, dodałem higrometr z termometrem, bo jak się okazuje jest to dość istotne dla pomiarów jaka jest temperatura i wilgotność :) Na dobrą sprawę byłoby nieźle dołożyć moduł GPS ale uważam to chwilowo za zbędny element ;)

[smg id=10645 type=full align=center caption="20170320 102832"]

Wszystko fajnie ale...

Długo zastanawialiśmy się z Rysiem jak to urządzenie podłączyć do BOINC. Wiadomo, że najprościej przez USB, tylko może to być lekko problematyczne jeśli damy czujkę na zewnątrz, można więc próbować sieciować przez lan albo wlan - jasne ale czy podłączymy wtedy to do BOINC? Zastanawialiśmy się np, czy nie zrobić z tego urządzenia stand-alone, które mogłoby faktycznie łączyć się przwodowo/bezprzewodowo z siecią ale tutaj problemem może być odpalenie klienta BOINC. Sukces byłby możliwy wymieniając kontroler np na maline albo podobne jej klony.

Ogólnie zidentyfikowaliśmy masę problemów, możliwych rozwiązań i wariantów, jednak żaden nie jest póki co ostateczny. Faktycznie przygniotła mnie robota i nie mam czasu zająć się projektem należycie, no i niestety nie ma co się czarować, moja znajomość zagadnień elektroniki i programowania też pozostawia wiele do życzenia...

Zastanawiałem się też na samym początku, jak zrobić urządzenie, które będzie miało własną płytkę PCB, nie będzie żadnych kabli itd...all in one - czyli coś jak omawiane wcześniej projekty np z fejsbooka ale po zgłębieniu tematu, doszedłem do wniosku, że tego typu rozwiązanie podniosłoby koszty związane z produkcją płytek, a o ich zaprojektowaniu i późniejszym montażu już nie wspomnę :)

Niestety widząc też nastawienie na forum, doszedłem do wniosku, że i tak nie będzie to miało dla większości znaczenia jak rozwiążę problem, bo wiem, że i tak już spisaliście mój pomysł na stratę, z resztą jak tu w jednym linku napisali: "kolega się spóźnił, już coś takiego jest i funkcjonuje" ;)

Gdyby jednak ktoś miał ochotę pomóc to zapraszam do kontaktu na priv :)
Guard well the secret of steel...


Szopler

Projekt może być BOINC'owy tylko z nazwy, a praktycznie urządzenie może pchać dane do bazy po PHP Post (dobrze dać jakieś ID każdej czujce i autentykacje).
Serwer tylko by zbierał, analizował i przedstawiał wyniki. Chyba żeby ktoś w oparciu o dane z czujek i prognozy pogody się pokusił o przewidywanie kiedy smog wystąpi.

goofyx

Cytat: Szopler w 20 Marzec 2017, 11:24
Projekt może być BOINC'owy tylko z nazwy, a praktycznie urządzenie może pchać dane do bazy po PHP Post (dobrze dać jakieś ID każdej czujce i autentykacje).
Serwer tylko by zbierał, analizował i przedstawiał wyniki. Chyba żeby ktoś w oparciu o dane z czujek i prognozy pogody się pokusił o przewidywanie kiedy smog wystąpi.
Z tego co wiem to aby brać się za przewidywanie to do takiej czujki potrzebna byłaby raczej cała stacja pogodowa <- oprócz temperatury i wilgotności na pewno przydałby się wiatromierz. Po za tym na jednej czujce przewidywanie byłoby dość marnej jakości, a dokładniejszych obliczeń trzeba było by mieć kilka czujek na konkretnym obszarze dzięki czemu zależności między pomiarami na różnych czujkach można brać pod uwagę.
Możnaby się pokusić o zrobienie jakiejś NN i przewidywanie...

mordi

Cytat: goofyx w 20 Marzec 2017, 12:38
Cytat: Szopler w 20 Marzec 2017, 11:24
Projekt może być BOINC'owy tylko z nazwy, a praktycznie urządzenie może pchać dane do bazy po PHP Post (dobrze dać jakieś ID każdej czujce i autentykacje).
Serwer tylko by zbierał, analizował i przedstawiał wyniki. Chyba żeby ktoś w oparciu o dane z czujek i prognozy pogody się pokusił o przewidywanie kiedy smog wystąpi.
Z tego co wiem to aby brać się za przewidywanie to do takiej czujki potrzebna byłaby raczej cała stacja pogodowa <- oprócz temperatury i wilgotności na pewno przydałby się wiatromierz. Po za tym na jednej czujce przewidywanie byłoby dość marnej jakości, a dokładniejszych obliczeń trzeba było by mieć kilka czujek na konkretnym obszarze dzięki czemu zależności między pomiarami na różnych czujkach można brać pod uwagę.
Możnaby się pokusić o zrobienie jakiejś NN i przewidywanie...

tak :) zgadza się, dlatego zacząłem zastanawiać się czy nie pogubiłem gdzieś wątków i pomysłów, bo równie dobrze możnaby poprostu podpiąć np do arduino użyty przeze mnie dust sensor i tyle, nie przejmować się resztą, zbierać tylko dane o tym jak wygląda zapylenie bez żadnych dodatków

Cytat: Szopler w 20 Marzec 2017, 11:24
Projekt może być BOINC'owy tylko z nazwy, a praktycznie urządzenie może pchać dane do bazy po PHP Post (dobrze dać jakieś ID każdej czujce i autentykacje).
Serwer tylko by zbierał, analizował i przedstawiał wyniki. Chyba żeby ktoś w oparciu o dane z czujek i prognozy pogody się pokusił o przewidywanie kiedy smog wystąpi.

owszem można tak zrobić :) należałoby tylko odpowiedzieć na pytanie, czy boinc, czy nie :) jeśli nie, to faktycznie mamy już kilka rozwiązań niezależnych platform i osobiście nie widzę potrzeby dalszej zabawy. Jeśli jednak boinc, to będzie więcej zabawy ale mimo wszystko na tej platformie jeszcze nie ma takiego rozwiązania ;)
Guard well the secret of steel...


goofyx

Cytat: mordi w 20 Marzec 2017, 15:14
Cytat: goofyx w 20 Marzec 2017, 12:38
Cytat: Szopler w 20 Marzec 2017, 11:24
Projekt może być BOINC'owy tylko z nazwy, a praktycznie urządzenie może pchać dane do bazy po PHP Post (dobrze dać jakieś ID każdej czujce i autentykacje).
Serwer tylko by zbierał, analizował i przedstawiał wyniki. Chyba żeby ktoś w oparciu o dane z czujek i prognozy pogody się pokusił o przewidywanie kiedy smog wystąpi.
Z tego co wiem to aby brać się za przewidywanie to do takiej czujki potrzebna byłaby raczej cała stacja pogodowa <- oprócz temperatury i wilgotności na pewno przydałby się wiatromierz. Po za tym na jednej czujce przewidywanie byłoby dość marnej jakości, a dokładniejszych obliczeń trzeba było by mieć kilka czujek na konkretnym obszarze dzięki czemu zależności między pomiarami na różnych czujkach można brać pod uwagę.
Możnaby się pokusić o zrobienie jakiejś NN i przewidywanie...

tak :) zgadza się, dlatego zacząłem zastanawiać się czy nie pogubiłem gdzieś wątków i pomysłów, bo równie dobrze możnaby poprostu podpiąć np do arduino użyty przeze mnie dust sensor i tyle, nie przejmować się resztą, zbierać tylko dane o tym jak wygląda zapylenie bez żadnych dodatków

Cytat: Szopler w 20 Marzec 2017, 11:24
Projekt może być BOINC'owy tylko z nazwy, a praktycznie urządzenie może pchać dane do bazy po PHP Post (dobrze dać jakieś ID każdej czujce i autentykacje).
Serwer tylko by zbierał, analizował i przedstawiał wyniki. Chyba żeby ktoś w oparciu o dane z czujek i prognozy pogody się pokusił o przewidywanie kiedy smog wystąpi.

owszem można tak zrobić :) należałoby tylko odpowiedzieć na pytanie, czy boinc, czy nie :) jeśli nie, to faktycznie mamy już kilka rozwiązań niezależnych platform i osobiście nie widzę potrzeby dalszej zabawy. Jeśli jednak boinc, to będzie więcej zabawy ale mimo wszystko na tej platformie jeszcze nie ma takiego rozwiązania ;)
o taakk, zabawy z uruchomieniem pewnie by trochę było na początku <- jak przy każdym projekcie.
Ale pewnie po 1-2 miesiącach serwer byłby samo wystarczalny i bezobsługowy jak mój GoofyxGrid@Home <- przy którym czasami jak se przypomnę to zajrzę na status_page czy wszystko jest ok, bo ja to leniwy jestem :D

Troll81

widzę że projekt ruszył z kopyta :D serce me rośnie :D

Argento

... a mnie poziom pyłu  :parrrty:.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

kriu

Ja dodam swoje drobne uwagi.
Według mnie urządzenie powinno być wyposażone jednak w jakieś wskaźniki.
Wyświetlacz jest chyba zbędny ale wydaje mi się, że dobrym pomysłem jest zastosowanie diod LED sygnalizujących poziom zanieczyszczeń.

Powiedzmy trzy kolory obrazujące poziomy zanieczyszczeń – indeks jakości powietrza:
zielona – bardzo dobry, dobry,
żółta –umiarkowany, dostateczny,
czerwona – zły, bardzo zły.

Czyli tak jak jest to opisywane na stronach podających wyniki pomiarów.
Co prawda poziomów jest tam 6 ale wydaje mi się, że nawet jak będą 3 to będzie dobrze.
Patrząc na urządzenie od razu będzie się widziało jak jest z powietrzem.

A co do interfejsu komunikacyjnego uważam, że w Wi-Fi nie ma się co pchać – tylko jakieś połączenie przewodowe.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

PoznanskaPyra

Ja tam będę zadowolony z wersji USB i konstrukcji projektu podobnej do radioaktywnego. Tutaj mamy przetarte szlaki i odpalmy najpierw coś takiego, a potem bawmy się w wersje samodzielne i inne ulepszenia.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Szopler

Cytat: kriu w 20 Marzec 2017, 19:03
zielona – bardzo dobry, dobry,
żółta –umiarkowany, dostateczny,
czerwona – zły, bardzo zły.

Można jeszcze tak: zielona, zielona i żółta, żółta, żółta i czerwona, czerwona albo dać diodę RGB ze sterownikiem WS2813 i sobie kolorek zmieniać do woli.

Natomiast WiFi i pchanie danych na serwer po PHP jest łatwiejsze niż dobrze zrobione USB (nie mówię o konwersji USB-RS232, a o pełnoprawnym USB).

goofyx

Cytat: Szopler w 20 Marzec 2017, 19:55
Cytat: kriu w 20 Marzec 2017, 19:03
zielona – bardzo dobry, dobry,
żółta –umiarkowany, dostateczny,
czerwona – zły, bardzo zły.

Można jeszcze tak: zielona, zielona i żółta, żółta, żółta i czerwona, czerwona albo dać diodę RGB ze sterownikiem WS2813 i sobie kolorek zmieniać do woli.

Natomiast WiFi i pchanie danych na serwer po PHP jest łatwiejsze niż dobrze zrobione USB (nie mówię o konwersji USB-RS232, a o pełnoprawnym USB).
no jasne że full USB jest hardcore <- ja myśle cały czas o np.: FTDI czyli USB<->RS232 <- w systemie tworzy się wirtualny COM i jest super prosto

mordi

pomysł z diodami jest spoko :) nawet w sumie nie wiem czy lepiej osobno diody czy faktycznie dioda RGB ale to jakby drugorzędna sprawa :) Jeśli miałoby to być urządzenie do domu w wersji USB z wyświetlaczem to w zasadzie jesteśmy już w domu :) pozostaje tylko problem z odczytami. Bo od dłuższego czasu mam problem ze wskazaniami przy podłączeniu wszystkich modułów :/
Guard well the secret of steel...


goofyx

mordi, napisz jakie to masz czujniki. ten wilgotności to kojarzę, że chyba DHT22.

mordi

Guard well the secret of steel...


goofyx

Cytat: mordi w 20 Marzec 2017, 22:30
- Czujnik pyłu GP2Y1010AU0F
temu czujnikowi pyłu rzeczywiście trzeba podawać stan wysoki na ten ILED żeby go włączyć?

mordi

zdecydowanie, bo pinem cyfrowym blyskasz diodą ir, która jest wewnątrz :)
Guard well the secret of steel...


goofyx

Cytat: mordi w 20 Marzec 2017, 23:33
zdecydowanie, bo pinem cyfrowym blyskasz diodą ir, która jest wewnątrz :)
hmm, czyli muszę ciągle błyskać ILED (on/off) po to żeby robić odczyt pyłu? <- dobrze kumam?

mordi

tak bardzo dobrze kumasz :)
Guard well the secret of steel...


goofyx

Cytat: mordi w 21 Marzec 2017, 08:44
tak bardzo dobrze kumasz :)
:boing:
ok, sprzęt zamówiony (w sumie 10 czujników ) <- jutro lub pojutrze powinna dotrzeć przesyłka.
będę miał się czym bawić przez weekend :)

mordi

zacnie :) daj znać koniecznie jak je obczaisz :)
Guard well the secret of steel...


gaballus

Moim zdaniem lepiej się zainteresować PMS7003 czy PMS5003 (pisałem juz o tym jakis czas temu). Sensory te mają wyjścia w postaci portu szeregowego, nie trzeba migać diodą liczyć czasu itp, dotajemy gotowe dane. Producent też twierdzi że sa kalibrowane fabrycznie.

mordi

też myślałem o tej czujce i wcale jej nie wykluczam :) jednak póki co mam co mam :)
Guard well the secret of steel...


goofyx

Cytat: mordi w 21 Marzec 2017, 23:21
też myślałem o tej czujce i wcale jej nie wykluczam :) jednak póki co mam co mam :)
dostałem przesyłkę z czujnikami i kór***** z tego podniecenia chyba spaliłem jednego :(
zabrałem z półki nie ten aku co trzeba i zamiast 4,5V to podłączyłem 6V.

goofyx

Cytat: goofyx w 22 Marzec 2017, 13:17
Cytat: mordi w 21 Marzec 2017, 23:21
też myślałem o tej czujce i wcale jej nie wykluczam :) jednak póki co mam co mam :)
dostałem przesyłkę z czujnikami i kór***** z tego podniecenia chyba spaliłem jednego :(
zabrałem z półki nie ten aku co trzeba i zamiast 4,5V to podłączyłem 6V.
ok, jednak nie usmażyłem ;)
przez weekend się z yym pobawie :)

PoznanskaPyra

Czekam niecierpliwie, chciałbym żeby zagościła ta czujka obok radioaktywnej :)
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970