Dust@Home

Zaczęty przez sirzooro, 28 Styczeń 2017, 23:23

mordi

nieźle goofyx :D podziałaj i powiedz jak to widzisz :) natomiast mnie dopadają kolejne wątpliwości, po pierwsze jest sprawa samego sensora, proponowana wcześniej część PMS7003 czy PMS5003 będzie nie wiele lepsza od mojego GP2Y1010AU0F ale za to znalazłem coś takiego: SDS011 - podobno dużo bardziej dokładne i uwaga rozróżnia PM2.5 od PM10 w przeciwieństwie do używanej przeze mnie obecnie czujki, która na dobrą sprawę nie wiadomo co mierzy (co wynika nawet z data sheetu producenta), nie sposób nie zgodzić się, że przedział pomiaru od 0 do 500 nie jest zbyt wiarygodny, a przy okazji wystarczy, że zmieni się lekko napięcie referencyjne i już daje inne odczyty :/ Tutaj macie przykład zastosowania tego sensora w niemieckim projekcie luftdaten :) po drugie zastanawiam się, czy faktycznie potrzeba tak dokładnych pomiarów bo z jednej strony część ludzi będzie to trzymało w domu i wtedy wystarczy używany przeze mnie sensor, ale do zewnętrznych pomiarów przydałoby się coś konkretnego. Po trzecie nie wiem czy potrzeba też używać tych wszystkich pozostałych sensorów typy DHT22 albo MQ-135 :) Co o tym myślicie?
Guard well the secret of steel...


Rysiu

Cytat: goofyx w 20 Marzec 2017, 12:38
Z tego co wiem to aby brać się za przewidywanie to do takiej czujki potrzebna byłaby raczej cała stacja pogodowa <- oprócz temperatury i wilgotności na pewno przydałby się wiatromierz. Po za tym na jednej czujce przewidywanie byłoby dość marnej jakości, a dokładniejszych obliczeń trzeba było by mieć kilka czujek na konkretnym obszarze dzięki czemu zależności między pomiarami na różnych czujkach można brać pod uwagę.
Możnaby się pokusić o zrobienie jakiejś NN i przewidywanie...
Wcale nie musi być stacji pogodowej. Przecież do modelowania wystarczy zassać dane z jakiegoś modelu pogodowego (o dobre może być ciężko) i zsyntezować je z własnymi pomiarami (pył itp.).

kriu

#82
Cytat: mordi w 22 Marzec 2017, 22:05
.... zastanawiam się, czy faktycznie potrzeba tak dokładnych pomiarów bo z jednej strony część ludzi będzie to trzymało w domu ....
Trzymanie tego w domu nie ma sensu - to jakaś ostateczność - zresztą co wtedy byłoby mierzone.
Zawsze znajdzie się kawałek jakiegoś zadaszenia aby deszcz nie padał na czujkę. Można też dorobić jakąś osłonę.
A pomiary jednocześnie PM2.5 i PM10 jak najbardziej wskazane.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

goofyx

Cytat: Rysiu w 22 Marzec 2017, 22:22
Cytat: goofyx w 20 Marzec 2017, 12:38
Z tego co wiem to aby brać się za przewidywanie to do takiej czujki potrzebna byłaby raczej cała stacja pogodowa <- oprócz temperatury i wilgotności na pewno przydałby się wiatromierz. Po za tym na jednej czujce przewidywanie byłoby dość marnej jakości, a dokładniejszych obliczeń trzeba było by mieć kilka czujek na konkretnym obszarze dzięki czemu zależności między pomiarami na różnych czujkach można brać pod uwagę.
Możnaby się pokusić o zrobienie jakiejś NN i przewidywanie...
Wcale nie musi być stacji pogodowej. Przecież do modelowania wystarczy zassać dane z jakiegoś modelu pogodowego (o dobre może być ciężko) i zsyntezować je z własnymi pomiarami (pył itp.).
Dlatego wspomniałem, że własna stacja pogodowa byłaby najlepsza bo wskazuje parametru pogody "tu i teraz" <- ale z modelu też można by zaczytać w ostateczności np.: z meteo.icm.edu

mordi

tak sobie właśnie pomyślałem, że w takim razie zdecydowanie należy dorzucić pomysł, że ktoś chciałby to ustrojstwo trzymać w domu :) dlatego pomysł z własną stacją pogodową wydaje się być całkiem sensowna :) w ten sposób mięlibyśmy wszystkie niezbędne informacje :) ja wiem, że to wygeneruje koszty ale z drugiej strony może tak faktycznie będzie sensownie?
Guard well the secret of steel...


goofyx

Cytat: mordi w 23 Marzec 2017, 14:45
tak sobie właśnie pomyślałem, że w takim razie zdecydowanie należy dorzucić pomysł, że ktoś chciałby to ustrojstwo trzymać w domu :) dlatego pomysł z własną stacją pogodową wydaje się być całkiem sensowna :) w ten sposób mięlibyśmy wszystkie niezbędne informacje :) ja wiem, że to wygeneruje koszty ale z drugiej strony może tak faktycznie będzie sensownie?
Zgadzam się że trzymanie takiego zestawu w domu to troszkę się mija z celem bo chcemy mierzyć poziom "smoka" a nie kurzu w pokoju ;)

Troll81

chcę taka czujkę :D

mordi

w takim razie biorę się do roboty :D
Guard well the secret of steel...


Cyfron

Ja też gorąco kibicuję, czujkę chcę, wątek śledzę, a jak projekt wdrożycie to mam pomysł na kolejny który na początku mógłbym nawet finansować :)

goofyx

Zaletą takiego rozwiązania na pewno jest to, że części można kupić w sklepie i złożyć samodzielnie.

goofyx

Cytat: goofyx w 25 Marzec 2017, 23:05
Zaletą takiego rozwiązania na pewno jest to, że części można kupić w sklepie i złożyć samodzielnie.
w odpowiedz na ponad 10 PM jakie otrzymałem:

TAK, (moje) rozwiązanie będzie open source (darmowe) do zassania i tak... jeśli będzie zainteresowanie to spokojnie mogę uruchomić aplikację dla tego projektu

mordi

ahoj kamraci :)

postanowiłem sprawdzić po kolei wszystkie sensory z osobna, żeby lepiej zrozumieć ich działanie i zorientować się gdzie popełniam błąd :) na pierwszy ogień poszedł sensor pyłu - GP2Y1010AU0F. Podłączyłem sensor do arduino uno z shieldem XBee. Pomiaru dokonałem na nasłonecznionym balkonie, warunki atmosferyczne: Wilgotność 39.40 %; Temperatura: 21.50 *C; spory wiatr (wybaczcie ale nie mam dokładnych danych - przyjmijmy, że wiało tak, że kurtkę rozwiewało ;) ). Miejsce pomiaru: Warszawa-Rembertów, nieopodal ratusza ;) Czas: 27.03.2017 r., 16:00 - 17:00. Jak widać pomiar trwał godzinę, z interwałem 1 minuty. Później ilość odczytów zostanie ograniczona ze względu na żywotność sensora (pracując w trybie live - odczyt co 1 sekundę, producent daje max rok życia ;) )

[smg id=10648 type=preview align=center caption="Prezentacja1"]

Pomiar oceniam jako udany :) poniżej dla porównania screen z mapy zanieczyszczeń GIOS. Wybrałem w celach porównawczych czuję Warszawa-Ursynów, ponieważ na Rembertowie brak jest takiej czujki :(

[smg id=10649 type=preview align=center caption="Prezentacja2"]

Planuję jeszcze drobne usprawnienie sensora - obudowa plus wentylator. Jak coś ogarnę, to się pochwalę :)
Guard well the secret of steel...


goofyx


mordi

no i mamy problem :) okazało się, że sensor pyłu nie jest w stanie prowadzić pomiarów w temperaturze poniżej 12 stopni C :)
Guard well the secret of steel...


mordi

Kolejny odczyt, tym razem na balkonie dość ciepło, bo aż 24 stopnie :) sensor działa ok, jednak nie zmienia to faktu, że zgodnie z manualem powinien działać w temperaturze od -10 do +65. niestety w okolicach +11 przestaje podawać odczyty :( pytanie, czy próbować podgrzać wieczorem i zobaczyć co się stanie? :) chyba póki co jedyna opcja, jaka mi przychodzi do głowy :) Dziś dodany odczyt z sensora DHT22 - póki co na osobnym kontrolerze.

[smg id=10650 type=preview align=center caption="Slajd1"]

[smg id=10651 type=preview align=center caption="Slajd2"]
Guard well the secret of steel...


Rysiu

Cytat: mordi w 31 Marzec 2017, 14:24
pytanie, czy próbować podgrzać wieczorem i zobaczyć co się stanie? :)
A jest inne wyjście? Chyba za bardzo nie ma  :attack:
Nie wiem ale skoro to chyba nic nie kosztuje to może warto spróbować? :)

kriu

A inne typy czujników? Jakie mają zakresy temp. pracy?
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

sirzooro

Może ten egzemplarz co masz jest uszkodzony? Spróbuj może z innym. Możesz też spytać producenta albo ludzi na forach, ciekawe co odpiszą.

mordi

te czujniki w większości maja zakres pracy od -10 do +65 (nie wiem co z tym zrobić, póki co jest ciepło i mogę dalej sprawdzać wyniki :) chociaż zauważyłem, że podpięty dziś sensor MQ-135 całkiem nieźle się nagrzewa, więc może posłużyć jako grzałka ;) dziś dorzucam do wykresów jeszcze jeden odczyt - właśnie z sensora MQ-135. Jego zadaniem jest sprawdzać zawartość różnych gazów w powietrzu. Wymaga on niestety odpowiedniej kalibracji, więc póki co jego odczyt traktuję eksperymentalnie :)

Dust:
[smg id=10653 type=preview align=center caption="Slajd1"]
średnia: 29,24 ug/m3

DHT:
[smg id=10654 type=preview align=center caption="Slajd2"]
średnia: H - 28,52; T - 29,62

MQ-135:
[smg id=10655 type=preview align=center caption="Slajd3"]
średnia: 65,93 ppm

Odczyt z MQ-135 można traktować różnorako - można go tak ustawić, żeby reagował na konkretne gazy albo pozostawić go w spokoju i żeby podawał odczyt świadczący o jakości powietrza. Według tabeli odczyty wskazują kolejno:

0 - 50 - czyste powietrze;
50 - 150 - niskie zanieczyszczenie;
150 - 400 - wysokie zanieczyszczenie;
400 i więcej - bardzo wysokie zanieczyszczenie.
Guard well the secret of steel...


Szopler

http://stacje-pogody.pl/artykul_oregon_air_urzadzenie_do_monitoringu_jakosci_powietrza_z_pomiarem_pylow_zawieszonych,58.html

mordi

Fajne urządzenie Szopler :) a póki co udało się rozwiązać poprzednie problemy :) Wszystko śmiga już na jednym kontrolerze i daje akceptowalne odczyty :) wykresy dzisiejszego pomiaru poniżej :)

[smg id=10656 type=preview align=center caption="Dust"]

[smg id=10657 type=preview align=center caption="DHT22"]

[smg id=10658 type=preview align=center caption="MQ-135"]
Guard well the secret of steel...



PoznanskaPyra

WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Troll81

 :respect: szacun wielki

mordi

arrr kamraci! :) wybaczcie za kolejną przerwę ale potrzebowałem chwilę żeby poskładać to wszystko do kupy :) widzieliście już wyniki pomiarów, teraz czas na prezentację wizualną urządzenia :) nie jest to jeszcze finalna wersja z przynajmniej pięciu względów: po 1 - będzie mniejszy kontroler arduino nano, po 2 - będzie lepszy sensor pyłu (rozróżniający pył pm2.5 i pm10), po 3 - mniejsza obudowa, po 4 - nie będzie wyświetlacza (aktualnie służy tylko prezentowaniu wyników i robieniu dobrego ważenia ;) ), po 5 - minimalizacja kosztów (na chwilę obecną urządzenie jest za drogie ;) ) . Póki co zdecydowałem się na wersję USB - jako że jest to najprostsze rozwiązanie, z czasem zajmę się wersją z komunikacją sieciową.

A oto CAPS - czyli Clean Air Project Sensor :)
[smg id=10660 type=preview align=center caption="20170413 221157"]
[smg id=10661 type=preview align=center caption="20170413 220542"]
[smg id=10662 type=preview align=center caption="20170413 221139"]
[smg id=10663 type=preview align=center caption="20170413 221352"]
[smg id=10664 type=preview align=center caption="20170413 224131"]
[smg id=10665 type=preview align=center caption="20170413 223307"]
[smg id=10666 type=preview align=center caption="20170413 223443"]

Jednocześnie tym postem zamykam mój głos w tym wątku. Następy wpis będzie już pod nazwą projektu ;)
Guard well the secret of steel...


Rysiu

 :parrrty: :respect: :parrrty: :attack:

kriu

BRAWO !!!
Proponuję oddzielić, część z elektroniką od sensora. Część z elektroniką szczelniej zamknięta a tylko ta z sensorem (z konieczności) przewietrzana.
Wyświetlacz nie potrzebny ale tak jak napisałem poprzednio fajnie byłoby umieścić np. trzy diody LED. Osobne 3 diody (nie RGB) bo wtedy nawet w jaśniejszym otoczeniu będzie łatwiej odróżnić, która świeci.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Troll81

a mi sie wyświetlacz podoba :D  :respect: :respect: :respect:

Argento

Mnie również wersja z wyświetlaczem poważnie się podoba  :parrrty:.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

Szopler

Proponuję zastosować OLED 128x64 punkty. To dopiero się spodoba :D

PoznanskaPyra

EKSTRA!  :parrrty: :parrrty: :parrrty:
Czekam niecierpliwe.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

mordi

Jeszcze raz dzięki za dobre słowo wszystkim! :) do dalszej dyskusji nad tematem zapraszam do wątku Clean Air Project
Guard well the secret of steel...