Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

RYZEN

Zaczęty przez tito, 22 Luty 2017, 15:27

goofyx

Cytat: kva.pl w 26 Marzec 2017, 00:07
Udalo mi sie odpalic plyte, problemem sa pamieci. Na cztery przetestowane zestawy jeden dziala, Asus mi napisal ze wiedza o tym problemie i mam czekac na update UEFI.

Co do pytania to tak, Ryzen ma super wydajnosc, do BOINCa jest wrecz rewolucyjnym procesorem.
Czyli polecesz zamiast INTELa kupuc RYZENa pod liczydło?????

kva.pl

To zalezy od kilku rzeczy.
Jesli glownie bedziesz uzywal aplikacji z wykorzystaniem AVX2 i nie boisz sie uzywek to lepiej kupic Xeona 2683 V3 z aliexpress.
Jesli chcesz nowke i liczyc bedziesz rozne rzeczy, nie tylko AVX2 to z moich szybkich testow wynika, ze liczac WCG a) Ryzen zre mniej pradu niz ten Xeon (!!) b) jest rownie wydajny (!), c) jest tanszy, d) kupujesz nowki na gwarancji  :closedeyes:
Mysle, ze w wiekszosci projektow tak bedzie. Zadne cywilne (na LGA 1151) i7 nie ma startu do Ryzena w BOINCu, a kosztuja podobnie. Intele na 2011 kosztujace tyle co Ryzen tez sa slabsze od niego, te ktore sa szybsze kosztuja znacznie wiecej. Wedlug mnie ten proc to z punktu widzenia BOINCa rewolucja.

Troll81

przekonałeś :D

Szopler

Drogawa zabawa...
MoBo 500
RAM 32GB 1000
Procek 2400

Zakładając, że reszta jest to 3900 lekką ręką, ale chyba trzeba powoli sprzedawać graty póki coś warte i się przesiadać. Zawsze to oszczędność na prądzie potem.

kva.pl

A skad takie kwoty? Procesor 1600, plyta 380, ram wedle uznania.

Szopler

1800X ?
Płyta najbadziewniejsza to może i 380, ale potem są cyrki jak widać wyżej...
Ramu na początek 2x8GB styknie.

kva.pl

W drogich płytach są te same cyrki. A 1800x jest bez sensu, wszystkie ryzeny mają odblokowany mnożnik więc każdy możesz ustawić tak samo. Mój od strzała chodzi na 3800Mhz i tyle.

Szopler

To jeszcze pytanko (bo nie chciało mi się szukać :shame: ) czym się różni 1700 od 1700X ?

Już widzę TDP :) i taktowanie bazowe.

kva.pl

W praktyce niczym :)

EDU Enthusiast

#89
x to sa 'extended frequency range' + pozwalaja na wiecej Watt. (X serie maja tez tCTL Offset 20'C, wiec raportuje o 20'C wieksza temperature niz tak naprawde jest )
(zazwyczaj X beda mialy lepszy silicon, ktory pozwoli na wiecej oc)



Ale jak narazie stoi, to sa problemy z plytami glownymi i nie ma szans na wiekszy oc niz 4.2GHz bez LN1

EDU Enthusiast

https://www.youtube.com/watch?v=ddEFbTT3C5Y

bardzo ciekawe, na intelu 1080ti jest o 20'C bardziej cieply.



Wedlug tworcym dokladnie taki sam setup, nawet chlodzenie jest w 2ch maszynkach takie same.

Czyzby nv specjalnie downclockowala swoj core by zwolnic ryzen?

kva.pl

#91
Od piatku moj ryzen lata 24/7@100%. Podkrecilem na stockowym napieciu i chlodzeniu do 3,7Ghz, plyta to wytrzymuje bez zadnego problemu, procesor tez ale lapie juz 80 stopni wiec wyzej nie probowalem, WCG smiga az milo na 16 watkach. Uzycie SMT ma mniejszy wplyw na wydajnosc niz w Intelu i zdecydowanie warto go uzywac (przynajmniej w WCG, reszty nie sprawdzalem jeszcze). Poki co jestem bardzo zadowolony.

EDYCJA:
Zrobilem ciekawe mysle zestawienie. Dla kazdego z procesorow wzialem sredni czas liczenia pojedynczej probki MCM i policzylem ile w ciagu 24h kazdy z tych procesorow takich srednich probek policzy. Tu minimalnie wygrywa Xeon 2683v3, Ryzen zaraz za nim, I5 jest oczywiscie daleko w tyle, ale robi za punkt odniesienia do "cywilnych" procesorow. Dodatkowo pomnozylem "metoda allegro" ilosc watkow razy ilosc Ghz w czasie obciazenia w 100% i ilosc policzonych probek podzielilem przez Ghz. I5 wygrywa oczywiscie bo nie ma HT, ale co wazne Ryzen bardzo wyraznie wyprzedza Xeona - potwierdza sie ze SMT w wykonaniu AMD daje wiecej korzysci niz HT :) Mysle ze jak pamieci w Ryzenie zaczna mi dzialac na wiecej niz 2133Mhz (poki co plyta nie wstaje z wiekszym taktowaniem  %) ) to Ryzen ma szanse przescignac Xeona

Xeon 2683v3 (HT On) - 122,85WU - 70Ghz = 1,75WU/Ghz
Ryzen 1700 (SMT On) - 116,71WU - 54,9Ghz = 2,13WU/Ghz
I5-4460 - 38,4WU - 12,8Ghz - 3WU/Ghz

Ostatecznie Ryzen pobiera mniej pradu (o ile dokladnie to dopiero zmierze) i jest sporo tanszy od zestawu z Xeonem, a sumaryczna wydajnosc ma praktycznie taka sama. Mysle ze jak pamieci w Ryzenie zaczna mi dzialac na wiecej niz 2133Mhz (poki co plyta nie wstaje z wiekszym taktowaniem  %) ) to Ryzen ma szanse przescignac Xeona

PoznanskaPyra

Ładnie widzę, coś czuje, że czas mojego i7-4770k nadszedł, a ten ryzen będzie się wspaniale komponował razem z dwoma Xeonami E5 v4. Pytanie tylko, kto teraz i7-4770k kupi  XD
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

stiven

Cytat: PoznanskaPyra w 03 Kwiecień 2017, 16:51
Ładnie widzę, coś czuje, że czas mojego i7-4770k nadszedł, a ten ryzen będzie się wspaniale komponował razem z dwoma Xeonami E5 v4. Pytanie tylko, kto teraz i7-4770k kupi  XD

Na allegro po 1000zł chętnych brak. Poprzednie sztuki się sprzedały po 900-950 zł. Sprzedaż to tylko kwestia ceny.

kva.pl

Z punktu widzenia BOINCa to nawet te 900 zł nie jest wart ;)
Wyszedł nowy bios do mojej płyty,zaraz sprawdzę czy mi pomoże na taktowanie pamięci.

stiven

kva.pl: a co zrobiłeś, że proc ruszył? Nową płytę dostałeś?

kva.pl

Pozyczylem od kolegi kolejny zestaw pamieci i na jego ruszylo na 2133Mhz, wsadzilem razem z jego moje, ustawilem na sztywno 2133, wyjalem jego no i dziala ;) Asus mi napisal w odpowiedzi na zgloszenie, ze sa swiadomi problemu (niekompatybilnosc z wiekszoscia zestawow pamieci) i naprawiaja to powoli w biosie.

kva.pl

Wgralem najnowszy bios, z informacja "2.Enhance memory compatibility", z moimi nie pomoglo, czekam na nastepny...

adams

To jaki masz zestaw ? - płyta główna, pamięć


kva.pl

Asus Prime B350M-A, Ryzen 1700 i aktualnie 2x4GB Corsair Vengeance LPX 3000Mhz jako ze te dzialaja najlepiej. Testowalem tez 2x8 Kingston HyperX 2666, Geil Ripjaws 2x4GB 2666 i OEMowe HPki 2133.

adams

A jeszcze zapomniałem zapytać o chłodzenie. A czy warto zainwestować w pamięć Adata ?


kva.pl

Warto na forach poczytac jakie pamieci ludziom na jakiej plycie dzialaja, ogolnie nie ma juz az takich problemow jak moje, mam wyjatkowego pecha. Chlodzenie mam stockowe, na luzie wystarczylo zeby procesor podkrecic do 3,7Ghz. Dalo by sie i wyzej, ale na razie nie mam czasu sie tym bawic, a z pamieciami na 2133 i tak maksimum wydajnosci nie wyciagne.

kva.pl

WCG chodzi perfekcyjnie, ale dziś odkryłem że koło 15% WU rosetty wywala się na różnym etapie liczenia. Może mam za niskie napięcie w stosunku do OC, wrócę dziś na próbę do stockowych ustawień żeby to zweryfikować.

stiven

Rosetta zawsze była bardzo wrażliwa.

Troll81

ten twój procek co to "Pytanie tylko, kto teraz i7-4770k kupi" jest 4 razy wydajniejszy niż moje i5 :D a najnowsze xeony to 10x mój proce łykają....

ale bida bo pewnie musiałbym i mobo i ramy wymienić....

kva.pl

Ale ile by Ci skoczyla wydajnosc na W  8)

stiven

Cytat: Troll81 w 05 Kwiecień 2017, 22:22
ten twój procek co to "Pytanie tylko, kto teraz i7-4770k kupi" jest 4 razy wydajniejszy niż moje i5 :D a najnowsze xeony to 10x mój proce łykają....

ale bida bo pewnie musiałbym i mobo i ramy wymienić....

A ja się zastanawiam co z G3220 zrobić....

adams

Nie wiem jak to z wydajnością tego Ryzena jest bo spojrzałem na stronę LHC/cpu performance i tam pokazuje, że I7-6850K ma 62.7 Gflop/computer (12 wątkowy), a Ryzen 7 1700 (16 wątkowy) daje 64 Gflop/computer czyli prawie tyle samo.


kva.pl

LHC nie uzywam wiec Ci nie porownam, w WCG wyniki sa jak wyzej.

Nawet jesli to co napisales odpowiada faktom w LHC to pozostaje porownanie
                     Ryzen | I7
Cena:              1585  | 2829
TDP:              65W    |  140W
Plyta mininum:   379 zl | 899 zl
Chlodzenie:    w cenie | Trzeba kupic, 150 zl?

Takze ten...  %)

tito

Kva - 1) masz już jakiś wynik poboru prądu?
2) Co z Rosettą? Błędy to wynik złego podkręcenia, czy coś innego?
3) Jaki system używasz? 

EDU Enthusiast

wczoraj przyszedl mi ryzen (x1700)  :boing:

ale jeszcze nic specjalnego nie zrobilem... jedno musze powiedziec nie moge dobic 3200MHz na ram, max jaki moge dobic to 2933MHz. Co do overclock to na cpu z 1.35V max to 3.8GHz, na 1.46V dojade do 4.1GHz (ale temperatura idzie w gore na 1.4V i to sporo)

(3.8GHz ~44'C @ 100% 2h)
(4.1GHz ~72'C @ 100% 1h)

kva.pl

tito z rosetta okazalo sie, ze te same WU wysypaly sie tez paru innym osobom na innych procesorach wiec alarm odwolany.
Pobor zmierze jutro, aktualnie mierze ile zezre Pentium Overdrive na policzenie jednego WU Asteroid, do jutra powinien skonczyc  %)

EDU  :ph34r:
Don't go this way!
Pobor pradu rosnie pi razy oko liniowo wraz z czestotliwoscia, ale proporcjonalnie do kwadratu napiecia. Miedzy 3,8 i 4,1 roznica w poborze to w niektorych testach nawet 100% wiekszy pobor pradu. Nie warto, katujesz i proca i plyte (swoja droga jaka plyta?). Ryzen ma sweet spota kolo 3,7-3,8, wyzsze takty bardzo psuja wydajnosc na W.

EDU Enthusiast

hehe, narazie tylko testowalem mozliwosci; mam zamiar trzymac go na 1.3v z 3.8GHz albo nawet na 3.7GHz.

plyta:
MSI 370x Gaming Pro Carbon (rewizja 5, nie mowia nic na stronie o niej ale jest 5 rewizji tej mobo)


tutaj moj benchmark z cpu-z @3.9GHz 1.35V
http://valid.x86.fr/22ag98

warto spojzec na multithreaded performance, wymiata i odkurza 6950X
http://valid.x86.fr/bench/22ag98/16



dla porownania tutaj jest 12 rdzeniow z dual e5-2670 w kvm (ok 5-7% stracilem mozliwej mocy obliczeniowej), 12 z 16 rdzeni.
http://valid.x86.fr/bench/c91syq/12

kva.pl

Mowilem, ze to mocny proc do BOINCa  8)

kva.pl

Rosetta:

Xeon 2683v3 - 185W ze sciany, Ryzen 135W. Calkiem konkretna roznica.

Krzysiak

E5-2683V3 widzę TDP na poziomie 120W
https://ark.intel.com/pl/products/81055/Intel-Xeon-Processor-E5-2683-v3-35M-Cache-2_00-GHz



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

No tak i co?

stiven

+GPU, ram, dysk(i), ofnaście watów na płytę i to podzielić przez sprawność zasilacza

toms83

Dobrze, że pomiar został wykonany. Tylko nie oddaje to niczego, bo brak innych danych.
Coś na zasadzie: odrzutowiec pali 500l/100 a samochód 5/100. Spora różnica.

kva.pl

Cytat: toms83 w 08 Kwiecień 2017, 23:01
Dobrze, że pomiar został wykonany. Tylko nie oddaje to niczego, bo brak innych danych.
Coś na zasadzie: odrzutowiec pali 500l/100 a samochód 5/100. Spora różnica.

?