Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Drugie życie elektrośmieci na Androidzie

Zaczęty przez TheRealScience, 23 Luty 2017, 23:21

TheRealScience

Witam wszystkich,

Od niedawna uczestniczę w liczeniu projektów BOINC i, jak to bywa na początku każdej zajawki, wkręciłem się mocno w poszukiwania mocy obliczeniowych. Uruchomiłem liczenie na wszystkim co mam w pracy i w domu ale ciągle mi było mało ;) . Sprzątając u dzieci w pokoju znalazłem telefon GOCLEVER QUANTUM 4, używany jakiś czas temu przez moją żonę, wycofany z użytku przez uszkodzenie wyświetlacza (nic nie wyświetlał ) i przeznaczony do zabawy dla dzieci ze względu na nieopłacalność naprawy. Telefon 1,5 roku był bezużyteczną zabawką i tu nagle...
...IDEA:   wyświetlacz przecież nie jest potrzebny do liczenia  :boing:, stare, wycofane, lekko uszkodzone urządzenia na Androidzie mogą odzyskać nowe, drugie życie i przyczynić się do rozwoju nauki !

Pomyślałem, że szlachetna i oszczędna to idea dla domu i zagrody, bo w dobie chińskich samopękających  wyświetlaczy dużo ludzi ma takie urządzenia rzucone w kąt. Od znajomego można za piwko dostać taki sprzęt, a na OLX czterordzenia od 0-50zł idzie kupić nie mówiąc o dwurdzeniach.
Tylko jak tu odpalić BOINC nie widząc i nie mając sterowania? Poszperałem trochę w necie i okazało się, że jest sposób na wyświetlanie obrazu z urządzenia Android na PC oraz sterowanie za pomocą klawiatury i myszki.

Kiedy w urządzeniu nie działa sam dotyk, a jest wizja, sytuacja może być prosta. Wystarczy przez odpowiednią przejściówkę podłączyć myszkę do urządzenia poprzez micro usb i dokonać instalacji BOINC i ustawień. Jeśli jednak nie widać nic na wyświetlaczu lub myszka nie chce działać to poniżej zdjęcia przedstawię w skrócie jak uzyskać kontrolę nad Androidem za pomocą PC.

Obraz z telefonu  na PC z załączonym BOINC:


Potrzebne programy:

1. android control
https://drive.google.com/file/d/0B5j...it?usp=sharing

2. droidAtScreen-1.2
http://droid-at-screen.org/download.html

3. zainstalowane środowisko programistyczne Android SDK studio
https://developer.android.com/studio/index.html

4. zainstalowane środowisko JAVA
https://www.java.com/pl/download/

5. OPCJONALNIE Kingoroot lub inny program do rootowania w zależności od typu urządzenia
https://www.dobreprogramy.pl/Kingo-ROOT,Program,Windows,51394.html

Teraz sytuacja jest różna. Do wyświetlania obrazu i sterowania urządzeniem korzystamy z programów android control lub droidAtScreen-1.2. Programy  wymagają włączonej opcji w telefonie DEBUGOWANIE USB! Jeśli debugowanie usb było włączone przed uszkodzeniem ekranu to nie mamy więcej problemów oprócz konfiguracji w droidAtScreen. Jeśli zaś debugowanie usb jest wyłączone to mamy problem, bo trzeba je jakoś załączyć. Poniżej opiszę jak ja to zrobiłem.

Konfiguracja programu droidAtScreen:
http://droid-at-screen.org/installation.html -> trzeba wskazać plik adb.exe  który znajduje się w android SKD i dodać zmienną środowiskową ANDROID_HOME (opisane jak robić w linku). Działanie programu można przetestować na jakimś w 100% działającym urządzeniu Android oczywiście pamiętając o włączeniu trybu debugowania USB.

Włączanie debugowania USB:

WARIANT 1. Gdy dotyk nie działa częściowo i cokolwiek widać na ekranie telefonu i jakoś da się wejść i włączyć  w ustawienia->opcje programistyczne->debugowanie USB to sprawę mamy załatwioną. Jeśli nie widać opcji programistycznych w ustawieniach to należy parę razy szybko kliknąć w ustawienia->informacje o telefonie-> numer kompilacji.Po włączeniu debugowania USB można przejść do droidAtScreen lub android control.exe.

WARIANT 2. Totalny brak wizji lub dotyku. Pomysł jest taki żeby włączyć debugowanie USB domyślnie za pomocą edycji pliku ustawień na urządzeniu. Ratuje nas uruchomienie urządzenia w trybie recovery lub trybie bootloader(w niektórych urządzeniach tryby te są niedostępne lub zablokowane - na dole posta opisane jak odblokować tryb bootloader). W którymś z tych trybów debugowanie USB często jest włączone domyślnie, a potrzebne jest ono do edycji pliku ustawień. Każde urządzenie może uruchamiać się inną kombinacją przycisków. Wyłączamy urządzenie. W GOCLEVER Quantum 4 tryb recovery: power +volup, booloader: power+voldown trzymać parę sekund. Podłączamy kabel usb i jeśli Windows instaluje sterowniki to znaczy, że debugowanie jest włączone.  W moim urządzeniu debugowanie było włączone trybie bootloader.
Teraz na PC wchodzimy do katalogu gdzie mamy zainstalowany android SDK. U mnie D:\android\adt-bundle-windows-x86_64-20140321\sdk i naciskamy kombinacje "shift+prawy przycisk myszy" na katalog PLATFORM-TOOLS, z menu kontekstowego wybieramy "Otwórz okno polecenia tutaj". Teraz będziemy wydawać komendy do naszego urządzenie poprzez adb.exe. Każdą komendę potwierdzamy oczywiście enter.

1. adb devices
Powinno pokazać numer naszego urządzenia, jeśli na liście go nie ma to znaczy że tryb debugowania nie jest włączony, lub brakuje sterowników w Windowsie. Poniżej jest instrukcja jak zainstalować sterowniki do debugowania USB. Jeśli na liście jest urządzenie to jedziemy dalej.
2. adb root
3. adb remount
4. adb shell
5. su
6. chmod 777 /system
7. mount -o rw,remount,rw /system
8. echo "persist.service.adb.enable=1" >>/system/build.prop
9. echo "persist.service.debuggable=1" >>/system/build.prop
10. echo "persist.sys.usb.config=mass_storage,adb" >>/system/build.prop
11. exit
12. exit
13. adb reboot

Tym sposobem do pliku build.prop dodaliśmy trzy linijki kodu mówiące o domyślnym uruchamianiu trybu debugowania USB. Podczas niektórych komend mogą wyskoczyć informacje o braku dostępu. Jeśli po uruchomieniu telefonu programy droidAtScreen i android control.exe dalej nie pokazują ekranu to należy telefon zrootować w trybie recovery lub bootloader za pomocą programu np. Kingoroot lub innego potrafiącego rootować dane urządzenie i powtórzyć wpisywanie komend do początku.

Na koniec dodam, że zapewne nie każde urządzenie da się zmodyfikować tym sposobem, ale pewnie i sposoby są inne, warto spróbować chociaż w końcu nic to nie kosztuje.  Jeśli się uda uzyskać kontrolę nad urządzeniem poprzez PC dalej wiadomo co robić :) - liczyć.

UPDATE 1

Próbowałem reinkarnować telefon Kazam TV 4.5. Na tym telefonie nie funkcjonowały przyciski home i back na dole ekranu(ekran popękany poza tym ok). Używanie telefonu bez tych przycisków nawet do włączenia BOINC jest dość upierdliwe. Niestety program Android Control.exe nie współpracował z Kazam TV 4.5.  Jest jednak prosty fortel pozwalający włączyć przyciski home i back na ekranie w dowolnym miejscu (nie ważne jaka część ekranu nie działa). Trzeba ściągnąć na telefon ze sklepu aplikacje back button https://play.google.com/store/apps/details?id=com.appspot.app58us.backkey&hl=pl. Po krótkiej konfiguracji i zaznaczeniu obsługi przycisków w ustawieniach wszystko działa.

UPDATE 2

Instalacja Sterowników do debugowania USB

link do pobrania sterowników:
https://developer.android.com/studio/run/win-usb.html

Jeśli jakimś cudem uruchomimy tryb debugowania lub mamy uruchomiony wcześniej z poziomu telefonu, a program droidAtScreen po podłączeniu kabla USB nie łączy się z telefonem to przechodzimy do następnego akapitu. W przypadku gdy nie możemy włączyć trybu debugowania z poziomu telefonu to uruchamiamy telefon w trybie bootloader lub recovery (w niektórych telefonach tryby trzeba pierw odblokować - informacja jest poniżej),podłączamy kabel USB.

    Wchodzimy w menadżer urządzeń. Aby wejść: prawy przycisk na mój komputer i wybieramy właściwości i z lewego panelu wybieramy menadżer urządzeń.
Teraz szukamy czy jest jakieś urządzenie z wykrzyknikiem czyli bez aktualnych sterowników - na poniższym zdjęciu pod numerem 1. Jeśli nie ma niczego z wykrzyknikiem to znaczy, że sterowniki są aktualne (lub w tryb bootloader/recovery nie został załączony !)



1. Klikamy prawy przycisk na to urządzenie
2. Wybieramy Aktualizuj oprogramowanie sterownika
3. Wybieramy Przeszukaj mój komputer...
4. Wybieramy Pozwól mi wybrać z listy....
5. Wybieramy Pokaż wszystkie urządzenia i klikamy dalej
6. Wybieramy Z dysku
7. Klikamy Przeglądaj i wyszukujemy ścieżkę katalogu ze sterownikami, u mnie ścieżka taka jak na zdjęciu pod nr.7
8. Teraz mamy do wyboru rodzaj sterowników. Do trybu bootloader wybieramy Android Bootloader interface. Do zwykłego trybu debugowania: Android ADB interface.

Odblokowywanie trybu bootloadera

W niektórych modelach urządzeń np. z serii Xperia bootloader jest zablokowany i uruchamianie telefonu Power + VOL Down nie uruchomi trybu bootloader tylko włączy normalnie urządzenie. Różne urządzenia odblokowuje się w różny sposób. Pod tym linkiem opisane jak to zrobić w telefonach Sony:
https://www.dobreprogramy.pl/michq/Odblokowywanie-bootloadera-w-telefonach-Xperia,54389.html
Wymagany jest IMEI telefonu. Oczywiście bez matrycy nie odczytamy go z poziomu telefonu. IMEI znajdziemy również pod baterią, pod klapką, na pudełku lub na fakturze z salonu.


Pozdrawiam i życzę udanego przywracania drugiego życia elektrośmieciom :)

kva.pl

"Widzę, że pan się ładnie przedstawił przed, nam tutaj w tej chwili słuchaczom, przed tymi milionami słuchaczy"  :D

Super poradnik, mam taki telefon, sprobuje tego sposobu :)

A poza tym zapraszam do dzialu wizytowki i mam pytanie - skad sie o BOINC dowiedziales?  :parrrty:

TheRealScience

#2
Kiedyś uczestniczyłem w przeliczaniu dla SETI , za czasów kiedy było samo SETI. Ogólnie jestem zapalonym astronomem(hobby), a także interesuje się całym rozgardiaszem związanym ze wszechświatem i tak przy okazji przypomniałem sobie o poszukiwaniu kosmitów (przepraszam A.I. lub E.I.)  - wchodzę na seti@home, a tu miła niespodzianka czyli BOINC, można liczyć inne ciekawe rzeczy.

Generalnie nie jestem forumowcem, raczej czytam fora niż piszę na nich, ale ucieszyłem się, że udało mi się doprowadzić do reinkarnacji starego telefonu i pomyślałem sobie, że może komuś się ten mój mały prywatny sukces przydać.

Cyfron

świetny poradnik!
To kto ma do oddania tablety i telefony ?  :-\

Argento

A przy okazji mi przypomniałeś, że w czeluściach mojego warsztatu są telefony, których właściciele nie zdecydowali się się na ich naprawę a co za tym szło u mnie się ostały.
A jest tego trochę a wśród nich i Quantum czwarty  ;). Dotyk uwalony, ale reszta sprawna. Tym samym 1.3GHz x 2 cores obrabia Enigme, Universe, Goofyx, WUProp  :p_arr:.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

stiven

 :respect: :parrrty: :respect:
U mnie też Quantum 4 potrzaskany się kurzy i żony Tracer gs4 walnięty tak konkretnie, że dotyk wcale nie łapie.
W wolnej chwili przetestuję.

tito


IThorne

Nie jestem informatykiem i część tekstu to dla mnie czarna magia. Może jednak warto zamiast ładować kasę w nowe sprzęty, zainwestować w farmy tabletów?



Cyfron

a ja teraz zbieram przez to różne sprzęty do zabawy - może ktoś ma i chce oddać smartfona/phableta/tablet/netbook?

Argento

Próbowałem Xperie Tipo (ST26i) z uwalonym ekranem zmusić do debugowania USB wariantem 2. Narzędzie adb nie widzi telefonu. Xperia uruchmiana kombinacjami: Volume Down i podłączenie kabla; Power + Volume Down/UP. Dioda w telefonie zapala się od razu na zielono, a więc zakładam, że uruchamiany jest tryb recovery lub bootloader. 


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

TheRealScience

#10
Po włączeniu telefonu w trybie bootloader i podłączeniu usb otwórz menadżer urządzeń i zobacz czy jest nierozpoznane urządzenie. Jeśli tak to znaczy ze brakuje sterowników. U mnie sterowniki są w katalogu D:\android\adt-bundle-windows-x86_64-20140321\sdk\extras\google , niestety trzeba instalować ręcznie. Później dopisze poradnik.

EDIT:
W telefonach Sony Xperia bootloader jest zablokowany a recovery mode nie jest zainstalowany. W poniższym linku jest instrukcja jak włączyć bootloader.
https://www.dobreprogramy.pl/michq/Odblokowywanie-bootloadera-w-telefonach-Xperia,54389.html

IThorne

http://allegro.pl/acer-iconia-one-10-b3-a20-pakiet-50-sztuk-od-1zl-i6732908705.html

Kupić i zrobić farmę.



Argento

Cytat: TheRealScience w 27 Luty 2017, 17:28
U mnie sterowniki są w katalogu D:\android\adt-bundle-windows-x86_64-20140321\sdk\extras\google

A u mnie w tym folderze nie poza podfolderem m2repository nie ma żadnych plików.

CytatW poniższym linku jest instrukcja jak włączyć bootloader.
https://www.dobreprogramy.pl/michq/Odblokowywanie-bootloadera-w-telefonach-Xperia,54389.html

W tej instrukcji napisane jest, że możliwość odblokowania bootloadera można sprawdzić kodem serwisowym. Oczywiście, ale tylko w przypadku, gdy cokolwiek widać na LCD  :). Tym samym u mnie ta opcja odpada. Dalsze instrukcje w przypadku mojej Xperii nie działają. Kompletny brak reakcji na Volume Up i podłączenie kablem. I tutaj zastanawiam się nad jednym, a mianowicie nad koniecznością już uruchomionego debugowania USB o czym wspomina Sony w swojej instrukcji postępowania przy odblokowywaniu bootloadera On your device, turn on USB debugging by going to Settings > Developer options and click to enable USB debugging. przesłanej wraz z kluczem. A tej informacji już brakuje w powyższym linku.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

TheRealScience

Sprawdzanie możesz pominąć. Od razu przejdź o odblokowywania - jeśli się nie uda to znaczy, że nie możesz.
Jeśli sterowniki się same nie pobrały należy je ściągnąć przez sdk manager albo z tego linku https://developer.android.com/studio/run/win-usb.html.

Argento

Cytat: TheRealScience w 28 Luty 2017, 13:57
Od razu przejdź o odblokowywania - jeśli się nie uda to znaczy, że nie możesz.

Napisałem wyżej, że kompletny brak reakcji Volume Up i jednoczesne podłączenie USB... Natomiast narzędzie fastboot wisi na komunikacie waiting for any devices, a więc nie widzi Xperii.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

TheRealScience

#15
Czytałem, że jeśli telefon ma np. simlocka to nici z fastboot. A jeśli chodzi o tryb debugowania to na pewno nie trzeba wcześniej włączać. Fastboot służy między innymi do ratowania telefonów z uwalonym systemem, albo takich co z jakichś przyczyn nie da się włączyć. W bootloaderze tryb debugowania też jest domyślnie włączony z tych samych przyczyn.

Mam w domu jakąś xperie starszą nie pamiętam  jaki model, telefon jest całkowicie sprawny, spróbuje go odpalić w fastboot.

Niestety cała ta zabawa z reinkarnowaniem telefonów trochę polega na próbowaniu różnych metod ze względu na różnice w oprogramowaniu instalowanym na urządzenia androida.

Argento

Narzędzie Sony Mobile Flasher by Androxyde informuje mnie, że bootloader mojego telefonu nie może być oficjalnie odblokowany. Pomyślnie wgrałem do Xperii przypadkowe ROMy z sieci, ale w każdym z nich, jak wskazuje powyższy soft, debugowanie jest wyłączone. Zastanawiam się nad możliwością wgrania zrzuconego ROMu z telefonu, który ma włączone debugowanie. A dokładnie czy to zadziała...


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

TheRealScience

#17
Jeżeli możesz wgrać ROMa to super!!!! Rozpakuj ROMa(spakowany jest zipem) zanim go wgrasz i znajdź w nim plik build.prop , edytuj go w notatniku i dopisz na końcu te trzy linie:

persist.service.adb.enable=1
persist.service.debuggable=1
persist.sys.usb.config=mass_storage,adb


Spakuj ROMa na nowo zipem i wgraj do telefonu!  Te trzy linie kodu aktywują debugowanie. Tylko czy na pewno te ROMy się wgrały? Czy narzędzie Sony Mobile Flasher by Androxyde napisało, że wgrane?


Argento

Cytat: TheRealScience w 02 Marzec 2017, 00:41
Rozpakuj ROMa(spakowany jest zipem) zanim go wgrasz i znajdź w nim plik build.prop , edytuj go w notatniku i dopisz na końcu te trzy linie:

Spakowane zipem ROMy po rozpakowaniu są kontenerami *.ftf, które można rozpakować do obiektów *.sin.  Wśród nich jest system.sin. Za pomocą SMFbA ekstrahowałem ten obiekt do system.ext4, który można przeglądać za pomocą np. ext2explore. Przeglądać, ale już nie edytować. Jest tam plik build.prop

Cytat
Czy narzędzie Sony Mobile Flasher by Androxyde napisało, że wgrane?

Tak.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

TheRealScience

Może jednak zna ktoś sposób na edycje ROMa?

sknd

niedawno edytowałem ROM pod linuxem, ale po prostu go odzipowałem i tam były katalogi i pliki, żadnych .ftf czy .sin nie kojarzę... ale to nie był "stockowy" ROM...

Argento

Ja to samo czyniłem pod Win7. W nazwie archiwum było słowo "stock", a więc uznałem, że bez powodu ktoś tego tak nie nazwał. Po rozpakowaniu były katalogi i pliki w takim samym listingu jak po operacji ekstrahowania ext4. Pełna edycja. Głównie pliku build.prop. Zatrzymałem się w miejscu jak doprowadzić do zbudowania ROMu w postaci jednego kontenera ftf, który przyjmie flasher.
Możliwa kolejność działań: rozpakowany zip z build.prop po edycji --> .ext4 --> .sin --> .ftf.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

sknd

na xda forum często przewija się nazwa android kitchen, chcesz to zgłębiaj temat :)

Ósemka

Cytat: IThorne w 27 Luty 2017, 13:34
Nie jestem informatykiem i część tekstu to dla mnie czarna magia. Może jednak warto zamiast ładować kasę w nowe sprzęty, zainwestować w farmy tabletów?
Ja myślałem o farmie na Raspberry Pi lub podobnym komputerku. To byłby obowiązkowo wolniejszy model, ale nie wymagający instalacji wiatraczków do chłodzenia podzespołów. Innymi słowy to byłby koniec z warcząco-wyjącym blaszakiem ;). W małym mieszkaniu gdzieś w bloku taka konstrukcja to niesamowity komfort dla uszu.
Niestety, jest jeden poważny problem - nie każdy projekt ma aplikację na ARM i warto to sprawdzić przed zakupem armii tabletów, czy innego jednopłytkowego sprzętu.
Folding@Home - Team Poland [276]

sirzooro

Cytat: Ósemka w 04 Marzec 2017, 23:45
Niestety, jest jeden poważny problem - nie każdy projekt ma aplikację na ARM i warto to sprawdzić przed zakupem armii tabletów, czy innego jednopłytkowego sprzętu.
Trzeba jeszcze patrzyć czy apki są dla Linuxa czy Androida, te dwa systemy nie są kompatybilne ze sobą.

W razie czego zawsze można też wziąć kod źródłowy i samemu sobie skompilować apkę :)