Wysokie napięcie sieci energetycznej

Zaczęty przez kriu, 04 Marzec 2017, 23:26

kriu

Dzisiaj wieczorem zgasło światło. Na szczęście mam UPS'a z dużymi akumulatorami, które spokojnie pociągną przez 1,5 godziny moją sieć LAN pobierającą coś ok. 100W.
No dobra prąd włączyli a UPS nie zaskakuje. Sprawdzam w gniazdku - napięcie jest ale jakie - 245V. Widocznie nie smakowało UPS'owi bo nie chciał przepuszczać go dalej.
Już miałem dzwonić na pogotowie energetyczne jak "zaskoczył". Napięcie około 243V.

Ten UPS co teraz używam potrafi podnieść napięcie na odczepach autotransformatora (sprawdzałem to) ale obniżyć już chyba nie.
Mam innego, porządnego APC Smart UPS z kartą sieciową, ale ten skubaniec tak sieje przez eter - "radiowo" (nawet podczas normalnej pracy - nie awaryjnej!), że moja stacja Blitzortung bardzo na tym cierpi - musiałem mocno zjeżdżać ze wzmocnieniami. Powodują to chyba zastosowane w nim prostowniki. Co ciekawe przy pracy awaryjnej wszystko jest cacy.

No ale o co mi chodzi - bo się rozpisałem. Zastanawiam się na ile takie wyższe napięcie źle działa na różne zasilacze impulsowe, które mają zakres pracy 100-240V. Dopuszczalne maksymalne napięcie to aż 253V (230+10%) - i co wtedy z takimi zasilaczami? Jak z ich żywotnością? Można jakoś obniżyć napięcie o kilka woltów ale bez większych strat (straty powiedzmy 1-2%)? Np. teraz jak pisze tego posta jest nawet 246V z groszami. A i jeszcze jedno - mieszkam blisko transformatora 15kV/400V - stąd to zawyżone napięcie.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Krzysiak

Z tego co pamiętam to może być + - 10%  liczone od 230V przez jakiś tam okres czasu

Miałem podobny problem w firmie, wysłałem chyba z 2 pisma i wymienili transformator - i mam 235 V co już jest wartością akceptowalną

PS

Mógł byś pisać używając częściej "Entera" bo ciężko się czyta


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

TJM

Sprzętom to się raczej nic nie stanie, bo to jest normalne napięcie sieci.
Ja mieszkam blisko transformatora, odkąd go wymienili jakieś 15 lat temu na nowy, praktycznie zawsze mam sporo ponad 240V i nigdy nic się z tego tytułu nie stało. UPSy też nie płaczą z tego powodu, nawet w nocy jak jest czasami koło 250V.

Zasilacz z napisem 100-240V zapewne według producenta może pracować także w krajach, gdzie nominalne napięcie sieci wynosi 240V a max jest jeszcze wyższe.

Btw, jeśli wcześniej tak nie było, może warto sprawdzić jakie są napięcia na pozostałych fazach i czy nie ma podejrzanie dużych różnic, ponieważ przy problemach z zerem gdzieś w instalacji, nierównomierne obciążenie faz może spowodować, że na jednej napięcie spadnie a na innej urośnie.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Szopler

Podwyższone napięcie jest również możliwe w przypadku uszkodzenia przewodu zerowego. Gdy sieć 3f jest obciążona niesymetrycznie to na najmniej obciążonej fazie napięcie rośnie. Jeżeli do tej pory było normalne 230V może lepiej skontaktować się z zakładem energetycznym czy czegoś nie robili, ewe. sprawdzić przyłącze i instalację w budynku (jeśli ma podłączenie 3f), czy się zero gdzieś nie upala.

Krzysiak

Jak by przewód zerowy uległ uszkodzeniu to podłączenie instalacji domowej - zakładając że jest rozdzielona na 3 fazy
Przeskoczyło by z układu gwiazdy w trójkąt i nagle mamy 400V w gniazdku więc to raczej nie ten powód

Jeżeli tak jak pisze kolega najbardziej prawdopodobne jest bliskie położenie transformatora

Pisać narzekać reklamować niech działają


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

TJM

Co innego upalenie się zera lub brak ciągłości z innej przyczyny, a co innego słabe zero.
Zauważ, że jeżeli w przewodzie zerującym pojawi się jakaś rezystancja, przy niesymetrycznym obciążeniu faz, na mniej obciążonych napięcie względem przewodu zerowego będzie wyższe.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

armar

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 05 Marzec 2017, 13:59
Jak by przewód zerowy uległ uszkodzeniu to podłączenie instalacji domowej - zakładając że jest rozdzielona na 3 fazy
Przeskoczyło by z układu gwiazdy w trójkąt i nagle mamy 400V w gniazdku
Możesz wytłumaczyć skąd miałoby się wziąć napięcie 400V w gniazdku?
Napięcie, to różnica potencjałów, a przy braku ciągłości przewodu zerowego napięcie w gniazdku między stykami powinno wynosić 0 V, prawda?
Lampka podłączona do takiego gniazdka nie zaświeci. Inną sprawą będzie potencjał nieuszkodzonego przewodu fazowego względem np. kaloryfera.

Krzysiak

A proszę cię bardzo - rozważamy całe mieszkanie nie poszczególne gniazdko

Przy założeniu że ma mieszkanie podłączone w układzie 3 fazowym od transformatora + przewód neutralny + przewód zerujący (pomijam go w rozważaniach)
1- faza światło
2- faza gniazdka
3 - faza coś tam w domu

Mamy układ gwiazda i 230 między fazą a przewodem neutralnym

w momencie przerwania/uszkodzenia przewodu neutralnego - głównego dochodzącego z transformatora razem z przewodami fazowymi - gwiazda zamienia się w układ trójkąt
Pojawia się napięcie między fazowe 400V

[smg id=10631 type=full align=center caption="600px Trójkat gwiazda svg"]

I ot całą tajemnica i dość niebezpieczna sprawa dla sprzętu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_tr%C3%B3jfazowy


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kriu

Pomierzyłem w różnych gniazdkach - wszędzie ok. 245V. Tak więc jest to chyba spowodowane bliskością trafo.
Instalację mam 5 przewodową a do gniazdek dochodzą oczywiście faza, zero i uziemienie.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

armar

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 07 Marzec 2017, 21:33
[...] w momencie przerwania/uszkodzenia przewodu neutralnego - głównego dochodzącego z transformatora razem z przewodami fazowymi - gwiazda zamienia się w układ trójkąt
Pojawia się napięcie między fazowe 400V

OK, ale jak to napięcie miałoby się pojawić w gniazdku?
Zasymuluj sobie w domu przerwę przewodu zerowego (neutralnego) - wystarczy, że do gniazda w ścianie włożysz końcówkę miernika (ustawionego na zakres setek napięcia zmiennego) - konkretnie tylko do tej dziurki gniazdka w której jest faza.
Drugą końcówkę miernika zostaw niepodłączoną (właśnie w celu symulowania przerwy tego przewodu), a miernik będzie wskazywał 0 V, prawda?

Krzysiak

Rozważamy układ trójfazowy z uszkodzeniem przewodu neutralne na odcinku dom transformator ?
- Opisany prze zemnie przypadek
czy

Układ jednofazowy z uszkodzeniem przewodu naturalnego na odcinku tablica licznikowa odbiornik ?
- Opisany przez ciebie przypadek



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Szopler

Cytat: armar w 08 Marzec 2017, 16:36
Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 07 Marzec 2017, 21:33
[...] w momencie przerwania/uszkodzenia przewodu neutralnego - głównego dochodzącego z transformatora razem z przewodami fazowymi - gwiazda zamienia się w układ trójkąt
Pojawia się napięcie między fazowe 400V

OK, ale jak to napięcie miałoby się pojawić w gniazdku?

W gniazdku miało by się pojawić przez urządzenie 230V zasilane z innej fazy. Skoro przewód zerowy jest ale nie podłączony to łączy dwa odbiorniki między dwiema fazami. Pełnego 400V tam nie będzie ale do uszkodzenia odbiorników 1 fazowych wystarczy. Chyba że są to dwa identyczne odbiorniki rezystancyjne bo na każdym odłoży się połowa napięcia... ale jak będzie TV vs grzałka 2kW to już tak słodko nie będzie.

armar

Krzysiaku, prawdopodobnie w obu przypadkach wyłączniki różnicowoprądowe wyłączą wszystkie fazy na których występuje różnica między prądem przewodu fazowego, a prądem przewodu neutralnego, prawda?

Szoplerze, właśnie nie jest dla mnie zrozumiałe jak ma płynąć prąd przez odbiornik jednofazowy z jednej fazy (do której jest podłączony) do drugiej fazy przez przewód neutralny.
No, chyba, że rozważamy przypadek w którym zepsute są jednocześnie dwie różnicówki na dwóch różnych fazach, tak?
No, ale wówczas zadziałają bezpieczniki nadprądowe, gdy zadziała zabezpieczenie warystorowe w listwach zasilających - tam są warystory na 350 V, które zabezpieczą telewizor, komputer i inne wrażliwe urządzenia nawet jeśli nie są podpięte do gniazd tej listwy, ale do tej samej fazy.

Krzysiak

Tego nie jestem pewien co przy skrajnym przypadku utraty styku przewodu neutralnego

Był umie przypadek na ulicy że właśnie ten przewód poleciał i dużo sprzętów ludziom się popaliło w domkach jednorodzinych  :wth:


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Szopler

Bo mnóstwo jest starych instalacji, które różnicówki nie widziało. Sam mam takową tylko na obwodzie łazienki, a reszta mieszkania wisi na dwóch wkręcanych automatach, dalej topiki aż do słupa. W domu 3f, jak się aluminiowe zero do słupa zerwie to pozamiatane.

kriu

Pisze tak informacyjnie.
Od tamtego czasu monitoruję napięcie w sieci. Przeważnie jest ok. 246V.
Dzisiaj np. woltomierz dochodzi do 247,8V - to już lekka przesada.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm