Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

Clean Air Project

Zaczęty przez mordi, 14 Kwiecień 2017, 22:43

mordi

Kamraci zgodnie z obietnicą rozpoczynam nowy wątek już pod wydumaną przeze mnie nazwą projektu :)

Dlaczego Clean Air Project, a nie Dust@Home? Odpowiedź jest prosta - będziemy mierzyć nie tylko zawartość pyłu (ów) i chociaż mam tu na myśli dalszy rozwój czujki, to nie chciałbym później zmieniać nazwy w trakcie :) Poza tym czujka mierzy w tej chwili również jakość powietrza :) Myślę, że to dobry moment na podsumowanie na czym stoję z projektem :)

Obecnie wykorzystywany przeze mnie sprzęt:
- Arduino Uno;
- WaveShare IO Expansion Shield;
- MQ-135;
- GP2Y1010AU0F;
- DHT22;
- LCD 2x16;
- Wentylator 40x40mm 5v;
- Obudowa uniwersalna plastikowa Z2W 150x179x70mm;

Koszt tego zestawu to jakieś 210 zł (u Chińczyka oczywiście taniej). Shielda używam dla wygody i nie jest on niezbędny do prawidłowego funkcjonowania zestawu :) Tak jak pisałem wcześniej nie jest to finalna wersja czujki. Zostanie ona jeszcze zmniejszona i usprawniona :) Zastosowany wyświetlacz LCD można zamienić na OLED tak jak napisał Szopler i faktycznie zrobi to niezłe wrażenie :D więc jeśli będę się decydował na wersję z wyświetlaczem, to z pewnością zamontuje OLED ;) Póki co uznaję jednak, że urządzenie stojąc na zewnątrz nie musi mieć wyświetlacza. Za to diody zdają się być całkiem racjonalnym pomysłem ale też nie do końca - bo jeśli urządzenie postawimy gdzieś np w ogrodzie albo na balkonie, to zimą i tak nie będziemy go oglądać ;) a przynajmniej tak mi się wydaje ;) dzięki wielkie za różne podpowiedzi i pomysły - są one cenne. Faktycznie tak jak kriu napisał warto zabezpieczyć kontroler przez ewentualnym zalaniem/wilgocią i będę zastanawiał się jak to wszystko finalnie upakować w obudowę ;)

P.S.
Bardzo wam dziękuję za słowa uznania i uwierzcie, że wiele to dla mnie znaczy ;)
Guard well the secret of steel...


PoznanskaPyra

Ja już mam pomysł na budowę boincowej stacji pomiarowej. Jakiś mały komputerek na parapecie, do którego będę podłączał kolejne czujki.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

mordi

chcesz zrobić coś takiego o czym też myślałem wcześniej :) teraz są takie możliwości, że to w sumie żaden problem :)
Guard well the secret of steel...


mordi

Szybki update poświąteczny ;)

pierwszy krok w stronę miniaturyzacji - przetestowałem sprzęt na arduino nano :) wszystko działa! :)
Guard well the secret of steel...


PoznanskaPyra

WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

mordi

ahoj Kamraci! :) czas leci, mam kolejny kamień milowy :) udało się zminiaturyzować urządzenie ;) a przynajmniej tak mi się wydaje :) nie chciałem póki co wlutowywać arduino nano w żadną płytkę prototypową, więc postanowiłem chwilowo wykorzystać adapter ze skręcanymi złączami :) Wybaczcie tą taśmę izolacyjną i tony silikonu ale są to jeszcze przymiarki. Nad ostateczną formą obudowy będę pracował jak tylko przyjdzie mi sensor sds ale mogę powiedzieć już teraz, że jest to rozmiar przy którym zostanę :) Za obudowę posłużył mi stary router D-Linka DI-604 (taśma izolacyjna ma na celu zamaskować wszystkie napisy) dlaczego akurat taki model? bo ma otwory wentylacyjne po bokach - co ułatwia właściwą wentylację oraz zapobiega zalaniu urządzenia od góry. Oczywiście warto jeszcze przemyśleć temat zabezpieczenia tych bocznych otworów wentylacyjnych ale to w swoim czasie :) Ponadto na spodzie obudowy przykleiłem 4 nóżki - głównie po to żeby urządzenie nie stało bezpośrednio na podłożu, żeby w razie podciekania wody nie zalało się w środku.

Wymiary obudowy(w przybliżeniu): 14x10x3 cm (5,6x4,3x1,2 in)

[smg id=10671 type=preview align=center caption="góra"]
[smg id=10672 type=preview align=center caption="otwory wentylacyjne"]
[smg id=10673 type=preview align=center caption="tył"]
[smg id=10674 type=preview align=center caption="spód"]
[smg id=10675 type=preview align=center caption="środek"]

Myślę, że urządzenie takich rozmiarów może spokojnie stanąć na parapecie "kowalskiego" :)
Guard well the secret of steel...


kva.pl

Moze :) Tylko jak to ma mierzyc jakos powietrza zamkniete w obudowie?  :shame:

mordi

obudowa nie jest szczelnie zamknięta - ma otwory wentylacyjne po obu bokach, a wentylator w środku wymusza ruch powietrza :)
Guard well the secret of steel...


PoznanskaPyra

Chce to urządzenie  :D
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

mordi

poczekaj jeszcze troszke aż przyjdzie nowy sensor pyłu :D
Guard well the secret of steel...


stachu

Cześć nie wiem czy mogę ale kończę pracę nad podobnym urządzeniem
chyba wszystkie podobne problemy przewałkowałem jak kolega powyżej.

W tym momencie pozostał dewelop softu nad którym pracuje

https://web.facebook.com/smoksensor/

może będą jakieś delikatne zmiany w hardwarze ale to tylko kosmetyczne
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

kriu

Cytat: stachu w 05 Maj 2017, 21:40
https://web.facebook.com/smoksensor/
Na tej Twojej stronie z facebokiem pojawia się jakieś wyskakujące okno wszystko zasłaniające z napisami w jakimś języku (portugalski?)!!!!!
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

stachu

Cześć pokaż screen

używam adbloka więc może nieco inaczej mi wyświetla przegladarka

Pozdrawiam
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

Martin Fox

Cytat: kriu w 05 Maj 2017, 23:33
Cytat: stachu w 05 Maj 2017, 21:40
https://web.facebook.com/smoksensor/
Na tej Twojej stronie z facebokiem pojawia się jakieś wyskakujące okno wszystko zasłaniające z napisami w jakimś języku (portugalski?)!!!!!

Że tak się doczepię nie w temacie:

  • nie ma czegoś takiego jak "twoja strona z Facebookiem - fb to jest strona internetowa i ma swoich właścicieli, więc autorzy wpisów jedynie maja miejsce udostępnione przez fb (ale to się zawsze może skończyć)
  • okienko to pewnie zachęta do zalogowania lub założenia konta, a język wynika z IP lub błędnej geolokalizacji

Już po prostu krew mnie zalewa jak słyszę "strona na fejsbuku".

stachu

Jak znajdę chwilę to zamieszczę to wszystko z jakimś sensownym opisem na swojej stronie
wtedy nikogo nie będą straszyć reklamami dziwne okienka :)

Pozdrawiam
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

kriu

Cytat: Martin Fox w 06 Maj 2017, 09:33
Cytat: kriu w 05 Maj 2017, 23:33
Cytat: stachu w 05 Maj 2017, 21:40
https://web.facebook.com/smoksensor/
Na tej Twojej stronie z facebokiem pojawia się jakieś wyskakujące okno wszystko zasłaniające z napisami w jakimś języku (portugalski?)!!!!!

Że tak się doczepię nie w temacie:

  • nie ma czegoś takiego jak "twoja strona z Facebookiem - fb to jest strona internetowa i ma swoich właścicieli, więc autorzy wpisów jedynie maja miejsce udostępnione przez fb (ale to się zawsze może skończyć)
  • okienko to pewnie zachęta do zalogowania lub założenia konta, a język wynika z IP lub błędnej geolokalizacji
Już po prostu krew mnie zalewa jak słyszę "strona na fejsbuku".
Oczywiście - "strona na facebooku" - lub jak wolisz na fejsie
No właśnie - z tym facebokiem nie da się wygrać - wszędzie się pojawia, wszyscy tam włażą.
Ja go zablokowałem u siebie na routerze, ale czasami (tak jak w tym wypadku) tam zaglądam.
Traktuję go jako wirusa  :D
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

mordi

Dotarł właśnie do mnie sensor SDS011, spróbuję go dziś odpalić i zobaczymy co to potrafi :) tak zwanej strony fejskubowej nie widzę ;) ale zachęcam do kontaktu :)
Guard well the secret of steel...


stachu

#17
Cześć  :)

Dla zainteresowanych przeniosłem wpisy na swoją stronę (dla tych co nie lubią szajsbuka  :D )

Wpisy są dostępne pod adresem http://www.bot4u.pl/category/smok-sensor/

Tutaj są wszystkie posty niedługo uruchomię newsletter więc zapraszam aby powiadamiać o nowych wpisach

@mordi skontaktuje się z tobą na PW

mój czujnik wygląda na razie tak



Pozdrawiam
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

mordi

@stachu - świetna robota :) trzymam kciuki za powodzenie projektu :)

tak jak pisałem już dziś, sensor SDS011 przybył do mnie wprost od Pana chińczyka :D okazuje się, że nawet działa :) pokazuje zbliżone odczyty do SHARP'a jednak mam wrażenie, że chyba jest od niego bardziej dokładny :) poniżej fotka zestawu próbnego SDS+Arduino
[smg id=10695 type=full align=center caption="SDS+Arduino"]

postanowiłem wykonać test reakcji na dym ze zgaszonej zapałki :) poniżej wyniki :)
[smg id=10696 type=preview align=center caption="test"]

Jak widać reakcja jest i to znacząca :)

Kolejny krok - integracja SDS'a z resztą sprzętu! :)
Guard well the secret of steel...


stachu

Dzięki mam nadzieję niedługo kończyć ale jestem otwarty na pomysły/opnie

Też przerabiałem tematy z rożnymi czujnikami i dowiedziałem się dlaczego czujniki cyfrowe są milsze :)
Ogólnie fizyki nie oszukasz :)
ale z tego typu czujnikami jest taki problem że obudowa musi być "przelotowa" tzn muszą być otwory na zasysanie powietrza,
tutaj masz wypustkę na nałożenie węża gumowego.

Do testowania polecam kadzidełko jest idealne :D
po za tym pył który mierzysz jest niewidzialny dla oka więc dym to już naprawdę grube frakcje
ja określam że mierzę zapachy - tak pół żartem i pół serio ale dobrze to oddaje problem

Pozdrawiam
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

mordi

Kwestia obudowy ciągle mnie martwi :( będę musiał jeszcze się pozastanawiać nad tą obudową :) kadzidełko wydaje się być faktycznie dobrym pomysłem - akurat nie miałem w domu ;)

@stachu daj znać jak skończysz swoją robotę :)

Ja póki co muszę zrobić przerwę, bo mam do sprawdzenia tonę prac licencjackich :/ jak się odgrzebię to zabiorę się znowu za robotę :)
Guard well the secret of steel...


Troll81

a może na obudowę zaadaptować któryś z pojemników na żywność do kupienia w supermarketach?? :D ja tak zrobiłem moja pierwsza obudowę na prototypową czujkę redioaktywnego :D

kriu

#22
A może jakaś typowa, gotowa obudowa jakich dużo w sklepach elektronicznych. Mają one odpowiednie symbole, które je jednoznacznie identyfikują.
Inna opcja to puszka na osprzęt elektryczny z dławikami na przewody - są dość tanie - np. (5,60zł)
http://www.elszop.pl/puszka-paw1208050-bez-dlaw-p-1643.html?utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral
W obu wypadkach konieczne byłoby wykonanie otworów wentylacyjnych w okolicach sensora (wentylatorka).
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Szopler

Kwestia tego jaki sensor zostanie wykorzystany. Jeżeli ten ostatni z "choinką" na wężyk to jak wygląda potencjalny wylot powietrza?
Może zrobić czujkę w obudowie podciśnieniowej - wentylator wyrzuca z niej powietrze, a zasysane jest z zewnątrz właśnie wężykiem (zabezpieczonym odpowiednio przed zablokowaniem kroplą wody, jakimś pajęczakiem etc.)
Jaki przepływ jest wymagany / maksymalny etc.?

kriu

Cytat: Szopler w 09 Maj 2017, 21:22
Kwestia tego jaki sensor zostanie wykorzystany. Jeżeli ten ostatni z "choinką" na wężyk to jak wygląda potencjalny wylot powietrza?
Może zrobić czujkę w obudowie podciśnieniowej - wentylator wyrzuca z niej powietrze, a zasysane jest z zewnątrz właśnie wężykiem (zabezpieczonym odpowiednio przed zablokowaniem kroplą wody, jakimś pajęczakiem etc.)
Jaki przepływ jest wymagany / maksymalny etc.?
No właśnie - bo samo mielenie powietrza wewnątrz nic nie da
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

mordi

Cytat: Troll81 w 09 Maj 2017, 20:14
a może na obudowę zaadaptować któryś z pojemników na żywność do kupienia w supermarketach?? :D ja tak zrobiłem moja pierwsza obudowę na prototypową czujkę redioaktywnego :D
też to przerabiałem i nie wiem, czy to nadal nie będzie najlepszy pomysł ;)

Cytat: kriu w 09 Maj 2017, 21:14
A może jakaś typowa, gotowa obudowa jakich dużo w sklepach elektronicznych. Mają one odpowiednie symbole, które je jednoznacznie identyfikują.
Inna opcja to puszka na osprzęt elektryczny z dławikami na przewody - są dość tanie - np. (5,60zł)
http://www.elszop.pl/puszka-paw1208050-bez-dlaw-p-1643.html?utm_source=skapiec.pl&utm_medium=referral
W obu wypadkach konieczne byłoby wykonanie otworów wentylacyjnych w okolicach sensora (wentylatorka).
również użyłem już gotowej obudowy - tylko była za duża ;) ale ciągle szukam - może znajdzie się ta idealna ;)

Cytat: Szopler w 09 Maj 2017, 21:22
Kwestia tego jaki sensor zostanie wykorzystany. Jeżeli ten ostatni z "choinką" na wężyk to jak wygląda potencjalny wylot powietrza?
Może zrobić czujkę w obudowie podciśnieniowej - wentylator wyrzuca z niej powietrze, a zasysane jest z zewnątrz właśnie wężykiem (zabezpieczonym odpowiednio przed zablokowaniem kroplą wody, jakimś pajęczakiem etc.)
Jaki przepływ jest wymagany / maksymalny etc.?
planuje zostać już przy tym sensorze SDS011 z miejscem na wężyk :) dzięki temu rozwiązaniu będzie można trochę przemeblować środek, no i pudełeczko będzie niższe :)

Owszem, zgadzam się, że wiatrak musi robić coś więcej niż tylko miąchać powietrze wewnątrz :) Jak będę miał dłuższą chwilkę to może spróbuje zwizualizować obudowę bo i tak się na tym prędzej, czy później skończy :)
Guard well the secret of steel...


kriu

Jak zastosuje się wężyk skierowany w miejsce sensora to wydaje mi się, że przepływ powietrza może być bardzo mały.
Powietrze z wężyka będzie lekko dmuchać w sensor a wiatraczek na małych obrotach wyciągać powietrze z obudowy (oczywiście szczelnej).
To chyba najlepsze rozwiązanie.
Przepływ powietrza nie może być chyba zbyt duży bo naciągnie do obudowy wiele pyłów i innych syfków - zwłaszcza jak urządzenie będzie na zewnątrz.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

PoznanskaPyra

Cytat: Szopler w 09 Maj 2017, 21:22
Kwestia tego jaki sensor zostanie wykorzystany. Jeżeli ten ostatni z "choinką" na wężyk to jak wygląda potencjalny wylot powietrza?
Może zrobić czujkę w obudowie podciśnieniowej - wentylator wyrzuca z niej powietrze, a zasysane jest z zewnątrz właśnie wężykiem (zabezpieczonym odpowiednio przed zablokowaniem kroplą wody, jakimś pajęczakiem etc.)
Jaki przepływ jest wymagany / maksymalny etc.?
Te typowe komputerowe wentylatory nie potrafią robić podciśnienia. One się nadają tylko do nadmuchiwania na coś powietrza, wyciąganie idzie im bardzo słabo.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

mordi

kamraci, pragnę tylko zauważyć, że SDS011 jest wyposażony w wiatrak, myślę, że konstruktorzy umieścili go tam celowo :) chyba, że się mylę :D
Guard well the secret of steel...


kriu

No ale zaraz, jeżeli wiatraczek w sensorze będzie sobie wciągał powietrze przez wężyk i tę "choinkę" to wystarczy chyba po prostu zrobić otwór na wylot powietrza z puszki.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

mordi

dokładnie tak to widzę :) powietrze z tego wiatraczka zasysane przez wężyk przejdzie najpierw przez sensor SDS, a potem wyleci z niego wprost na sensor MQ-135, po czym wyleci sobie jakimś tam otworkiem :)
Guard well the secret of steel...


stachu

Trochę informacji z placu boju :)

Postępy są małymi kroczkami wszystkie problemy z dewelopem są usuwane na bieżąco :)

A czy znajdzie się ktoś kto mógł by mi pomóc z androidem? bo już mi się znudził czarny ekran konsoli na telefonie :)

Fotka czujnika oraz dokonane pomiary poniżej



Pozdrawiam serdecznie
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

mordi

brawo :) szacun!
Guard well the secret of steel...


Troll81


stachu

Cześć dewelopuje sobie już czujnik i robię z nim dziwne rzeczy

Chciałbym was zapytać jakie było by lepsze rozwiązanie czy pełna mobilność ładowanie z USB
czy niższa cena i czujnik był by stacjonarny ale nadal łączył się ze smartfonem?

ewentualnie kto chciałby urządzanie i ile szt ułatwiło by mi to wycenę

Pozdrawiam
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

Cyfron

pytanie jak to ma działać? Czy to tylko czujka z odczytem na smartfonie czy coś bardziej wyrafinowanego?

stachu

A jakie masz oczekiwania?  :)
Pozdrawiam :)
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

kriu

Cytat: stachu w 31 Maj 2017, 23:23
...
Chciałbym was zapytać jakie było by lepsze rozwiązanie czy pełna mobilność ładowanie z USB
czy niższa cena i czujnik był by stacjonarny ale nadal łączył się ze smartfonem?
...
Pozdrawiam
Jeżeli chodzi o mnie to nie potrzebuje łączenia ze smartfonem a jedynie możliwość podglądania danych poprzez stronę internetową (dane bieżące, wykresy dzienne, tygodniowe itp). Czyli urządzenie podłączone do komputera, który odczytuje dane i wysyła na serwer. Urządzenie powinno być stacjonarne, zasilane przewodowo (np. poprzez USB).
Oczywiście opcja jako urządzenie samodzielne z interfejsem LAN jeszcze lepsza. Wtedy podłączane do sieci lokalnej (do switch'a) a zasilanie dodatkowym zasilaczem lub jeszcze lepiej z użyciem PoE poprzez skrętkę. Można by wtedy takie urządzenie "wypuścić" dowolnie daleko od komputera (switch'a).
Dodatkowo urządzenie (bez względu na wersję komunikacji czy zasilania) powinno mieć jakąś lokalną sygnalizacje poziomu zanieczyszczenia - np. w postaci kolorowych LED'ów - było o tym napisane: http://www.boincatpoland.org/smf/przetwarzanie-rozproszone/dusthome/
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

kva.pl

Ja bym chcial dwie albo trzy sztuki, zaleznie od ceny. Moglo by byc z USB, PoE jest mysle za drogie.

stachu

Cześć

Urządzenie komunikuję się poprzez BT po zwykłym BT lub po BLE raczej stawiam na mobilność urządzania oraz pomiar "tu i teraz " bo taki jest mój główny zamysł :)
kolorowa dioda na panelu sygnalizuje poziom zanieczyszczenia powietrza
w tym momencie dane są logowane na smartfonie w przejrzystym interfejsie i tworzony jest wykres.

Czekam na inne sugestie ponieważ w przypadku podpięcia do internetu wymagana jest platforma do agregacji danych a takie rozwiązania już są i działają fajnie. 

Pozdrawiam

,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".