Clean Air Project

Zaczęty przez mordi, 14 Kwiecień 2017, 22:43

stachu

Kusisz  8) Pogadamy na PW ;)
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

krzyszp

Spoko, gwarantuję że nikomu źródeł nie oddam, ale pokombinuję, czy da się wplątać odczyty w większą sieć :)
Ale oczywiście, z Twoim pozwoleniem :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

stachu

Testowałem rożne rozwiązania
Nawet najbardziej uparte systemy udało mi się okiełznać żeby odbierały dane :)
Czekam na kontakt  XD

,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

krzyszp



Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

550 to kruca bomba drogawo.

kriu

Cytat: Troll81 w 04 Styczeń 2018, 18:02
550 to kruca bomba drogawo.
Zwłaszcza,  że nawet nie wiemy jak to wygląda, nie mówiąc już o szczegółach działania.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

stachu

Cześć. Zapraszam na FB tam są zdjęcia urządzenia :facepalm2:
Cytat: kriu w 04 Styczeń 2018, 18:47
Cytat: Troll81 w 04 Styczeń 2018, 18:02
550 to kruca bomba drogawo.
Zwłaszcza,  że nawet nie wiemy jak to wygląda, nie mówiąc już o szczegółach działania.
Co do wnętrza znajduje się tam kanarek -  :D
Jeśli słychać jego śpiew to znaczy że powietrze jest czyste,
A jeśli już nie słychać śpiewu kanarka to znaczy że "po ptakach" :boing:
więc nie ma co wychodzić na dwór czy po Krakowsku "na pole"  XD 
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

necavi

CytatCo do wnętrza znajduje się tam kanarek

Taki Kanarek? LINK

stachu

Dziękuję za link nie wiedziałem  :respect:

Raczej nie zamierzam robić takich niesmacznych psikusów.
look i airli mają ten sam sensor więc dane mógł by być porównywalne.
W swojej czujce użyłem innego sensora siódmej generacji, a nie piątej który już nie zaniża mierzonych wartości przy wyższych stężeniach.

Jeszcze raz dziękuję za link.

Wstępne ustalenia do platformy bionicowej zostały poczynione  :boing:

Pozdrawiam serdecznie
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

tito

A jeśli nie zbierze się 100 chętnych?
To jaką cenę przewidujesz?

stachu

Trudno w tej chwili powiedzieć.
Na razie dużo się dzieje (dobrego) :)
Jestem dobrej myśli.

Trzymajcie kciuki  :p_arr: 
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

PoznanskaPyra

WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Troll81


stachu

Czujniki są gotowe do produkcji  :boing:
Dzięki waszemu wsparciu tworzy się dedykowana platforma.
krzyszp pomaga to ogarnąć ale przydały by się dodatkowe ręce do stukania w klawiaturę :)

Pozdrawiam
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

krzyszp

Ja za dwa-trzy dni kończę sprawy przeprowadzkowe, to wtedy bardziej uderzę z tematem...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

SzaMoT🍀

Cytat: stachu w 28 Styczeń 2018, 19:15
Czujniki są gotowe do produkcji  :boing:
Dzięki waszemu wsparciu tworzy się dedykowana platforma.
krzyszp pomaga to ogarnąć ale przydały by się dodatkowe ręce do stukania w klawiaturę :)

Pozdrawiam

Witam, mam klawiaturę na Bluetooth tak że mogę po stukać jeśli pisanie i w grę ... to służę pomocą Pozdrawiam
Tomasz Kaczmarek Radiowy Chochlik
translate polish mowa na tekst korekta tekstu Radiowy Chochlik

SzaMoT🍀

Cytat: krzyszp w 28 Styczeń 2018, 23:15
Ja za dwa-trzy dni kończę sprawy przeprowadzkowe, to wtedy bardziej uderzę z tematem...
Czy temat oczyszczania powietrza z kominów gotowy?
"Uczyć nie karać"
Ps. Mam wokół siebie kłęby gryzącego dymu, sam palę drewnem w tak zwanym kopciuchu przerobiony na dolne spalanie, poprawa dopalania substancji lotnych znacząco się poprawiła.
Co mogę zrobić ja sam? Większość sąsiadów posiada kotły na wszystko, górny dolny smog.
Przygotować ulotki?
Czy badanie i straszne samosądów ma sens?
Proszę o pomoc.
Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Tomasz Kaczmarek Radiowy Chochlik Pasja odkrywania

kriu

https://www.purpleair.com/sensors
Przy zakupie 9 czujników cena spada do 199 $ - ale to i tak dość sporo.
Na mapie czujników widać jeden w Polsce - w Kielcach.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

stachu

Witam

Znam to rozwiązanie
Bazuje ona na dwóch czujnikach laserowych piątej generacji dlatego cena musi być wysoka.

Jak dla mnie brakuje tam kilku funkcjonalności tzn dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Prace nad platformą trwają dlatego wszystko nieco zwolniło.
Ponad 50 gołych PCB przyjechało  :boing:

Produkcja jest dopięta na 95%



Pozdrawiam
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

tito

A gdzie można się zapisywać? Ale na taką listę z prawdziwego zdarzenia, a nie tylko niezobowiązujące deklaracje.

kriu

Cytat: stachu w 28 Luty 2018, 11:40
... Bazuje ona na dwóch czujnikach laserowych piątej generacji ....
Jaka jest żywotność tych czujników - tzn. ile lat powinny działać?
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

stachu

Wszystko zależy od orientacji sensora, trybu pracy oraz wartości mierzonych stężeń.

Zazwyczaj określa się w urządzeniach tzw. MTTF (Mean Time To Failure) średni czas do wystąpienia awarii w przypadku czujnika purple air czyli PMS5003 to "≥3 Year"

Nie oddaje to oczywiście prawdziwości pomiarów które zależą od tego co napisałem powyżej :(

Pozdrawiam
,,Piękne jest to,że gdy prze­bywa­my z ludźmi,którzy po­siadają wielką pasję z cza­sem ta pas­ja przechodzi też na nas".

PoznanskaPyra

Kiedy jest planowane uruchomienie sprzedaży? Czy będzie projekt Boinc?
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

kriu

Cytat: stachu w 28 Luty 2018, 23:26
.....
Zazwyczaj określa się w urządzeniach tzw. MTTF (Mean Time To Failure) średni czas do wystąpienia awarii w przypadku czujnika purple air czyli PMS5003 to "≥3 Year"
.....
A czy np. po tych kilku latach działania można je łatwo wymienić i ile kosztują same czujniki (te na ew. wymianę)?
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

tito

Coś się dzieje w temacie?

kriu

#145
Na stronie w linku poniżej jest o czujniku SDS011 (laserowy czujnik czystości powietrza PM2.5/PM10) w zestawie z pasującym kablem i konwerterem USB. https://nettigo.pl/products/czujnik-pylu-zawieszonego-nova-fitness-sds011
W sekcji "oprogramowanie" są linki do oprogramowania współpracującego z czujnikiem.
Może się przyda.
I jeszcze: https://nettigo.pl/products/czujnik-pylu-zawieszonego-plantower-pms5003
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

kriu

#146
Zdecydowałem się na zakup czujnika SmogTok (smogtok.com) - położenie serwera na Słowacji. Cena urządzenia na Allegro w obecnej chwili to 333zł, 12 miesięcy gwarancji. Dowiedziałem się, że urządzenie bazuje na miniaturowym czujniku laserowym i wykonuje pomiar co 9min. Wydaje mi się, że jest to odpowiedni interwał czasowy a pomiar z przerwami znacząco wpływa na wydłużenie żywotności czujnika laserowego. W opisie działania podają, że czujnik pracuje przez 5,5% czasu co wydłuża jego żywotność 18 razy (powiedzmy 10-15 razy). Tak więc wydaje się, że czujnik powinien działać nawet 10 lat. Według opisów dla różnych czujników laserowych podawane jest, że ich żywotność dla pracy ciągłej wynosi do 1 roku czasu – jak dla mnie to stanowczo za mało.

Komunikacja przez Wi-Fi może być w standardzie N (dla mnie bardzo ważne) i możliwość ustawienia długiego hasła. Co prawda wolałbym połączeniem przewodowym (LAN) ale jak się okazuje wszyscy pakują się w to Wi-Fi (choć pewne zalety to ma). Zasilanie 5V przez mini USB. Urządzenie mierzy jeszcze temperaturę i wilgotność. Nie wiem czy te dane są wykorzystywane do korekcji podstawowych pomiarów PM2.5 i PM10. Urządzenie nie ma zewnętrznego sygnalizatora jakości powietrza. Wg mnie mogłyby być jednak np. diody (albo jedna RGB) świecące odpowiednimi kolorami.

Strona z prezentowanymi wynikami wygląda dobrze. Jest lista i mapa czujników, ładne i czytelne wykresy i informacje z użyciem kolorów w zależności od stopnia zanieczyszczenia. Zakresy wykresów to ostatnie 24h, tydzień i 18 dni. Szkoda tylko, że nie ma pełnego wykresu miesięcznego i jakiegoś dłuższego np. półrocznego (choć sam miesięczny może by wystarczył). Dostępna jest też aplikacja na Androida ale jest dość słaba  - w zasadzie to po prostu strona www – lepiej zrobić skrót do strony na zasadzie szybki dostęp – wg mnie lepsze rozwiązanie. Udostępniają także API REST, Widget SmogTok, wtyczkę dla automatyki domowej i możliwość przesyłania danych na lokalny FTP.

To na razie tyle, jak czujnik popracuje u mnie przez jakiś czas (na razie jako wewnętrzny) napiszę jak się sprawuje. Dopiero jak zrobi się cieplej zainstaluje go na zewnątrz domu.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

PoznanskaPyra

Chyba sobie taki zafunduje w styczniu :)
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

kriu

#148
Kilka uwag na temat czujnika SmogTok, który kupiłem na początku roku. Zastosowany w nim czujnik to Plantower PMS7003. Już od ok. miesiąca czujnik mam na zewnątrz domu, przymocowany na elewacji pod zadaszeniem. Umieściłem go w większej puszeczce z wyciętym spodem, przymocowanej do ściany, po to aby można było łatwo go wyjąć. Spód wyciąłem po to aby była dobra cyrkulacja powietrza w obszarze otworów wlotowego i wylotowego z czujnika.
Czujnik działa bez zarzutów, regularnie wysyła wyniki na serwer. Na początku roku była jedna przerwa w działaniu serwera – w nocy od ok. 1 do 7 rano. Poza tym od tamtego czasu działa bezprzerwowo. W porównaniu do czujników innych sieci w mieście (GIOŚ, Looko2, Airly) wyniki wydają się zgodne. Niestety, ale nie ma u mnie w pobliżu (powiedzmy do 1km) żadnego podobnego urządzenia tak więc porównywać jest ciężko. W każdym razie czujnik reaguje bardzo szybko na jakiekolwiek zmiany zanieczyszczenia. W zależności od której strony wieje (od miasta czy z drugiej strony) wyniki zmieniają się bardzo.
Początkowo było tak, że aby podłączyć czujnik do sieci Wi-Fi konieczna była widoczność SSID punktu dostępowego. Teraz po mojej interwencji w tej sprawie bardzo szybko poprawiono ten mankament i teraz działa także z ukrytą nazwą sieci SSID. Czujnik łączy się z AP w standardzie N z szyfrowaniem WPA-2, AES. Np. czujniki Looko łączą się tylko w standardzie B – wg mnie to wielka wada. Poza tym rozszerzono zakres wyświetlanych wyników i teraz ,,trzeci" wykres pokazuje pomiary z ostatnich 31 dni – brakowało tego – było trochę za mało dni.
Wykresy na stronie SmogTok uważam za bardzo udane. Udało mi się także uzyskać bezpośredni dostęp do wykresów z serwera i teraz mam je dołączone (jako widgety) do mojej stronki z różnymi pomiarami - link w stopce. Wykresy ładnie wyglądają, są skalowalne a po najechaniu myszką na punkty pomiarowe wyświetla się data, godzina i wynik pomiarów w danej chwili.
Jeszcze jedna ważna kwestia – czujniki sieci SmogTok podłączone zostały do aplikacji ,,kanarek" pod Androida – nie wiem czy ta apka jest też na inne systemy. Aplikacja bardzo dobra (nie wiem czy znacie), warto zainstalować.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

krzyszp

Aż sobie zamówiłem ten czujnik. Pewnie w poniedziałek do mnie dojdzie :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kriu

Cytat: krzyszp w 08 Luty 2019, 11:18
Aż sobie zamówiłem ten czujnik. Pewnie w poniedziałek do mnie dojdzie :)
Nie wiem czy możliwość stosowania ukrytych nazw punktów dostępowych jest standardem. Jeżeli stosujesz ukrywanie SSID w swojej sieci Wi-Fi to gdy okaże się, że Twój czujnik nie chce się podłączyć do sieci to być może będziesz musiał napisać do sprzedającego z prośbą o uruchomienie tego. Nie wiem jak on to robi - chyba wgrywa nowe oprogramowanie zdalnie przez Internet. Na stronie SmogTok podane jest, że aktualizacja oprogramowania czujnika realizowana jest zdalnie.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

krzyszp

Nie ukrywam SSID, więc problemu nie będę miał.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kriu

krzyszp: uruchomiłeś już stację? Jaki ma numer? Jak pracuje?
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

krzyszp

Odpaliłem 20 minut po przyniesieniu przesyłki z paczkomatu :)

Stacja E12628127

Jak widać, pracuje dobrze :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kriu

#154
Jeszcze dwa zdania odnośnie działania serwera smogtok. Ostatnio w poście pochwaliłem jego działania, a tak się składa, że od kilku dni są problemy z jego funkcjonowaniem. Praktycznie zawsze w nocy są 2-3 długie przerwy (po 45 minut) w jego działaniu, a poza tym także w dzień jak chcę sprawdzić jakość powietrza to strona czasami nie wyświetla się. Podobnie nie ładują się dane ze strony do wykresów na "mojej" stronie. Np. teraz jak piszę post strona nie działa już ponad 3 godziny. Dowiedziałem się właśnie, że są problemy z serwerem - pracują nad tym - korzystają z usługi Aruba Cloud.
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

krzyszp

Tak, też to zauważyłem niestety :(


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

tito

A dałoby się to do BOINCa podczepić?

krzyszp

Cytat: tito w 22 Luty 2019, 11:15
A dałoby się to do BOINCa podczepić?
A wiesz, że też o tym myślałem? ;)

Ale tak naprawdę, to ma to niewielki, lub nawet żaden sens, skoro można otrzymać dostęp przez API do danych czujnika i po prostu zdublować stronę, co imho jest bez sensu...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

tito

Ależ to ma ogromny sens.
Bo ja w tym momencie się tylko zastanawiam nad zakupem jednego czujnika, gdyby zaś był to projekt BOINC to bym na pewno kupił takie dwa.

Tobas

Też bym wtedy kupił czujnik ;)