Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

Intel Core i9-7900X

Zaczęty przez Pigu, 30 Czerwiec 2017, 17:56

Pigu

Składam dwie maszyny na Intel Core i9-7900X - czy są już jakieś doświadczenia z tematem? (płyta, ram, jakieś kruczki - coś słyszałem, że niektóre mobo niechętnie widzą pcie jako x16)
jak wygląda rozstaw otworów mocowania bloku wc na lga 2066? zgaduję, że blok z łapami z lga 1155 nie będzie pasował?
ram minimum 64, ale w kościach po 16 by ew wsadzić 128
a może inny procek?

btw: pozdrawiam kamrrraci  :ahoy:

tito

Pigu, Pigu... - Był kiedyś taki Kamrat.  :P
Ja tylko teoretycznie, z wiadomości na portalach IT. Ten sprzęt się grzeje, łącznie z płytami głównymi.
Zaś inny sprzęt - w zależności do czego będziesz wykorzystywał. Jeśli BOINC :) to bym proponował konkurencję w postaci Ryzena - ew zaczekać na Threadrippery.

Krzysiak

#2
Przemyśl kupno e5-2696 V3 (wersja OEM e5-2699V3) z aliexpres lub z e-bay

Liczba rdzeni 18
Liczba wątków 36
Bazowa częstotliwość procesora 2.30 GHz
Maks. częstotliwość turbo 3.60 GHz


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Pigu

potrzebuję nowe procesory, pewne, z fakturą, możliwie mocne, w cenie górnych widełek właśnie ok i9

PoznanskaPyra

Obecnie nie polecam. Procek pali się razem z sekcjami zasilania płyt głównych.

! No longer available
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Krzysiak

Cytat: Pigu w 30 Czerwiec 2017, 19:44
potrzebuję nowe procesory, pewne, z fakturą, możliwie mocne, w cenie górnych widełek właśnie ok i9

Z fakturą rozumiem ;)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Pigu

Mogę również inaczej postawić pytanie: co najmocniejszego można sobie sprawić w takim budżecie

kva.pl

No ale do czego to ma byc (poza BOINC) i jaki ten budzet tak naprawde?

Pigu

ansys electronics, 3d studio, obróbka wideo, unreal engine, boinc, wiedźmin  %)
liczę się z 8-9k za cpu, mb, 64ram
może coś na 2cpu?

PoznanskaPyra

Może te AMD-ki co wyjdą. 16 rdzeni mają mieć a z tego co pokazały obecne Ryzeny, idealnie pasuje to pod twoje wymagania. No może wiedźminie osiągniesz słabsze wyniki niż na intelu.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

krzyszp

Zdecydowanie NIE i9 w tej chwili - w końcu ich premiera jest tak gorąca, że istnieje realne ryzyko pożaru...
Natomiast faktycznie w zastosowaniach CAD i 3D to wygląda na to, że Ryzeny biją konkurencję (to właśnie ich najmocniejsza strona).

Generalnie, na Twoim miejscu gdybym mógł, to bym się wstrzymał ze dwa miesiące i zobaczył, jak kwestia Threadripper'ów będzie wyglądać.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

skylake i kaby lake mają powaznego buga który może robić bubu

Pigu

zgłębiam temat od kilku dni, odnośnie aplikacji 3d, to nie, ryzeny nie biją i9 (tzn nie biją per cpu tudzież per core, naturalnie wygrywają per $)
wygląda na to, że w większości zastosowań i9 jest ok 25-35% szybszy od 1800x przy jednoczesnym 100% wyższym koszcie zakupu
poprawcie mnie jeżeli się mylę

ciekaw jestem threadripperów aczkolwiek po niedawnej premierze epyc mam spore obawy odnośnie tdp tych układów - po rzucie okiem na tę tabelę śmieszki z intelowskiej grzałki zdają się niestosowne (nie wspominając o konieczności wymiany bloków wc - o ile już istnieją tak wielkie bloki -ten procek jest wielki jak paczka fajek
Cytathttp://cdn.benchmark.pl/uploads/backend_img/c/newsy/2017-06/PM/amd-epyc-7000-slajd-1.jpg

na razie zamrażam zakupy na 3-4 tygodnie - poczekam na więcej testów, może płytę asusa rev.2 no i może wyklaruje się sprawa AMD

krzyszp

Jeżeli i9 jest o ok. 30% szybsze przy 100% wyższym koszcie to... kupiłbym dwa Ryzeny ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Pigu

 %) ale to wymusiłoby dwie płyty, dwa zasilacze, ramy, miejsce w pokoju itp, dodatkowo kłopot z dzieleniem na części roboty do obliczeń (o ile da się podzielić, czasem jest iteracyjna z punktem startu tam gdzie poprzednia iteracja skończyła)

no chyba, że są mobo 2 cpu pod ryzena (przyznam się, nie sprawdzałem)

edit: w komputroniku nie widzę, mogą ryzeny pracować jako 2cpu?

krzyszp

Nie widziałem takiej płyty niestety (a wziąłbym natychmiast tydzień temu).
Niemniej, przy tak dużej różnicy kosztów (pamiętaj, że ceny płyt pod i9 zaczynają się od 1100pln) nawet bym się nie zastanawiał - zwłaszcza, że musisz brać pod uwagę temperatury sekcji zasilania i przewodów przy tym procku...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kriu

No i jak miałoby to pracować 24/7 to jakiś system przeciwpożarowy by się przydał  ;D
http://kriu.cba.pl/LT1/pomiary.htm

Pigu

no tak, ale :)

1. Zapowiada się, że threadripper w kwestii poboru prądu zostawi z tyłu i9

2. nie wydaję swoich pieniędzy a 30% szybszy proc to nieraz wyniki kilka dni wcześniej

krzyszp

Mimo wszystko bym się wstrzymał do czasu, aż Threadrippery wyjdą. Albo postawił dwa Ryzeny (albo jeden z wc i porządnie go rozkręcił).
Generalnie, jeżeli zleceniodawca pokryje koszty prądu również - to stanowczo dwa Ryzeny i ewentualnie zrobił Beowulfa jeżeli to rozwiąże problem podziału pracy (nie wiem, jakiego softu używasz).


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

krzyszp

Cytat: kriu w 05 Lipiec 2017, 21:03
No i jak miałoby to pracować 24/7 to jakiś system przeciwpożarowy by się przydał  ;D
No właśnie tego się boję, bo sieć wskazuje, że jeżeli naprawdę mocno i długotrwale go przyciśniesz, to ja bym tego w domu nie robił... To nie jest ironizowanie - ten sprzęt naprawdę jest niebezpieczny.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

PoznanskaPyra

Cytat: Pigu w 05 Lipiec 2017, 18:08
zgłębiam temat od kilku dni, odnośnie aplikacji 3d, to nie, ryzeny nie biją i9 (tzn nie biją per cpu tudzież per core, naturalnie wygrywają per $)
wygląda na to, że w większości zastosowań i9 jest ok 25-35% szybszy od 1800x przy jednoczesnym 100% wyższym koszcie zakupu
poprawcie mnie jeżeli się mylę

ciekaw jestem threadripperów aczkolwiek po niedawnej premierze epyc mam spore obawy odnośnie tdp tych układów - po rzucie okiem na tę tabelę śmieszki z intelowskiej grzałki zdają się niestosowne (nie wspominając o konieczności wymiany bloków wc - o ile już istnieją tak wielkie bloki -ten procek jest wielki jak paczka fajek
Cytathttp://cdn.benchmark.pl/uploads/backend_img/c/newsy/2017-06/PM/amd-epyc-7000-slajd-1.jpg

na razie zamrażam zakupy na 3-4 tygodnie - poczekam na więcej testów, może płytę asusa rev.2 no i może wyklaruje się sprawa AMD

Epyc mają stosunkowo niskie TDP. To już klasa serwerowa jest, czyli rywalizują z Xeonami E5. Ja mam dosyć nisko taktowane E5 v4 i na IDL-u wpierdzielają ponad 200W. Przy obciążeniu 300-400W w zależności od projektu.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

Pigu

w takim razie strach myśleć o threadripperach i watach  :whistle:

kva.pl

Why? Najwyrazniej nie jestes na biezaco - Ryzen ma lepsza wydajnosc na W od obecnych inteli ;)

krzyszp

Dokładnie, mój Ryzen 1700 (8c/16t) ma takie samo TDP jak E3-1230v2 (4c/16t) i podobną wydajność na core.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Pigu

Jak wygląda RYZEN i ram? da radę wbić 128GB?

krzyszp

Cholerka, nie wiem, nie stać mnie na tak drogie układy...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

PoznanskaPyra

Ta informacja powinna znajdować się w specyfikacji płyt głównych.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970

krzyszp

Kurde, zmusiłeś mnie do ruszenia tyłka do piwnicy, bo komp jest off-line a pudełko tam było :)
Niestety, wg strony MSI moja płyta obsłuży max 64GB RAM (ale sam w to nie wierzę - to info zawsze jest aktualne na czas produkcji płyty).

https://www.msi.com/Motherboard/B150M-MORTAR-ARCTIC.html#hero-specification
4 sloty na pamięć, inna sprawa, z jaką prędkością zadziałają przy pełnej obsadzie...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kva.pl

Threadripper bez problemu obsłuży 128gb :)

AXm77

Cytat: kva.pl w 10 Lipiec 2017, 10:40
Threadripper bez problemu obsłuży 128gb...

... w jednym module :)

PCWorld

Max 1TB za pomocą LR-DIMM's.

Chyba powinno wystarczyć... ;)

Pigu

jak na razie threadripper zebrał srogie baty w obliczeniach mes
http://pclab.pl/art75073-19.html
jest za to szybszy w renderach i kodowaniu video, dostaje po łbie w grach no i wpierdziela jeszcze 60W więcej niż wyśmiewany i9
nie wiadomo też dlaczego procesor o tej samej cenie 1k usd kosztuje w Polsce 600zł więcej

kva.pl

Nie zebym sie czepial, ale testy "profesjonalne" na pclabie to troche smiech. Widac, ze robili to w sumie pierwszy raz ;)

Z kolei w BOINCu glowna wada threadrippera (opoznienie w synchronizacji miedzy odleglymi rdzeniami) nie ma zadnego znaczenia bo i tak kazdy rdzen liczy swoje wlasne WU i zadna synchronizacja potrzebna nie jest. Na takiej samej zasadzie dziala Cinebench R15. A w nim mamy przewage TR 50% przy 30% wyzszym poborze pradu. Czyli podsumowujac - 50% wieksza wydajnosc, 30% wieksza wydajnosc na wat, jak spadnie podatek od nowosci cena tez ta sama. Nie wiem co Ci sie nie podoba ;)

Pigu

bo go potrzebuję do mes  %) jakbym brał do wcg, to bym nabrał ryzenów i wypełnił nimi szafkę z ikei
boinc to przyjemny dodatek

na razie czekam na więcej testów - powinno nimi wkrótce obrodzić, embargo zdaje się minęło

krzyszp

Mnie ciekawi, że na wszystkich chyba portalach są te same programy testowane...
A co do zadań, gdzie gorzej się spisuje TR od i9, to dość ciekawą rzecz zauważył jeden z komentujących - w którymś programie renderującym, gdzie jego przewaga była znikoma, przyczyną była... mało skomplikowana scena - po prostu same operacje CPU zajmowały za mało czasu, żeby wskazać więcej różnic. Podobno dopiero na "porządnej" pracy to CPU może się wykazać...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Pigu

może jestem uparty osioł
https://setiathome.berkeley.edu/show_host_detail.php?hostid=5178484

Krzysiak



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Pigu

Po testach powiem tak - pogłoski o palących temperaturach są z zada possane

20xWCG@4GHz - 38C na bloku (w środku ze 20 więcej) przy 45-48C na radiatorze VRM a to w dodatku przy GTX1080Ti grzejącym dodatkowo budę (SETI), sam proc kręci się dziarsko i bardzo chętnie

Krzysiak

Bo przy tym projekcie tak jest

Chcesz piekarnika :) to PrimeGrid

i Sophie Germain Prime  tylko na jakach czyli przy wyłączonym HT

Wtedy masz 100% wykorzystania CPU + jak się nie powiesi przez 1-2h stabilność OC i realne temperatury

Można nie lubić tego projektu ale ładnie wyciska ostatnie soki z CPU  XD


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle: