Aktualności:

W MEDIA znajdziesz grafiki, banery i avatary

Menu główne

teleskop do oddania

Zaczęty przez Grzegorz R. Granowski, 15 Wrzesień 2017, 18:36

Grzegorz R. Granowski

Witam Kamratów,

kilka lat temu kupiłem teleskop, prawdopodobnie to ten model

http://rcopticalsystems.com/telescopes/12truss.html

nie bardzo go używałem, raczej nie da się nic pooglądać głębiej, raz byli u mnie doktoranci z Instytutu Astronomii,
poinstruowali mnie i tak już zostało, zamierzałem zapraszać na sesje zainteresowanych, ale to też się nie ziściło
ale VAT Urząd nam oddał

chętnie oddam w dobre ręce, oczywiście Uniwersytetowi, bo aktualnie tylko się kurzy....

nie bardzo chciałbym rozmawiać osobiście, raczej nie jestem rozpoznawalny w świecie Astronomów

czy któryś z Kolegów dysponuje znajomościami w świecie astrofizyki i mógłby się zorientować czy byłoby zainteresowanie?

pozdrawiam

Kamrat Grzegorz

Cyfron

uoo - ale maszynka :D
Chciałbym takie coś mieć i umieć to obsługiwać :)
Podpytam znajomych - może ktoś coś :)

Grzegorz R. Granowski


Cyfron

Pytanie:
- czy oddasz tylko placówce oświatowej? Na jakim poziomie? Uniwerek, czy może być coś niżej?
- placówka państwowa, czy może być prywatna?
- czy wchodzi w grę przekazanie sprzętu organizacji prowadzącej jednocześnie działalność płatną i bezpłatną?

Grzegorz R. Granowski

Cytat: Cyfron w 15 Wrzesień 2017, 22:55
Pytanie:
- czy oddasz tylko placówce oświatowej? Na jakim poziomie? Uniwerek, czy może być coś niżej?
- placówka państwowa, czy może być prywatna?
- czy wchodzi w grę przekazanie sprzętu organizacji prowadzącej jednocześnie działalność płatną i bezpłatną?

Witam,

na dwa pierwsze pytania odpowiadam twierdząco.

pozdrawiam

Troll81

Wrocławskie towarzystwo miłosników astronomii chętnie przejmie ten teleskop

http://www.wroclaw.ptma.pl/

Nie jesteśmy placówką oświatową ale robimy otwarte prelekcje i organizujemy obserwacje nieba :D

współpracujemy też ze studentami z uniwersytetu i polibudy i aktualnie walczymy o odzyskanie dawnej siedziby przy ulicy piotra skargi :D

Grzegorz R. Granowski

Cytat: Troll81 w 16 Wrzesień 2017, 09:58
Wrocławskie towarzystwo miłosników astronomii chętnie przejmie ten teleskop

http://www.wroclaw.ptma.pl/

Nie jesteśmy placówką oświatową ale robimy otwarte prelekcje i organizujemy obserwacje nieba :D

współpracujemy też ze studentami z uniwersytetu i polibudy i aktualnie walczymy o odzyskanie dawnej siedziby przy ulicy piotra skargi :D

ok

pozostaje mi jeszcze porozmawiać z Księgową, jak to zrobić od strony finansowej - rozliczenie VATu

jeżeli nikt więcej się nie zgłosi ( poczekam może z tydzień ) to wręczę

pozdrawiam

Pickering

Witam,

Pracownicy Instytutu Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego bardzo chętnie przyjeliby ten sprzęt. Jesteśmy w stanie wykorzystać go do obserwacji naukowych (12.5 cala to już spory sprzęt) w obserwatorium w Białkowie. Sprzęt stałby w miejscu o ciemnym niebie (z całym szacunkiem dla wroclawskiego PTMA bo wykonują świetną robotę), zaś na Piotra Skargi czy w ogóle w ścisłej okolicy Wrocławia będzie się marnować. IA posiada odpowiedni sprzęt dodatkowy, jak kamery,.profesjonalne filtry, dzięki którym teleskop można byłoby bardzo szybko uruchomić.  :)

miszuda

Witam,
Słowem uzupełnienia wypowiedzi użytkownika Pickering dodam, że pracownicy Instytutu Astronomii UWr w Polsce wykonują przodujące badania na gwiazdach zmiennych i na pewno taki sprzęt byłby dla nich nieocenioną pomocą. Dodatkowo zapewnią wyposażenie teleskopu w profesjonalne kamery i filtry więc teleskop byłby wykorzystywany w 100% w każdą pogodną noc. Ich wieloletnie doświadczenie w tej kwestii mówi samo za siebie.

kva.pl

Grzegorz  :respect:

Panowie astronomowie - rozumiem, ze dzielnie bedziecie tez liczyc BOINCa i promowac go wsrod studentow?  ;)

Pickering

Jeśli będziemy mieć możliwość wykorzystania takiego sprzętu to możemy nawet zorganizować jakiś baner promujący forum :)

Troll81

Coz. decyzja nalezy do Grzegorza. Tak czy siak na pewno teleskop w PTMA kurzyc sie nie bedzie a mysle ze wroclawski oddzial PTMA chetnie nawiaze wspolprace z UWr i politechnika odnosnie zagospodarowania teleskopu. UWr ma spory budzet i granty naukowe. PTMA utrzymuje sie wylacznie ze skladek czlonkow.

Cyfron

Propozycje od moich znajomych naukowców, na temat tego, komu można by takie cacko podarować:
http://www.oasisclubudabno.com
Koło Naukowe Fizyków z Politechniki Warszawskiej
Obserwatorium UW
Szkiełko i Oko z Krakowa, (czesciowo prowadza dzialalnosc komercyjna ale prowadza tez zajecia za free. W ciągu lat na terenie Krakowa i dookoła przeprowadzili kilkaset zajec w szkolach i domach kultury, a w ostatnie 2 lata prawie 2miesieczne polkolonie dla dzieciakow zostajacych w krakowie na wakacje. Jak zwykle w takich sytuacjach - sfinansowanie zakupu wiekszego sprzetu to wyzwanie praktycznie nieosiagalne (dlatego ostatnio np. zrewitalizowali armie kilkudziesieciu powojennych mikroskopow wywalanych przez uj na smietnik ;))

Ogólnie możliwości jest sporo, tylko Grzegorzu od Ciebie zależy kogo tym obdarujesz.
Osobiście uważam, że najlepiej by było, aby teleskopu za daleko nie transportować (mnie, jako laikowi, wydaje się to raczej skomplikowanym przedsięwzięciem). Dlatego PTMA Wrocław albo UWroc byliby "łatwiejszym" rozwiązaniem.

Co do różnicy pomiędzy PTMA i UWr zgadzam się ze zdaniem Trolla.

Pickering

Na pewno UWr i PTMA mogliby się dogadać w sprawie użytkowania takiego sprzętu. Problem w tym, że stawianie go we Wrocławiu to marnotrastwo. Sam próbowałem obserwować 20 - cm teleskopem wrocławskie niebo i kompletnie mija się to z celem.
A jeżeli chodzi o granty itd. to one z reguły pokrywają wydatki związane z realizacją pewnych badań naukowych, a nie z zakupem sprzętu. Teleskop 32-cm miałby potencjalnie dość duże pole widzenia i byłby świetnym uzupełnieniem obserwacji teleskopem 60-cm który znajduje się w Białkowie, na którym dość trudna jest obserwacja np. jasnych gwiazd czy też bardzo rozległych pól gwiazdowych. Dodatkowo teleskop mógłby być wykorzystywany w celach popularyzacji astronomii, astrofotografii itd.

Troll81

Alez nigdzie nie bylo napisane ze stanie w centrum wroclawia. chetnie PTMA postawi teleskop w dogodniejszej lokalizacji. I chetnie dogadamy sie ze studentami odnosnie mozliwosci. Budynek na piotra skargi na razie nie jest jeszcze nam udostepniony. natomiast dysponujemy lokacjami pod wroclawiem ze znacznie lepszymi warunkami niz centrum wroclawia a jednoczesnie wystarczajaco blisko by dojechaly tam dzieciaki z wrocka. Granty moze i zakupu sprzetu nie pokrywaja ale uniwerek stac na budowe calego budynku wiec budzetem dysponuje w granicach milionow zlotych. to zupelnie inna liga niz PTMA ktore utrzymuje sie ze skladek i ma problem z zakupem dobrej klasy rzutnika.

Pickering

Cytat: Troll81 w 16 Wrzesień 2017, 16:51
Granty moze i zakupu sprzetu nie pokrywaja ale uniwerek stac na budowe calego budynku wiec budzetem dysponuje w granicach milionow zlotych.

Zapewniam, że uniwerku nie stać na takie rzeczy. Gdyby było, to dawno kupilibyśmy sobie właśnie taki teleskop. Oczywiście, świadomy jestem faktu, że PTMA dysponuje innymi lokalizacjami, ale na pewno nie dysponuje na raz ciemnym niebem i odpowiednią infrastrukturą, którą zapewnić jest w stanie obserwatoium w Białkowie. Dodatkowo, sprzęt mógłby pracowć pod okiem profesjonalnych astronomów, a co za tym idzie produkowałby również wyniki naukowe. Białków prowadzi już działalność popularyzacyjną, więc nie widzę przeszkód, żeby PTMA rozwijała swoją właśnie w tej lokalizacji. O ile się nie mylę to spotkania odbywają się właśnie w Instytucie Astronomicznym UWr, więc taki wspólny instrument byłby świetnym przyczółkiem do dalszego rozwoju takiej współpracy.

Troll81

uniwerek stac na wiele rzeczy. superkomputer. budowe nowych budynkow w centrum miasta i generalnie spore inwestycje. PTMA nie dysponuje i nie bedzie w najblizszym czasie dysponowac takim budzetem. teleskop w bialkowie tez za cos uwr zakupilo. Skoro wiec UWr zaprasza PTMA do bialkowa to na pewno dogadamy sie w kwestii wspolnego wykorzystania teleskopu. PTMA na pewno chce rozszerzac wspolprace z uwr. zreszta wyklad o boinc odbyl sie na uwr zorganizowany wlasnie przez ptma. szkoda ze polskie uczelnie tak slabo korzystaja z mozliwosci jakie daje boinc. Krzysiek Piszczek oferowal uwr pomoc w postawieniu wlasnego projektu boinc. tak wiec ze strony boinc/ptma na pewno nie zabraknie checi wspolpracy. i zapewniam ze teleskop nie bedzie sie marnowal. bedzie sluzyl nie tylko celom naukowym ale i popularyzacyjnym.

Troll81

btw. czlonkowie ptma udzial w boinc maja i chetnie boinca licza. sugestie ze w ptma teleskop bedzie sie marnowal potraktuje jako niefortunne sformulowanie.

miszuda

Skoro PTMA nie ma pieniędzy na zakup, nie ma także w takim razie pieniędzy na utrzymanie takiego teleskopu łącznie z zakupieniem dedykowanego osprzętu, wybudowanie obserwatorium lub zmodernizowanie budynku w dowolnej destynacji pod niego. Jest to na tyle ważne, że bez tego teleskop będzie nieużyteczny. Przewaga UWr nad PTMA jest taka, że my sprzęt do uzupełnienia wyposażenia już mamy, więc teleskop zaczął by od razu pełnić swoją naukową funkcję. Dodatkowo, na pewno będzie można się dogadać co do popularyzacji. W momencie, gdy PTMA dostanie teleskop nie ma szans na cele naukowe.

Do pana Troll81, polecam zgłębić temat finansowania IA przez UWr. Nie dostajemy praktycznie żadnych pieniędzy mimo wielu wyników. A całe obserwatorium w Białkowie zostało nam podarowane, nie zakupione. Także proszę nie przeinaczać faktów, bo zwyczajnie mija się pan z prawdą...

Fakty są niepodważalne. To jest teleskop za dużą sumę, nie oszukujmy się. Z racji na wykonanie i układ optyczny idealnie nadaje się do celów naukowych. Przeznaczanie go tylko na popularyzacje jest stratą pieniędzy. Co innego gdyby to łączyć ale wtedy tylko w Białkowie, z racji na położenie z dala od aglomeracji i większych miast. Więc sugestia, że PTMA nie wykorzysta jest potencjału nie jest tutaj niefortunnym sformułowaniem.

Pozdrawiam

Troll81

niepodwazalnym faktem jest ze wydzial jest czescia UWr i dostaje pieniadze. chocby na utrzymanie obserwatorium w Bialkowie. o pensjach dla personelu nie wspomne. W PTMA nie ma pensii dla zadnego z czlonkow naszego oddzialu. co nie znaczy ze nie umiemy zawalczyc o finansowanie, ale kwoty ktorymi dyspinuje UWr sa dla nas nieosiagalne.  PTMA moze wykorzystywac teleskop w celach popularyzacyjnych i nie bedzie to jego marnowaniem (to tylko panski poglad i do tego niefortunny bo umniejszanie roli popularyzacji nauki to chyba nie jest intencja UWr) Jak juz wspominalem Boinc/PTMA chetnie wspolpracuje z UWr. Specjalnie na wyklad zaprosilem do Wroclawia wspolautora projektu Universe@home. wystosowalismy zaproszenie do UWr by zalozyc wspolny projekt. UWr dostalby de facto superkomputer za grosze. Niemniej jak na razie zaangazowanie UWr w boinc ograniczylo sie do zarejestrowania dzis na forum i pisaniu postow w jednym watku. nie robi to zbyt dobrego wrazenia. Skoro tak bardzo brak wam finansow na badania to BOINC wydawaloby sie idealnym rozwiazaniem dla was. Na pewno rownie dobrym jak teleskop. tym bardziej ze jak wspominaliscie, macie juz teleskop w Bialkowie. Natomiast z moje i PTMA strony UWr moze liczyc na wspolprace i to mila czego dowody juz chyba macie. Na pewno dogadamy sie w kwestii wspolpracy.

miszuda

Panie Aleksandrze, jestem członkiem PTMA zarówno oddziału katowickiego jak i wrocławskiego. Wiem jake są możliwości PTMA. Nie umniejszam roli popularyzacji a jedynie realnie patrzę na możliwości eksploatowania tego sprzętu.

Niemniej, nie do nas należy wybór. Poczekajmy na decyzję i ustosunkujmy się do niej.

Z wyrazami szacunku.
Amadeusz Miszuda

Troll81

Tym bardziej zapraszam również do spolecznosci BOINC. Mysle ze ze wsparciem z 3 stron jestesmy w stanie ruszyc naprawde pozyteczne projekty. Szczegolnie ze UWr dostalby de facto superkomputer w cenie laptopa :-)

krzyszp

Panowie, nie sprzeczajcie się :)

Trollu, wyposażenie w osprzęt przez UWr to jednak wielka sprawa, a i myślę, że Koledzy z UWr zgodzą się na udostępnianie np. jedną noc w tygodniu teleskopu (oczywiście, potwierdzone pisemnie) wraz z osprzętem dla działalności PTMA :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Cyfron

Jeżeli można, to gdzie można znaleźć informacje na temat działalności popularnonaukowej obserwatorium w Białkowie?
Jakieś najbliższe wykłady/pokazy/wycieczki, albo relacje z jakiś niedawnych wydarzeń?

miszuda

Obserwatorium w Białkowie dziś prowadzi wyłącznie działalność naukową, z paroma wyjątkami podczas różnych festiwali. Najbliższy festiwal to Dolnośląski Festiwal Nauki w przyszły weekend.
http://www.festiwal.wroc.pl/2017/?c=events&year=2017&do=searchresult&category=770


Pickering

Najbliższym wydarzeniem jest nadchodzący Festiwal Nauki 2017, który odbywa się także w Białkowie. Cały rok odbywają się w IA wykłady popularnonaukowe, lekcje w planetarium. W zależności od zainteresowania, oprowadzamy także wycieczki po obserwatorium w Białkowie.

Grzegorz R. Granowski

#27
dzień dobry,

dziękuję za odzew, teleskop stoi do kilku lat nieużywany, ale dopiero ostatnio 'dorosłem'
do pomysłu....

w przyszłym tygodniu muszę ustalić z moją Księgową kwestie formalno-prawne,

jak wszystko będzie już ustalone od strony prawno-księgowej dam sygnał

pozdrawiam

GRG


a przy okazji, może ktoś z WTPA chciałby obejrzeć teleskop, ma siedzibę na Krzykach

Cyfron

Pickering - a gdzie można znaleźć info o tych prelekcjach całorocznych?

Pickering

Cytat: Grzegorz R. Granowski w 17 Wrzesień 2017, 17:48
a przy okazji, może ktoś z WTPA chciałby obejrzeć teleskop, ma siedzibę na Krzykach

A czy pracownicy UWr także są mile widziani? Chętnie obejrzałbym to cudo na żywo :)

Pickering

Cytat: Cyfron w 17 Wrzesień 2017, 18:04
Pickering - a gdzie można znaleźć info o tych prelekcjach całorocznych?


http://www.astro.uni.wroc.pl/index.php/popularyzacja/wyklady-popularnonaukowe

Rozpiska na najbliższy rok akademicki powinna być niedługo dostępna.
Pozdrawiam

Grzegorz R. Granowski

Cytat: Pickering w 17 Wrzesień 2017, 18:14
Cytat: Grzegorz R. Granowski w 17 Wrzesień 2017, 17:48
a przy okazji, może ktoś z WTPA chciałby obejrzeć teleskop, ma siedzibę na Krzykach

A czy pracownicy UWr także są mile widziani? Chętnie obejrzałbym to cudo na żywo :)

Oczywiście. Zapraszam

Grzegorz R. Granowski

#32
https://www.google.pl/maps/@51.0835568,17.0138989,44m/data=!3m1!1e3

ten biały mały punkcik to właśnie moje obserwatorium  ;)


PS. gdyby ktoś chciał obejrzeć teleskop to zapraszam do kontaktu na pm

mnie być może osobiście nie będzie, ale zawsze ktoś się znajdzie, żeby otworzyć kopułę

pozdrawiam

Grzegorz

Troll81

Chętnie Grześku podjadę :D na krzyki nie mam daleko.

Grzegorz R. Granowski

Witam Kamratów,

Jesteśmy po 'wizji lokalnej', że tak to określę, z Kolegą Trollem

Troll zrobił jakieś fotki, także mam nadzieje, ze wrzuci na forum.

Temat uznaję za rozwojowy, jak wspomniałem, czekam na opinie mojej Pani Księgowej.

Zaangażowałem również w koncepcje dra inż. arch. Pana Macieja Szarejko, z którym prowadzę Instytut Ergonomii http://instytutergonomii.pl.

Na rozwój tej spółki mam marginalny wpływ, ale Pan Maciej również ma pewne pomysły na wykorzystanie teleskopu. Poprosiłem, żeby przedstawił je na naszym forum.

Oczywiście może się okazać, że współpracy z ww. instytutem nie nawiążemy.

Pomyślałem również, że żeby zapewnić powodzenie całego przedsięwzięcia, potrzebna jest Osoba, która będzie odpowiedzialna za kontakt na linii Uwr-WTPA-darczyńca-ew. Instytut Ergonomii

Proponuję, żeby to był Kolega Aleksander, ps. Troll81.

dziękuję i pozdrawiam

Grzegorz

Pickering

Panie Grzegorzu,

Czy znajdzie Pan chwilę w sobotę na zwiedzenie obserwatorium? Wpadłbym z kolegą dr. z Instytutu Astronomii.

Pozdrawiam

Grzegorz R. Granowski

Cytat: Pickering w 18 Wrzesień 2017, 16:44
Panie Grzegorzu,

Czy znajdzie Pan chwilę w sobotę na zwiedzenie obserwatorium? Wpadłbym z kolegą dr. z Instytutu Astronomii.

Pozdrawiam

info na priv napisałem

pozdrawiam

Troll81

Usiłuje wrzucić fotki na nasze forum ale dostają błąd - entity too large. Rozumiem że 2 lub 3mb zdjęcia to za dużo. Można by jakoś zmienić ten limit?

krzyszp

Cytat: Troll81 w 18 Wrzesień 2017, 18:07
Usiłuje wrzucić fotki na nasze forum ale dostają błąd - entity too large. Rozumiem że 2 lub 3mb zdjęcia to za dużo. Można by jakoś zmienić ten limit?
O ile pamiętam, limit jest 2MB na plik, lekko przeskaluj i będzie ok :)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Troll81

plik 1,7mb
Cytat413 Request Entity Too Large