System ogrzewania domu CO

Zaczęty przez SzaMoT🍀, 26 Listopad 2017, 19:45

SzaMoT🍀

Witam, napiszcie w czym palicie i jakiego paliwa używacie.
Ja ze swojej strony opisze swoja instalacje piec CO, paliwo drewno mieszane przewaga liściastego, przy rozpalaniu używam słomy, łuczywo sosnowe oraz drobna osika mocno sucha, power na start od razu fajer zero dymu może przez kilka sekund, komin przy rozpalaniu jest ciepły przez noc nie wystyga całkowicie.
Powierzchnia do ogrzania 160 m2, mur cegła i pustak, 40 cm łącznie. Dach plaski ze skosem na jedna stronę, docieplony 15 cm styropianu.W domu instalacja grzewcza starego typu w obiegu około 300 litrów wody. Piec mały dolno górny przerobiony na dolne spalanie paliwo słoma do podpałki i tylko drewno mieszane suche napowietrzanie. Temperatury w okolicach 21 stopni niekiedy podkręca się bardziej jak trzeba wyjechać by się buda nie zdążyła wychlodzic bo potem trzeba na głowie stanąć by to dogrzać. Są zawory termostatyczne na każdym grzejniku (grzejniki mało wydajne za małe)  i w miarę to daje komfort. Na okres grzewczy trzeba przygotować 30 metrów drewna w moim przypadku to nie problem sam wyrabiam w lesie lubię te zajęcie. Dodam jeszcze jedna ważna rzecz nie toleruje jak ktoś z domowników zamiesza mi haczykiem w piecu. Popiół sam pył niema tam żadnych grudek poprzez wysoka temperature spalania około 800 stopni w palniku z szamotu własnej konstrukcji (rakiet show). Posiadam również stara Angielke do gotowania, zagotowanie przy tych temperaturach wody od momentu rozpalania kociołka około 40 litrów trwa kilka godzin jak się rozgrzeje po 2 godzinach to jakoś to idzie trzeba spalić przy tym cztery wiaderka 10 litrowe drewna.

czekam na wasze wpisy.

Ps. dodam ze dymu u mnie z komina nie ma jak juz to tylko para która po wyjściu z komina zaraz się rozmywa dzieje się to wtedy jak drewno ma więcej wody np dąb.
komora spalania oraz wymiennik koloru dobrej świecy jak przy aucie. Ten system palenia zmieniłem od tygodniaia jest moc i piec okazał się za duży do tego domu na optymalnym ustawieniu 300 litrów wody zagotuje w przeciągu 2 godzin z obiegiem wymuszonym, brak miarkownika ciągu, to powoduje ze często się to zdarza jak zawory termostatyczne się poprzymykaja.

Czekam na siarczysty mróz ... :)

kva.pl

A czemu nie używasz grzejników elektrycznych pod postacią GPU i CPU? Oba mają sprawność oddawania ciepła pod 99%, perfekcyjne rozwiązanie.

SzaMoT🍀

Ponieważ moc kw z drewna mam na cały sezon za 500 zł nie licząc własnej pracy z pozyskaniem drewna.
Mówisz do pomieszczeń mało dogrzanych wstawić CPU i GPU rachunek za prąd na 2 miesiące średnio teraz 160 zł. Wolę wykupić np 50 rdzeni procesora VPS niema kosztu zakupu sprzętu.

Zabieram się za palnik do grzania zamiast Angielki na drewno. Mam trochę kur niosek przy okazji grzania palnikiem z długim kominem że stali owiniętym wężownicą ogrzeje kurnik. A tam gdzie kury mam nocną taryfę może kiedyś jakiś GPU ustawię.

pawg

U mnie jest piec na ekogroszek, a w okresie silnych mrozów ogrzewanie zostaje przełączone na piec DS na drewno. Podczas sezonu grzewczego zostaje przepalone ok. 8 ton ekogroszku i 3-4 MP drewna




pawg

Metrażu nie podam bo nie pamiętam, poza tym ogrzewane są też budynki gospodarcze. Ocieplenie to 15cm styropianu na ścianach i suprema na suficie



Tobas

U mnie pompa ciepła - koszt prądu ok 5000zł rocznie z czego 1500zł bierze pompa ciepła (ogrzewanie - podłogówka i ciepła woda)
Wszystko mam na prąd, łącznie z kuchenką indukcyjną. Dom 300m ocieplony 20cm styro i dach 30cm wełny