Wszechświat i czarne dziury

Zaczęty przez Grzegorz R. Granowski, 04 Grudzień 2017, 17:57

Grzegorz R. Granowski

Szanowne Grono,

mam pewne pytanie, z którym nie mogę sobie poradzić...

skoro Bóg stworzył Wszechświat, to czy Szanownemu Gronu nie wydaje się dziwne, że Stwórca pozwolił na to, żeby czarne dziury pochłaniały planety, gwiazdy, czyli potencjalnie również wszelkie życie???

pytanie nie z gatunku sci-fiction??? proszę o szczere ( ewentualne ) odpowiedzi.

Pozdrawiam

Grzegorz Roman Granowski

Edit:
Poprawiłem literówkę w tytule wątku.

tito

Pytanie takie samo jak to o to dlaczego Bóg pozwolił na X (tu wstaw dowolne, złe wydarzenie (oczywiście złe z punktu widzenia osoby oceniającej, bo co dla jednego nieszczęście, dla drugiego może być już błogosławieństwem)).
Jeśli Bóg uruchomił wszechświat to się do niego nie wtrąca;
Jeśli Bóg się wtrąca to dlaczego nie do wszystkiego?;
Jeśli Bóg się wtrąca do wszystkiego to gdzie wolna wola?
Czy Bóg istnieje?

Grzegorz R. Granowski

Drogi Panie.
1.nie wiem, czy Bóg 'wtrąca' się do Wszecgśwaita
2.Bóg do niczego się nie 'wtrąca'
3.wolna wola jest dana od Boga
4.Bóg na pewno istnieje, można Go nazwać ( Pierwszy Poruszyciel, Stwórca, Bóg, Absolut...)

tito

Nie załapałeś.
Jeśli 2 jest prawdą, to 1 jest oczywiste, zresztą 3 również.
Jeśli jednak 2 nie jest prawdą to każda modlitwa jest nieuzasadniona, bo nie zostanie wysłuchana.
4 jest podstawą wcześniejszych punktów, zaś stwierdzenie tak/nie jest absolutnie poza zasięgiem Człowieka.
PS to moje zdanie.

Grzegorz R. Granowski

rozumiem - ale co z głowną tezą dot. Wszechświata i czarnych dziur?

pozdrawiam

Grzegorz :book: :book: :book:

tito

Odpisałem:
Pytanie takie samo jak to o to dlaczego Bóg pozwolił na X (tu wstaw dowolne, złe wydarzenie (oczywiście złe z punktu widzenia osoby oceniającej, bo co dla jednego nieszczęście, dla drugiego może być już błogosławieństwem)).

Grzegorz R. Granowski

Cytat: tito w 04 Grudzień 2017, 18:44
Odpisałem:
Pytanie takie samo jak to o to dlaczego Bóg pozwolił na X (tu wstaw dowolne, złe wydarzenie (oczywiście złe z punktu widzenia osoby oceniającej, bo co dla jednego nieszczęście, dla drugiego może być już błogosławieństwem)).

ale ja mówię o niszczeniu Wszechświata przez czarne dziury, a nie tylko o złym zdarzeniu....

tito

A co za różnica dla człowieka/marsjanina czy ginie od zarazy, czy jego planeta zostaje połknięta przez czarną dziurę? Oba te zdarzenia zostały zapoczątkowane przez Boga, poprzez stworzenie bakterii/czarnych dziur.

Peciak

Zaraz tam niszczeniu, ostatnio spotkałem się z ciekawą teorią mówiącą, że czarne dziury to tak naprawdę część tunelu czasoprzestrzennego. Czyli materia sama w sobie nie ginie tylko jest pochłaniana i wypluwana "gdzieś tam"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tunel_czasoprzestrzenny

,,Z szanowania wzajemnego wypływa moc wielka w chwilach trudnych."

Grzegorz R. Granowski

Cytat: Peciak w 04 Grudzień 2017, 21:06
Zaraz tam niszczeniu, ostatnio spotkałem się z ciekawą teorią mówiącą, że czarne dziury to tak naprawdę część tunelu czasoprzestrzennego. Czyli materia sama w sobie nie ginie tylko jest pochłaniana i wypluwana "gdzieś tam"
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tunel_czasoprzestrzenny

tą teorię znam, jednak niepokoi mnie wiele jeszcze kwestii dot. Wszechświata, którymi podzielę się wkrótce...

pozdrawiam

Grzegorz

Grzegorz R. Granowski

Cytat: tito w 04 Grudzień 2017, 19:49
A co za różnica dla człowieka/marsjanina czy ginie od zarazy, czy jego planeta zostaje połknięta przez czarną dziurę? Oba te zdarzenia zostały zapoczątkowane przez Boga, poprzez stworzenie bakterii/czarnych dziur.

uważam, że wielka to różnica.. na czarną dziurę nie mamy wpływu,

a nad pozbyciem się zarazy pracujemy przecież w Boincu

kva.pl

Na czarne dziury tez kiedys bedziemy mieli wplyw (jak sie wczesniej sami nie wykonczymy ;) ).

Grzegorz R. Granowski

I NAD TYM WŁAŚNIE PRACUJĘ...  :P :P :P

pawg

z pola magnetycznego wokół czarnej dziury można czerpać energię



SzaMoT🍀

Grzegorzu misja ratowania świata jest w Tobie i żadna czarna dziura nas nie pochłonie
:)

migawron

coś mi świta w głowie, że czytałem kiedyś o takim koncepcie science fiction, gdzie mikro czarne dziury były wykorzystywane jako napęd statków kosmicznych. Ale było to bardzo dawno temu i nie pamiętam ani tytułu, ani autora.



Grzegorz R. Granowski

Cytat: _Radiowy_Chochlik_ w 05 Grudzień 2017, 15:30
Grzegorzu misja ratowania świata jest w Tobie i żadna czarna dziura nas nie pochłonie
:)

dziękuje

Martin Fox

Cytat: migawron w 06 Grudzień 2017, 10:18
coś mi świta w głowie, że czytałem kiedyś o takim koncepcie science fiction, gdzie mikro czarne dziury były wykorzystywane jako napęd statków kosmicznych. Ale było to bardzo dawno temu i nie pamiętam ani tytułu, ani autora.
W wielu tytułach - dość popularne - na przykład "Trylogia gigantów" :) Stare, ale jare! I świetnie się czyta s-f gdzie kamery są kablowe, a dane przenosi się na kasetach :P

Grzegorz R. Granowski

Cytat: Grzegorz R. Granowski w 06 Grudzień 2017, 13:50
Cytat: _Radiowy_Chochlik_ w 05 Grudzień 2017, 15:30
Grzegorzu misja ratowania świata jest w Tobie i żadna czarna dziura nas nie pochłonie
:)

dziękuje

życzę szczęścia

pozdrawiam

Grzegorz Roman Granowski - dumny Członek La Cosa Nostry


Grzegorz R. Granowski


IThorne

Czarna dziura powstaje z gwiazdy i rzadkie są przypadki by pochłaniała inne gwiazdy. Więc raczej życia nie niszczy. Szybciej już zabija rozbłysk gamma czy supernowa.

Co do Boga, to nie oczekujecie od niego by robił za ludzi cokolwiek. To my mamy wolną wolę i my kształtujemy świat. On nam tylko umożliwia różne wybory, my sami mówimy tak lub nie.



krzyszp

Cytat: IThorne w 11 Grudzień 2017, 03:56
Co do Boga, to nie oczekujecie od niego by robił za ludzi cokolwiek. To my mamy wolną wolę i my kształtujemy świat. On nam tylko umożliwia różne wybory, my sami mówimy tak lub nie.
Przepraszam, ale serio?
Jaki to "wszechmogący" co umywa ręce bo "dał wolną wolę" :)
Właśnie to od wszelkich religii mnie odstręcza - "módlmy się, ale czasami nie wymagajmy" ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

eclipse99

Cytat: Grzegorz R. Granowski w 04 Grudzień 2017, 17:57
(...)
skoro Bóg stworzył Wszechświat, to czy Szanownemu Gronu nie wydaje się dziwne, że Stwórca pozwolił na to, żeby czarne dziury pochłaniały planety, gwiazdy, czyli potencjalnie również wszelkie życie???
(...)

Nigdy nie zgłębiałem dokładnie tematu ale strzelam, że po postawieniu sobie tego typu pytań mógł zrodzić się deizm i nie sugeruję tu oczywiście rozważań dotyczących czarnych dziur w XVII w.  :)

Grzegorz R. Granowski

no cóż Szanowne Grono, UWr ostatnio nie odzywa się w sprawie teleskopu!

czy może któryś z Kamratów ma jakiś inny pomysł na zagospodarowanie ww sprzętu?

pozdrawiam

Grzegórz

ps. teleskop chciałbym użyczyć bezterminowo...

Troll81

A to dziwne bo UWr powiedział że samo ogarnie temat skoro koniec końców teleskop ma stanąć w ich obserwatorium i że maja kasę i że w ogóle to na 100% wszystko oni sami (z pomocą PTMA opcjonalnie). Ścignę temat.

Grzegorz R. Granowski

Cytat: Troll81 w 27 Grudzień 2017, 21:53
A to dziwne bo UWr powiedział że samo ogarnie temat skoro koniec końców teleskop ma stanąć w ich obserwatorium i że maja kasę i że w ogóle to na 100% wszystko oni sami (z pomocą PTMA opcjonalnie). Ścignę temat.

juź wszystko jasne

Szczur

EEE :D uwielbiam takie tematy, ale moje podejście do tego wygląda tak :

Czy świat został stworzony przez boga ? No tak można przyjąć ale co to oznacza ? moim zdaniem to oznacza  że mianem "bóg" można nazwać wydarzenie, proces, lub cokolwiek to co doprowadziło do powstania wszechświata. Jeśli chodzi o to to nie była to raczej świadoma istota o ultrazajebiastych możliwościach tylko w pełni naturalne zjawisko o niesamowitej skali zdolne do rozrzucenia po przestrzeni energii znajdującej się w całym obserwowalnym wszechświecie oraz niewiadomo jak daleko poza nią, gdy już mamy energię to cała reszta jest kwestią ewolucji tej energii w materię trwajaca od czasu 0 do dziś. Z globalnego punktu widzenia ta ewolucja dopiero się zaczyna  ;D

resztę to już człowiek sobie moim zdaniem dopowiedział w swojej fantazji o życiu wiecznym i robi  :respect: do nikogo

Tomislaw

A co było przed stworzeniem wszechświata ?



Szczur

to jest piękne że nikt tego nie wie :) może bomba obcej cywilizacji wysłana do naszego universum w celach testowych  :dunno:

chr80♂°🛰�

Cytat: Tomislaw w 05 Luty 2021, 17:15
A co było przed stworzeniem wszechświata ?

Nie wiadomo, ale wiemy co będzie dalej:

https://www.youtube.com/watch?v=uD4izuDMUQA&t