Programowanie ekspresu do kawy.

Zaczęty przez Ufol, 12 Styczeń 2018, 14:50

Ufol

O co tak konkretnie się rozchodzi?
Otóż wynalazłem w sieci ogłoszenie z takim oto cackiem:
https://www.olx.pl/oferta/ekspres-do-kawy-delonghi-bco-420-CID628-IDqSS8r.html#0c07ccc540
Niestety, po poguglaniu wnioskuję, iż maszyna praktycznie nie posiada możliwości regulacji. O ile w wypadku kawy ciśnieniowej rozwiązali to dobrze, tzn. można przerwać pracę pompy w dowolnym momencie, o tyle wersja przepływowa jest faktycznie zdeterminowana przez producenta. Czemu nie można modyfikować żadnego parametru? Idzie mi choćby o wyłączenie tej płytki podgrzewającej, lub zmniejszenie temperatury lejącej się wody. Np. na 75°C, idealna ciepłota dla yerba mate. Albo cold brew z ekspresu. Najpierw kawa zostaje zalana celem preinfuzji, dajmy na to sto mililitrów wody a później przelewa się przez nią 50 mililitrów, co pół godziny. Oczywiście bez grzania. Taki wariant zastępczy dla wymyślnych wynalazków do kawy macerowanej na zimno. Ciekaw jestem, jak działa taki, że tak powiem, programator ekspresu. Czy da się go jakoś przestawić, tzn. zamontować układ sterowania pozwalający na modyfikowanie procesu zaparzania. Próbowałem szukać w sieci bardziej szczegółowych informacji, łatwo można znaleźć jedynie rysunki, schematy itp. Gadacz niestety mi tego nie opowie. Dlatego wrzucam niniejszy wątek w wolnym dziale naszego forum.

necavi

W ekspresie przelewowym wpływ na temperaturę wody, która po podgrzaniu leje się na filtr z kawą jest praktycznie żaden, ze względu na jego budowę. Jego działanie "Woda przekazywana jest do komory grzewczej, gdzie ma się zagotować. Następnie, za pomocą rurki, wrzątek jest doprowadzany do pojemnika z kawą. Po chwili gotowy napar ścieka do dzbanka, który najczęściej wykonany jest ze szkła..." Link  Tak więc czysta fizyka i ta woda na filtrze ma na pewno 90 stopni.