Aktualności:

Czy uczestniczysz w Projekcie miesiąca?

Menu główne

Kryptowaluty i metody szyfrowania upadły...?

Zaczęty przez Dario666, 04 Luty 2018, 17:44

Dario666

Witam

Dzisiaj przez przypadek w Teleexpresie usłyszałem, że jakaś nauczycielka z Zabrza rozwiązała problem faktoryzacji wielkich liczb pierwszych. Podali tam stronę WWW, ale to była na szybko, więc nie zanotowałem, a teraz nie jestam w stanie jej znaleźć. Jeśli to jest prawda, to wszystkie metody szyfrowania, a kryptowaluty są zagrożone...

Co o tym sądzicie?

krzyszp

Nie bardzo rozumiem, w jaki sposób miało by to wpłynąć na kryptowaluty (samo rozwiązanie faktoryzacji wielkich liczb pierwszych).
Wiem, że ta Pani jest nominowana do Nobla z matematyki, ale powiązanie tego z krypto... No cóż, świat "dziennikarstwa" w dzisiejszych czasach...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Dario666

A w portfelach i w kopalniach nie używa się metod szyfrowania...

Argento

Cytat: Dario666 w 04 Luty 2018, 17:44
Dzisiaj przez przypadek w Teleexpresie usłyszałem, że jakaś nauczycielka z Zabrza rozwiązała problem faktoryzacji wielkich liczb pierwszych. Podali tam stronę WWW, ale to była na szybko, więc nie zanotowałem, a teraz nie jestam w stanie jej znaleźć.

A ja właśnie oglądnąłem dzisiejszy Teleexpres i słowa tam o tym nie słyszałem.

https://teleexpress.tvp.pl/35607708/04022018-1700


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

Krzysiak



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Rysiu

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 04 Luty 2018, 18:16
Cytat: krzyszp w 04 Luty 2018, 17:56
Nobla z matematyki

Teraz to ja pierwszy raz słyszę ? ;)
Przyłączam się  :book: :book: :book: :book:
Też pierwszy raz słyszę  :o :o

Argento

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 04 Luty 2018, 18:16
Cytat: krzyszp w 04 Luty 2018, 17:56
Nobla z matematyki

Teraz to ja pierwszy raz słyszę ? ;)

Nie tylko Ty. Jeden z cytatów z Wikipedii, który  tym traktuje brzmi
CytatJest kilka prawdopodobnych powodów, dla których Alfred Nobel nie stworzył nagrody dla matematyków. Wola Nobla dotyczyła ,,wynalazków i odkryć", przynoszących ludzkości największe korzyści, mając prawdopodobnie na myśli prace praktyczne, a nie teoretyczne. Matematyka nie była uważana za naukę, która może przynieść ludzkości praktyczne korzyści.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

Dario666

Cytat: Krzysiak_PL_GDA w 04 Luty 2018, 18:16
Cytat: krzyszp w 04 Luty 2018, 17:56
Nobla z matematyki

Teraz to ja pierwszy raz słyszę ? ;)

To było chyba w Teleexpress Extra

Argento

Cytat: Dario666 w 04 Luty 2018, 18:29
To było chyba w Teleexpress Extra

Wyżej podesłałem linka do dzisiejszego i ja osobiście nic o tym nie usłyszałem...


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

krzyszp

Cytat: Argento w 04 Luty 2018, 18:22
Nie tylko Ty. Jeden z cytatów z Wikipedii, który  tym traktuje brzmi
CytatJest kilka prawdopodobnych powodów, dla których Alfred Nobel nie stworzył nagrody dla matematyków. Wola Nobla dotyczyła ,,wynalazków i odkryć", przynoszących ludzkości największe korzyści, mając prawdopodobnie na myśli prace praktyczne, a nie teoretyczne. Matematyka nie była uważana za naukę, która może przynieść ludzkości praktyczne korzyści.
Przepraszam, faktycznie przekłamałem. Chodzi o Medal Fieldsa nazywany czasami "matematycznym Noblem".


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

krzyszp

Cytat: Dario666 w 04 Luty 2018, 18:10
A w portfelach i w kopalniach nie używa się metod szyfrowania...
Jak najbardziej się używa, ale sama faktoryzacja to nie jest złamanie szyfru.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Rysiu

Cytat: krzyszp w 04 Luty 2018, 18:37
Cytat: Argento w 04 Luty 2018, 18:22
Nie tylko Ty. Jeden z cytatów z Wikipedii, który  tym traktuje brzmi
CytatJest kilka prawdopodobnych powodów, dla których Alfred Nobel nie stworzył nagrody dla matematyków. Wola Nobla dotyczyła ,,wynalazków i odkryć", przynoszących ludzkości największe korzyści, mając prawdopodobnie na myśli prace praktyczne, a nie teoretyczne. Matematyka nie była uważana za naukę, która może przynieść ludzkości praktyczne korzyści.
Przepraszam, faktycznie przekłamałem. Chodzi o nagrodę Abela nazywaną czasami "matematycznym Noblem".
Chodzi o medal Fieldsa.

Tutaj link, o który chodzi: http://prime-numbers.pl/

Argento

Cytat: Rysiu w 04 Luty 2018, 18:39
Chodzi o medal Fieldsa.

Tutaj link, o który chodzi: http://prime-numbers.pl/

Rysiu :parrrty: za linka.

A tutaj ciekawy cytat z artykułu IV z powyższego linka

Cytat,,Liczbom pierwszym zawdzięczamy funkcjonowanie w obecnym kształcie całej naszej cywilizacji:
internet, karty kredytowe, przelewy bankowe, szyfry wojskowe i tajnych służb, to pierwsze z
brzegu przykłady. Na tych, które składają się ze stu i więcej cyfr, można już zarabiać duże
pieniądze. Przechowywane są w skarbcach i strzeżone równie pilnie jak rezerwy złota – kupców
nie brakuje, a liczby pierwsze determinują funkcjonowanie współczesnych relacji
ekonomicznych."


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

Rysiu

Tak.

Problem tylko polega na tym, że w tych artykułach nie ma bardzo wiele stricte naukowych nowości, a Pani pracowała nad tym 18 lat?

Problem polega też na tym, że nie widzę tam ścisłego algorytmu (coś tam jest, że takowy się pojawi) ale na chwilę obecną nie ma.
Gdyby był takowy to inna sprawa.
Wątpię też aby na podstawie tej treści dało się go wydedukować.

Ale poczekamy i zobaczymy :)
Może faktycznie tej Pani się uda :)
Ale ja bym ostrożnie bardzo podchodził...
Nie są to recenzowane teksty takie jak np. publikacje Universe produkowane w ramach grantu/projektu.
Bardzo duża ostrożność zalecana.

Zagadnienie jest bardzo skomplikowane. To, że wydaje się, że coś zadziała nie jest równoznaczne temu, że zadziała.
Teksty są dość luźne. Czasem podczas implementacji algorytmu okazuje się, że coś z pewnych względów nie wychodzi i nie da się tego zrobić w taki sposób.

Argento

Cytat: Rysiu w 04 Luty 2018, 19:05
Tak.

Problem tylko polega na tym, że w tych artykułach nie ma bardzo wiele stricte naukowych nowości, a Pani pracowała nad tym 18 lat?

Problem polega też na tym, że nie widzę tam ścisłego algorytmu (coś tam jest, że takowy się pojawi) ale na chwilę obecną nie ma.
Gdyby był takowy to inna sprawa.

Wyjaśnienie zawarte w tym samym artykule:

CytatFormuła konferencji nie pozwalała jednak na szczegółowe omówienie ich znaczenia dla nauki i
zastosowań praktycznych.
Rangę wszystkich odkryć naukowych określają ich zastosowania: zarówno te ze świata
idei, a więc czysto naukowe, jak również i te, które determinują technologię.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

Rysiu

Bo na konferencji/w artykule nie omawia się znaczenia danego odkrycia dla nauki.
Omawia się dany problem/zagadnienie i dowodzi poprawności rozwiązań.
Takie dowody mogą mieć nawet 50 stron ścisłych.

Znaczenie to sprawa wtórna. Czasem znaczenia wcale nie ma praktycznego, czasem jest potężne.

sirzooro

Ciekawe jak to odkrycie wpłynie na PrimeGrid - czy przyśpieszy obliczenia w istniejących podprojektach, czy też raczej dodadzą tam nowy podprojekt.

sirzooro

To chyba to: http://prime-numbers.pl/media/

Rysiu

Cytat: sirzooro w 05 Luty 2018, 21:22
Ciekawe jak to odkrycie wpłynie na PrimeGrid - czy przyśpieszy obliczenia w istniejących podprojektach, czy też raczej dodadzą tam nowy podprojekt.
Gdyby to faktycznie działało to mogłoby dużo się zmienić  :parrrty:
Ale jeszcze nic na ten temat nie wiadomo (na temat ścisłego dowodu, a nie implementacji w PrimeGrid, bo takiej bez dowodu albo minimum mocnej hipotezy nigdy nie będzie) :book:
Trzeba poczekać - może się rozjaśni  :parrrty: