XPERIA Z1 + BOINC +Ladowanie Baterii

Zaczęty przez Argento, 05 Luty 2018, 16:01

Argento


Znalazłem w czeluściach swojego warsztatu Xperie Z1, którą kiedyś dostałem do naprawy, ale jednak klient zrezygnował. Uszkodzony ma digitizer, ale poza tym już jest sprawna. Zmieniłem jej dzisiaj firmware i postawiłem BM. W założeniu miała tylko stać i liczyć  :whip:. I tak działo się do momentu, gdy zauważyłem sytuację, która mnie raczej zdziwiła. Otóż, gdy BM jest uruchomiony słuchawka kompletnie nie ładuje baterii, mimo, że górna kontrolka i "piorun" w pasku zadań wskazują na ewidentne podpięcie ładowarki. Do tego dochodzi jeszcze dźwięk przy jej podłączaniu. Jak tylko zatrzymam BM, czy to go wyłączę czy tylko pauza zaczyna normalnie ładować...
Wszystkie podłączane ładowarki sprawne.
Jeszcze nie spotkałem się z nawet podobną sytuacją bez względu na odpalony soft i poziom obciążenia podzespołów. Sugestie mile widziane  :book:.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

kva.pl

Ładować ładuje pewnie. Tylko zużywa energię szybciej niż ładowarka dostarcza. Ustaw żeby liczył na trzech rdzeniach zamiast 4.

Argento

Cytat: kva.pl w 05 Luty 2018, 17:02
Ładować ładuje pewnie. Tylko zużywa energię szybciej niż ładowarka dostarcza. Ustaw żeby liczył na trzech rdzeniach zamiast 4.

Dokonałem tego natychmiast i zdjąłem dwa rdzenie. Żadnej zmiany. BM ustawiłem, aby liczył do 10% baterii i właśnie tak się dzieje. Mimo, że cały czas podłączona jest ładowarka i wskazania są jak wyżej napisałem, to zjeżdża do 9% przestaje liczyć, doładuje do 10%, uruchomi na moment obróbkę WU następnie spada do 9% i ponownie  tak samo.

Teraz zdjąłem jeden rdzeń i obniżyłem obciążenie z 80% na drastyczne 50% CPU. Jeżeli te kombinacje nic nie dadzą, to zacznę podejrzewać, że bateria sama w sobie już nie daje rady.

I jeszcze jedno, bom zapomniał. Wyskakuje komunikat o treści Podłączona ładowarka nie ładuje..."; coś w tym stylu.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

stiven

#3
W jakimś tablecie czy telefonie kiedyś miałem problem, że bateria miała taką przypadłość że nie ładowało jej jak była za ciepła. Robiła się za ciepła od jednoczesnego ładowania, używania gps i transmisji danych. Nie chodziło o większy pobór niż ładowarka dawała bo w zimę było ok. Może czujnik jakiś a a może parszywe wykonanie jakiegoś układu.
Da się temu telefonowi zdjąć klapkę i umożliwić kontakt baterii z czymś o dużej pojemności cieplnej albo w inny sposób ułatwić odprowadzanie ciepła? Dla szybkiej weryfikacji może by go na jakiś czas na dwór i zobaczyć czy "na zimno" ładuje?   

EDIT: A jaki prąd te ładowarki dają? Czy ta Xperia przypadkiem nie jest z tych co: "daj mnie tu 1500mA albo będę robić fochy z ładowaniem"? Mam jeden tablet co miał 2000 mA ładowarkę w zestawie i na ładowarkach 1000mA albo chińskich 2000mA prezentuje swoje humory.

Argento

Cytat: stiven w 05 Luty 2018, 17:47
W jakimś tablecie czy telefonie kiedyś miałem problem, że bateria miała taką przypadłość że nie ładowało jej jak była za ciepła.

Również o tym pomyślałem, tym bardziej, że pewne serie Xperii mają przypadłość z grzaniem się baterii. I to całkiem poważnym grzaniem  ;). Ta z pewnością należy do tych serii, gdyż nawet nie obciążona jest z tyłu po prostu gorąca.

Aktualizacja: Właśnie pierwszy raz zauważyłem, że BM w stopce generuje komunikat "Waiting for baterry cooling down a tym samym wskazówka dotycząca przegrzewania się baterii jest trafna, ponieważ Android również może wstrzymywać ładowanie do chwili obniżenia temperatury baterii, aby nie doszło do jej wybuchu.

Hmm, na chwilę obecną puściłem wszystkie rdzenie na 70%, a do tyłu Xperii zamontowałem aluminiowy radiator zdjęty z Pentium 4 :).


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

stiven

Cieszę się, że mogłem pomóc  :boing:

cp

Cytat: Argento w 05 Luty 2018, 18:14
Hmm, na chwilę obecną puściłem wszystkie rdzenie na 70%, a do tyłu Xperii zamontowałem aluminiowy radiator zdjęty z Pentium 4 :).

LOL.

1. Możesz wrzucić zdjęcie?
2. Użyłeś pasty termoprzewodzącej?
P.S.
Pomysł radykalnością zbliża się do overclockingu kalkulatorów

Argento

#7
Cytat: cp w 06 Luty 2018, 18:05
Cytat: Argento w 05 Luty 2018, 18:14
Hmm, na chwilę obecną puściłem wszystkie rdzenie na 70%, a do tyłu Xperii zamontowałem aluminiowy radiator zdjęty z Pentium 4 :).
1. Możesz wrzucić zdjęcie?





Wybaczcie jakość, ale pstrykałem pancernym CAT B25  :p_arr:.

Cytat: cp w 06 Luty 2018, 18:05
2. Użyłeś pasty termoprzewodzącej?
Miałem końcówkę, więc użyłem, mimo, iż zakładam brak uzasadnienia tej czynności.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

cp

@Zdjęcia:

Wygląda jak wygląda; ważne, że działa  :p_arr:

Cytat: Argento w 07 Luty 2018, 15:25
Cytat: cp w 06 Luty 2018, 18:05
2. Użyłeś pasty termoprzewodzącej?
Miałem końcówkę, więc użyłem, mimo, iż zakładam brak uzasadnienia tej czynności.

Szczera racja, ale żadne szanujące się chłodzenie nie byłoby bez niej kompletne  XD

stiven

#9
Czuję niezły potencjał tego wątku.  XD
:attack: :attack: Mamo byłem tu! :attack: :attack:
Rozumiem, że bateria przed montażem fachowo oskalpowana a radiator wypolerowany. Na ile RPM puściłeś ten wentylator? Zasilany jest z tej baterii, którą chłodzi czy zewnętrzne źródło?

Argento

Cytat: stiven w 07 Luty 2018, 23:18
Rozumiem, że bateria przed montażem fachowo oskalpowana a radiator wypolerowany. Na ile RPM puściłeś ten wentylator? Zasilany jest z tej baterii, którą chłodzi czy zewnętrzne źródło?

Właściwie, to sprecyzuję co i jak. Otóż mam wrażenie, że to nie sama bateria się grzeje a raczej obszar gdzie jest podpięta do płyty. Nad baterią zlokalizowane są dwa panele aluminiowe, które jak zakładam odbierają ciepło z jakiś kości. I to właśnie ten obszar poważnie się nagrzewa. Na wysokości tego obszaru umiejscowione jest również gniazdo ładowarki, co może wskazywać, że w tym obszarze jest również sekcja ładowania. Natomiast sama bateria grzeje się relatywnie słabo i to tylko w jej górnej części, co może by również spowodowane, że sama odbiera ciepło ze zbyt nagrzewającego się powyżej obszaru. Jedno wiem na pewno. Mianowicie, że radiator zdecydowanie odbiera ciepło. Już po kilku godzinach jego temperatura zdecydowanie wzrosła od nominalnej  :p_arr:.

Co do wentylatora, to jet to stockowy wentylator, ale już nie pamiętam od czego (tyle tego mam  :dunno:) Z baterii nie mogłem go zasilić, ponieważ jest na 12V. Użyłem starego zasilacza 12V. Co do RPM, to w tym wypadku nie bazując na jakimś potencjometrze, to nie mam pojęcia jak mógłbym sterować obrotami...  :dunno:.

I tak przy albo za pomocą owego kawałka aluminium, mimo, że przy niektórych projektach zmieniam obciążenie rdzeni, to stabilnie pracuje w zakresie 70%-100% na wszystkich rdzeniach i ładuje  :parrrty:.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

stiven

:whistle:  :whistle:
Myślę, że następny krok nasuwa się sam: zrobić wyprowadzenie baterii na zewnątrz aby polepszyć odprowadzenie ciepła z tych aluminiowych elementów. Następnie dodać do nich małe radiatorki jak na sekcje zasilania lub ram i droga do OC procesora otwarta.
Czekam, aż ktoś zapyta o model zasilacza i czy aby nie jest z czarnej listy. No ale to by zabiło dalszą dyskusję.

[spisek]
A te aluminiowe elementy tuż przy baterii to przypadkiem nie celowe działanie producenta (postarzanie produktu). Wsadzili tam aby bateria szybciej zdechła od pracy w warunkach termicznych przewyższających specyfikację. Pewnie idą do procesora.
[/spisek]

Argento

Cytat: stiven w 08 Luty 2018, 13:35
:whistle:  :whistle:
Myślę, że następny krok nasuwa się sam: zrobić wyprowadzenie baterii na zewnątrz aby polepszyć odprowadzenie ciepła z tych aluminiowych elementów. Następnie dodać do nich małe radiatorki jak na sekcje zasilania lub ram i droga do OC procesora otwarta.

Hmm, te aluminiowe panele, to właściwie obudowy ochronne i jednak nie są aluminiowe. Moje założenie, że to aluminium było błędne i opierało się wyłącznie na wizualnym podobieństwie właśnie do tego glinu. Mimo, to stiven dobrze piszesz o dodaniu małych dedykowanych wymiarami radiatorków. Co do OC, to nie bawię się tym tematem  :no:.

Co do wyprowadzenia baterii na zewnątrz, to sądzę, że nic nie da te działanie. Jak napisałem sama bateria jest stosunkowo w normalnej temperaturze, a grzeją się wyłącznie elementy na nią.


Cytat: stiven w 08 Luty 2018, 13:35
Czekam, aż ktoś zapyta o model zasilacza i czy aby nie jest z czarnej listy. No ale to by zabiło dalszą dyskusję.
Z tego to już nie zrozumiałem...  :dunno:

Cytat: stiven w 08 Luty 2018, 13:35
[spisek]
A te aluminiowe elementy tuż przy baterii to przypadkiem nie celowe działanie producenta (postarzanie produktu). Wsadzili tam aby bateria szybciej zdechła od pracy w warunkach termicznych przewyższających specyfikację. Pewnie idą do procesora.
[/spisek]
Opisałem wyżej, więc to z pewnością nie celowe działanie producenta  :no:.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

stiven

Kiedyś popularne na forum elektroda.pl
[smg id=10759 type=preview align=center caption="4686 e77f 960"]

Argento

#14
Cytat: stiven w 08 Luty 2018, 19:59
Kiedyś popularne na forum elektroda.pl

Mam wrażenie, że nadal jest poważnie popularne i sam zaglądam tam czasami. Jedyne co mnie nie pasuje, to obecny layout.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

IThorne

Ja tylko przypominam, że tablety 4-rdzeniowe można nabyć za 50 PLN (a czasami taniej)  na OLX, więc nie przeginajcie z tym chłodzeniem telefonu bo mogą być za duże koszty.



Argento

Cytat: IThorne w 09 Luty 2018, 04:04
Ja tylko przypominam, że tablety 4-rdzeniowe można nabyć za 50 PLN (a czasami taniej)  na OLX, więc nie przeginajcie z tym chłodzeniem telefonu bo mogą być za duże koszty.
Nie rozumiem skąd ta dygresja... Nikt tutaj nawet nie wspomniał o kosztach, bo właściwie nie wiem o jakich można by rozmawiać. Znalazłem xn wolnych sekund i bez konkretnego powodu, posiadając kawałek na w pół użytecznej elektroniki oderwałem się od szarej rzeczywistości i uczyniłem co uczyniłem  :parrrty:. Tyle.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

tito

Dodatkowo chyba każdy z nas zna tematy chłodzenia, a czytając taki wątek można i się czegoś dowiedzieć jak również pośmiać.

IThorne

Myślałem, że tu nastąpiła inwestycja w chłodzenie.



Argento

Cytat: IThorne w 09 Luty 2018, 12:59
Myślałem, że tu nastąpiła inwestycja w chłodzenie.

Nie poniosłem żadnych kosztów. Xperia i tak leżała bez życia już chyba z rok. Wiedząć, że nie będę inwestował w wymianę LCD i dotyku a właściciel już po nią się nie zgłosi postanowiłem nadać odrobinę sensu jej egzystencji i tym samym czyni świat lepszym...  :p_arr:.


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

Szymon

https://imgur.com/tdzgANP
Można i tak
http://stats.free-dc.org/stats.php?page=userbycpid&cpid=b99d405900ea644cb4b3d598af0ba854

Argento

#21
Cytat: Szymon w 10 Luty 2018, 15:50
https://imgur.com/tdzgANP
Można i tak

Szymon, postrzeganie niemożliwego a jednocześnie konstruktywnego przez nas jest tak bezczelnie abstrakcyjne a tym samym możliwe i tak bardzo ciekawe, że chce się to czynić...  :facepalm2:


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento