Wiatrak w chłodzeniu CPU zaczyna buczeć. Warto kupic nowy? Jaki?

Zaczęty przez matszpk, 06 Marzec 2018, 13:36

matszpk

Tak jak w temacie. Wiatrak w chłodzeniu Arctic Freezer i30 zaczyna mi buczeć (już drugi raz). Mam te chłodzenie prawie od czterech lat i nie było żadnych problemów. Jakis tydzień temu czyściłem komputer i także chłodzeniu CPU. Po kilku dniach komputer zaczął buczeć po włączeniu z rana. Po sprawdzeniu czy to przypadkiem nie jakies inne wiatraki okazało się że nie domknąłem obramowaniu od chłodzenia CPU i domknąłem je. Ale dzisiaj też zaczął buczeć. Chciałbym wymienić wiatrak na inny. Jaką markę mi poleciacie? Wiatrak powinien mieć rozmiary 120mm i chyba grubość 25mm, oczywiście wtyczka 4-pin. Na opakowaniu też mam, że ten wiatrak ma przepływność na poziomie 72 CFM.
Poza tym czy przypadkiem warto byłoby by te chłodzenie reklamować (jeszcze mi się nie skończyła gwarancja)? ale nie chciałbym go wysyłać, bo muszę mieć sprawny komputer na teraz.
Akurat przeglądam sklepy w poszukiwaniu taniego wiatraku do chłodzenia CPU. Chciałbym, zebyście mi trochę doradzili w tym temacie.

EDIT: Wiatrak z chłodzenia CPU znalazłem w sklepie i ma ponoc 70 CFM. Na opakowaniu chłodzenia tego nie było.

stiven

A w tym collerze nie było takich dzyndzli mocujących wentylator do żeberek? Może któryś się urwał/nie domaga/nieprawidłowo wpięty po czyszczeniu?
Posłuchaj go czy w ręku też buczy czy tylko jak jest zamontowany. Gdy miałem kiedyś wentylator z podobnym problemem to pomogła... gumka recepturka.

matszpk

dzięki stiven. ale nie. to cooler z dużą ramą mocowaną do radiatora. Tutaj masz link do coolera:
https://www.arctic.ac/eu_en/freezer-i30.html
Poza tym gdy nie była dobrze przymocowana to też nie było problemu. teraz jest dobrze przymocowana.
Ramę mocuje się za pomocą zaczepów.

sknd

ja też stosuje między coolerem a waitrakiem "wytłumiacz drgań, bodajże są to dwa kawałki sznurówki  ;)

stiven

Cytat: matszpk w 06 Marzec 2018, 14:34
dzięki stiven. ale nie. to cooler z dużą ramą mocowaną do radiatora. Tutaj masz link do coolera:
https://www.arctic.ac/eu_en/freezer-i30.html
Poza tym gdy nie była dobrze przymocowana to też nie było problemu. teraz jest dobrze przymocowana.
Ramę mocuje się za pomocą zaczepów.

Ja tam widzę wyraźnie: "Rubber Vibration Absorbers". Wygląda, że mają tłumić zarówno od strony żeberek jak i ramy. W pierwszej kolejności stawiałbym mimo wszystko na nie.

matszpk

fakt. zauważyłem te gumki na wiatraku. są. może masz rację? jak to się będzie powtarzać dość często to może zerknę. czy przypadkiem się coś z nimi nie stało. tyle, że wiatrak dwa razy buczał z rana (gdy jest dość chłodno) przez kilka minut a potem działał normalnie. ale zobaczymy.

kva.pl

Sprawdz jak czysciles czy nie zostawiles jednej z lopatek brudnej. To klasyczny powod buczenia, wentyl wpada wtedy w wibracje.

matszpk

dzięki. kva. ale chyba nie zostawiłem zadnej łopatki.

matszpk

Już się na 95% okazało, że to jest wentylator z tylnej strony, a nie z chłodzenia CPU. Ale po 6-10 minutach uspokaja się i działa całkiem dobrze.