Pamięć DDR3 ECC w "zwykłym" slocie

Zaczęty przez TJM, 11 Sierpień 2018, 09:41

TJM

Czy próbował ktoś z Was wsadzać kości DDR3 ECC do "zwykłej" płyty np. na Z87 obsadzonej procesorem obsługującym ECC ?
W necie sporo sprzecznych informacji, jedni piszą że nawet z procesorem nie obsługującym ECC sprzęt wstaje i działa normalnie, tylko bez ECC, inni piszą że nie działa w ogóle niezależnie od procesora (czarny ekran) albo że nie przechodzi POSTu.

Tak pytam bo parę razy trafiła mi się możliwość zakupu kości ECC powyciąganych z jakichś poleasingowych stacji roboczych, w bardzo dobrych cenach (znacznie taniej niż używki "zwykłych" DDR3 chodzą na allegro), tak że nawet opłacałoby mi się zmienić procesor z i5 np. na jakiegoś Xeona 1220 v3 jeśli miałoby to działać, oczywiście przed zmianą chyba bym nie omieszkał sprawdzić z i5 czy wstanie.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Krzysiak

Z tego co się orientuje to wszystko zależy czy CPU ma wbudowany kontroler ECC i tylko tyle


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

necavi

Cytatzależy czy CPU ma wbudowany kontroler ECC i tylko tyle

To by było zbyt piękne :P

Moja płyta obsługuje Xeona i pamięć ECC (nawet siedzi tam 1 kostka 8 GB ECC Reg) tylko na kość 16 GB ECC nawet patrzeć nie chce w dowolnej konfiguracji :deadman:
Ogólnie ECC na płytach nieserwerowych to ruletka. Jeżeli chcemy kupić to z zastrzeżeniem możliwości zwrotu.

TJM

#3
Mi się wydaje że mam jedną płytę i to jeszcze na dodatek na gorszym chipsecie, ze zwykłym procesorem (jest tam jakiś starszy i5) i prawdopodobnie są w niej właśnie pamięci ECC ale nie jestem pewien. Nie mam jak sprawdzić bo sprzęt stoi w odległej lokalizacji i nieprędko będę mógł do niego zajrzeć. Dodatkową poszlaką jest to, że dmidecode --type 17 pokazuje tylko wielkość pamięci bez żadnych dodatkowych informacji, tak jakby coś nie pasowało (wszystko niemniej działa prawidłowo). ECC jeżeli jest to oczywiście nie działa.
Płyt z procesorami z serii Xeon E3 mam kilka więc liczę też na to, że w razie czego poprzekładam z jednej do drugiej tak że wszystko mi zadziała, byleby była na to szansa. Jest o co walczyć bo ostatnio miałem okazję kupić 4x8GB wyciągnięte z jakiejś stacji HP praktycznie w cenie jakichś lepszych 2x4 z Allegro lub okazyjnych 2x8, więc ponad 2x taniej. Czasami trafiają się takie pozostałości.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TJM

Kwestię testów pamięci rozwiązałem na razie w taki sposób, że zakupiłem z jakiejś aukcji 2x1GB DDR3 1600 ECC za 10zł  :ph34r: wychodząc z założenia, że jak to zadziała to i większe też. Jak przyjdzie ta garść pamięciowego złomu, to potestuję trochę na różnych płytach. Tymczasem jednak źródełko na RAMy ECC mi nieco podeschło.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TJM

No zrobiłem jak napisałem, przyszły mi te zabawkowe 1GB DDR3 ECC do testów - sprawdzałem i moje płyty z tym normalnie wstają - MSI ZH77A-G41 i MSI Z87-G43 oczywiście z Xeonami. Dalej wziąłem się za szukanie większych w dobrej cenie. Dłuższy czas codzień rano sprawdzałem ogłoszenia gdzie się dało przekopując wszystkie kości po 8 i zestawy 16/32GB aż w końcu udało mi się kupić zestawik 4x8 Samsunga 12800E w cenie 12800R :D Sprzedający w opisie napisał że to pamięci do serwerów i nie działają w normalnych kompach, nie wyprowadzałem go z błędu zresztą kupiłem do serwera %)

Na razie nie znalazłem jednoznacznego wpisu nigdzie w systemie że ECC działa ale według mnie jak wstało to działa na poziomie sprzętu, co najwyżej system o tym może nie wiedzieć ale to mało istotne.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.