Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

Premiera Ryzen 3000

Zaczęty przez Krzysiak, 27 Maj 2019, 07:54

Krzysiak

Chyba powoli moje oczy zaczynają spoglądać w kierunku AMD  :) Ryzen 9 3900X   
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/amd-ryzen-3000-premiera-procesorow-zen-2-specyfikacja-wydajnosc.html



Zobaczymy tylko jak z wydajnością jednowątkową ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

Obstawiam:
W PG, SR-base Intel nadal będzie górą (tylko trochę wyżej) - w innych projektach AMD pozamiata Intelem podłogę.

Krzysiak

To też zależy

Bo ostatnio CPU intela w PG LLR strasznie się dławią z powodu małej ilości pamięci cache


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

O?
Nie jestem na bieżącą - to w takim razie nowy Ryzen może być również tam niesamowicie wydajny - ma mnóstwo cache'u.

krzyszp

Właśnie zaczynam myśleć o 12/24, tylko nie wiem, czy moje mobo go łyknie (jak nie, to pewnie będzie na sprzedaż mobo + Ryzen 1700).


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kva.pl

Ja nie rozumiem dlaczego "powoli w strone AMD". Juz teraz AMD wyciera Intelem podloge w wiekszosci projektow ;) A nowe Ryzeny dowala jeszcze bardziej :whistle:

Krzysiak



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Krzysiak

Robi się coraz ciekawiej :)

AMD Ryzen 9 3950X będzie najwyższym modelem w hierarchii procesorów Ryzen trzeciej generacji. Zostanie wyposażony w 16 rdzeni oraz 32 wątki.
https://www.purepc.pl/procesory/amd_ryzen_9_3950x_16rdzeniowy_i_32watkowy_procesor


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Krzysiak

No i mamy premierę Ryzen 3000 - testy na każdym portalu.

I tak moje osobiste wnioski

- masz CPU Intela i7-9900, i7-9700 zmiana nie ma sensu - no chyba że zależy ci na 12, 16 jajkach
- masz procesor 2-3 i zamierzasz modernizować CPU bierz AMD ale tylko te modele najwyższe
- masz procesor starszy niż 3 lata bierz AMD

Czekamy na ruch Intela

Ciekawi mnie wydajność instrukcji AVX ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

Jeśli będzie w sklepie to jutro zamawiam 12/24.

Krzysiak

https://www.x-kom.pl/p/500091-procesor-amd-ryzen-amd-ryzen-9-3900x.html


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

Ja juz zamowilem o 15:18 wczoraj  :whistle:
Wydajnosc AVX poszla w gore bardzo mocno.

Krzysiak

Ciekawi mnie czy się nie dławi z powodu pamięci caschejka to jest w intelach.


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

Ja zamówiłem dzisiaj. I dogadałem się z lokalnym serwisem komputerowym, że jeśli nie będę miał możliwości składania sprzętu (Żoneczka) to zrobię to u nich.  ;)

krzyszp

Ja mam zagwozdkę niestety...
Żadna z moich dwóch mobo na B350 nie wspiera nowych Ryśków i w związku z tym zakup zmuszałby mnie do dokupienia mobo właśnie i tutaj:
X570 drogie jak cholera (min. 750PLN za mobo)
X470 czy B450 są "nieprzyszłościowe"...
Jak żyć Panie Premierze, jak żyć???


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kva.pl

Cytat: Krzysiak w 07 Lipiec 2019, 20:27
- masz CPU Intela i7-9900, i7-9700 zmiana nie ma sensu - no chyba że zależy ci na 12, 16 jajkach

BTW are you sure?


Krzysiak

A wydajności jednowątkowej ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

Pewnie tam, gdzie wyniki FarCry.
PS 3900X na stanie w X-Kom dopiero jutro :/

kva.pl

Primo po co wydajnosc jednowatkowa w BOINC? Przeciez i tak leci na wszystkich watkach.
Secundo zegar w zegar Zen 2 ma wyzsza niz kaby lake ;-) Wiadomo zegary troche nizsze, ale ogolnie nie odstaja. BTW wydajnosc w AVX w niektorych testach wzrosla o 60% wzgledem Zen 1  :fright:

tito

Np np wykarmienia GPU - wolne wątki nie dają rady wykarmić nowoczesnych GPU.
Ale w ogólności się zgadzam - 12/24 do BOINC wymiecie.

Krzysiak

Tylko procki intela i7-9700k dławią się w Primę z powodu małej ilości cashe

I tak z doświadczenia wiem że nie ma sensu liczyć na 8 jajkach nawet 2x4 (dwa zadania po 4 CPU) daje gorsze czasy, niż licząc 2 próbki po 2 jajka.

I tak się zastanawiam czy takiego samego dławienia nie będzie z nowymi Ryzen`ami ?

Ty się o tym rozpisywałem i testowałem.
http://www.boincatpoland.org/smf/index.php?topic=11405.0


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

Primegrid mnie zupełnie nie interesuje, ale 3900x ma podwojona ilość cache. Nawet mój threadripper 1950x mimo że ma więcej rdzeni ma tylko połowę cache ;) Więc jeśli to ważne w primegrid to Zen 2 powinien wymiatac.

A co do karmienia GPU to testowałem 3700x + 1660 Ti i uwaga 2080 Ti, radził sobie znakomicie :)

Troll81

heh, ja najbliższą wymianę sprzętu zaliczę jak podadzą specyfikacje potrzebną do Cyberpunk :D

Tomislaw

Ja chyba też się jeszcze wstrzymam. W moją mobo na Z370 nic sensownego w tej chwili nie włożę a zmiana platformy jeszcze nie teraz. Cieszę się jednak, że nareszcie coś drgnęło w sprzęcie.
PS. Serwerowy Zen3 nieźle się zapowiada: 4 wątki na rdzeń  :attack:  :whip:



Krzysiak

kva.pl - kiedy test płyt z x570 ?


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Kret_polny

Z Wykopu:
https://www.wykop.pl/link/5034799/premierowy-test-amd-ryzen-5-3600-zen-na-trzecim-biegu/
ciekawy materiał na temat kompatybilności płyt głównych od strony prądowej:
https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_B6cgWPGDnq6RLtNUrotWnsDA3NPgaJP7.jpg

tito

Cytat: kva.pl w 08 Lipiec 2019, 11:54
Ja juz zamowilem o 15:18 wczoraj  :whistle:
Wydajnosc AVX poszla w gore bardzo mocno.
Wysłali Ci?
Mieli mieć dostawę wczoraj i póki co cisza.

kva.pl

Cytat: Krzysiak w 10 Lipiec 2019, 09:35
kva.pl - kiedy test płyt z x570 ?

Nie wiem, jest jakis przeglad na anandtechu. Ale mnie osobiscie to zupelnie nie interesuje, nie ma sensu kupowac x570.

Cytat: tito w 11 Lipiec 2019, 10:03
Cytat: kva.pl w 08 Lipiec 2019, 11:54
Ja juz zamowilem o 15:18 wczoraj  :whistle:
Wydajnosc AVX poszla w gore bardzo mocno.
Wysłali Ci?
Mieli mieć dostawę wczoraj i póki co cisza.

Nie. Zapotrzebowanie stanowczo przeroslo oczekiwania :( Na pocieszenie zamowilem 2060 Super Founders Edition na stronie nvidii, juz do mnie jedzie.

Krzysiak

Cytat: kva.pl w 11 Lipiec 2019, 10:13
Cytat: Krzysiak w 10 Lipiec 2019, 09:35
kva.pl - kiedy test płyt z x570 ?

Nie wiem, jest jakis przeglad na anandtechu. Ale mnie osobiscie to zupelnie nie interesuje, nie ma sensu kupowac x570.


Myślałem że masz przecieki z redakcji.


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

Mam, takie ze AMD w Polsce ma malo sampli i na razie zadnego wiekszego testu plyt nie bedziemy w stanie zrobic ;)

sknd

https://www.planet3dnow.de/vbulletin/threads/433557-Zen-2-AMD-Ryzen-7-3700X-und-Ryzen-9-3900X-im-Test
to do poczytania testy "łod Niemca", ja przejrzałem na tłumaczeniu googlowskim, czasem śmieszne to jest, np Rozpruwacz nici  :)

tito

Chyba wprowadzę plan B i póki co kupię Ryzena 2700. Z wymianą na coś lepszego poczekam.
Dzwoniłem do X-Koma i nie wiedzą NIC na temat ewentualnej dostawy.
AMD ciała dało.

Krzysiak

Chyba pierwszy taki test.
https://ithardware.pl/testyirecenzje/premierowy_test_amd_ryzen_5_3600_zen_na_trzecim_biegu-9706.html



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

Tomcug (autor tego wyzej) "nie umi" testowac  %)

Dostepnosc 3900x jest faktycznie znikoma, zwlaszcza w Polsce, jakby nie bylo jestesmy trzecim swiatem. Ja wlasnie testuje universe@home na 3900x.

tito

Na mindfactory podobno mają być 19go :O
Anulowałem zamówienie, bo czas goni - póki co będzie przesiadka z XEON 1235 na AMD 2700

kva.pl

Ok, mam wynik z universe. Metoda pomiaru identyczna jak tu:


Wynik 3900X na stock to 191 probek na dobe

krzyszp

Obawiam się, że wyniki z Uni niestety nie są w pełni miarodajne...

Otóż WU z Uni mają taką cechę, że gdy ja generuję serię ok 3kk WU pierwsze wykonują się szybciej niż ostatnie z serii (różnica to nawet 30%). Dodatkowo, w każdym WU jest użyty generator liczb pseudolosowych, którego wpływ na czas obliczeń jest różny dla różnych innych parametrów danej próbki i nie zawsze występuje!

To oznacza, że WU z tymi samymi parametrami, odpalone na tej samej maszynie i pod tym samym systemem mogą się wykonywać 10x w czasie np. 2h, po czym jeden raz czas wykonania wyniesie 3h...


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

kva.pl

Ale Ty wiesz że ja odpalam to samo WU zawsze? W tylu instancjach ile wątków ma system dostępnych? ;) 100% powtarzalności wyników.

Krzysiak

kva.pl mam prośbę :)

Wiem że PrimeGrid leży poza twoimi zainteresowaniami, ale pewnie wielu kamratów było by szczęśliwych włącznie ze mną.

Gdybyś tego 3900X przetestował dla nas  :whistle:

Konkretnie kilka próbek w Sophie Germain Prime

Przy wyłączonych dodatkowych wątkach, same rdzenie dla obciążenia 100% a potem parę próbek dla obciążenia 50%
Czasy pokazały by czy CPU dławi się podobnie jak CPU Intela  %)

Dodatkowo jakie temperatury osiąga przy tym 100% obciążeniu i na jakim chłodzeniu.


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

kva.pl

Nie wiem czy bede mial mozliwosc, sampla mamy jednego, chetnych do jego testow co najmniej trzech  %) I priorytet ma to z czego bedzie artykul wiec jestem na szarym koncu kolejki. Ale moze pojde w niedziele do redakcji  :whistle: