O co chodzi z takim oznaczeniem PCI Express na płycie gł.

Zaczęty przez ReallyGrid, 22 Grudzień 2019, 00:00

ReallyGrid

Siema kamraci.

Wiem że tutaj sporo osób sie interesuje komputerami i sami składacie je nawet więc mam takie pytanie/problem.
Kupiłem płyte główną ASRock X570 Phantom Gaming X. Ma ona 3 porty PCI-Ex x16 "długie" i 2 porty PCI-Ex x1 "krótkie". W informacji przy portach PCI Express tych długich jest napisane takie coś:
CytatAMD Ryzen series CPUs (Matisse)
- 3 x PCI Express 4.0 x16 Slots (PCIE1/PCIE3/PCIE5: single at x16 (PCIE1); dual at x8 (PCIE1) / x8 (PCIE3); triple at x8 (PCIE1) / x8 (PCIE3) / x4 (PCIE5))
Czyli co to oznacza, tak po polsku?
Ze jeśli jest do nich podpięte jedno urządzenie mogące pracować z x16 to będzie musiało się znaleźć w porcie PCI-E nr 1, ale jeśli mam dwa urządzenia pod PCI-E 16x, to i tak będą one pracować z szybkością 8x? A jeśli 3 takie urządzenia będę mieć pod szybkość 16x to będzie tak, że dwa będą pracować z szybkością 8x, a trzecie 4x?
Tak to rozumiem, chyba, że źle rozumiem :book: :book: :book:

Troche niezrozumiałe jest dla mnie to:
3 x PCI Express 4.0 x16 Slots (PCIE1/PCIE3/PCIE5: single at x16 (PCIE1)
To w końcu wszystkie trzy są 16x czy tylko jeden, ten oznacozny na płycie jako PCIE1?
Moja wizytówka


Na wojnie zwycięstwo,
W pokoju czuwanie,
W śmierci ofiara.

Tomislaw

#1
Dobrze rozumiesz. Za mało jest przydzielonych lini PCIe by wszystkie trzy sloty pracowały x16.  Dopiero w droższych threadripperach jest ich więcej.

PS. Podobną sytuację mam na mojej mobo gdy wepnę dysk NVMe na M2  to zabiera mi linie PCIe z 1 portu SATA przez co staje się nieaktywny.



ReallyGrid

hmm, nie mogliby napisać od razu ze:
PCIE1 - max 16x
PCIE3 - max 8x
PCIE5 - max 4x
po co tak komplikować XD XD XD
Moja wizytówka


Na wojnie zwycięstwo,
W pokoju czuwanie,
W śmierci ofiara.

krzyszp

Mogę się mylić, ale chodzi chyba o coś innego :)

1 port obsadzony => x16
2 porty obsadzone => pierwszy port x16, drugi x8
itd

Przy jednej karcie obojętnie w który slot włożysz, to będzie x16


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Tomislaw

Dokładnie. Dlatego jak masz jakiś bardzo duży niestandardowy radiator na procku zachodzący na slot PCIex1 to dalszy slot 2 lub 3 będzie mógł pracować w trybie x16.



AXm77

Po przewertowaniu instrukcji dochodzę do wniosku  że Asrock sam nie wie co ma  ;D
Ja widzę to tak:

PCIE1 - 16x (x8 - kiedy jest użyty PCIE3)
PCIE2 - x1
PCIE3 - x0 albo x8
PCIE4 - x1
PCIE5 - x4 (używa te same linie co M.2_3 port, wiec PCIE5 albo M.2_3)