Gdzie podłączyć zasilanie wentylatorów?

Zaczęty przez ReallyGrid, 12 Styczeń 2020, 21:37

ReallyGrid

Cześć, To mój drugi post w tym dziale, oczywiście z tą samą płytą główną :boing: Do rzeczy:
Na płycie ASRock X570 Phantom Gaming X mam dwa miejsca, gdzie mogę podpiąć sterowanie wentylatorów (chodzi mi o pracę ich prędkościami a nie podświetleniem), na płycie są to oznaczenia:

  • CPU_FAN1 - The CPU Fan Connector supports the CPU fan of maximum 1A (12W) fan power.
  • CPU_FAN2/WP - The CPU/Water Pump Fan supports the water cooler fan of maximum 2A (24W) fan power.
Jako chłodzenie procesora mam chłodzenie wodne 3 wiatrakowe SilentiumPC Navis 360 RGB. Na stronie produktu na dole po ściągnięciu dokumentu .doc czytamy:

  • Napięcie: 12 V
  • Natężenie prądu (wentylator): 0.16 A
  • Natężenie prądu (LED): 0.12 A
  • Wtyczka: 4-pin PWM (zasilanie) + 4-pin (oświetlenie RGB)
Nic więcej wnoszącego tam nie widzę. Czy ktoś ma może taką płytę albo inną podobną od ASRock'a i wie jak to ustrojstwo podłączyć? :book:
Moja wizytówka


Na wojnie zwycięstwo,
W pokoju czuwanie,
W śmierci ofiara.

Krzysiak

Z tego co pamiętam stertujesz przez USB dedykowanym oprogramowaniem


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

4ys

#2
ja mam Navis 280 RGB i u mnie pompa ma zasilania jak do dysku sata a wentylatory mam podpięte tam gdzie kable sięgają na płycie i steruje nimi z poziomu bios, a podświetlenie mam nie podłączone. ty masz 3 wentylatory to albo z molexa albo przez jakiś panel sterujący np.Bitfenix Recon.

ReallyGrid

Jeśli chodzi o podpięcie wentylatorów pod jedna wtyczkę to nie ma problemu, bo jest instrukcja jak to zrobić żeby mieć na końcu tylko jeden wtyk. Tylko mi chodzi o to, gdzie ten wtyk 4-pinowy podpiąć, pod które wejście na płycie bo mam dwa. Zasadniczo to powinno się podpinać w kolejności oznaczeń czyli najpierw CPU_FAN1 itd. Podobnie jak urządzenia pod PCIe podpinamy najpierw do portu PCIe_1 - tego najbliżej procesora a kolejne dopiero coraz dalej od niego.

Tutaj jednak sprawa ma się trochę inaczej, bo nawet jeśli w obecnych płytach nie ma to już takiego znaczenia, to jednak na tej płycie jest różnica w maksymalnym obciążeniu prądem, co jest napisane w specyfikacji

  • CPU_FAN1 - The CPU Fan Connector supports the CPU fan of maximum 1A (12W) fan power.
  • CPU_FAN2/WP - The CPU/Water Pump Fan supports the water cooler fan of maximum 2A (24W) fan power.
Nie chciałbym spalić przez pomyłkę płyty. Może w innych modelach ASRocka jest podobnie i wie ktoś jak to podłączyć?

PS. LEDy i zasilanie samej pompy wodnej to inny temat. Te podłączam pod RGB_Header oraz zasilanie SATA bezpośrednio z zasilacza.
Moja wizytówka


Na wojnie zwycięstwo,
W pokoju czuwanie,
W śmierci ofiara.

4ys

Ja bym podłączył 1 wentylator Pod CPU_FAN1 a dwa wentylatory na jednej wtyczce pod CPU_FAN2/WP. Jak się nie mylę to te wentylatory nie nie przekraczają 1A/szt ( coś pewnie około 0,75A) więc 3 wentylatory na jednej wtyczce to może za dużo.

ReallyGrid

Jeden wentylator pobiera 0,16A co daje łącznie 0.48A.

Ponadto
LEDy wentylatorów: 3 * 0,12A
Blokopompa: 0,30A
LEDy blokopompy 0,16A

Ale te się podłącza już pod zupelnie inne wtyki.

Wydaje mi się, że to drugie gniazdo (na większy prąd) jest albo dla modeli wiatraków, które pobierają więcej prądu, albo być może dla starszych wersji chłodzeń wodnych, gdzie blokopompę podłączało się właśnie takim wyjściem do płyty głównej. Ale z drugiej strony, kontroler płyty nie będzie dawał 2A tylko tyle ile potrzeba, a 2A to jest wartość maksymalna. Więc raczej podłączę te wentylatory pod piny CPU_FAN2/WP. Ale jeszcze będę czytał na ten temat. Jak miałoby się coś spalić to lepiej wiatraki niż płyta główna.
Moja wizytówka


Na wojnie zwycięstwo,
W pokoju czuwanie,
W śmierci ofiara.

4ys

no jak tak z Amperażem wentylatorów to łączyć pod jedną wtykę i wio do CPU_FAN2/WP