Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

AMD Ryzen 7000 - nowe procesory Zen 4

Zaczęty przez Krzysiak, 10 Sierpień 2022, 12:25

Krzysiak

Czekam na premierę pod koniec sierpnia  :)
Bardzo jestem ciekaw wydajności no i cen płyt głównych  :boing:


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

necavi

Z tego co wiem to konieczne pamięci DDR5 i wreszcie dostępne avx-512

Krzysiak

No właśnie, ciekawe jakie DDR5?
Ostatnio gruchnęło że najlepiej 6000 MHz


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Krzysiak

No i są z tymi temperaturami to ciężko do liczenia się nadają  :boing:


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

Ciekawe jak z UV.
Np przy tym samym poborze prądu o ile w liczeniu będą szybsze od serii 5xxx ?

Krzysiak



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

 :parrrty:
Dawaj szybko testy.  ;D

Krzysiak

I tu się pojawia problem
:( Brak czasu




>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

apohawk

Gratuluję nabytku  :parrrty:
Jutro zaczyna się wyścig NumberFields, więc jest okazja do testów ;)
https://www.boincstats.com/stats/challenge/team/chat/1108
No good deed goes unpunished.

andy101fah

Cytat: Krzysiak w 01 Grudzień 2022, 20:31
Dzień Dobry



Piękny, no to do dzieła  :whip: :whip:

:parrrty: :parrrty:


Krzysiak

Płyta dojechała Jest naprawdę ciężka, aluminium na radiatory nie żałowali  XD



Czekam jeszcze na pamięć i dysk :) Dziś ma dojechać

Reszta gratów jest, tylko trzeba poprzekładać


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

andy101fah


pawg

zastanawiam się nad upgrade z i7 3770 więc może być nas więcej z tymi konstrukcjami  ;) Tylko osobiście wybrałbym 7 zamiast 9  :whistle:



Krzysiak

Ja też celowałem w coś tańszego 7900X ale ceny tak poleciały że 7950X można już kupić za 3050zł


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

pawg

jest jeszcze dość wysoka cena płyt AM5 i pamięci



Krzysiak

Płytę można już koło 1tyś kupić


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

krzyszp

Cytat: Krzysiak w 02 Grudzień 2022, 19:19
Płytę można już koło 1tyś kupić
Ostatnie mobo, dla procka z klasy topowej w owym czasie (Ryzen 1700 zaraz po premierze), na B350 (zanim weszły wynalazki z "X"'em w nazwie) kupowałem za jakieś 399pln. To nie była wtedy "tania mobo" ;)

Także "już koło 1tyś kupić" brzmi dla mnie trochę jak sarkazm ;)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Krzysiak

Ale ogólnie czasy są dziwne

Płytę Gigabyte B550 AORUS ELITE V2 kupowałem w cenie coś poniżej 400zł teraz patrzę za mniej niż 699zł już nie kupisz.


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

chr80♂°🛰�


Krzysiak

Mam nadzieje że w ten weekend znajdę czas  :wth:


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

pawg

Zwróć uwagę na temperatury, nawet AMD zaleca chłodzenie cieczą   :fright:



Krzysiak

Tak jak pisałem:
Planuje ustawić na sztywno 5-5,2 GHz na wszystkich rdzeniach przy jak najniższym napięciu zasilania lub mocy :)
- a jest to możliwe bo coraz więcej osób zamieszcza filmy jak tego dokonać  ;D


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

apohawk

Cytat: pawg w 09 Grudzień 2022, 13:09
Zwróć uwagę na temperatury, nawet AMD zaleca chłodzenie cieczą   :fright:
Nie mam 7000, ale mam dwa 59xx i na obu ustawiłem PPT na 105W w BIOSie i procek sam się pilnuje i dostosowywuje prędkości, napięcia, etc. Bez limitu to leciał na ponad 140W i był odpowiednio cieplejszy, a zyskiwał raptem jakieś 300-500MHz. Teraz mam temperatury w okolicach 55C, chyba że wyłączę BOINC i coś obciąża tylko jeden rdzeń lub parę, zamiast wszystkich, to wtedy temperatury lecą na 70C przy limicie 105W, więc unikam braku pracy. Ot, ciekawostka.
Chłodzenia cieczą AIO.
Ciekaw jestem, czy Zen 4 również ma te ustawienia i tak dobrze siebie ogarnia przy włączonym limicie.
No good deed goes unpunished.

Krzysiak



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

krzyszp

Rozbawiła mnie opinia w x-komie pod 7950:
CytatCałkiem w porządku, przystępna cena, tyle co tona węgla, a dom ogrzewa tak samo. Gorąco polecam, z naciskiem na
gorąco.
:P


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Grzegorz R. Granowski



Krzysiak

Na razie na szybko pobawiłem się obniżaniem napięcia.

I tak 5GHz dla napięcia 1,04V temperatury około 75C (wentylatory 60%, chłodzenie be quiet! Silent Loop 2 360mm 3x120mm)
Moc pobierana przez CPU to 140W test 30minut CinebenchR23.



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

Tyle to mój cały konfig ciągnie...
Jednakże najważniejsze, że Ci liczy.

Krzysiak

Żeby liczyć w PrimeGrid  na razie udało mi się ustabilizować 4,5GHz przy napięciu 1V i temperaturach w granicy 80 stopni

Nastawy są, jak znajdę czas potestuje  :boing:



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Dezajner

Gratulacje :) Ja jeszcze czekam na premierę 7950X3D i dopiero wybiorę który :) Nie wiem czy 3Dcache coś daje w rosettcie...
https://boincstats.com/signature/-5/user/15232186825/sig.png

Krzysiak



>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

Strasznie duże napięcie podaje. Częstotliwość oczywiście piękna, ale temperatury też wysokie. Osobiście nie sądzę, aby ta premiera AMD się udała.

Krzysiak

No i się pobawiłem

4,8GHz (na wszystkich rdzeniach) przy napięciu 1,035V (Bios) w programach pokazuje 1,05V
Dalsze podnoszenie częstotliwości potrzebuje wyższego napięcia i robi się ciepło i głośno :(

Jest chłodno PPS-Mega maks 85 stopni po 4 godzinach liczenia

W CinebenchR23
Multi Core   36172 (4,8GHz)  38071 (domyślne ustawienia)
Single Core 1736   (4,8GHz)  2046 (domyślne ustawienia)


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

4.8@1,035V wygląda naprawdę dobrze.
Jakieś testy BOINC?

Krzysiak

http://www.primegrid.com/results.php?hostid=1172949




>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

Krzysiak

#36
Czas na spostrzeżenia i uwagi  ;)

Działa stabilnie w PrimeGrid TYLKO z 2 kościami RAM!!!

Za nic w świecie nie byłem w stanie ustabilizować z 4 kośćmi.
Tu mój wątek na forum PrimeGrid.
http://www.primegrid.com/forum_thread.php?id=10172&nowrap=true#161277

Nawet na ustawieniach fabrycznych (AUTO), istna loteria, 2 dni liczył stabilnie, po czym zaczynał sypać błędami  :wth:

Podnoszenie napięcia pamięci RAM czy CPU podobna loteria.
Obniżenie poluźnienie czasów opóźnienia CL z 30 (AUTO) na 32 czy 34 TO samo.
Praca na najniższych parametrach pamięci TO samo.

Sam CPU wymagał większego napięcia do pracy z ustawionymi na sztywno zegarami.

Dla 4,85GHz z 4x16GB napięcie 1,08V w bios.
Dla 4,85GHz z 2x16GB wystarczy napięcie 1,05V w bios. Przy 1,035V jak pisałem wyżej PPS (LLR) i PPS-Mega (LLR) potrafiły zrestartować komputer ;)
Swoją drogą te dwa projekty obecnie są chyba najbardziej rozgrzewające CPU.


>>Moja szczegółowa sygnatur<< %)                                      >> Spis moich odkrytych liczb pierwszych << :whistle:

tito

To trzeba czekać na kolejną rewizję coś jak ryzen 1xxx i 2xxx
Poprawią to i owo i będzie dobrze.