Tworzenie projektu... czyli powstanie i ewolucja Enigma@Home

Zaczęty przez TJM, 27 Lipiec 2007, 16:22

TJM

Do aplikacji testowej trafia mix, niektóre zadania są "normalne" te same co na głównej, inne typowo testowe.
Póki co limit generowanych zadań jest ustawiony bardzo nisko, żeby w razie jakiejś wtopy za wiele nie odkręcać, ale na razie wszystko wygląda dobrze.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

spiro

Od paru dni na viście nie pobiera nowych WU. Zresetowałem projekt i niestety bez bez zmian  :(
Tak, wiem, ale na razie mogę liczyć tylko na viście.

pawg




TJM

Batch który leciał na CPU się zakończył i zadań nie ma do momentu aż przejdzie do archiwum, wtedy będę mógł odpalić kolejny. Muszę trochę dbać o wydajność serwera, coby mi się nie rozleciał  %) GPU są w lepszej sytuacji, bo tam mimo, że czasowo krótsze, to tak naprawdę WU są znacznie (setki razy) dłuższe niż na CPU, jest ich mniej w batchu i dzięki temu można między batchami przechodzić płynnie bez przestojów.

Tymczasem KLDIO który leciał jako drugi w kolejności batch na GPU, został złamany i to w dość nietypowy sposób:
http://www.enigmaathome.net/forum_thread.php?id=1101

P.S. Jeśli jeszcze ktoś nie zauważył, aplikacja OpenCL jest i działa dobrze. Aktualnie jest oznaczona jako "beta bety" bo ma dodatkowo w nazwie test, ale w wolnej chwili przeniosę pod główną aplikację.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Argento

Cytat: TJM w 02 Sierpień 2017, 18:14
Tymczasem KLDIO który leciał jako drugi w kolejności batch na GPU, został złamany i to w dość nietypowy sposób:
http://www.enigmaathome.net/forum_thread.php?id=1101

TJM, czy KLDIO, to akronim?


--
Pozdrawiam
Z poważaniem
Argento

Ufol

Zadania dla ati niekiedy się wysypują i to w dosyć denerwujący sposób. Właśnie przed chwilą okazało się, że po przemieleniu paczki z cudowną aplikacją, wypluło mi błąd po dwudziestu godzinach. Zaznaczyłem oczywiście opcję pt. Run test applications. Niestety trudno wskazać, które zadania się posypią. Dotychczas miałem pecha trafić dwie takie próbki. Co ciekawe pozostałe używające aplikacji w identycznej wersji przeliczyły się bez awarii.

Ufol

No i skończyło się rumakowanie. Zdaje się, że liczydło pt. cuda w
wersji 1.10 ostro się wykrzacza. Kolejna próbka z błędem po upływie 14:47:57, czyli 15 godzin mielenia poszło w... Pewnie kolejna też zalicza się do trefnych, bo pokazuje 100% i nadal się tzw. przetwarza. Upłynęło dokładnie 11:14:14. Ubijam zadanie, bo nic już z tego dobrego się nie wykluje. Wyłączyłem cudowne próbki w preferencjach. Ciekawe, jak pracuje druga gpowa aplikacja.

tito

Ufol - masz 2 karty (AMD i NVidia) w jednym pudle?
Zresztą na forum projektu raportują od czasu do czasu, że niektóre karty nie liczą poprawnie - tylko nikt nie wie dlaczego.

Ufol

Nvidię mam w laptopie a ati w stacjonarnym. Łapka na razie dosyć rzadko używam. Jeżeli go odpalę na deko dłuższy czas, to chętnie sprawdzę mielenie Enigmy również na nim.

TJM

Drugi tekst poległ pod zmasowanym natarciem, ten jest mocno uszkodzony ale myślę że eksperci go poprawią -
mi się udało znaleźć tylko 1 błędną parę na plugboardzie i przekręconą przy czytaniu z odręcznego pisma literę.
http://www.enigmaathome.net/forum_thread.php?id=1109

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Troll81


mimeq

czy tak jak w przypadku KLDIO wiemy kto ? :D

About an hour ago Dave GPU (uid 68703) returned a plaintext of KLDIO 90:


TJM

Zawsze wiadomo kto odesłał dany wynik, w tym przypadku nie wpisałem tego od razu bo sprawa jest bardziej skomplikowana. Tekst jest mocno zniekształcony i nawet ten najlepszy wynik znalazł się dopiero przy ręcznym przeglądaniu, ponad 2 dni po tym jak został odesłany. Jednak znając go, po fragmencie popatrzyłem wstecz i pierwsza wersja, jeszcze bardziej zniekształcona, była odesłana ponad tydzień wcześniej, jednak czytelność była praktycznie żadna i nie było szans tego zauważyć, co najwyżej gdyby uważnie czytać zwrócone unikatowe wyniki jeden po drugim. W wolnej chwili wyciągnę info kto odesłał tą pierwszą wersję i potem tą "lepszą".

Tymczasem na forum pojawiło się tłumaczenie i poprawki błędów: http://www.enigmaathome.net/forum_thread.php?id=1109#6481
Jak widać nie udało się znaleźć lepszych ustawień maszyny, czyli błędy powstały już na etapie nadawania lub odbioru wiadomości.
Tutaj można zobaczyć jak wygląda taki formularz z pismem odręcznym http://cryptocellar.org/bgac/16071941_214.pdf

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

mimeq



TJM

Odznaki bym chętnie dodał, tylko nie mam kiedy się za to zabrać.
Ciśnienie jest na wiele rzeczy (aplikacje na dość popularne platformy, których nie ma od miesięcy, różne poprawki na stronie itp).
Tymczasem ostatnio praktycznie cały dostępny czas pochłaniają mi prace nad automatyczną analizą wyników.
O ile dla enigmy M4 wiele się nie działo i nawet na pieszo można było czytać co lepsze unikatowe wyniki, to dla obecnie załadowanych tekstów, z maszyny typu H, rezultaty (unikatowe) wracają w takich ilościach, że nie ma mowy o czytaniu tego na piechotę.

Oczywiście jest hillclimb i jego score, można się spodziewać, że rozwiązanie będzie miało wysoki. Ostatnie 2 pokazują, że może tak być ale nie musi, może być daleko poza top. Wystarczy, że w tekście będą jakieś pomyłki albo przekręcone litery, score może spaść na tyle, że mimo czytelnych fragmentów tekstu wynik będzie nisko. Dlatego szukam sposobów, żeby takie wyniki znaleźć, więcej info tutaj: http://www.boincatpoland.org/smf/enigmahome-78/poszukiwanie-igly-w-stogu-siana/

Jeśli znalazłby się ktoś chętny do pociągnięcia tematu odznak od strony grafiki/designu to ze stroną techniczną jakoś sobie poradzę w tzw międzyczasie.


W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

pawg

Próbki z serii "g4-vroln72-2_0" dla GPU kończą się po kilku sekundach chwilowym blackscreenem i komunikatem, że sterownik przestał działać ale odzyskał sprawność. Inne serie liczą się bezproblemowo...



Ufol

Zatem, wnioskując z wypowiedzi przedmówcy, miałem szczęście. Zaciągnąłem deko próbek nvidiowych i przemieliły się bezbłędnie. Pytanie za przysłowiowe sto punktów, ile jeszcze zadań wygeneruje Enigma@Home? Gdyby było ich dużo, np. na rok, przy obecnym tempie obliczeń, to moglibyśmy ogłosić, iż istnieje pierwszy polski projekt na gpu. Tzn. działający zarówno na Ati, jak i na Nvidii. To zaś wielce by się przydało w promowaniu boincowania na krajowym podwórku.