Tworzenie projektu... czyli powstanie i ewolucja Enigma@Home

Zaczęty przez TJM, 27 Lipiec 2007, 16:22

AL

Myślę, że ciekawe i pożyteczne dla Twoich naśladowców porady opisujesz - a jak dzisiejsze postępy nad enigmą - bo cały czas strona niedostępna ( a to oznacza, że coś przy enigmie robiłeś) a i na Twoim blogu od paru dni żadnych nowych newsów.

kempler

Tak się przyglądam i czytam ale się nie angażuje bo się kompletnie na tym nie znam, czarna magia. Tak jak Al napisał porady są bardzo ciekawe i myślę że po zakończeniu projektu można by pomyśleć nad jakimś poradnikiem w języku polskim, jak zacząć, jakie mogą pojawić się problemy itp. Widzę że wszelkie problemy pokonujesz z marszu :) Taki poradnik to byłaby nie lada gradka dla następnych :)

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

PMG

7 punktów na godzinę dla Athlona 1400

Mam 1,7+ (czyli 1,44) i spokojnie mogę powiedzieć ze to w miarę uczciwe staty. Średni gdzieś dostaje 5,5 - 7 ( i tylko Einstein punktował mi 12 p/ h) więc to twoje punktowanie jest ok.

Wikipedia - tam też można czytać o okrętach

Bober

Trochę jednak za mało IMO. 8pkt/h dla takiego Athlona 1,4 byłoby bardziej zachęcające  :wink:
To i tak nie byłoby jakieś przegięcie. W takim ABC ten sam Athlon pewnie wyciągnie 11-12.

TJM

#84
---------- 09:58 05.09.2007 ----------

To są punkty na standardowej aplikacji, bez żadnych optymalizacji. Podmiana exeka na Athlon/AthlonXP daje przyrost prędkości na poziomie 20%, więc z tych 7 punktów na godzinę robi się 8.4
Na niektórych procach przyrost prędkości jest znacznie większy. Np. na Celeronie D 2.13@3.65 zmiana exeka z gołego na PIV daje kopa mniej więcej +40% czyli dość mocnego %-) A to wszystko tylko przez dodanie flag kompilatora w Dev-Cpp. Spróbuję jeszcze exeków budowanych w innych kompilatorach.

Jutro zapodam benchmarka, fajnie byłoby w sumie porównać jak prędkość wygląda między róznymi procesorami, może wtedy jeszcze raz bym przeliczył punkty. Aktualnie świadomie trochę je zaniżyłem (15% poniżej średniej wyciągniętej z paru projektów), bo pękam trochę, że proce typu C2D z optymalizacjami mogą potem zgarniać astronomiczne ilości punktów na godzinę.

Prace nad projektem posuwają się powoli do przodu - ciężko trochę, bo dokumentacja jest dość skąpa prawdę mówiąc i np. natknąłem się na problemy przy przydzielaniu dla zadania kilku różnych plików, z czego jedne są wspólne dla całej grupy zadań, a inne specyficzne dla każdego zadania. BOINC uparcie chce ściągać wszystkie za każdym razem, co jest bez sensu, bo samo zadanie to plik tekstowy zawierający aż dwie linijki (~100-200 bajtów), a pozostałe pliki mają po parędziesiąt kB.
Widzę jednak, że można to prawdopodobnie obejść dodając te stałe pliki jako część aplikacji. W moim wypadku są to słowniki, mam dwa zestawy, więc musiałbym dodać dwie 'różne' aplikacje, różniące się tylko słownikami. Tak najprawdopodobniej zrobię, ale popatrzę jeszcze na możliwość rozwiązania tego inaczej.

Liczę na to, że w tym tygodniu uda mi się doszlifować aplikację i system automatycznego generowania zadań, wtedy pozostałoby mi poskładać do kupy validator i teoretycznie miałbym komplet po stronie serwera i po stronie klienta.
Nawet zanim poskładam validator, na pewno pojawią się jakieś limitowane serie zadań, żebym miał go na czym testować, a ewentualne 100-200 testowych zadań dziennie to da radę ręcznie zweryfikować.
Najgorzej z dociągnięciem wszytkiego do etapu, kiedy wszystkie części będą działać, bo później to już można powoli każdą z osobna przerabiać, upgrejdować i ulepszać.

---------- 10:37 ----------

Zresztą benchmark w sumie już jest, prymitywny ale to najlepszy sposób na zmierzenie prawdziwego czasu procesora aplikacji pod windowsem, jaki znam.
Potrzebny jest process explorer albo jakieś inne narzędzie pozwalające podejrzeć czas procesora dla wybranej aplikacji (process explorer jest dobry, bo okno zostaje kiedy aplikacja się zakończy). Benchmark odpala się batem (Start.bat), następnie trzeba znaleźć w process explorerze enigma-benchmark.exe i wejść w properties, po czym poczekać aż zadanie się skończy i luknąć na czas procesora. Inne odpalone programy raczej nie wpływają na wynik, jedynie na czas oczekiwania do zakończenia testu.





pod linuksem wystarczy exek skompilowany ze źródeł z bytereef.org, pliki zawarte w archiwum i polecenie time enigma -R -o results.txt 00trigr.naval 00bigr.naval bench_cipher

---------- 01:37 07.09.2007 ----------

Powoli do przodu %-)
Dwa dni przekopywałem się przez archiwum list mailingowych, żeby trochę przykładów nałapać, jak tworzyć zadania korzystające z wielu plików, z których niektóre są stałe, a inne się zmieniają. Daje się ostro we znaki skąpość informacji w manualach, a na dodatek niektóre są po prostu błędne. Część naprawdę przydatnych informacji jest po prostu nie do znalezienia, o ile dokładnie nie wie się czego się szuka.
Wydaje mi się, że posiadłem już wystarczającą wiedzę teoretyczną, żeby odpalić wszystko dokładnie tak jak potrzebuję - tzn na cztery pliki wymaganie przez exek trzy będą częścią aplikacji, przypisane do konkretnej wersji, a czwarty będzie ściągany z każdym zadaniem. Jednak na dziś mam już dość kombinowania, chyba jutro od rana popróbuję.

---------- 22:37 ----------

Kolejne dwa etapy mam za sobą: uruchomiłem aplikację, działa zgodnie z oczekiwaniami, jest pewien problem z updejtowaniem postępów na defaultowym wrapperze - będę musiał go kiedyś przerobić. Jednak czas pozostały do końca pokazuje (chyba) poprawnie.



oprócz tego dokończyłem automatyczny generator zadań - co prawda na razie jeszcze nie sprawdzałem, jak poradzi sobie zostawiony samopas, ale odpalany ręcznie ładnie uzupełnia bazę zadaniami.

---------- 12:49 09.09.2007 ----------

Odpalam dziś ponownie serwer, z normalną aplikacją i normalnymi work unitami (co prawda z test serwera, ale poza długością nie różnią się niczym od tych z głównego).

Znane problemy na dziś:
Nie widać postępu, żeby to naprawić trzeba będzie dodać trochę kodu do domyślnego BOINCowego wrappera, odkładam to na razie na bliżej-nieokreślone-później, bo ze wszystkich języków użytych w projekcie c++ znam najsłabiej.

Szacowany czas trwania zadania czasami pokazywany jest dobrze, a czasami źle :P Zadania różnią się długością i muszę wymyślić jakiś patent na automatyczne wpisywanie odpowiedniego czasu. W zasadzie to bardziej patent na automatyczne jego obliczanie.

Checkpointowanie na pierwszy rzut oka nie działa - po restarcie zadania wrapper pokazuje 0 czasu procesora i zadanie idzie jakby od nowa. W praktyce jednak sama enigma dba o poprawne checkpointowanie i po restarcie wszystko oblicza się od ostatniego checkpointu. Gęstość checkpointów zależy od zadania i szybkości procesora, nie sądzę jednak, żeby w razie problemów dało się stracić więcej niż 5 minut czasu procesora. No chyba, że ktoś podłączy archaiczną maszynę typu Pentium 100 i od checkpointa do checkpointa będzie miał z 30-40 minut
Jedyne, na co ma wpływ problem z błędnym czasem procesora po restarcie, to claimed credit, co i tak nie ma znaczenia, bo kredyty są przydzielane na podstawie danych wpisanych w zadanie.

Na Win98 jest dodatkowy problem. System dość archaiczny i jak się okazuje, nawet BOINCowy wrapper nie działa tam do końca poprawnie. Po uruchomieniu zadania wyskakuje puste okienko konsoli z nazwą exeka. Mimo to, wszystko działa poprawnie.
Problem pewnie dałoby się rozwiązać, gdyby stworzyć osobną platformę dla Win98, ale póki co nie wiem jak to zrobić.

Dzienna ilość zadań w czasie pierwszych testów będzie limitowana, bo mimo, że wszystko jak na razie działa, to nie mogę oczywiście wykluczyć jakichś nieprzewidzianych problemów, a nie chciałbym do głównego serwera odesłać kilku tysięcy skopanych rezultatów. Dlatego pilnuję dodawania nowych zadań i ręcznie przeglądam rezultaty przed odesłaniem.

Trzeba też wymyślić jakiś patent na podmianę pliku exe na zoptymalizowaną wersję, bo po zwykłej, ręcznej podmianie BOINC to wyczaja i ściąga ponownie oryginalny plik.


Zanim odpalę wszystko ponownie, przydałby się ktoś z engliszem co najmniej na dobrym poziomie, żeby przetłumaczyć parę tekstów do newsów i samej stronki. Mój englisz niestety daleki jest od perfekcji, gramatyka dość kuleje  :D

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

jaskij

Z engliszem mogę pomóc, c++ to już zależy co trza zrobić, ale jest całkiem spora szansa.

krzyszp

Niestety, od paru dni nie mogę odesłać przeliczonych jednostek, ponieważ"


2007-09-09 12:17:20|enigma|[file_xfer] Started upload of file test_1_9519_0_1
2007-09-09 12:17:43||Project communication failed: attempting access to reference site
2007-09-09 12:17:43|enigma|[file_xfer] Temporarily failed upload of test_1_9519_0_1: system connect
2007-09-09 12:17:43|enigma|Backing off 3 hr 28 min 35 sec on upload of file test_1_9519_0_1
2007-09-09 12:17:44||Access to reference site succeeded - project servers may be temporarily down.


Czy serwer faktycznie nie chodzi, czy to jakiś błąd?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

TJM

Serwer od paru dni jest odłączony od netu, w tym czasie uruchamiałem enigmę w BOINCowym środowisku. Patrząc na liczbę błędnych work unitów w moim profilu, wyłączenie dostępu do serwera z zewnątrz było bardzo dobrym pomysłem %-)

Zmiany po stronie serwera są tak duże, że nie wiem czy w ogóle zaakceptuje jeszcze próbki z uppercase. Najlepiej zrób screenshota(y), tak żeby było widać numery zadań i wyślij mi przez PM, a potem anuluj wszystkie lub najlepiej opuść projekt do czasu ponownego uruchomienia serwera - świeży start będzie najlepszym rozwiązaniem.
To samo dotyczy wszystkich, którzy brali udział w pierwszym teście serwera.
W razie problemu kredyty dopisuję ręcznie w wolnej chwili.
Dla wszystkich, którzy bawili się starym klientem 0.5, kredyty zostały przepisane (może zaniżone, ale taki już urok wczesnych testów) i dalej są przepisywane automatycznie (mniej więcej co 48h), jeśli komuś się ten klient podoba, to może dalej go używać. Różnica taka, że rezultatów z niego nie widać w profilu, za to progs nie ma praktycznie żadnych wymagań i można go odpalać na 486 z 8MB RAMu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

RAD-Poland

Cytat: TJMTrzeba też wymyślić jakiś patent na podmianę pliku exe na zoptymalizowaną wersję, bo po zwykłej, ręcznej podmianie BOINC to wyczaja i ściąga ponownie oryginalny plik.
do tego celu służy plik app_info.xml wgrywany do katalogu projektu
za przykład może służyć plik z optymalki SETI lub Einsteina
EDIT jakiś przykład znalazłem na naszym forum
<app_info>
<app>
<name>einstein_S5R1</name>
</app>
<file_info>
<name>einstein_S5R1_4.02_windows_intelx86.exe</nam e>
<executable/>
</file_info>
<app_version>
<app_name>einstein_S5R1</app_name>
<version_num>402</version_num>
<file_ref>
<file_name>einstein_S5R1_4.02_windows_intelx86.exe </file_name>
<main_program/>
</file_ref>
</app_version>
<app>
<name>einstein_S5R1</name>
</app>
<file_info>
<name>einstein_S5R1_4.10_windows_intelx86.exe</nam e>
<executable/>
</file_info>
<app_version>
<app_name>einstein_S5R1</app_name>
<version_num>410</version_num>
<file_ref>
<file_name>einstein_S5R1_4.10_windows_intelx86.exe </file_name>
<main_program/>
</file_ref>
</app_version>
</app_info>


   
WCG:
PG:         YOYO:

     

AdNet

Hej

Zresetowałem cały projekt, ale efekt dalej taki sam, że nie pobiera mi nowych zadań, a ciągle mam informację, że Serwer Off Line.
Jakieś prace podejrzewam? Kiedy wszystko ruszy 'od nowa' ?

TJM

---------- 20:03 09.09.2007 ----------

Mhm to trzeba porobić takie pliki do kilku wersji enigmy. W ogóle, wypadałoby posprawdzać, jakie są różnice między nimi na różnych procesorach - bo np. Athlon TB działa szybciej z exekiem przewidzianym dla Athlona XP, więc automatycznie ten od Athlona TB staje się zbędny. Z kolei Celeron D z exe od PIII działa tylko 0.5% wolniej, niż z exekiem od PIV. Pewnie inne proce tej klasy podobnie.To z kolei sugerowałoby, żeby pozbyć się exeka PIV, bo sam PIII pasuje też do PIII, Celerona FCPGA i Tualatinów, więc jest bardziej uniwersalny.
Być może liczbę dodatkowych exeków udałoby się zredukować do 2-3.
Może dałoby się podokładać te pliki do katalogu aplikacji na serwerze, tak żeby po ściągnięciu klient sam sobie wybierał właściwy ?

---------- 00:12 10.09.2007 ----------

Serwer up, mam nadzieję, że się nie wysypie w najbliższym czasie.
Edit: kredyty za pierwsze zadania mogą być zaniżone (lub zawyżone), po pierwszych kilkudziesięciu zadaniach powinno się samo naprawić.
Edit2: Dokładnie wszystkich zadań z źle ustawionymi kredytami jest około 90, trzeba to jakoś przeboleć, bo dłubanie w bazie zajęłoby za dużo czasu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

miszol

a mi wywala coś takiego:

2007-09-10 03:11:29|Enigma@Home|Started download of file 00hc_wu_90483
2007-09-10 03:11:30|Enigma@Home|Finished download of file 00hc_wu_90483
2007-09-10 03:11:30|Enigma@Home|Throughput 687 bytes/sec
2007-09-10 03:11:32||Rescheduling CPU: files downloaded
2007-09-10 03:11:32|Enigma@Home|Can't copy projects/enigma.no-ip.net_443_enigma/test2_1_90483 _0_0 to slots/0/00hc.resume
2007-09-10 03:11:32|Enigma@Home|Unrecoverable error for result test2_1_90483_0 (Couldn't start or resume: 2)
2007-09-10 03:11:32||Rescheduling CPU: start failed
2007-09-10 03:11:32|Enigma@Home|Unexpected state 7 for task test2_1_90483_0
2007-09-10 03:11:33|Enigma@Home|Computation for task test2_1_90483_0 finished


to coś u mnie nie tak?

tito

U mnie na obu hostach idzie:)

Coś krótkie te unity: 800-1200 sekund? i granted credits też jakoś mało: 2-3 ?

TJM

Jak pisałem wyżej, z kredytami sprawa się unormuje za jakiś czas, wyprodukowało się trochę zadań zanim jeszcze system automatycznego obliczania przypuszczalnej długości zadań zaczął działać poprawnie i dlatego niektóre zadania mają zaniżoną punktację, a inne zawyżoną. Tych z zawyżoną jest na pewno mniej.
Jeśli skończą się 'wadliwe' zadania i dalej będzie coś z kredytami nie tak, to się jeszcze raz przeliczy i pozmienia wartości.
Zostało 40 zadań z wczorajszej nocnej serii, w najgorszym wypadku jest więc jeszcze tylko 40 wadliwych. Z generowaniem nowych zaczekam, aż te się skończą.

miszol - przekopałem logi, nie używasz czasami jakiegoś starego BOINCa ? W opisie wrappera napisane jest, że nie działa poprawnie poniżej jakiejśtam minimalnej wersji funkcja kopiowania plików.

Być może za jakiś czas uda mi się pozbyć wrappera, wtedy zmniejszy się lista problemów, ale to wymaga wbudowania BOINC API do progsa napisanego przez kogoś innego, więc niewątpliwie zajmie sporo czasu.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

miszol

Cytat: "TJM"(...)

miszol - przekopałem logi, nie używasz czasami jakiegoś starego BOINCa ? W opisie wrappera napisane jest, że nie działa poprawnie poniżej jakiejśtam minimalnej wersji funkcja kopiowania plików.
(...)

masz racje :) dzięki i sory za zamieszanie

lukaszde

Kiedy bedzie wersja dla Linuksow? Z ciekawosci co jest powodem wydania tylko wersji na windowsy ?

TJM

Windowsów jest po prostu więcej :P
Wersja dla linuksa to nie taka prosta sprawa, jak już pisałem na poprzednich stronach, trzeba zrobić wrappera i samą aplikację, które ruszą przynajmniej na w miarę nowych linuksach. Samą enigmę da się skompilować na starym systemie i działa na nowszych, gorzej jednak z wrapperem.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AL

TJM - czy mogę dać już "Tutcie" zielone światło i upublicznić tym samym wiadomość o projekcie na forum międzynarodowym?

Bober

Nie mnie decydować, ale myślę, że zanim się zrobi ten krok, powinna być chociaż zrobiona strona po angielsku z info o projekcie i jakieś forum.

AL

Cytat: "Bober"Nie mnie decydować, ale myślę, że zanim się zrobi ten krok, powinna być chociaż zrobiona strona po angielsku z info o projekcie i jakieś forum.
To na tą chwilę tylko forum chyba brakuje, ale jak pokazuje przykład projektu RND - można i bez zaczynać.

Bober

Fakt, można ciągnąć bez niczego (patrz WEP-M+2). Ale NS miało forum. Trzymajmy poziom  :wink:

Jest jeszcze opcja, żeby tymczasowo zrobić temat na naszym forum, w części dla zagranicznych. Ale jeśli rzeczywiście zaistnieje taka potrzeba to decyzja oczywiście należy do Mchla.

EDIT: Widzę, że info po agnielsku jest i parę osób już z zagranicy się zapisało. Więc to i tak kwestia godzin jak wszyscy się dowiedzą  :wink:

TJM

Forum się skombinuje, po prostu zbyt wiele innych rzeczy musiałem zrobić, żeby się tym zająć. Prawdopodobnie jutro odpalę.
Jak na razie, wszystko wygląda nieźle - 1 błąd na kilkaset zadań, spowodowany prawdopodobnie moją nieuwagą (skasowałem chyba plik zadania zanim zostało przeliczone) i jeden błąd przy weryfikacji, prawdopodobnie spowodowany przez źle ustawione parametry w samym zadaniu.
Za chwile skończą się zadania z drugiej serii, wkrótce (~1-2h) przygotuję trzecią, chwilę to potrwa, bo 3 razy wszystko sprawdzam, żeby się upewnić, że jest ustawione jak należy.

tu są ostatnie rezultaty i statsy test serwera:

http://www.bytereef.org/alpha-results.txt
http://www.bytereef.org/alpha-stats.txt

wszyscy mogą się dowiadywać, jakby co statsy są wyeksportowane chyba tak jak powinny być.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Bober


bartsob5

Watek angielski wywaliłem do nowego działu - enigma@home w English Zone - nie widzę żadnych problemów z rozmawianiem tutaj dalej po polsku, ale zalecałbym (ze względu na zagranicznych gości) przeprowadzkę na dział enigmy i przerzucenie się na język angielski...

TJM

Będę musiał napisać do Stefana Kraha, żeby wydłużył work unity na testowym serwie, bo z takimi krótkimi jak obecne (1/13 długości zadania z 'normalnego' serwera), serwer szybko zbliży się do granicy wydajności systemu wymiany zadań między boincem a serwerem projektu M4  :o Przewidywałem, że może to nastąpić i w planach mam asynchroniczny wrapper wymieniający wiele zadań na raz, a nie pojedyńczo; tylko nie wiedziałem, że już w pierwszy dzień będę musiał zacząć o tym myśleć.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

bartsob5

Cytat: "TJM"Będę musiał napisać do Stefana Kraha, żeby wydłużył work unity na testowym serwie, bo z takimi krótkimi jak obecne (1/13 długości zadania z 'normalnego' serwera), serwer szybko zbliży się do granicy wydajności systemu wymiany zadań między boincem a serwerem projektu M4  :o Przewidywałem, że może to nastąpić i w planach mam asynchroniczny wrapper wymieniający wiele zadań na raz, a nie pojedyńczo; tylko nie wiedziałem, że już w pierwszy dzień będę musiał zacząć o tym myśleć.

yoyo oczekuje twojej odpowiedzi w watku anglojezycznym, wartoby tam zajrzec..

TJM

Widziałem, ale mój englisz suxuje, zwłaszcza kiedy jestem tak zmęczony jak teraz, więc trochę się zeszło nim mu odpisałem łamaną angielszczyzną.
Widziałem, że na jakimś BOS ktoś dodał projekt (zgubiłem URL niestety %-)), ale chyba ze złym URLem (https w linku zamiast http?) bo cały czas jest offline, a w logu serwa widzę próby szyfrowanego połączenia co chwilę.
Tak czułem, że port 443 może być podchwytliwy i powodować nieco problemów, ale jednocześnie nie powinien być blokowany np. przez firewalle które puszczają tylko ruch http...
Edit: są już dłuższe zadania na testowym serwie, z tego co widzę gość się nie szczypał tylko od razu zapodał zadania pełnej długości %-)
Wpuszczę je do sieci jak skończą się stare, ale muszę na nowo poobliczać kredyty, więc dziś już raczej tego nie zrobię.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Bober


TJM

Zaobserwowałem jeszcze jedną rzecz - user of the day zmienia się dość często, ciekawe dlaczego. Nie chce mi się już dziś nad tym myśleć, czas się szykować do spania, bo padam z nóg po prostu.
Zadań w nocy zapewne braknie bo już się kończą, te dłuższe bedą dopiero jutro koło południa.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Bober

To cecha prawie każdego nowego projektu. Ale nie powiem ci, dlaczego tak się dzieje  :P

Śpij dobrze  :wink:

EDIT: Odpowiedź Bruna:
CytatI just checked it out - was wondering myself why it said that it was unreachable. It seems the scheduler tag from the homepage wasn't read correctly by my scripts, so the scheduler URL was never added to the database. I added it manually. Added a few other projects today and they went fine, and I can't see anything odd in the html output from the enigma homepage. But somethings up, that's for sure. I'll examine it more closely tomorrow

TJM

Ciekawe tylko, czy z tym user of the day jest tak jak jest, bo musi być, czy zmieniają się często na początku nim ktoś się skapnie, jak to naprawić.
Wczoraj oprócz długości zadań Stefan zmienił też ciphertext, upgrejdnąłem aplikację, żebym następnym razem przy takiej zmianie nie musiał tworzyć nowej wersji. Zastanawiam się tylko, czy nie powstaną jakieś konflikty, bo część plików w obu aplikacjach ma te same nazwy (są to te same pliki).

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

PMG

Troche sie zdziwiłem/ zirytowało mnie to - nassało sie 18 próbek kqżda po 40 minut. Jakiegoś wyliczania ile potrwa jedno zadanie i ściagania tyle ile mam ustawione ( czyli connect every 0,4 days) nie ma ?

Wyliczyć to wyliczę - ale nie wiem czy to jeszcze będzie produktywne skoro tak często wprowadzane są zmiany.

Wikipedia - tam też można czytać o okrętach

TJM

Starałem się to obliczyć w miarę precyzyjnie, ale z niewiadomych powodów wychodzą dziwne rzeczy 8O Nie widziałem nigdzie informacji o tym, jak się do tego zabrać, więc przyjąłem taką taktykę: w wu template podaje się szacowaną liczbę obliczeń w fpopsach, więc wziąłem dane prosto z serwera projektu - czas obliczeń dla mojego kompa, spisałem dane z benchmarka i przemnożyłem czas przez wydajność proca. W ten sposób powinna z grubsza wyjść potrzebna liczba. Jednak albo się gdzies pomyliłem, albo nie jest to najlepszy sposób.
Między innymi dlatego zadania są w limitowanych seriach, żeby między seriami był jakiś czas na poprawki.
Nawiasem mówiąc, obojętnie co bym tam nie wpisał, to i tak po kilku zadaniach manager nauczy się jaki jest poprawny czas obliczania zadania tego typu. Jednak przy ponownej zmianie długości zadań problem pojawi się znów na jakiś czas.

Zobaczcie jaka różnica w żądanych kredytach:



wszystkie proce na screenie to core2duo, jak widać jeden najprawdopodobniej śmiga na zoptymalizowanym kliencie. Mój komp za takie zadanie chce około 10 punktów, a taki core2 standardowo ~5 - pewnie przez niedoskonałość BOINCowych benchmarków. Zadanie wykonuje 3 razy szybciej, a różnica w benchmarku pewnie taka nie jest.
A to jeszcze jest niezoptymalizowana aplikacja.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Simek

W wolnej chwili lekko zmodyfikowałem CSS Enigmy, aby chociaż trochę różniła się od pozostałych BOINCowych projektów.. Póki co zmiany tylko dla głównej strony... Na razie taki concepart :P

Musze tez przyznać, że nie podoba mi się oryginalny BOINC'owy CSS pod względem budowy... Ale to już inna bajka :D




a {
   color: #191970;
}

body , table , input , select {
   background-color: #F0F8FF;
   font-family: Verdana;
   font-size: 11px;
}

body {
   background-color: #F0F8FF;
   color: black;
}

th{
   background-color: #c8c8c8;
   font-weight: bold;
}

td {
   border: 1px solid;
   padding: 16px;
   background-color: white;
}

td.bordered {
   border: 1px solid gray;
}

td.indent {
    border-left: 4px solid white;
}

td.heading {
   background-color: #d8d8d8;
   font-weight: bold;
}

td.heading2 {
   background-color:#c0c0ff;
   font-weight: bold;
}

td.fieldname {
   background-color: #eeeeee;
   text-align: right;
   vertical-align: top;
}

td.fieldvalue {
   vertical-align: top;
   font-weight: bold;
}

td.fieldname_error {          
   background-color: #ff8888;
   text-align: right;        
   vertical-align: top;      
}                            

td.fieldvalue_error {        
   background-color: #ff8888;
   vertical-align: top;      
   font-weight: bold;        
}                            

td.category {
   background-color: #dddddd;
}

td.navbar {
   border: 0px;
   text-align: center;
}

a.navbar:link {
   color: #ff9711;
   text-decoration: none;
}

a.navbar:visited {
   color: #ff9711;
   text-decoration: none;
}

a.navbar:hover {
   color: #ffc060;
   text-decoration: underline;
}

tr.row0 {
   background-color: rgb(217,217,217);
   text-align: left;
}

tr.row1 {
   background-color: rgb(237,237,237);
   text-align: left;
}

tr.subtitle {
   background-color: #eeeeee;
   font-weight: bold;
}

tr.message {
   background-color:#E0E0EF;
}

input , select {
   vertical-align: middle;
}

h1 , h2 {
   color: black;
   font-size: x-large;
   font-weight: normal;
   margin-top: 0px;
}

h3 , h4 {
   color: black;
   font-size: small;
   font-weight: bold;
}

img {
   border: 0px;
}

.title {
   font-size: small;
   font-weight: bold;
}

.description {
   font-size: 80%;
   font-weight: normal;
}

.authorcol {
   width: 115px;
   overflow: hidden;
}

.cellwrap{
   width: 100%;
   overflow: auto;
}

blockquote {
   border-left: 2px solid blue;
   background: #DDDDDD;
   padding-left: 3px;
   padding-bottom: 0px;
   margin-bottom: 0px;
   margin-left: 10px;
   font-style: italic;
}

#blockquote.postbody {
   border-style: inset;
   border-color: blue;
   background-color: rgb(240,240,255);
   padding-left: 5px;
   padding-bottom: 0px;
   margin-bottom: 0px;
   margin-left: 15px;
   margin-right: 160px;
   font-style: oblique
}

#thread {
   width: 100%;
   table-layout: fixed;
   overflow: overflow;
   word-wrap: break-word;
}

.sigdelim {
   width: 60%;
   height: 1px;
   background-color: black;
   color: black;
   border: 0;
   margin-right: 100%;
}

td.postheader{
   background-color: rgb(220,210,210);
   border-bottom: 1px solid rgb(190,190,200);
   border-left: none;
   border-right: none;
}

td.postbody {
   font-size: 9pt;
}

td.postfooter{
   background-color: rgb(220,210,210);
   border-top: 1px solid rgb(190,190,200);
   border-left: none;
   border-right: none;
}

tr.helpdeskseperator{
   height: 10pt;
}

tr.postseperator{
   background-color: rgb(200,200,200);
}

tr.postseperator td{
   border-top: 1px solid rgb(170,170,170);
   border-bottom: 1px      solid rgb(170,170,170);
}

td.threadline {
   text-align:left;
}

span.note{
   font-weight: normal;
   font-size: 0.9em;
}
span.news_date {
   color: #191970;
   font-size: 0.9em;
}

span.news_title {
   font-size: 0.9em;
   font-weight: bold;
}

.code {
   font-family: "Consolas", "Courier New", courier, monospace;
   display: block;
   margin-left: 5em;
   border-left: 3px solid #ccaaaa;
   padding-left: 1em;
   white-space: nowrap;
   overflow: auto;
   color: #000000;
}

* html body .code {
   /* IE hack */
   white-space: normal;
}

#news {
   background-color: #B0C4DE;
   vertical-align: top;
}

#news h2, #uotd h2, #mainnav h2 {
   font-size: 1.2em;
   font-weight: bold;
}

#news h3 {
   color: #666666;
   font-size: 1em;
   margin-bottom: 2px;
}

#news p {
   margin-top: 0px;
}

#uotd {
   background-color: #FAF0E6;
   vertical-align: top;
}

.smalltext {
   font-size: 0.8em;
}

.error {
   color: #ff0000;
   font-weight: bold;
   font-size: 1.1em;
}

.notice {
   color: #009900;
   font-weight: bold;
   font-size: 1.1em;
}

#preview {
   border: 2px solid #cccccc;
   background-color: #eeeeee;
   margin: 1em;
   padding: 0.2em;
}

#preview .header {
   font-weight: bold;
   font-size: 1.3em;
   border-bottom: 1px solid #cccccc;
}

TJM

W wieczornych godzinach lub jutro mogę podłubać przy stronie, dziś w końcu planuję uruchomić jakieś forum.
Po stronie serwerowej mam na razie jeden mały problem - teoretycznie ustawiłem minimalną wersję klienta powyżej 5.5.x - to ze względu na fakt, że wrapper nie działa do końca poprawnie na niższych i zadania często się wysypują z błędem na starcie. Jednak w praktyce w logu widzę, że od wczoraj wysypały się na starszych klientach łącznie 24 zadania, więc coś to ustawienie chyba nie działa.
Tak poza tym to jak na ledwo kilka dni działania wszystko śmiga nieźle - każde zadanie przechodzi 3-stopniową weryfikację (validator BOINCa, validator przed umieszczeniem w głównej bazie i weryfikacja po stronie serwera M4 projektu przy odsyłaniu), z tych poprawnie ukończonych nie trafiło się jeszcze żadne z błędami.

Co sądzicie o punktacji ? Z tego co widzę, słabsze maszyny dostają często mniej punktów niż żądają, ale z kolei lepsze sprzęty całkiem na odwrót, pokazują swoją prawdziwą moc.

Na stronie dodałem link do rezultatów na oryginalnym serwerze - serwer dodaje do listy tylko wyniki ze score max 5% poniżej aktualnej najwyższej wartości, dlatego w miare upływu czasu lista wydłużać się będzie coraz wolniej.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

AL

Tak z innej beczki. Mała ciekawostka dla osób zainteresowanych nieco historią. Dziś leci film - będący próbą rekonstrukcji tych wspaniałych dla polskich kryptologów wydarzeń.

PMG

Żałowałem ze mam 16 próbek po 40 to mam jedną. 16 godzinną :). Pytanie - czy to standard będzie taka długość czy to jakiś po prostu wybryk.

Wikipedia - tam też można czytać o okrętach

TJM

Nie ma takich długich zadań, chyba, że śmigasz na mega starym sprzęcie. Długości zadań na referencyjnej maszynie (Athlon 1400):

typ0: 1h 31m 30s +/- 8%
typ1: 2h 47m 20s +/- 6%
typ2: 3h 15m 41s +/- 9%
typ3: 5h 21m 56s +/- 9%

rozrzut czasami może być trochę większy, ale generalnie nie powinien przekraczać 10%. Częściowo bierze się stąd, że liczba checkpointów i zapisów do pliku z wynikami zależy od samego zadania i tego, ile razy w ciągu zadania zmieni się top score, a wszystkie dodatkowe czynności do wykonania wydłużają czas.
Około 3/5 zadań to typ0, reszta dzieli się między 1-3, zadań typu 3 jest najmniej.
Czas zadań może jeszcze być źle pokazywany, mam dalej problemy z prawidłowym ustawieniem, chociaż zbliżają się do poprawnej wartości. Wcześniej wartości były bardzo zaniżone, przez co niektóre hosty złapały rdcn w granicach 50-100, przez co pokazują kosmiczne wartości czasu potrzebnego na ukończenie zadania. Mam nadzieję, że powoli wróci to do normy. Dla jednego z moich hostów chyba już się dość ładnie wyregulowało, komp to stary Celeron 666 i dla zadania typu 0 szacowany czas podaje 2h 30-45 minut.

Jeśli trafi się podejrzanie długie zadanie, to najlepiej wyłączyć chwilowo managera, znaleźć katalog slot od enigmy, spakować i podesłać do mnie - albiniasty<małpencja>gmail.com - a potem zadanie po prostu anulować.
Łatwo ocenić czy coś jest nie tak, jeśli na sprzęcie lepszym od tego Athlona jakieś zadanie zajmie ponad 6h, to już można coś podejrzewać. Na gorszych procach, można tak pi razy drzwi pomnożyć czas zadania przez różnicę w zegarach i dodać jakąśtam tolerancję.
Zadania enigmy jeśli mają się wysypać, to raczej wysypują się od razu - progs przy starcie kontroluje pliki i jeśli coś jest nie tak, wysypuje się z błędem bodajże 0x01. Jeśli progs ruszy, to raczej nie powinien się sypnąć. Przynajmniej nigdy jeszcze takiego przypadku nie widziałem, a na różnych odmianach tego exeka działam od 1,5 roku.

Tak w ramach ciekawostek: ledwo kilka dni od uruchomienia serwera całkowita moc obliczeniowa dogoniła już prędkość oryginalnego serwera projektu M4 :D
Jeden przebieg przez wszystkie ustawienia enigmy powinien zająć około 8 dni i pierwszy najprawdopodobniej zakończy się w ten weekend.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

miszol

sprzęt: pentium III mobile 1,13GHz- pokazuje ponad 80h, poprzednią jednostkę która była oceniona na ponad 100h anulowałem - sory
rozumiem że coś nie tak i podesłać?

PMG

To ja złapałem tą za 3 godziny. Teraz liczy sie "test3_cośtamcostam" wic teraz niekrótką próbkę złapałem. Acha - napisałem 15 godzin bo tak mi pisało - a poprzednio przy 40 minutach zawsze w miarę dobrze pokazywał. Teraz pokazuje 7 godzin - więc dokładnie to nie jest to co ma być.

Ale spoko.

Pytanie - kiedy będzie możliwy ewentualny eksport statystyk do boincstats ? Bo teraz rozumiem ze juz liczymy normalne próbki enigmowe i samo obliczanie w miarę sie kula ?

Wikipedia - tam też można czytać o okrętach