[Pomysł] Zainteresujmy media !

Zaczęty przez Artur, 09 Grudzień 2005, 04:48

Anderson

Witam!!! podobnie jak wiekszosc dostepu do mediow nie mam, poza internetem, a o BONIC dowiedzialem sie na jednym z wykladow fizyki. Gram rowniez na Ogame i wszystkie planety ponazywalem projektami BOINC, mysle ze odniecie to jakis rezultat. pozdrawim

Starszyna

Może zamiast zaczynać od tak wysokiego progu jak polsat czy TVP nie lepiej zainteresować własne szkoły. Nie mówie ty o studentach bo zapewne zainteresowanie uczelni byłoby trudniejsze, ale przeciez są jeszcze gimnazja i licea. Niech ktos kto ma chody u admina w szkole opowie o tym.

PeeN

fajnie że działacie w kierunku rozpowszechnienia "przetwarzania rozproszonego" w polsce

ostatnio sobie właśnie pomyślałem że skoro wykorzystuje sie domowe PCty to czemu nie zaprzęgać do pracy uniwersyteckich klastrów
tyle że odrazu pomyślałem sobie że uniwersytety i instytuty które są w posiadaniu takowych sprzętów mają także swoje badania

ostatnio gdzieś czytałem o stworzeniu czegoś na wzór BOINC tylko że obsługiwane by było przez polski zespół(któryś z uniwerków) i łączyło by właśnie polskie superkomputery(bez PCtów podłączonych do internetu)
czyli czas CPU jest już zajęty lub w niedługim czasie ma być wykorzystany

może lepiej było by stworzyć coś dla dobra polskiej nauki czyli polski odpowiednik platformy BOINC
wiem że to troche takie samolubne ale myślę że gdyby ruszyć w polsce naukę to może cała reszta(gospodarka, społeczeństwo) by poszła w tym kierunku i Polska stała by się naprawde konkurencyjna na świecie

tyle mego troche dużo ale chyba przeczytacie :P
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=671018][/url]

bartsob5

osobna platforma to zxloe wyjscie... tutaj, na BOINC mamy teoretycznie pol miliona osob chetnych do podlaczenia sie do czegokolwiek nowego (w praktyce jakies kilkadziesiat (set) tysiecy) a nie sadze ze udaloby sie zebrac rownie duzo cruncherow na nowej platformie... i tak juz takich platform jest, o ile sie orientuje 4, a BOINC jest najpopularniejsze (z racji SETI)... moznaby sie pokusic pozniej o jakas reklame na stronie seti o polskim projekcie albo cos;)

PeeN

---------- 21:24 04.04.2006 ----------

też o tym myślałem ale gdyby polska nauka odnosiłą sukcesy za pomocą swojej platformy to byłby to niezły prestiż dla polskiej nauki i informatyki(juz i tak jesteśmy the best tylko kasy brak)

---------- 21:26 ----------

więc skoro hajsu brak to zostańmy przy wspieraniu BOINCa

podczas studiów i tak stworzę coś wielkiego czym polska będzie mogła się szczycić ;)(piękne marzenia)
url=http://pl.boincstats.com/stats/boinc_user_graph.php?pr=bo&id=671018][/url]

krzyszp

No, to nie czekaj, aż nam zęby z zazdrości popękają i pochwal się, jaki masz pomysł ;-)


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Tomislaw

Jakieś 2 lata temu popełniłem całkiem spory artykuł do lokalnej gazety o przetwarzaniu rozproszonym wykorzystywanym w modelowaniu białkowych ligandów związanych z dogłębnym poznaniem mechanizmów powstawania chorób nowotworowych i znacznym przyspieszeniu badań nad otrzymaniem skutecznych leków na te przypadłości.

Muszę przyznać, nie miałem najmniejszych kłopotów z zainteresowaniem redakcji tym tematem. Odzew po artykule był nawet dosyć spory ale słomiany zapał szybko zgasł  :cry:
Niestety wielu ludzi po kilku tygodniach obliczeń zarzuciło zaprzeganie maszynek do obliczeń bo im się to znudziło bądź twierdzili, że im to zamula komputer (sic), albo pytali co będą z tego mieli ?

Gdyby gazety komputerowe zamieszczały jakiś mały stat z obliczeń w każdym numerze mogło by paść to ziarno na bardziej podatny grunt.
i jeszcze na koniec:
Spodobał mi się pomysł kolegów z temu liczącego ufoli na koszulki, znaczki i inne duperele  :wink:  związane i naszą wspólną Bońkową ideą. ( gdzie się podział ten link  :?  :?:  )



krzyszp

Cytat: "Tommy"Jakieś 2 lata temu popełniłem całkiem spory artykuł do lokalnej gazety o przetwarzaniu rozproszonym wykorzystywanym w modelowaniu białkowych ligandów związanych z dogłębnym poznaniem mechanizmów powstawania chorób nowotworowych i znacznym przyspieszeniu badań nad otrzymaniem skutecznych leków na te przypadłości.

To może dasz ten artykuł na PPB?


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Tomislaw

#48
Z uwagi  na to że artykuł ten pisany był już dosyć dawno, przytoczone statystyki z oczywistych względów są nieaktualne.


Znajdź lek na raka !
Pewnie niejeden z nas zdaje sobie sprawę z tego jak dotkliwymi chorobami są choroby nowotworowe. Prawie każdy z nas zna lub ma w rodzinie kogoś, kto został bezpośrednio dotknięty tymi schorzeniami (przyjmuje się, że co czwarta osoba na kuli ziemskiej jest nimi zagrożona) Każdego dnia zespoły badaczy z wielu państw, zajmujący się różnymi dziedzinami nauki próbują znaleźć skuteczne i bezpieczne metody leczenia mogące położyć kres wielu nieuleczalnym chorobom i dać nadzieję wyzdrowienia milionom ludzi na całym świecie.
Nie potrzebujesz być jednak naukowcem pracującym w wielkich ośrodkach badawczych, poświęcającym całe swoje życie nad zgłębieniem zawiłych zagadnień, aby mieć swój wkład w przyspieszenie najnowocześniejszych badań naukowych co najmniej o 5 lat.
Jeśli tylko masz komputer i dostęp do internetu (wystarczy już zwykłe wdzwaniane połączenie modemowe), możesz przyłączyć się do grupy rozsianych po całym świecie wolontariuszy, poszukujących najnowocześniejszych leków.

***
Projekt rozproszonego przetwarzania danych (grid computing) wykorzystywany w poszukiwaniu nowych leków przeciwnowotworowych (Cancer Research Project) opracowała firma United Devices przy współudziale głównie National Fundation for Cancer Research (NFCR). Centre for Drug Discovery in the Department of Chemistry at the University of Oxford (Uniwersytet Oxfordzki czuwa nad merytoryczną stroną projektu), Accelrys (dostarczył specjalistyczne oprogramowanie ,,LigandFit") oraz Intel (zapewnił sprzęt komputerowy).
Początek tej wielkiej internetowej akcji miał miejsce w kwietniu 2001 i polegał na wykorzystaniu wolnych mocy obliczeniowych komputerów użytkowników rozsianych po całym świecie, którzy zgodzili się przystąpić do tego przedsięwzięcia i udostępnić swoje komputery do walki z rakiem. (Kilka lat wcześniej został uruchomiony podobny projekt poszukiwania pozaziemskich cywilizacji SETl&HOME polegający na analizowaniu sygnałów z gigantycznego radioteleskopu Arecibo, ale nim nie będę się tutaj zajmował). W olbrzymiej większości przypadków 95-98 % mocy obliczeniowej twojego procesora jest bezpowrotnie marnotrawiona. Możesz się o tym przekonać otwierając zakładkę monitora wydajności systemu w swoim komputerze. Zadanie poszukiwania leków (o którym niżej) zostało podzielone na setki tysięcy mniejszych jednostek (tzw W U- work unit) i jest obecnie liczone przez ok. 1,16 mln osób na 2,75 mln komputerach.
Jak bardzo złożone jest to zadanie i jak ogromne jest zapotrzebowanie na moc obliczeniową do jego wykonania może zobrazować fakt, że jeden przeciętny komputer obliczyłby wszystkie zwrócone do tej pory wyniki po przeszło 332 tysiącach lat !!'
Dzięki bezinteresownemu zaangażowaniu wielu bezimiennych ludzi i przełomowemu przyspieszeniu badań, zmalały jednocześnie koszty wdrożenia projektu (np. koszt wdrożenia do projektu najszybszego na świecie superkomputera IBM ASCI WHITE wyniósł 110 mln $, natomiast koszt wdrożenia systemu do przetwarzania rozproszonego United Devices zamknął się w kwocie 0,5 mln $ przy znacznie większej mocy obliczeniowej) Dzięki temu większe fundusze mogą być przeznaczone na kolejne badania.
Poszukiwania polegają na obliczaniu (wirtualnym dopasowywaniu się) cząsteczek tzw. ligandów do odpowiednio wyselekcjonowanych 16 protein, które jak się przypuszcza mogą mieć kluczowe znaczenie w zahamowaniu podziałów oraz przerzutów komórek nowotworowych do innych narządów.
Faza 1 projektu Cancer Research Project po 674 dniach zakończyła się sukcesem. Z puli ponad 3,5 biliona związków zostało wyselekcjonowanych 35 mld (poszukiwania leków przeciwko wąglikowi trwały tylko 59 dni!).
W tej chwili trwa Faza II, której celem jest dalsze zwiększenie selektywności badań poprzez zawężenie kryteriów uznawania trafień. Pozwoli to na wybranie najbardziej obiecujących ligandów, które w dalszych fazach badań zostaną dokładnie sprawdzone. Przypuszcza się, że tylko kilka z nich będzie mogło znaleźć szerokie zastosowanie u ludzi.

***
Jeśli chcesz się do nas przyłączyć to jedyną rzeczą jaką trzeba zrobić to zainstalować na swoim komputerze program UD Agent, (ud agent setup.exe wersja 3,0 (2814) ok. 1,6 MB, do pobrania ze strony grid.org/download lub z jakiegoś polskiego serwera, np. ze strony teampoland.prv.pl.
Program ten działa sobie ,,w tle", ma ustawiony najniższy priorytet wykonalności dzięki czemu nie spowalnia pracy innych programów (grając np. w jakąś grę 3D, UD Agent może się wyłączyć na pewien czas lub możemy zrobić to sami - opcja ,,Snooze"). Jest on darmowy, nieinwazyjny, nie zbiera żadnych informacji o użytkowniku komputera.
Minimalne wymagania instalacyjne:
Procesor Pentium 200 Mhz, 48 MB RAM, HDD 600MB (min. 100 MB wolnego miejsca) System operacyjny: Windows 98 (może wymagać doinstalowania pliku MS Installer), Me, 2000 , NT (z Service Pack 5.0), XP (możliwy jest także Windows 95 po dograniu pliku winsock 2 -jednak nie jest on zalecany)
Osobiście nie polecam nikomu tak archaicznej konfiguracji ponieważ do obliczenia jednej jednostki (WU) komputer musiałby pracować bez przerwy grubo ponad 250 godzin - w tym czasie trzeba się zmieścić, aby zwrócić obliczone wyniki! (w przeciwnym wypadku przesłane wyniki będą niekompletne). Gdy jesteśmy połączeni z internetem proces nawiązywania połączenia i wysyłania gotowych wyników do serwera United Devices dokonuje się automatycznie, po tym czasie jest pobierana następna porcja danych do obliczeń. Całość trwa ok. kilkadziesiąt sek.)
Po zainstalowaniu i uruchomieniu UD Agenta tworzymy swoją nazwę użytkownika i hasło. Program wtedy domyślnie będzie prowadził obliczenia dotyczące raka (Cancer) lub śmiercionośnego wirusa Variola wywołującego ospę (Smallpox), który potencjalnie może zostać wykorzystany przez terrorystów. O tym, które zadanie będziemy liczyć decyduje serwer. Jeśli chcemy zająć się tylko nowotworami, należy wejść na stronę grid.org/services/home.htm, kliknąć zakładkę MY DEVICE MANAGER a następnie odnośnik DEFAULT i w polu SELECTED PROFILE i odznaczyć pole Grid Patriot. (następnie zapamiętujemy ustawienia klikając SAVE)
Dla orientacji podam, że modelowy dla tego zadania komputer Pentium 4 1,5 Ghz z 384 MB RAM - liczy średnio 1 ligand przez około 25 min. (w jednej jednostce WU jest zwykle 60 ligandów).
Podczas pracy programu czasem będzie można zauważyć u góry napis HIT z jakimś parametrem (w oknie gdzie obracają się trójwymiarowe modele obliczanych ligandów). Dotyczy on związków, które będą wchodziły w interakcje z badanym receptorem proteinowym.
Dzięki temu widzimy na swoim monitorze czy ligand, który właśnie obliczamy będzie mógł być brany pod uwagę w dalszych fazach badań czy też zostanie odrzucony.
***
Aby dodatkowo zachęcić Cię do przystąpienia do projektu i umilić obliczenia, za każdą policzoną jednostkę (WU) przesłaną do serwera przyznawane są punkty, dzięki którym można rywalizować ze sobą. Pod uwagę brana jest głównie konfiguracja komputera i czas potrzebny do obliczenia jednostki.
Nie zapomnij o podaniu swojej narodowości (grid.org/services/profile.htm) ponieważ codziennie prowadzone są, aktualizowane o północy, rozbudowane statystyki (w przeciwnym przypadku cały twój dorobek punktowy nie zostanie doliczony Polsce tylko będzie traktowany jako anonimowy).
Obecnie na 230 państw biorących udział w projekcie, Polska w rankingach znajduje się na 11 miejscu (może z Waszą pomocą uda się pokonać Włochów, bo o Amerykanach, Anglikach, Japończykach, Kanadyjczykach, Holendrach czy Niemcach nie mamy nawet co marzyć) Jeśli chcesz, możesz dołączyć do jednego z istniejących teamów lub samemu założyć własny.
Dokładając jeszcze kilka ciekawostek na koniec wspomnę, że najlepszym teamem na świecie jest założony 5IV.2OO1 ,,Team 2 ch", do którego należy ponad 45 tysięcy członków (zdobył 2,280,638,037 pkt. licząc łącznie przez 16,5 tysiąca lat). Najlepsza polska drużyna - ,,Team Poland" (do której niedawno dołączyłem) zrzesza ok. 1650 osób (teampoland.prv.pl) i zdobyła 74,077,848 pkt. (695 lat).
Bezsprzecznym liderem wśród użytkowników na świecie jest ,,pluto46", który zainstalował UD Agenta na 1075 komputerach (przy każdej kolejnej instalacji Ud Agenta możesz zaznaczyć opcję ,,I'm existing user" podając swoją tę samą nazwę i hasło - wtedy większa ilość komputerów może liczyć na Twoje konto). Jego komputery liczą łącznie przez ponad 609 lat i zdobyły 99,140,777 punktów.
***
Odniosłem się tutaj co prawda do chorób nowotworowych, ale jeśli chcesz, możesz również pomóc w badaniach nad takimi chorobami jak: stwardnienie rozsiane (Multiple Sclerosis), AIDS (HIV), SARS czy malaria. Dla nich przewidziany jest podobny program find-a-drug (find-a-drug.org). Sympatycy Linuksa również znajdą tu coś dla siebie.
Obecnie trwają intensywne badania nad wdrożeniem kolejnych rozwiązań (Boinc Project) mogących realizować jednocześnie wiele różnych projektów badawczych opartych na idei grid computing.
Nie zwlekaj, przyłącz się do nas i wystaw swój komputer do walki już dziś. Możesz uratować komuś życie !!!

/Tomisław/

ciekawe strony:
http://www.grid.org
http://www.chem.ox.ac.uk/curecancer.html
http://www.find-a-drug.org/



kempler

#49
Mam pytanko. Od jak dawna Newsy ze strony naszego teamu pojawiają się na jednej ze stron IDG.pl ?

http://fider.idg.pl/zrodlo.asp?j=1&zr=1404

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

Mchl


W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Ethefor

Rozpopularyzowanie BOINC-a jest bardzo ważną rzeczą. A powiedzcie jakei są rezultaty tych listów do TVP, TVN, Polsat?

AL

Z tego co mi wiadomo - zero odzewu z tych instytucji.

Ufol

Czy powiodła się jakaś próba promocji boinc w polskich mediach. Mam na myśli coś w typie audycji w tok fm. Można by swoją drogą umieścić ją na naszej stronie. Jakie są wasze doświadczenia w korespondencji z mediami? Ja pisałem do radiowej trójki, eski rock i rmf fm. Wszystko na próżno. Niestety zero odzewu. Czy wy Kamraci odnieśliście jakieś sukcesy na tym polu?

Troll81

były chyba dwie audycje radiowe :D no i do tego prasa :D raz w gazecie internetowej kilka publikacji w gazetce na erepublik. Coś tam poszło na wykop....

momi_76

... miałem kilka prób w radu FTB Polskie Przeboje ... ... jak starczy zapału to pojawią się audycje cykliczne.

Troll81


Ufol

#57
Jeżeli giganci nie są zainteresowani działalnością Boinc@Poland, to obecnie pozostaje nam internet. Istnieje wiele portali informacyjnych i dyskusyjnych. Myślę, że na nich powinniśmy próbować umieszczać artykuły o naszej drużynie. To mój debiut, więc proszę o wyrozumiałość.
konserwatyzm.pl/aktualnosci.php/Ogloszenie/7701/

mimeq



GRID

Niebawem opublikuje artykuł w największej polskiej gazecie w Belgii . Zważywszy że w Belgii oficjalnie jest 100 tys i pewnie nie oficjalnie jeszcze z 50 tys a gazeta ta praktycznie niema konkurencji, zawsze znajdzie się jakiś zainteresowany z belgijskim sprzętem i motywacją.

Cyfron

Panowie - Ufol i 1-www.eu - wielki szacun za zaangażowanie - ku chwale BOINC:)  :arrr:

Troll81

Ano. Nareszcie ktoś przejmuje pałeczkę po dewayu :D  :respect: :respect: :respect: :respect:

Kryniek

Na PAP w środę pojawił się art o BOINC

http://www.naukawpolsce.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_naukapl.pap.pl&_PageID=1&s=szablon.depesza&dz=stronaGlowna&dep=389193&data=&lang=PL&_CheckSum=1257333916

i przedruk (czy jak się to tam nazywa)

http://klimatdlaziemi.pl/index.php?lng=pl&id=0&idi=1563

Ktoś z naszych zainteresował dziennikarza w tym temacie? Czy tak się przebudził z tym startem ClimatePredictio  ;)

mimeq

Ruszyl ?

Uczestnik climateprediction.net od 27 Oct 2004

Bodajze drugi projekt u mnie do ktorego sie podlaczylem po seti ....


PoznanskaPyra

Dlatego pisałem, o takim tekście wcześniej przygotowanymi odpowiednio z redagowanym, żeby można było dodać na bloga, czy gdzieś wysłać.
WIZYTÓWKA
Kompy:
AMD Ryzen 9-3900X + GTX980Ti
Intel i5 4570 + HD7970