Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

klaster ze staruszków ?

Zaczęty przez Juras23, 16 Luty 2008, 21:59

Juras23

Witam

Pytanie:

Czy jeśli mam około 10 - 12 działających staruszków klasy P III 800 oraz dużo miejsca w garażu i na razie nie myślę o zużyciu prądu, to czy możliwe jest aby dało się je zsieciować jako jeden procek - klaster. System operacyjny dowolny. Pytanie co będzie bardziej wydajne - taki klaster czy każdy liczy na siebie i łączy się z serwerkiem linuksa z netem ?
Wiem, że postawienie ich jako jeden kompek - nawet teoretycznie gdyby było możliwe - generuje mi możliwość zatrzymania całego klastra przy awarii jednego z ogniw - no chyba żeby soft sterujący - system był na tyle mądry, aby przenieść część zadania na inne maszyny - hmmm czyli wychodzi na to, że tak na prawdę chcę sobie zrobić platformę boinc do liczenia projektów BOINC - to by było najskuteczniejsze hehe - czy o tym gdzieś nie słyszałem?

własny serwer rozdzielający próbki i własne klienty - liczydłowi to chyba najlepsze rozwiązanie - problem w tym, że mam dostęp do netu tylko przez Orange Free - więc muszę to połączenie jeszcze udostępnić do kompków w domu.

Kurcze tyle teraz wątków że ciężko coś odszukać :)

Zastanawiam się co zrobić  - może doradzicie?

[PBT] Horpah

w przypadku takich staruszków bardzo dobrym pomysłem jest klaster
jeśli klaster to tylko linux (raczej wersja server)
długość połączenia między tymi komputerami powinna być jak najmniejsza, karty gigabitowe

Pigu

ciekaw jestem rezultatów  :P rozumiem pojadą 24/7?

jeżeli nie zamierzasz przeprowadzić zmasowanej modernizacji chłodzenia to polecam czujkę pożarową do tego garażu - staruszki bywają zawodne

bartsob5

ale z wlasnego doswiadczenia wiem, ze staruszki dobrze sobie radza na pasywnym ;) gorzej z zasilaczami...

Rysiu

Jeżeli pytasz się co zrobić to zapewne nie poradzisz sobie z konfiguracją tego klastra...

Ja proponują switch ewentualnie router + switch i podłączamy niezależnie wszystkie PC.

Jak padnie jeden to cała reszta będzie całkowicie normalnie zachowywać się. Administracja przez Putty ale to zapewne już wiesz skoro myślisz o klastrach  ;)

Juras23

oczywiście 24/7
w garażu mam raczej chłodno więc chodzące bez blach i tak nie powinny się grzać - oczywiście chłodzenie pasywne do każdego - szkoda uszu jak by się tam weszło.

Rysiu: nie pytam dlatego ze nie poradzę tylko dlatego, że mam różne koncepcje i chcę znać zdanie, która z nich będzie najbardziej racjonalna i najmniej awaryjna.

Dodatkowo muszę jednak postawić serwerek linuksa do tego bo muszę interent rozdzielić też do domu

oczywiście sieć na 1GB ale przy tej prędkości kompków to raczej one same będą opóźnieniem a nie sieć.

jeśli mimowszystko ktoś ma doświadczenia to z chęcią wysłucham.

Rysiu

Klaster:

+ Z pewnością dużo można się nauczyć [kosztem czasu]
+ Praca jako jeden system

- Sporo zabawy
- Niewielki wzrost mocy w porównaniu do pojedynczych maszyn, jeżeli w ogóle cokolwiek zyskasz [należy pamiętać, że zadania na platformie BOINC są tworzone z myślą o właśnie najzwyklejszych PC]
- Zapewne przy standardowej konfiguracji mogą wystąpić problemy ze stabilnością [Duże prawdopodobieństwo padu całego systemu]

Niezależnie:

+ Prostota
+ Maszyny nie są w jakimkolwiek stopniu zależne od siebie i pad jednej nie działa negatywnie na inną
+ Komputery bliźniacze - rozwiązanie problemu w jednym PC najczęściej rozwiązuje je na wszystkich

- Czasem sporo roboty typowo administracyjnej

Troll81

Wszystkie projekty boinc działają na zasadzie klastra. Wiele kompów pracuje nad jednym projektem. Dla mnie budowanie klastra liczącego dla boinc to sztuka dla sztuki. Posadziłbym każdego oddzielnie i zainwestował w switch :D A jak jedna z maszyn padnie to i problem mniejszy. poza tym instalacja i administrowanie klastrem jest o niebo trudniejsze niż buszczenie na każdym xubuntu z boincem i niech se liczy na zdrowie. Masz dodatkowqo możliwość dostawiania kolejnych maszyn w razie potrzeby co juz w klastrze nie będzie takie proste.

Pigu

ale z drugiej strony kto nigdy nie marzył o posiadaniu klastra  :P

PBT_marian_boss

Juras23, ja na twoim miejscu bym spróbował, zawsze to jakieś dodatkowe doświadczenie :). Wyniki opisz oczywiście na forum.

krzyszp

Poradnik, jak zrobić klaster ze starych kompów jest pod tym adresem.


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Juras23

#11
No cóż chyba się przekonałem - i aż mnie kręci aby zbudować taki klasterek, na początek muszę dostosować garaż do tego, że na ścianach będą "wisieć" kompki - i ogólnie położyć sieć, zrobić stoliki itp, potem przygotować hardware i zacznie się najlepsze czyli konfiguracja klasterka. Będę dawać znać na bieżąco o postępie prac.

Fajny klasterek domowy - znalazłem tutaj  :- może zrezygnuję z "obudów na ścianach" hehe

Rysiu

Cytat: Juras23 w 18 Luty 2008, 16:51
Fajny klasterek domowy - znalazłem tutaj  :- może zrezygnuję z "obudów na ścianach" hehe
Jak klaster to tylko taki  8)

m2marek

#13
Tak taki klasterek ITX robi wrażenie (szczególnie pobór prądu - nasze komputery pewnie ciągnęłyby więcej w IDLE, gdybyśmy im dali odpocząć).
Jednak w porównaniu z przedstawionym na stronie PPB, ma wadę węzły łączą się przez przełącznik - ograniczenie platformy 1 złącze sieciowe i to 100Mbit.
Widziałem gdześ płyty ITX z dwoma RJ45 po 1Gb + można dokupić moduły z 3x1Gb - takie cudo by dało ładną komunikację między węzłami. Niestety(energia i koszt procesorów)/stety(wydajność i możliwość upgrade) platforma oparta o mobilne procesory Intela (można zastosować i ekonomicze oraz energooszczędne celerony, i wydajne choć wymagające aktywnego chłodzenia C2D 2,6GHz).

Wciąż się zastanawiam nad przydatnością takich rozwiązań do liczenia projektów. Czy klaster złożony z X-węzłów policzy w jednostce czasu więcej jednostek niż X-komputerów z których się składa. Z pewnością są problemy, które mogą się liczyć dużo szybciej na takiej maszynie, ale wydaje mi się, że większość projektów nie jest do tego przystosowana (inaczej by liczyły jednostkę na wszystkich rdzeniach, a liczą na każdym po jednej). Może coś by pomogła kompilacja środowiska i programów liczących na taką maszynę.
Nie licząc doświadczenia i satysfakcji, wydaje się, że zyskujemy po prostu X-rdzeniowy komputer (szczególnie kiedy słabo zsieciujemy nody)

To jest moja opinia i zaznaczam, że nie jestem ani specem od klastrów, ani od programów liczących

Juras23

#14
znalazłem szukając info odnośnie klasterków taki  artykuł http://pryzmat.pwr.wroc.pl/Pryzmat_201/201nocne.html. Idea wspaniała - wykorzystanie wolnym czasie -  w nocy - maszyn do przetwarzania rozproszonego - u mnie w firmie ludzie nie wyłączają nawet 30 - 40 % kompków - które przez ten czas po prostu jedzą darmo prąd i się nudzą. Jakże fajnie byłoby je sklastrować od 21:00 do 06:00 - myślę że to lepsze niż domowy klasterek - firma i tak płaci za ten prąd. hehe.

Napiszę do tych dwóch panów kilka słów o nas i o BOINC ( pewnie i tak znają temat ) oraz poproszę ich o materiały pomocne w stworzeniu tego typu konfiguracji - pewnie nic nie dadzą bo będą się bali o prawa autorskie - ale sprawdzę co powiedzą.