Co to w ogole boinc??

Zaczęty przez Tifek, 08 Marzec 2008, 10:33

Tifek

Witam.Jestem nowy , o boinc'u dowiedzialem sie w dosc dziwny sposob ^^ ale nie wiem i tak o co chodzi chociaz troche o tym czytalem i wyjasniali mi troche inni ludzie , lecz malo zrozumialem :P.Prosze was o krotkie wyjasnienie co to BOINC :).
Pozdro .

michal_saper

#1
BOINC jest programem komputerowym. A jak to bywa z programami, program do czegoś sluży. Jak gadu gadu sluży do rozmów, tak BOINC do analizowania próbek. Instalujesz program przyłanczasz się do jakiegoś projektu (jeśli nie masz założonego konta musisz je zrobić) i pobierasz dane... Chodzi o to że przeanalizowanie wszystkich danych jakiegoś projektu zajęło by superkomputerowi tysiace lat... a tak każdy pobiera małą paczkę danych i na swoim komputerze ją analizuje - liczy. Tym samym każdy uczestnik jakiegoś projektu czyni swój wkład w projekty naukowe Wynik obliczeń program sam automatycznie wysyła, a Ty w zamian za przeliczone dane dostajesz punkty.  :)

W razie jakiś problemów wal śmiało. Na tym forum żadne pytanie nie zostaje bez odpowiedzi.

Witamy na pokładzie :)

EDIT: poprawiono literówki

Tifek

dzieki za wyjasnienie :)
tylko ze nie rozumiem tego pojecia "liczenie".Jesli komputer liczy cos to co w ten sposob swiat zyskuje??:)

Mchl

To zależy w którym projekcie.

Jeśli podepniesz się pod LHC@home, to pomagasz kalibrować nadprzewodnikowe magnesy w akceleratorze LHC w CERN pod Genewą. W Climateprediction.net, modelujesz zmiany klimatyczne na naszej planecie. W Malariacontrol.net, pomagasz zrozumieć, jak rozprzestrzenia się zarodziec malaryczny. Itd... itp...

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

michal_saper

Praca procesora to liczenie heheh tak można powiedzieć  :) Procesor wykonuje operacje (o ile się nie myle) na liczbach stałych i zmiennoprzecinkowych. To tak jakbyś zapytał "co to jest myślenie" U człowieka myślenie oparte jest na logice. Procesor "myśli" w troche inny sposób. Wykonuje obliczenia wg. ściśle określonych instrukcji. Z powodu wykonywania przez procesor swej pracy na liczbach, przyjęło się mówić np "procesor ten ma dużą moc OBLICZENIOWĄ"
Na tym forum z kolei zwykliśmy mówić "przeliczyłem próbkę..."
liczenie, przetwarzanie, analizowanie, to wszystko jedno oznacza  :)

P.S. LICZYSZ już w czymś ?  :)

Pigu

#5
hehe Tifek jest burmistrzem miasteczka zulowo.myminicity.com udało mi się wzbudzić w nim zainteresowanie boinciem  

instalka boinca (kopia gogla, gdyż strona chwilowo leży)

Tifek

hehe
dzieki chlopaki juz wiem co to BOINC :)
byc moze sciage go ale nie wiem czy mam na to czas ;/

PS:Ile trwa takie liczenie?

krzyszp

Cytat: Tifek w 09 Marzec 2008, 17:35
byc moze sciage go ale nie wiem czy mam na to czas ;/
PS:Ile trwa takie liczenie?
Ty akurat czasu nie musisz marnować ;-) Liczenie właściwie odbywa się bez Twojego udziału (po ustawieniu projektu).
A czas liczenia jest bardzo zależny od projektu, procesora, itd.
Od kilku minut do... np. 3500 godzin (Climateprediction.net, próbka HadCM3, AthlonXP1800, Ubuntu linux (server). Z tą róznicą, że ten komp jest dość mocno obciążony...).


Należę do drużyny BOINC@Poland
Moja wizytówka

Pigu

jak już ściągniesz i włączysz to możesz o nim zapomnieć :P siedzi sobie cicho i liczy, a moc procka zamiast się marnować idzie na szczytne cele

od razu powiem, że dzięki niskim priorytetom nie podbiera mocy innym aplikacjom - zabiera na swoje potrzeby to co normalnie siedzi w procesie bezczynności - nawet w 3d marku nie widać różnicy między włączonym a wyłączonym boinc

Tifek

hmm zobacze
zalezy czy duzo obciaza procka takie liczenie :)

KrzychuP

Cytat: Tifek w 10 Marzec 2008, 13:39
hmm zobacze
zalezy czy duzo obciaza procka takie liczenie :)
Tyle, ile akurat jest nieużywane, czyli od 0% do 99%

Gave

Cytat: KrzychuP w 10 Marzec 2008, 15:34
Cytat: Tifek w 10 Marzec 2008, 13:39
hmm zobacze
zalezy czy duzo obciaza procka takie liczenie :)
Tyle, ile akurat jest nieużywane, czyli od 0% do 99%
A i to można ustawić w preferencjach - ile procent mocy procesora ma być wykorzystywane.

Tifek

a ile trwa najkrotsze liczenie i czy jest jakas strona gdzie sa opisane wszystkie projekty??

bartsob5

#13
większość materialow znajdziesz u nas...
na przykład szybki opis

a tak w ogolę to tu idąc po linkach znajdziesz szczegółowe opisy do niektórych...

Bober

#14
Tu masz "przewodnik"

Tifek

jak znacie to powiedzcie skad sciagnac BOINC :)
dzieki
pozdro

remix85

#16
Klienta BOINC (nie tylko dla Win32) można pobrać Tutaj