Aktualności:

Nowy polski projekt BOINC - Universe@Home

Menu główne

BOINC oszukuje.

Zaczęty przez zriel, 05 Luty 2009, 17:15

zriel

Witam,mam problem z klientem BOINC,otóż od jakiegoś czasu(zapewne od ostatniej aktualizacji BOINC) zauważyłem znaczny spadek wydajności mojego komputera zaś obciążenie CPU cały czas wynosiło 100%-przez pewien czas myślałem że to jakiś błąd systemu i odczyt jest zafałszowany.Ponieważ jestem użytkownikiem Visty i dodatkowo mam zainstalowany dobry program antywirusowy,żaden wirus nie wchodził w grę.Poza tym posiadam procesor 2 rdzeniowy(Dual Core E2200@3.2GHz OC) więc tak drastyczny spadek wydajności tym bardziej był dziwny.Zaintrygowany tym postanowiłem sprawdzić jeszcze w monitorze wydajności co tak zajmuje mi czas CPU,no i wyszło szydło z worka-okazało się że sprawcą jest BOINC który od jakiegoś czasu zajmował mi 100% czasu 1 rdzenia CPU.Pomimo iż po uruchomieni liczenia dla wybranego przeze mnie projektu(Seti@Home) skonfigurowałem klienta tak,aby uruchamiał się tylko jako wygaszacz ekranu-czyli w czasie kiedy nie korzystam z komputera,co daje klientowi dość dużo wolnego czasu CPU ponieważ mam zainstalowanego także klienta GPU dla projektu Folding@HOME(liczy go karta graficzna więc nie koliduje z BOINC) oraz klienta P2P więc prawie codziennie zostawiam komputer włączony na cały dzień.Na dodatek BOINC ukrywał swój proces w menadżerze zadań,co jest działaniem typowym dla aplikacji Malware,więc raczej niechcianych.Po tym odkryciu postanowiłem sprawdzić także logi sieciowe i odkryłem drugą dziwną rzecz,otóż proces seti@home który uruchamiał się jako wygaszacz i ten który się ukrywał w systemie i kradł czas CPU to dwa różne procesy,aczkolwiek obydwa zarządzane przez BOINC,ponadto pakiety danych do obliczeń pobierały z dwóch różnych źródeł.Co liczył ten drugi,ukryty proces i dla kogo tego nie wiem.Zdegustowany takim podejściem-na zasadzie daj palec to ci całą rękę upier...,no bo w końcu to donator decyduje o wielkości swojej donacji a nie na odwrót-odinstalowałem klienta BOINC.Jeśli ktokolwiek na tym forum wie dlaczego BOINC tak robi,i zna sposób na skonfigurowanie go aby uruchamiał się tylko wtedy i w taki sposób jaki ja wybiorę to być może jeszcze dam szansę temu projektowi.A na razie pozostanę przy Folding@Home,ten projekt przynajmniej mnie nie oszukuje i korzysta z zasobów komputera wtedy kiedy ja na to zezwolę.

[PBT] Horpah

1. boinc wykorzystuje całą wolną w danej chwili moc procesora, tak więc gdy wejdziesz w manager zadań zobaczysz że procesor pracuje na 100%
2. podaj proszę jakie mają nazwy te ukryte procesy, które jakoby działają obok seti, ja się jeszcze z czymś takim nie spotkałem

AiDec

Nigdy, ale to nigdy nie spotkalem sie z czyms takim opisanym przez Ciebie. Monitoruje na biezaca co sie dzieje z kompami chodzacymi pod XP, XP x64, Linuksem, a sa lepsi ode mnie w monitorowaniu procesow (TJM :) ). Procesy takie jak boinc.exe, boincmgr.exe, boinctray.exe, zuzywaja 0% CPU. Caly BOINC owszem uzywa 100% CPU, ale to jest 100% wolnej mocy przerobowej kompa. Spadek wydajnosci w Twoim przypadku moze wynikac z faktu przegrzewania sie procesora. Masz procesor OC`kniety - moze z tego powodu temperatury sa na tyle wysokie, ze OS zmiejsza taktowanie proca (mnoznik lub FSB - sprawdz korzystajac z CPU-Z) aby zapobiec uszkodzeniu. I tutaj szukalbym przyczyny.

Ew. doczepilbym sie tej skopanej Visty :P.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Voice1980

Być może pracę w ramach "tylko wygaszacz" trzeba ustawić jeszcze w preferencjach na stronie projektu
Computing preferences ->   "Suspend work while computer is in use?   yes"
Ze spadkiem wydajności w ramach liczenia Seti również się spotkałem ale było to gdy liczyłem na GPU.
Przez proces CUDA. Komputer (2quad) często się "zacinał", nie sprawdzałem jeszcze przyczyn.
Może wersja sterowników graficznych? Może Folding@Home na GPU powoduje podobne skutki?

mindc

#4
ja właśnie ostatnio zauważyłem, że na 5 moich kompach, sam boinc zabiera sobie całe jedno jądro CPU i niby wisi, bo podpiąć się do niego menedżerem nie mogę, ale na drugim jądrze liczy się jakieś WU...
co dziwne, restart nie pomaga, no i najdziwniejsze... wszystkie OSy to linux...

EDIT:
już wiem co było nie tak u mnie:
jedna z aplikacji (PrimeGrid) sypała notorycznie błędami (brak nieszczęsnego -static) i boinc chyba się gubił wtedy
gdy udało mi się wywalić całego PrimeGrida - problem zniknął



zriel

OC nie ma nic do rzeczy,mam dobry cooler(Xigmatek S963) + 5 wentylatorów 12cm w obudowie i 1 13.5cm w zasilaczu.Średnia temperatura procesora bez obciążenia mieści się w granicach 36-40 stopni zaś w stresie nigdy nie przekroczyła 60 stopni procesor i 36 obudowa.Nie jest to też spowodowane obniżaniem taktowania FSB oraz mnożnika procesora-przy OC wszystkie funkcje energooszczędne są wyłączane ponieważ powodują niestabilną pracę procesora,obniżenie jego osiągów przy OC oraz ryzyko uszkodzenia procesora,zostawia się tylko włączoną funkcję thermal control która po prostu wyłącza cały system w przypadku zbyt wysokiej temperatury procesora(dla tego modelu jest to ok 80-82 stopnie).Dodatkowo,zgodnie z zasadami OC procesor oraz pamięć zostały poddane 12 godzinnemu obciążeniu przy pomocy programu OCCT,więc system jest stabilny.Klient F@H też nie sprawia problemu,poza tym korzysta tylko z GPU a moja karta jest na tyle wydajna że mogę jednocześnie oglądać film w Full HD lub grać w jakąś mniej wymagającą grę.Klienta Seti@Home skonfigurowałem w menadżerze BOINC i w w swoim profilu,tak jak pisałem proces nie jest widoczny od razu po uruchomieniu menadżera a co za tym idzie nie ma informacji co zużywa tyle mocy CPU.Widać go dopiero po uruchomieniu opcji administracyjnych na procesie "rundll32" i wtedy dopiero go widać,oraz to że zużywa.A zgodnie z ustawionymi przeze mnie preferencjami nie powinien się uruchamiać w ogóle poza wygaszaczem ekranu.Sytuacja ta zaistniała dopiero nieco ponad miesiąc temu,od chwili instalacji BOINC oraz konfiguracji klienta Seti nie zmieniałem jego ustawień ani swoich preferencji w platformie BOINC.Przed tym terminem wszystko działało ok. myślę więc że to kolesie w BOINC coś namieszali i nie podoba mi się sposób w jaki to zrobili.Jeśli komuś coś daję-w tym przypadku czas CPU-to daję to z dobrej woli i w takiej ilości jaką ja uważam za stosowną i na jaką mnie stać.Poza tym w czasie rejestracji każdy donator podaje swój adres e-mail i można za pośrednictwem tego kanału wysłać prośbę o większe wsparcie konkretnego projektu,a nie mieszać cichcem w czasie aktualizacji.Z tego co mi wiadomo z ogólnie dostępnych informacji,to projekt Seti z roku na rok dostaje coraz mniej dotacji,więc dodatkowa pomoc ze strony platformy BOINC może dla nich stanowić być albo nie być.Być może ktoś z BOINC chciał pomóc podupadającemu z roku na rok projektowi naukowemu,który ma moją sympatię ze względu na moje zainteresowania tematyką SF,ale sposób w jaki to -przynajmniej w moim przypadku-zrealizowano nie zdobył mojej akceptacji.Nie wiem jak wiele osób wspierających ten projekt wprowadziło podobne do moich restrykcje co do czasu oraz rodzaju użycia CPU,ale podejrzewam że jesli takowe są to i one otrzymały podobną niespodziankę od BOINC.

[PBT] Horpah

Cytat: mindc w 05 Luty 2009, 23:05
ja właśnie ostatnio zauważyłem, że na 5 moich kompach, sam boinc zabiera sobie całe jedno jądro CPU i niby wisi, bo podpiąć się do niego menedżerem nie mogę, ale na drugim jądrze liczy się jakieś WU...
co dziwne, restart nie pomaga, no i najdziwniejsze... wszystkie OSy to linux...


a nie jest to przypadkiem aplikacja dla gpu którą ściągnąłeś, chytrze kradnąca moc procka na konto twórcy

Troll81

Szczerze powiedziawszy wygląda mi to raczej na bug z uprawnieniami do procesu niż celowe działanie. akurat boinc i seti maja otwarte kody źródłowe więc dokładnie można zajrzeć co pod spódnica się czai. Podejrzewam raczej błąd Windowsa z brakiem wyświetlania procesu niż celowe działanie. Za dużo osób im na łapki patrzy.

mindc

Cytat: Horpah w 05 Luty 2009, 23:40
Cytat: mindc w 05 Luty 2009, 23:05
ja właśnie ostatnio zauważyłem, że na 5 moich kompach, sam boinc zabiera sobie całe jedno jądro CPU i niby wisi, bo podpiąć się do niego menedżerem nie mogę, ale na drugim jądrze liczy się jakieś WU...
co dziwne, restart nie pomaga, no i najdziwniejsze... wszystkie OSy to linux...


a nie jest to przypadkiem aplikacja dla gpu którą ściągnąłeś, chytrze kradnąca moc procka na konto twórcy

XD
hmmm, na każdym z tych kompów jest jakaś integra intelowska, więc to na pewno nie zabawy z gpu
XD


zriel

Tylko że jak już pisałem BOINC oraz moje preferencje w nim były tak ustawione że nie miał prawa się uruchamiać poza wygaszaczem ekranu,natomiast problem z wydajnością i -co się okazało-kradzieżą czasu CPU zaczął się dopiero nieco ponad miesiąc temu.Do tej pory wszystko było ok.więc na 90% jestem przekonany że to coś się przywlokło razem z aktualizacją klienta BOINC.

Troll81

Jedyna sensowna aktualizacja klienta BOINC to dodanie wykorzystania GPU (inne to fixy bugów i kilka pierdół)

Mchl

Czy aktualizację robiłeś z oficjalnej strony BOINC?
Czy BOINC masz zainstalowany jako usługę systemową (service)?
Jak skojarzyłeś, że proces rundll32.exe jest związany z BOINC?
Kto jest właścicielem tego procesu?

Jakie inne projekty (BOINC) poza S@h liczysz?

Sam liczę stale SETI@home. Nie mam z tym żadnego problemu.
Zaraz zaktualizuję menadżera do najnowszej wersji.

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Mchl

OK. Zaktualizowałem się do 6.4.5
Podczas instalacji instalator łączył się z serwerami VeriSign, więc można zakładać, że jest podpisany i pochodzi z pewnego źródła.
Na razie nie zauważyłem żadnych anomalii. Poczekam aż zacznie liczyć się jakaś jednostka S@h

Jeszcze kilka pytań:

Czy w menadżerze BOINC widziałeś, że rzeczywiście jednostka się przelicza mimo ustawienia by działała tylko jako wygaszacz ekranu?
Czy możesz podać IP, z którym łączyły się obie aplikacje (wygaszacz S@h i podejrzana aplikacja).

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

OxyOne

#13
miałem podobny bład i wiesz co zrobilem wywaliłem boinc.exe itp i wsadzilem tam pliki z dobrze działajacej wersji - pomogło.
inny przypadek to był z firewallem, kolejny z wygaszaczem...
masz problem pisz krotko i na temat bo mnie osobiscie elaboratów sie nie chce czytac, a pomoglbym ci juz o 17:16 ale jak widze Sienkiewicza przed soba i sliczna wstawke typu
Cytat: zriel w 05 Luty 2009, 17:15
Jeśli ktokolwiek na tym forum wie dlaczego BOINC tak robi,i zna sposób na skonfigurowanie go aby uruchamiał się tylko wtedy i w taki sposób jaki ja wybiorę to być może jeszcze dam szansę temu projektowi.A na razie pozostanę przy Folding@Home,ten projekt przynajmniej mnie nie oszukuje i korzysta z zasobów komputera wtedy kiedy ja na to zezwolę.
to mam w prawym gornym rogu taki krzyzyk - wciskam go.
...bye bye ja cie na sile nie bedzie trzymal. czujesz sie poszkodowany ??? masz folding ciesz sie.

druga rzecz jak sie projekt łaczy po probki albo nie moze odeslac albo sie nie moze polaczyc itd. to wtedy wierze ci ze osiaga 100% core bo ja tak mam ale to jest bardzo krotki okres czasu. a jak dalej sadzisz ze nie patrz. poczatek


tym bardziej
Cytat: Troll81 w 05 Luty 2009, 23:42
Podejrzewam raczej błąd Windowsa z brakiem wyświetlania procesu niż celowe działanie. Za dużo osób im na łapki patrzy.
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Troll81

NetMonitoring nie unoś się tak. Więcej wyrozumiałości dla młodszego kolegi. MOże po prostu zassał zawirusowaną wersję BOINC z jakiegoś niepewnego źródła. Bo tłumaczenie (mam vistę i antyvira) niec nie daje. Wirusy są już i na vistę :D. Poza tym Podejrzewam że jak to w viście moga być problemu z procesami (kwestia uprawnień w viście jest naprawdę pokopana ), poza tym sam BOINC ma problemy z Vistą nie do końca porozwiązywane. Najchętniej zobaczyłbym jakieś screenshoty z process explorera bo to dziwne by proces boinc.exe zajmował proca kiedy to proces SETI powinien proca obciążać :D POdejrzewam też że może być konflikt pomiędzy F@H a BOINC. Przydałby się też zrzut ekranu konfiguracji BOINC naszego kolegi. Ciężko pomóc tak na słowo, bez podania szczegółów. A jeśli kolega saię zraził do BOINC to zawszeć może odinstalować i nikt błagać go o pozostanie nie zamierza. BOINC jest całkowicie dobrowolny i jeśli komuś nie działa to jego wybór co zrobi.

Mchl

Ja mam Bońka pod Viśtą i żadnych konfliktów z uprawnieniami :P

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

OxyOne

Trolku ja sie nie unosze, obrazam itd... ale jak czytam takie   bezedety    to mnie łamie w kosciach.

Ja mam Viste64 ultimatum i... Trollu wiesz co mozesz miec racje chyba...zaznaczam chyba... czyli nie jestem pewien...
jak wyłączyłem kontrole użyszkodnika jakos sie jeszcze bardziej poprawiło yyy to takie moje odczucie.

mam viste64 i chodzi
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

Troll81

Mechanizm kontroli użytkownika w Viście to pomyłka. Powinni to troszkę inaczej realizować. Ale w viście ogólnie jest kilka niedopracowań, tak jak w XP i w Viście jest problem z svchost który odpowiada za odpalanie usług i procesów. Podobnie jest z innymi procesami windowsa które ni z tego ni z owego nagle zajmują cały dostępny RAM (np internet explorer który otwierając stronę onetu potrafi zająć 500mb ram i drugie tyle w swapie) A że siedzę w kompach nie od dziś i mam pod sobą kilkadziesiąt firmowych maszyn, to wiem że z windowsami dzieją się czasem cuda wianki. I naprawdę czasami nie wiedomo co powoduje problem.

zriel

Witam ponownie,po konsultacji ze znajomym informatykiem doszedłem do przyczyny problemu.Jest on pośrednio powiązany z OC,prawidłowym-po którejś z rzędu poprawce-działaniem Visty,oraz tym że posiadam procesor wielordzeniowy.A oto co się działo: Ponieważ do OC należy wyłączyć wszystkie funkcje związane z oszczędnością energii-system nie mógł obniżyć parametrów pracy CPU i równomiernie rozłożyć obciążenie na obydwa rdzenie==>ponieważ nie mógł tego zrobić,aby drugi rdzeń również był obciążony uruchamiał na nim "proces bezczynności"(spadek po procesorach które nie miały jeszcze funkcji oszczędzania energii)==>proces bezczynności oznacza że CPU się "nudzi" i nie jest wykorzystywany więc BOINC zgodnie z ustawionymi preferencjami uruchamiał na tym rdzeniu proces projektu SETI,oczywiście gdy system nie był wykorzystywany na drugim rdzeniu także uruchamiało się SETI w graficznym trybie wygaszacza==>w momencie gdy ponownie korzystałem z komputera proces SETI nadal pozostawał na jednym rdzeniu,system się go nie czepiał bo i po co-miał do dyspozycji drugi rdzeń a proces uruchomiony na tamtym miał uprawnienia do korzystania z zasobów CPU.I siedział sobie tam niebożę :) a jedyny sposób żeby go wyłączyć to spróbować jakoś inaczej skonfigurować preferencje w BOINC lub ręcznie zamykać proces-za pomocą administrowania rundll32.exe z poziomu menadżera zadań.Dla tych którzy nie wiedzą: rundll32.exe to główny proces systemowy,pod tą nazwą kryją się procesy wszystkich niezbędnych do działania systemu usług oraz większości sterowników.W standardowym widoku menadżera zadań nie widać tych procesów ani informacji o faktycznym zużywaniu zasobów CPU oraz pamięci przez nie.Można to zobaczyć dopiero po uruchomieniu monitora wydajności systemu lub użyciu na w/w procesie funkcji "wykonaj zadania administracyjne" w menadżerze zadań.Z tego co mi wytłumaczył mój kolega informatyk,sytuacja która mnie spotkała jest możliwa tylko przy OC i tylko jeśli posiadany procesor jest wielordzeniowy. Serdecznie dziękuję wszystkim za umieszczone w tym poscie opinie oraz sugestie, i uważam temat za zamknięty.  :)

Machloj

NetMonitoring - jak dla mnie to przegiąłeś troszeczkę - po co wg. Ciebie jest forum?  gdyby zrielowi w ogóle nie zależało to by nawet nie zadał sobie trudu, żeby u nas coś napisać - a Ty na niego naskoczyłeś jakby Ci co najmniej w ryj dał...trochę luzu na przyszłość - jak nie chce Ci się czytać niektórych postów to ich nie czytaj, nie chcesz wszystkim pomagać - to pomagaj tylko tym, którzy piszą tak jak Ci odpowiada...

zriel - witamy na forum  ;)

OxyOne

Machloj moze ty tak uwazasz ja nie.
Przychodzi na forum swieżynka i od razu w pierwszym poscie ładuje ze boinc oszukuje.
no dobra jego oszukuja...
nie zauwazyłem, nie wyczytałem nigdzie w zadnym poscie u nikogo tekst typu

Cytat: zriel w 05 Luty 2009, 17:15
to być może jeszcze dam szansę temu projektowi

tak jakby łaske robił - jak nie pomozecie nie bede liczył -
pomysl troche... czy jak ktos ma problem nie staramy sie go rozwiazac?

zauwaz jak sa posty pisane... ogolnie mowiac:

- chłopaki mam problem z boincem. nie moge dojsc o co chodzi, mam firewall [nazwa] i chyba z nim jest ok. boinca mam [nr] i nie wiem dlaczego... [robi sie tak i tak]. sprzet mam [taki i taki], oprocz tego licze foldinga...
itp. w czym i gdzie lezy problem? prosze o pomoc...

nie lepiej brzmi?? wiesz juz co to jest forum?? po co one jest?? dyskutuje sie, rozwiazuje sie problemy, wygłupiamy sie, rozmawiamy tez na powazne tematy... - szantażystom mowie stanowczo NIE!

a wogole to powinienen sie przedstawic...
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie.

[/url]

zriel

Mea Culpa!!! Poniosły mnie trochę nerwy-wyobraźcie sobie sytuację kiedy zajmujecie się obróbką video(Ulead Video Studio potrzebuje trochę "mocy" do renderowania materiału wyjściowego) a coś wam zamula kompa i nie wiecie co i dlaczego.Jak już pisałem z pomocą znajomego informatyka doszedłem do przyczyny problemu.Wasze sugestie dotyczące wpływu OC oraz uprawnień dla procesu okazały się prawdziwe,chociaż w innym kontekście  :).Po wszystkim ponownie zainstalowałem BOINC,oraz wprowadziłem dodatkowe restrykcje dotyczące ilości wykorzystywanych rdzeni a także godzin w których program ma prawo uruchamiać obliczenia.Mam nadzieję że teraz wszystko będzie ok.W kwestii przedstawienia się:na imię mam Michał,mam 19 lat i pochodzę z Wrocławia.Liczę na waszą wyrozumiałość w kwestii moich pierwszych postów,jak napisał NetMonitoring jestem "świeżynką" i dodatkowo poniosły mnie nerwy.Myślę że po tym wszystkim moja współpraca z BOINC oraz ekipą BOINC@Poland będzie długa i owocna.  ;)

Mchl

#22
Spokojnie koledzy.

Mnie też nie bardzo się spodobało, jak sprawa została przedstawiona, ale kij z tym. Pewnie każdemu zaczęła by żyłka drgać, jakby był przekonany, że coś co darzył zaufaniem zaczęło go oszukiwać.

Po to tutaj jesteśmy, żeby sprawę zbadać i w miarę możliwości pomóc.

Bierzmy przykład z Wikipedii i zakładajmy dobre intencje. Inaczej paranoja nas zeżre (możecie mi wierzyć, jestem zawodowym paranoikiem)

zriel: Wszystkie Michały to fajne chłopaki :P Załóż sobie własny temat w dziale z wizytówkami i opowiedz nam więcej o sobie :)

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Troll81

Witamy kolejnego obrońcę festung breslau :D