Aktualności:

Nasza strona na Facebooku - poleć znajomym.

Menu główne

milka

Zaczęty przez Pigu, 20 Marzec 2009, 11:29

Pigu

http://www.boincatpoland.org/wiki/MilkyWay%40home

włos mi się zjeżył  :P nie wiem komu podpadam tą korektą ale co tam:
CytatGalaktyki są bardzo ewolucyjnymi systemami które pokazują jak wszechświat stał się tym, czym jest obecnie. Jedną z rzeczy którą nauczyliśmy się o galaktykach jest to że często łączą się w większe galaktyki.Wiemy to ponieważ możemy to obserwować.

Jednak jest to tylko tyle do nauki ze względu na patrzenie na to połączenie ponieważ możemy to oglądać tylko w dwóch wymiarach [wtf?]. Dlatego teraz zamierzamy zbadać Drogę Mleczną, odkąd [niech zgadnę - było "since"? jest Ona jedyną Galaktyką, którą możemy zbadać w trzech wymiarach. Dodatkowo mamy szczęście[hmm ke?], gdyż Rodrigo Ibata w 1994 roku odkrył, że Droga Mleczna łączy się z inną Galaktyką: The Sagittarius (Sgr) Dwarf Ellipsoidal Galaxy. Wskutek jej relatywnie małych rozmiarów w porównaniu do Drogi Mlecznej, karzeł Sgr jest rozrywany. To oznacza, że wskutek o wiele większej grawitacji Drogi Mlecznej, karzeł Sgr jest rozrywany[powtórzenie] na boki i ciągniony[może ciągnięty?] na zewnątrz do długich strumieni, które podążają za aktualnym jądrem karła Sgr. Aby lepiej zrozumieć to rozrywanie można oglądnąć symulację. Te pozostałości[jakie te?] dają nam niepowtarzalny wgląd w naszą Galaktykę. Ogólnie możemy powiedzieć, gdzie jest gwiazda i gdzie się kieruję. Jednakże, poprzez badanie tych strumieni możemy zobaczyć gdzie gwiazdy były. Ta droga pozostawia nam mapę która pozwala nam na badanie potencjału grawitacyjnego Drogi Mlecznej. Oprócz tego, odkąd szacunkowy potencjał wynosi 90% z powodu Czarnej Materii będziemy w stanie przewidzieć rozkład Czarnej Materii wewnątrz Drogi Mlecznej.[wtf?]

Projekt nie zajmuje się symulacjami lecz analizą danych. Wyniki projektu zostaną wykorzystane właśnie do symulacji w przyszłości. Jednostki będą zawsze dostępne ponieważ zawsze [powtórzenie]można analizować inny model oraz inne dane.

MilkyWay@home będzie analizować dane z Sloan Digital Sky Survey - zakrojonego na szeroką skalę przedsięwzięcia astronomicznego mającego na celu stworzenie trójwymiarowej mapy znacznej części nieba.

Projekt związany z: Rensselaer Computer Science Department

panowie - czytajcie czasem całość po przetłumaczeniu, a jak cosik nie gra to na forum i pytać - ten art jest dostępny ze strony głównej jako projekt miesiąca :-[

KrzychuP

Ojojojojojojoj!!  |-?

Troll81

#2
Tłumaczenie - Kempler i bober (tyle w historii artykułu). Chyba że było to przeklejane skądś. Jak znajdę oryginał to pogłówkuję.

NIe mogę znaleźć oryginału :( Poratujcie linkiem

kempler

Ja to tłumaczyłem i był to jeden pierwszych artykułów jakie tłumaczyłem. Nie przyłożyłem się, trudno. Ale coś zrobiłem. Jak coś jest nie tak to po prostu to POPRAWCIE. Po to jest Wiki żeby poprawiać innych a nie wytykać błędy.

Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

Troll81

podaj mi proszę namiary na tekst oryginalny, bo na stronce Milky tego tekstu nie znalazłem.

Pigu

#5
nie twierdzę, że umiem lepiej, po prostu byłem w robocie (na notku nie mam hasła do wiki zapamiętanego), znalazłem i zaznaczyłem, zresztą i tak nie wiem na co poprawiać

kempler

To nie chodzi Pigu o to że podpadłeś. Tylko tak to napisałeś jakbyś miał pretensje. Mogłeś po prostu napisać że jest błąd i czy mamy oryginał żeby poprawić. Po takich tekstach to mi się odechciewa na długo tłumaczyć cokolwiek. Umiesz lepiej to zrób a nie pisz że trzeba zrobić.

Też nie znalazłem oryginału. To było na forum ale chyba już tego nie ma. Ale to jest prawie to samo:

Galaxies are ever evolving systems that can provide insight into how the universe came to be what it is now. One thing we have learned about galaxies is that they often merge into larger galaxies. We know this because we can observe it (e.g. here and here). However, there is only so much you can learn by looking at these mergers since we only see a two dimensional projection. Therefore, we are going to study the Milkyway since it is the only galaxy where we can study in all three dimensions. We are also in luck for in 1994 Rodrigo Ibata discovered that the Milkyway was currently merging with another galaxy: the Sagittarius (Sgr) Dwarf Ellipsoidal Galaxy. Due to its relative small size compared to the Milkyway, the Sgr dwarf is being tidally disrupted. This means that due to the Milkyway's much stronger gravitational force the Sgr dwarf is being ripped apart and drawn out into long tidal streams that lead and follow the actual core of the Sgr dwarf. You can see a simulation of this disruption and get a better understanding of it here. This tidal debris gives us a unique insight into our Galaxy. In general, we can only tell where a star is and where it is going. However, by studying these streams we can see where the stars were. In this way streams leave a map that allow us to be able to study the gravitational potential of the Milkyway. Also, since the potential is an estimated 90% due to dark matter we will be able to get a good handle on the distribution of the dark matter within the Milkyway.

It is this tidal debris that we be studying using Milkyway@home. We have developed a method to be able to isolate and determine the properties of this debris. We also do not plan to limit ourselves to simply studying known streams (this will be the first step though), but to also be able to discover/study new pieces of tidal debris.

That should give you an idea of what it is we're doing here, feel free to ask questions. Until then, I'll answer the questions I've seen presented so far:


Kury Nas pogryzą, Raptory zeżrą....

Troll81


Troll81

CytatGalaktyki są wiecznie ewoluującymi systemami, które mogą dostarczyć informacji na temat - jak wszechświat stał się tym, czym jest teraz. Jednej rzeczy, której nauczyliśmy się o galaktykach, jest to, że często łączą się z większymi galaktykami. Wiemy to, ponieważ możemy to zaobserwować. Jednakże tylko tyle można się dowiedzieć na temat tego procesu, gdyż widzimy jedynie dwuwymiarową projekcję. Dlatego, zamierzamy badać drogę mleczną, ponieważ jest to jedyna galaktyka, gdzie możemy prowadzić badania we wszystkich trzech wymiarach. Mamy również to szczęście, gdyż w 1994 Rodrigo Ibata odkrył, że droga mleczna właśnie łączy się z inną galaktyką: (Sgr) [http://pl.wikipedia.org/wiki/SagDEG] elipsoidalną galaktyką karłowatą w gwiazdozbiorze Strzelca. Ze względu na swój relatywnie mały rozmiar, w porównaniu do drogi mlecznej, karłowata galaktyka Sgr jest pływowo zakłócany. Oznacza to, że ze względu na znacznie silniejszą siłę grawitacji Drogi Mlecznej karłowata galaktyka Sgr jest rozrywana i rozciągana w długie strumienie pływowe, które prowadzą i podążają za aktualnym rdzeniem galaktyki karłowatej. Można zobaczyć symulacje tego zakłócenia i lepiej zrozumieć zjawisko tutaj (wstawić link). Te szczątki pływowe daje nam unikalny wgląd w naszą galaktykę. Ogólnie, możemy jedynie powiedzieć gdzie jest gwiazda i dokąd zmierza. Jednakże badając te strumienie możemy zobaczyć gdzie te gwiazdy były. W ten sposób strumienie pozostawiają mapę, która pozwala nam badać grawitacyjny potencjał drogi mlecznej. Także, ponieważ ten potencjał jest estymowany w 90% ze względu na ciemną materię [http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciemna_materia] będziemy mogli dobrze ocenić rozkład ciemnej materii wewnątrz drogi mlecznej.

Właśnie te szczątki pływowe będziemy badać przy użyciu Milkyway@home. Opracowaliśmy metodę, która pozwala wyizolować i określić właściwości szczątków. Nie zamierzamy się również ograniczać do badania znanych strumieni (to będzie jednak pierwszy krok), lecz również chcemy móc odkrywać/badać nowe fragmenty szczątków pływowych.

To powinno wam przybliżyć to, co robimy tutaj, nie bójcie się zadawać pytań. Do tego czasu, ja będę odpowiadał na pytania. Dotychczas widziałem zaprezentowane:

proszę

Pigu

błędy są od tego by je poprawiać, a nie by się za nie obrażać :P nie umiem lepiej tłumaczyć, ale umiem znaleźć byka, więc znajduję, by było łatwiej zakolorowałem o co mi chodziło, z pewnością nie było moim zamiarem o sponiewieranie tłumacza

robisz kempler'ku kawał dobrej roboty, ja tylko czuwam, by była jeszcze lepsza :parrrty:

Troll81

Jak ktoś to przeczyta i dokona korekty to gotowe do wrzucenia na wiki. Tylko dajcie znać czy już można czy też nie. i czy zmienić art juz istniejący czy pisac nowy.

Troll81

Nie ma chętnych do korekty? To wrzucam

Vega

#12
jeszcze jeden "drobiazg". Słowa "Wszechświat" i "Droga Mleczna" piszemy z dużej litery ;) Jeśli chodzi o naszą, to "Galaktyka" też piszemy z dużej... Sorki, że się czepiam, ale to ważne :)

Mchl

O proszę... mamy teraz eksperta na pokładzie, przyda się, przyda... :D

W nagłych wypadkach wzywać przez: mail: mchlpl[at]gmail.com | PM|mchl[a]boincatpoland.org

Troll81

Dzięki za zwrócenie uwagi, większość z nas to łamagi jeśli chodzi o język polski....