Aktualności:

Nasz kanał IRC - Porozmawiaj z nami.

Menu główne

Antena do odbioru sygnału

Zaczęty przez taz, 29 Kwiecień 2009, 13:48

taz

Witam!

Oglądałem kiedyś program o Seti i był tam pan, który ma na swoim podwórku małą antene do odbioru sygnałów. Czy ktoś coś wie na ten temat?

Pozdrawiam
Taz

Troll81

Mam gdzieś konktetny plan wykonania amatorskiego radioteleskopu. Sama antena to wystarczy pierwsza lepsza antena do odbioru fal radiowych (oczywiście im większa czułość anteny tym lepiej). Najlepsze do radioastronomii są duże anteny czaszowe (ciężko dostępne). Można takie gdzieniegdzie znaleźć jeszcze w polsce (dawne anteny do odbioru analogowej telewizji satelitarnej miały nawet 3m średnicy). Ale to zaledwie sama antena. Trzeba jeszcze całą elektronikę do tego wykonać. No i nie bez znaczenia jest umiejscowienie anteny (najlepiej z dala od źródeł zakłóceń radiowyc, typu maszt telefonii komórkowej itp). Małe anteny odbiorą co najwyżej sygnał słońca :D a jeśli znasz się choć trochę na astronomii to wiesz że tak naprawdę to taki sygnał to tylko piski i trzaski. Trzeba jeszcze ten sygnał zinterpretować (czyli przetworzyć komputerowo) żeby uzyskac konkretne dane.

taz

Ciekawe ile by to kosztowało i czy istnieje oprogramowanie do obróbki sygnału.
Jeśli miałbyś te plany to byłbym wdzięczny :)

Pozdrawiam
Taz

Troll81

Pogmeram bo gdzieś miałem :D zresztą jest dużo stronek w necie. Wygooglaj amatorski radioteleskop". Był nawet jakiś program (sonda albo kwant) gdzie poazywali krok po kroku jak to zrobić (zwykła antena radiowa, trochę elektroniki i słuchawki :D ). Co do kosztów to kilkaset złoty na antenę paraboliczną, kilka tysięcy do kilkunastu na aparaturę a co do oprogramowania to juz nie wiem...

Cormac

Cytat: Troll81 w 29 Kwiecień 2009, 14:10
Małe anteny odbiorą co najwyżej sygnał słońca :D

Hej, dodam ze  jeszcze małym radioteleskopem fale radiowe wytworzone przez  Jowisza mozna zaobserwowac ;) aa  i chyba promieniowanie kosmicznego tła.  Kiedyś  tez  zaintrygowal  mnie pomysl budowy radioteleskopu, ale to dosyc  skomplikowane.. Jak dla mnie   najtrudniejsza czesc  by   nauczyc sie calego tego stuffu o elektronice  |-?  tu kilka ciekawych linkow  dla zainteresowanych:
  http://radioteleskop.w.interia.pl/index.html
  http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=7837.0
     
   pozdro

pszyklejony

Seti nasłuchuje w zakresie 1420MHz, czyli tuner sat da radę, trzeba tylko promiennik dorobić i można słuchać :)