"potfforek" do BOINC... plany-zakupy-montaż-rac!

Zaczęty przez Szopler, 06 Maj 2009, 23:47

Szopler

Chciałbym złożyć sobie kompa specjalnie do BOINC (uzależniłem się) :shame:.
Sprzęt ma być możliwie wydajny w stosunku do ceny z możliwością upgrade'u (głównie o GPU).
Ponieważ mam odłożone trochę gotówki (ale nie za dużo), chciałbym kupić niezbędne minimum, czyli:
- MoBo pod C2Q
- procek C2Q minimum Q6600
- chłodzenie do C2Q (powietrzne i jak najcichsze)
- RAM 2GB
- zasilacz z zapasem mocy

Proca chciałbym kręcić nie ukrywam...
Nie muszę kupować wszystkiego od razu... powiedzmy, że mam 1k pln do wydania. Na początek chyba MoBo (reszta w przyszłych miesiącach)?
Co polecacie? Jaka MoBo, pamięć, zasilacz, chłodzenie?
Mam trochę dysków IDE, czy nowe MoBo mają jeszcze w ogóle kontroler IDE? Czy trzeba uwzględnić zakup jakiegoś dysku na SATA?
Dobrze gdyby płyta była mATX, miała zintegrowaną choćby najsłabszą grafę (coby konsolę pociągnęła) i chociaż 2xPCIe dla GPU ;).

Cel to RAC! ;)

Troll81

mobo matx z dwoma pciex?? i jeszcze zinterowaną grafą. Raczej zapomnij. Procke to możesz rozpatrzeć AMD phenom II (ponoć nieźle się kręcą). chłodznie no to scythe :D Nowe płyty mają azwyczaj choc jeden kanał IDE. Ale dyski IDE są teraz droższe niż sata a sata są o niebo wydjaniejsze. Jeżeli celem jest RAC to kupowałbym płytę juz na nowym sockecie intela (mają wejść6 i 8 rdzeniowce więc upgrade będzie bezbolesny w miarę. Jeśli masz teraz 1k do wydania to kompa nie złożysz. odłóż do skarpety i potrzymaj. Ceny spadną złotówka pójdzie do góry :D i jescze na tym zyskasz. MOże cos się wyklaruje w sprawie GPU do boincowania :D

AiDec

#2
Potforek? Jak chcesz to Ci zloze Kosmosa ;)


Generalnie to Troll ma racje. I dlatego widze tutaj bardzo duzy problem. Od siebie napisze: albo potforek, albo IDE, mATX i zintegrowane grafy. 1k - bardzo, bardzo malo. Na potforka trza duzo.

Po kolei kilka porad:
- Q6600 to dobry wybor (moze nie idealny, ale co najmniej dobry) - kazdy Ci doradzi jak krecic i kupujesz pewniaka. Wiesz ze bedzie dzialal. Troll pisze o Phenomach II, ale... Dasz sobie rade z kreceniem Phenoma? Masz kogos kto Ci doradzi? A wiesz ze Phenomy sie calkiem mocno grzeja (czyli potrzebujesz wydajniejszego - glosniejszego - drozszego chlodzenia).
- Co najmniej jeden dysk SATA - na IDE daleko nie pojedziesz. Jak potforek, to beda tez GPU, to bedzie duze obciazenie dysku i za moment sie okaze ze Twoj stary IDE padl. IDE bedzie Ci tez spowalnial cala `potforkowa` wydajnosc. Na poczatek mozesz uzyc jak najbardziej, ale licz sie z tym ze po miesiacu - dwoch wymienisz (wciaz prawie kazda mobo ma jeden kanal IDE). Tutaj nie ma co za bardzo doradzac, sam sobie cos wybierz biorac pod uwage Twoje mozliwosci finansowe. Pamietaj tylko - Barracudy sa dobre wydajne ale niespecjalnie ciche i raczej cieple, poza tym WD sa bardzo godne uwagi, Hitachi i Samsungi tez dobre.
- Powietrzne chlodzenie: ciche i wydajne jest drogie (Thermalright Ultra-120 eXtreme). Jak tylko ciche, to nie wydajne - zapomnij o ostrym kreceniu procka. Jesli nie zamierzasz krecic procka powyzej 3.4GHz, a bedziesz mial (koniecznie!) dobrze wentylowana obudowe (badz zdjeta) to najlepszy stosunek wydajnosci do ceny ma chyba Noctua NH-U12P, a jest przy tym cichutenka.
- Pamieci dobierzesz w zaleznosci od mobo.

A co do mobo...

Wlasciwie to zastanawiam sie dlaczego ja to pisze. Bo tak na zdrowy rozsadek... Szopler, po prostu popatrz na SKB@P i cos sobie wybierz :).


Wybierz sobie ktora konfiguracja SKB@P Ci pasuje i taka sobie skladaj. Masz trzy pozycje do wyboru, wiesz ze dzialaja i to niezle. Po co dalej kombinowac? :). Zacznijmy od tego, a jak juz sie zdecydujesz, to wtedy mozemy ew. cos pozmieniac i pokombinowac co i w jakiej kolejnosci kupowac. I to bedzie chyba najlepsze wyjscie dla Ciebie. Wklej tutaj wybrana wersje i bedziemy Ci `customizowac` :).



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

sesef

To ja już bym brał lepiej Phenoma 945 jak się pojawi w Polsce, będzie dużo wydajniej niż Q6600 i bardziej przyszłościowo do tego na przeczekanie AsRock A780GXH/128M /AMD 780G/ (chociaż po mimo że to AsRock to jest to bardzo dobra płyta jest częściej polecana niż tanie Asusy czy Gigabyte) do tego jakieś tam 2 GB ramu. Za jakiś czas kupisz sobie płytkę z socketem AM3 i DDR3 procka przełożysz ramy dokupisz i można śmigać dalej.

Potem już tylko jakiś system x64 i można lecieć do przodu.

Szopler

1) Intel i tylko to...
2) 1k pln to ja mam teraz np. na MoBo i zasilacz lub MoBo i pamięć (procek i zasiłka za miesiąc).
3) Przyszłościowo, ale tak żeby nie wydać więcej niż 3k pln za całość
4) Mam do zajechania 3 dyski IDE 20, 40 i 60GB. Jeżeli tam bedzie stal tylko system i boinc to moga chyba być na poczatek ;).

AiDec

Cytat: Szopler w 07 Maj 2009, 09:46
3) Przyszłościowo, ale tak żeby nie wydać więcej niż 3k pln za całość

To w takim razie zle zinterpretowalem Twojego potworka. Ja to widzialem tak: mobo + proc 1k, zasilka 1-1.5k... To ja sie tutaj raczej nie przydam... :(.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

Troll81

#6
skoro intel koniecznie to rozpatrz możliwość zakupu nowej platformy intela. 775 już idzie do lamusa

w maju złotówka ma się umacniać. obyś nie żałował że nie odłożyłeś decyzji o zakupie...

A tu coś dla ambitnych
http://atlasfolding.com/

tylko oni mielą folding@home (aktualnie szukanie leku na pląsawicę huntingtona)

Akira

Za 1000-1300 możesz dostać PS3. Postaw na nim linuxa i na tym boincuj? Jak myślicie dobry pomysł?

Troll81

Raczej słaby bo ograniczy go do jednego projektu. A to nie o to przeciez chodzi.

Akira

http://www.youtube.com/watch?v=NnAn3h7kTM4
Jak skorzysta z takiej Lajnuksa to nie będzie ograniczony do jednego projektu.

Troll81

tylko jaka jest wydajność ps3 w innych projektach niż gpugrid??

Szopler

#11
Cytat: AiDec w 07 Maj 2009, 09:49
Cytat: Szopler w 07 Maj 2009, 09:46
3) Przyszłościowo, ale tak żeby nie wydać więcej niż 3k pln za całość

To w takim razie zle zinterpretowalem Twojego potworka. Ja to widzialem tak: mobo + proc 1k, zasilka 1-1.5k... To ja sie tutaj raczej nie przydam... :(.

Dlatego "potfforek" a nie "KOSMOS" czy inny MasterOfBoinc ;).
No i tysia na zasiłkę bym nie wydał... raczej 50% tego...

Czyli mówicie, żeby iść w i7? No w sumie racja... poczzekamy zobaczymy bo narazie procki drogie są :/ i płyty też...

http://www.allegro.pl/item622771040_asus_rampageii_gene_matx_x58_lga1366_x_fire_sli.html - mATX 2x PCIE x16  :respect:

Troll81


Szopler

No dobra... Jakąś najtańszą bym kupił na początek (jak do SKB@P na przykład)...

Jaki zasilacz do polecacie? Bo to chyba mogę już kupić hehe cena dużo się nie zmieni, a jak wydam kupę kasy na zasilacz to mi będzie szkoda, że stoi i szybciej dokupię resztę ;)...

TRZECIAK

Z tymi potworkami to jest ciężko :/
Ja na obecną chwilę bym wybrał socket LGA1366, ale za 3k to raczej będzie ciężko.
Właśnie składałem swój dopiero co i koszmarnie dużo kasy poszło, bo 5k a nawet jeszcze grafy do tego nie kupowałem tylko narazie jadę na GTX260 no i miałem już dyski i chłodzenie wodne. Tyle tylko że składałem z porządnych gratów i dlatego taka cena.

Jeśli jednak się zdecydujesz na LGA1366 to:
- najtańsza płyta (np.Gigabyte EX58-UD3R) ok 780 zeta,
- procek i7 920 chyba coś ok. 1150zł a kręci się fajnie (mój bez problemowo ruszył na 4GHz) no i liczy 8 zadań na raz :D
- pamięć np OCZ triple channel 1333MHz 3X1GB ok 220
- zasilacz hmm zależy jakie karty graficzne i ile ich będzie ale zbierałbym kase na coś ok 1kW ale to cena ok 800 w górę
  powinieneś na nim pociągnąć nawet 2 grafy 2jajowe

Z tego już wychodzi ok 3k, a niema jeszcze konkretnego chłodzenia, żadnej grafy i musiałbyś przeszczepić te dyski IDE.

No więc jeśli byś chciał koniecznie w 3k się zmieścić razem z konkretną grafą to chyba tylko AMD zostaje, bo cenowo platforma duuuużo tańsza, ale niewiem jak jest teraz z kręceniem tego sprzętu, bo ja ostatnie AMD jakie miałem to barton 2500+ mobile który mi się fajnie do 2,8GHz kręcił na wodzie.


Szopler

Hmm... no właśnie planuję takie absolutne minimum na start (żeby tylko liczyło) czyli MoBo+Proc+Ram+Zasiłka.
Dyski na razie te co są, buda mATX lub może nie być w ogóle.
Grafa minimum, żeby konsolę Ubuntu widzieć ;) i tyle...

Troll81

grafę to już jakąś tanią ale liczącą kupił

co byście koledzy polecili ati4830 czy nv 9800gt?? w cenie ok 500 złotych można już liczyć całkiem żwawo :D

TJM

Q6600 to chyba obecnie trochę lipa ze swoimi 106W TDP (o ile dobrze pamiętam) na domyślnym zegarze, nie lepiej zainwestować w coś nowocześniejszego i z czasem zaoszczędzić na prądzie ?
Przy pracy 24/7 pod obciążeniem każde 10W robi różnicę, a prąd niestety coraz droższy.
Ja składając coś tylko pod BOINC obecnie myślałbym raczej jedynie o i7, co 8 wątków to nie 4.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

TRZECIAK

#18
Jeśli to komp tylko do liczenia boinc i tylko żeby mieć duży rac to póki milka daje dużo pkt na ATI to kup sobie najtańszą płytę pod LGA775 do tego najtańszego 2jajowca (lub jakąś używkę q6600) najtańsze 2GB ramu i porządną grafę ATI i do tego dopasuj zasiłkę.
Będzie tanio i duży rac, chyba że zanim to poskładasz to milka przestanie tyle punktować.


Tak sobie polukałem na ceny LGA775 i też nie wychodzi bardzo drogo.
ram 2GB ok 100 zł
q6600 używkę na allegro można czasem trafić za 400 zeta,bo nowy ok 800zł
płyta ok 250-300 zł choć tu bym nie żałował jeśli chcesz kręcić

no i znów zostaje grafika i zasiłka którą tak czy inaczej musisz mieć mocną żeby pociągnąła kręconego proca i grafę

Dla przykładu podam że mój corsair HX520W (ok400 zł) dawał radę z kręconym q6600 4GB ramu, 3 dyskami, pompką, 4 wiatrakami, nagrywarką i kręconą GTX260 i miał jeszcze ok 100W zapasu według watomierza za 15 zł.

Cytat: TJM w 07 Maj 2009, 22:22
Q6600 to chyba obecnie trochę lipa ze swoimi 106W TDP (o ile dobrze pamiętam) na domyślnym zegarze, nie lepiej zainwestować w coś nowocześniejszego i z czasem zaoszczędzić na prądzie ?
Przy pracy 24/7 pod obciążeniem każde 10W robi różnicę, a prąd niestety coraz droższy.
Ja składając coś tylko pod BOINC obecnie myślałbym raczej jedynie o i7, co 8 wątków to nie 4.

Jeśli chodzi o proca to masz rację w 100%, ale jeśli to ma być komp dla RACu to i tak musi zainwestować w grafikę, bo punktowo z GPU będzie sporo wiecej niż z CPU.

Mój przykład :
i7920 podbity do 3,8 GHz jeśli by dostawał non stop milkę dałby radę przerobić na dobę 20k pkt , a że milka nie daje non stop próbek to liczę też prime za które jest ok 12k pkt na dobę w sumie wychodzi średnio ok 12-14k dziennie z CPU.
Grafa GTX 260 mocno podkręcona z moich obserwacji na dobę dałaby ok 17-20k pkt, więc ok 5-6k więcej niż procek.
Niewiem jak jest z ATI pod milką ale punktuje to jak szalone.


TJM

No ale w przypadku grafy i proca RAC obu się sumuje, więc i tak warto inwestować w i7.

W razie jakiejś pilniejszej sprawy - jestem często dostępny na kanale IRC B@P, na forum czasami zapominam zajrzeć lub nie mam czasu.

Szopler

Niezbyt precyzyjnie się wyraziłem... chodzi o RAC w projektach typu WCG, Rosetta, POEM, Malaria.

TRZECIAK

Cytat: TJM w 07 Maj 2009, 22:43
No ale w przypadku grafy i proca RAC obu się sumuje, więc i tak warto inwestować w i7.

Ale za różnicę w cenie budowy platformy na LGA775 a LGA1366 można kupić konkrętną grafikę która da sporego kopa do pkt.
Z procka Q6600 będzie średnio 5-6k pkt mniej niż z i7 ale z dodatkowej grafy będzie ok 17-20k więcej w przypadku Nvidii.
Choć faktycznie rachunek za prąd może przerazić jeśli komp by chodził 24/7 z prockiem i np GTX295 (w granicach 400kW*0,50zł ?).

Cytat: Szopler w 07 Maj 2009, 22:49
Niezbyt precyzyjnie się wyraziłem... chodzi o RAC w projektach typu WCG, Rosetta, POEM, Malaria.

No to wszystko zmienia.
Jedyne słuszne rozwiązanie to i7.


Szopler

W tej chwili chodzą u mnie NonStop 3 kompy jak w podpisie...
Dwa z nich (najmocniejsze) wyciągnęły od 05.05.09 godzina 19:00 dokładnie 11kWh (wliczając radio). Do tego Chodzi jeszcze jeden komp który ciągnie na full load 100W (ale chodzi na 90% CPU).

TRZECIAK

Cytat: TRZECIAK w 07 Maj 2009, 21:40
- najtańsza płyta (np.Gigabyte EX58-UD3R) ok 780 zeta,
- procek i7 920 chyba coś ok. 1150zł a kręci się fajnie (mój bez problemowo ruszył na 4GHz) no i liczy 8 zadań na raz :D
- pamięć np OCZ triple channel 1333MHz 3X1GB ok 220

Do tego spokojnie mogę polecić zasiłę corsair HX520W za ok 400 zł która pociągnie w tym zestawie GTX 260

W sumie wyjdzie ok 2500 więc z 3k styknie na dobry wentyl i np HDD na SATA


Troll81

jak ma chodzić głównie wcg. poem i inne takie to i7 albo coś na socket am3 bo to rozwojowe platformy. A jak w końcu WCG ruszy na graficznej to się będziesz grafą przejmował. Fakt że na początku mówiłeś o max RAC a to dla mnie oznacza tyle ATI pod milkę ile się w obudowę zmieści :D

Szopler

Odchodzę powoli od projektów innych niż biochemiczne. Zostawię sobie może LHC i coś jeszcze, ale głównie biochemia... tylko podociągam to co zacząłem do tych 25k ;)... Z grafą chcę się wstrzymać także dlatego, że nie wiadomo w co pójdzie WCG (ATI czy NVidia)... Cóż... poczekam chyba na spadek cen... Niech wejdzie coś AMD to Intel ceny obniży... Nie wydam całej zaoszczędzonej od grudnia (praca) kasy na kompa ;). Trzeba jeszcze kupić bike'a bo .upa do krzesła przyrośnie...

Troll81

poza tym rowerek pozwoli ci więcej kasy oszczędzić :D ja też coraz bardziej się zastranawiam nad tym w których projektach chcę uczestniczyć i chyba najbardziej w tej chwili wspieram WCG (chyba 3 maszyny w tej chwili go orają).

Troll81

#27
http://www.allegro.pl/item630434436_obudowa_acer.html

taka obudowa by ci podpasowała?? miałbyś problem ze znalezieniem zasiłki ale coś byś wyszukał :D

stn

Ja tez planuje w najblizszym czasie kupic cos nowego. Licze na starytm Celeronie D 3,06GHz czy coś takiego. Jednordzeniowe 2500int, 1300float świetnych wyników nie daje. Jedyne co teraz licze to GPUGRID bo na 9600GSO moge zrobic probke za 5k w 2,5 dnia (oczywiscie nie 24/7). Niesety probki za 10k musze odrzucać bo niewyrobił bym przed deadline... W ten sposób wyciagam z kompa ok. 1300RAC zamiast, 250 które mogłem max w PrimeGrid. W sumie z zakupem kompa mi się nie śpieszy, mogę nawet poczekać rok na ceny, bo do zastosowań domowych dotychczasowy komp się nadaje.
Czy ktoś jest zorientowany ile kosztuje zbudowanie kompa typu SKB@P3? Patrzylem mniej wiecej na podzespoly ale za 1800PLN raczej bym tego nie kupił. I ile kosztuja 24godziny pracy takiego kompa? Może ktoś z was jest wróżbitą i będzie potrafił przewidzieć czy oplaca sie czekac?
Co do ceny to zastanawiam się nad jakims sensownym rozwiązaniem, bo nie mam zamiaru kupić sobie kompa takiego jak produkują ALIENWARE.
Strasznie długi ten post wyszedł, ale no cóż. Z góry dzieki za pomoc.

Troll81

cenę SKB@P znasz. i na razie taka jest :( ale jak się złotówka umocni do euro i dolara to kto wie?? może będzie taniej. Prądu żre toto w okolicy 400W (bez graficznej) z graficzną dolicz że może wziąć 600W. Ile kosztuje doba pracy?? przemnóż moc zestawu razy 24 podziel przez 100o i masz ile kWh będzie potrzebował w ciągu doby. Pomnóż to przez koszt kWh u ciebie i już wiesz ile będzie cię to kosztować

gigi2000

Hmm, 400W bez grafy to nie jest przypadkiem troche za duzo? Moj kompik Q6600 + 9800GTX w pelnym obciazeniu na liczniku pokazuje troche ponad 200W...
Co daje na dobe 24*0,21(kW) = 5,04 kWh, cena 1kWh to 0,4725 zl, tak wiec doba obliczen wychodzi 5,04*0,4725 = 2,38 zl

Troll81

to bardzo małe masz to obciążenie..... albo ja liczyć nie umiem... 300W to sam proc z grafą powinien ci zeżreć przy pełnym obciążeniu.

stn

Jeszcze jedno pytanko. Jak to jest z chłodzeniem? Tak sie składa że komp stoi u mnie w pokoju i jakbym chciał z nim zasnąć to by było ciężko. Wentylatorek miesiac nie czyszczony huczy tak ze szkoda gadac. Jaka jest wydajnosc i cena wodnego i pasywnego? I czy takie rozwiązanie gdzieś by się sprawdziło?

AiDec

@Troll: Jesli grafa nie chodzi na 100% pod GPUGridem to moc jest prawidlowa.

@stn: Taniej kupic cichy porzadny wiatrak np. Noctua 800rpm. Dobra woda jest droga.



Bo jest paru kumpli :),
Bo jest parę w życiu dobrych chwil...


Moja wizytowka i sygnaturka

3Rni

ja postawiłem na pasywne chłodzenie plus dobre markowe wentyle wolnoobrotowe, zdjęta obudowa i komp z odl 1m prawie niesłyszalny, jedynie postękiwania dysków do czasu do czasu...

procek skręcony z 3ghz na ponad 4ghz liczy enigme a grafa pasywna pięknie liczy milke - a nikt w domku nie czepia sie kompa skoro nie slychac go praktycznie to nawet nie domyślają sie ze chodzi 24/7

liczymy dalej ^^  :respect:

TRZECIAK

Cytat: ERni w 08 Maj 2009, 21:46
ja postawiłem na pasywne chłodzenie plus dobre markowe wentyle wolnoobrotowe, zdjęta obudowa i komp z odl 1m prawie niesłyszalny, jedynie postękiwania dysków do czasu do czasu...

procek skręcony z 3ghz na ponad 4ghz liczy enigme a grafa pasywna pięknie liczy milke - a nikt w domku nie czepia sie kompa skoro nie slychac go praktycznie to nawet nie domyślają sie ze chodzi 24/7

liczymy dalej ^^  :respect:

hehe do momentu aż rachunek za prąd przyjdzie :D

Dla przykładu mój ciągnie narazie ok 480-500W (i7 920 na 4GHz,GTX 260 kręcony, 3 dyski, pompka, 4 wentyle no i reszta co w innych kompach).
Jak wymienie grafę na jakieś 2szt 2 jajowe to się zrobi spooooro więcej :/ i trochę się tego boję. Ostatni rachunek za prąd 400 zeta a komp nie pracuje 24/7 (chyba że się coś sciąga do pogrania) gdzie przy mocnym ograniczeniu używania kompa, laptopa i zbędnych gadżetów było ok 240-260zł.

Niestety rachunki za prąd muszę opłacać sam więc staram się nie zostawiać zbyt długo kompa włączonego jeśli nic na nim nie robię.


Troll81

każdy orze jak może :) twój komp w 3 godziny wykonuje pracę jaką pentiak 3 wykonywałby cały dzień albo i dłużej.

3Rni

Cytat: TRZECIAK w 08 Maj 2009, 22:05
Cytat: ERni w 08 Maj 2009, 21:46
..
procek skręcony z 3ghz na ponad 4ghz liczy enigme a grafa pasywna pięknie liczy milke - a nikt w domku nie czepia sie kompa skoro nie slychac go praktycznie to nawet nie domyślają sie ze chodzi 24/7

liczymy dalej ^^  :respect:

hehe do momentu aż rachunek za prąd przyjdzie :D
...


wiesz ja ciągle tak liczę 24/7 wiec rachunki sa zawsze takie same a po drugie udzial kompa w rachunku to jakies 10% u mnie, mam całe mieszkanie na prądzie, wiec taki kompek to mały pik na rachunku

gigi2000

Trollu patrzac na moje i Twoje doswiadczenie to pewnie ja nie umiem liczyc  ;) i nagle dowiaduje sie rowniez ze przy GPUGridzie karta moze nie byc na 100% obciazona...? Rzeczywiscie teoretycznie obciazenie powinno byc wieksze, a praktycznie wyglada to inaczej. Przygotwalem kilka screenow:
tutaj: http://img18.imageshack.us/my.php?image=p080509214101.jpg screen z moca chwilowa, przy pelnym obciazeniu - 4 jajka WCG + 9800GTX dla GPUGrida, mozna zobaczyc to tutaj: http://img11.imageshack.us/my.php?image=66418752.jpg natomiast procka i gpu mozna zobaczyc tutaj: http://img17.imageshack.us/my.php?image=30846815.jpg
Gdy wstrzymane jest liczenie na grafie miernik pokazuje 166W. Co daje pobor dla grafiki tylko 43 W, a przeciez moc maksymalna dla 9800GTX to jakies 160 W.
Kilka ciekawostek:
1) zauwazylem ze spore znaczenie ma sprawnosc zasilacza. Wczesniej (zasilke) mialem jakiegos noname i grafe 9600GT, gdy kupilem 9800GTX musialem zmienic zasilacz, wydalem na niego sporo sianka bo to Tagan 650W i co dziwne? stary zasilacz+9600 oraz nowy zasilacz 9800GTX i mialem taki sam pobor pradu kompa przy obciazeniu - stawiam tutaj na wyzsza sprawnosc zasilacza.
2) nie sprawdzalem jak z pradem, ale np przy odpaleniu 3d Marka sprawdzalem temp na GPU i byla ona wyzsza niz przy GPUGridzie, moja teoria tutaj jest taka ze 3d Mark wykorzystuje GPU w 100%, natomiast GPUGrid wykorzystuje tylko czesc zasobow, tak jakby wykonywal tylko pewnego rodzaju obliczenia...

No chyba ze czegos nie wiem, wiec prosze Panowie uswiadomcie mnie, bo jak na GPUGridzie karta moze nie byc w 100% obciazona...
Jesli chodzi o pobor pradu to przy liczeniu seti na GPU wyglada to tak samo.

Pigu

Cytat: Troll81 w 08 Maj 2009, 20:17
Prądu żre toto w okolicy 400W (bez graficznej)

nom - quad z 150-180, do 50 reszta a pozostałe 180-200W w mistyczny sposób znika %)

Cytat: gigi2000 w 08 Maj 2009, 22:56
Co daje pobor dla grafiki tylko 43 W, a przeciez moc maksymalna dla 9800GTX to jakies 160 W.

mały błąd logiczny - jak nie liczysz to grafa i tak chodzi więc się karmi, 43W to jedynie różnica między liczącą a nie liczącą co nie oznacza, że nie bierze ona ok 50 w spoczynku i dodatkowych 43 po załączeniu grida